Nad svetom se ponovo nadvijaju oblaci koje pesimisti vide kao hladnoratovske, a optimisti kao ne-baš-sasvim hladnoratovske. Za razliku od „prvog” hladnog rata, ovaj predstojeći, ako do njega dođe, mogao bi u svoj ratni arsenal uvrstiti i neka potpuno nova oružja, kakvih nije bilo u periodu koji je prethodio tranziciji.
Najava uvođenja novog oružja sadržana je u autorskom tekstu američkog senatora Džozefa Bajdena, objavljenom u „Fajnenšel tajmsu” (12. avgusta) pod naslovom „Rusija može najviše izgubiti u ovom skupom konfliktu”. U trenutku kada je tekst objavljen, senator Bajden još nije postao potpredsednički kandidat američke Demokratske stranke. I pre nominacije, njegov autoritet je bio nesporan, a Srbija je (na loš način) to osetila i na svojoj koži. Uz to, Džozef Bajden je i predsednik moćnog Odbora za spoljne poslove američkog Senata i čovek do koga verovatno dolazi veliki broj poverljivih obaveštajnih informacija.
U svom tekstu, senator Bajden upozorava Moskvu da dešavanja u Gruziji mogu ugroziti održavanje zimske Olimpijade u Sočiju 2014. godine, jer eto, Soči je blizu Gruzije. Sublimna poruka, naravno, glasi da bi SAD i njene saveznice mogle bojkotovati igre u Sočiju, kao što su to učinile sa igrama u Moskvi 1980 godine. Ova pretnja je još uvek samo deo standardnog hladnoratovskog arsenala.
Odmah potom, stiže i nova sasvim drugačija pretnja. Bajden upozorava Rusiju da se zapadne finansijske institucije u prošlosti nisu previše trudile da iznesu dokaze o korupciji ruskih političara, najavljujući da bi se to sada moglo promeniti. Ne sećam se da se ovakva pretnja, megafonski glasno, ikada čula sa tako visokog mesta – bar ne u komunikaciji velikih sila.
Tri nedelje kasnije (4. septembra), na stranicama istog lista, pretnju je ponovio i Anders Aslund. U članku pod naslovom„Zapad treba da koristi ekonomiju kako bi kontrolisao Rusiju”, on, između ostalog, predlaže da Zapad stavi pod lupu vrhunske ruske političare i njihove kompanije, kao i da ispita ulogu tih kompanija u pranju novca.
Anders Aslund nije bilo ko. Reč je o švedskom ekonomisti i nekadašnjem diplomati impresivne radne biografije. Njegovi kontakti sežu do najmoćnijih centara, kako u Vašingtonu i Stokholmu, tako i u Kijevu i Moskvi. Aslundov rad je finansijski snažno podržavao i Džordž Soros. U Rusiji devedesetih, u procesima koje većina naziva privatizacija, a poneko pljačka stoleća, Aslund je, u saradnji sa Džefrijem Saksom, bio savetnik moćnog klana okupljenog oko Jegora Gajdara i Anatolija Čubajsa. Zahvaljujući ovoj sprezi, Saks i Aslund su odlučujuće uticali na kreiranje ekonomske politike i tokove ruske privatizacije. Kontroverzan ili ne, on dobro poznaje ne samo ruski sistem i ekonomiju, već i njegovu tamnu i skrivenu stranu – bio je njen deo.
Na meti novog oružja našli su se i ruski tajkuni, ili kako ih u Rusiji nazivaju – oligarsi.U „drugom” hladnom ratu, njima je namenjena uloga talaca, pa imse neuvijeno i razgovetno preti arsenalom neprijatnih mera. Na mekšoj strani pretnji je uskraćivanje viza za boravak na Zapadu. Oligarsi bi tako bili odvojeni od pozamašne imovine koja se tamo nalazi, deca od škole, i što je možda najgore, mlade supruge od skupih radnji. Na onoj tvrđoj strani, mogla bi biti zabrana investiranja u zapadnim državama, ili čak zamrzavanje imovine i deviznih računa. Ovim se verovatno sugeriše da su oligarsi i ruska vlast toliko povezani da bi Rusija zato mogla staviti privatne interese oligarha iznad svojih geostrateških interesa.
Da li su, i koliko ove pretnje kredibilne, i da li Zapad zaista raspolaže dokazima koji mogu ugroziti rusku vlast, ostaje da se vidi. Moguće je i da sve počiva na sračunatom blefu i poznatom šahovskom principu, po kome je pretnja strašnija od izvršenja. U svakom slučaju, propagandni efekat je delom već postignut.
Teško je pretpostaviti da u ovoj vrsti sudara ruska strana nema nikakve adute i nikakve interesantne informacije o svojim rivalima s druge strane. Zapadni političari verovatno nisu koristili ruske banke za svoje privatne operacije, ali su se, može biti, previše približili ruskim oligarsima u dugom periodu blagonaklonog razumevanja. Novac ima infektivnu moć i ostavlja tragove. Ako toga i nema, uvek preostaju oružja klasičnog hladnoratovskog arsenala, tipa „On i Ona” ili još gore „On i On” na fotografiji, na zvučnom ili video-zapisu. Još važnije, tranziciona i globalizacijska batina ima dva kraja. Previše je isprepletanih interesa, previše je zapadnih kompanija i biznismena danas u Rusiji, pa bi i oni mogli postati taoci novog hladnog rata.
Za onoga kome hladne, pragmatične i surove geostrateške analize nisu bliske, ova situacija nameće bar dva pitanja. Prvo, da li je korupcija uvek zlo, ili to postaje samo onda kada se jedna strana naljuti na drugu? Drugo, i dalekosežnije – ako najmoćnija svetska sila ovako otvoreno preti zvaničnicima druge velike sile, kako li onda moćni razgovaraju sa malima? Pod kakvim strašnim pritiskom možda žive nejaki političari malih država, sa eventualno velikim bankarskim računima u inostranstvu? Ili još gore, na kojoj deviznoj „nuli” se završava nezavisna politika tranzicionih zemalja?
Komentari preuzeti sa Politikine Internet stranice:
—————————————————————————————
james bond | 08/09/2008 22:15
E izgleda da je tacna ona da nije sve u novcu.Treba podjednako imat i u zlatu i dijamantima…
ALEKSANDAR | 08/09/2008 23:12
Svi znamo da para vrti gde burgija nece ali me oduvek muci pitanje ko i kako zaista vlada svetom , jer imam predubedjenje da se nista ne prepusta slucaju.Aduta svakako ima i na americkoj i na ruskoj strani ali nas je iskustvo naucilo da se do sada pucalo vise iz praznih pusaka ,mada uvek treba staviti znak pitanja.A sto se tice nas malih i nasih velikih politicara i mocnika pozabavicu se kroz primer.Sigurno smo svi culi kada za nekog kazu „on ni mrava ne bi zgazio“.E upravo takav je odnos tutora prema politicarima iz treceg sveta.Ovi bi hteli da budu bubasvabe ali im prvi jasno stave do znanja da ih ne dovede u dilemu da li zgaziti mrava?!
I naravno veliki pozdrav za g.Katica
Dragan Cvijan | 09/09/2008 01:17
Verujem, da se gsp. N. Katic osvrce na citanje svojih
clanaka, tj. komentare povodom tekstova. U Rusiji je
davna proslost „Oktobarska revolucija“ u odnosu na Sorosove, po zemljama u tranzitu. Njegove poluge kontrole kapitala i bogatstva u Rusiji su ravne Bajderovim; pa se ista prebacuje na Aljasku, ka Severu. Holbruk polako nastupa iz Pristine dirigovanjem kolicine soli jos ne osoljenim. Srbija zemaljska, bez nebeske ostade bez sopstvene reci u Beogradu, o svojoj sudbini. Mozda, se cuje po neka sa Brda kod Kranja u Bec iz Subotice preko Horgosa. Verujem, da Vam je poznata vrednost pohlepi silnika ne dokuciva, ali funkcionalna kontrola vrednosti orginala covecanstvu svojom jedinstvenoscu blistavosti i lepote:“BPM 3709 white dwarf star“. „Nebeska Srbija“. Nada je nejaci uz
Rusiju.
Гоца Технолошки вишак | 09/09/2008 01:54
Ако је на ово спала политика између најмоћнијих онда је боље да се та реч више не употребљава и да не постоји у односима између држава. Ово што хоће да ураде САД-е личи као када се свађају две сокачаре, а сокачаре извинићете не воде политику. Беда за цео свет, али та беда зна се одакле потиче. Дошла сам до закључка, да су богати колико год да су богати, уствари бедни.
м. -ић | 09/09/2008 02:22
Још само да нам се објасни 1) зашто је Запад крио податке о руској корупцији све до сада, и како сада да знамо да трули Запад такве податке стварно поседује, а да сада нису измишљени на брзину; 2) који су разлози за ову изненадну истинољубивост, ако то није немоћно прзничење због по Запад неповољног исхода сукоба око Грузије; 3) ако Запад сада изјављује да нас је све до сада по том питању лагао, зашто бисмо сада требали да поверујемо да ће од сада говорити истину, а да неће тек сада да почну да нас лажу? А иначе, да се нико поштеним радом обогатио није, важи од увек и за увек.
james bond | 09/09/2008 04:19
…Fato zlato jel nam doso oni dragulj od maksuma sa ljetovanja u Grckoj…Ako je lova baza ondak bi Fata i maksum mogli bit duovna nadgradnja.Bogatstvo je stvar ugla gledanja.Nekoj gadno nasuko srbijanske tajkune da je bogatstvo samo u stvarima i popunio im devizne racune uz obavezu odricanja od zrave pameti.Dok oni ukapiraju da je stvarno bogatstvo i u svom narodu odigravaju se paralelni procesi.Otvaraju se vrata EU prema Srbiji al se istovremeno otvara i Srbija prema Aziji i Africi.A svaki busines je ionako kratka vijeka u poredjenju sa vijekom jednog naroda.Tajkujni Srbiju prodadose na short sale.Neki su vec primijetili i izgleda dab bilo najbolje da se narod mane sukoba i privati neceg konkretnog.Mislim na snajke.Malo ig je GosnKaticu koji ocedu da postanu patriciji u Srbiji.Cak i medj tajkunima.Kad se vec mora u nesta udarat ondak bolje da se dovedu snajke iz Azije i Afrike a i sire prije nego se braca srbi pokolju izmedj sebe.Umorili se ljudi jedni od drugih pa bolje da pomijesaju gene sa nekim drugim narodom.I tako nadju druge pocetke na kojima ce da iskusaju svoju kulturu.A ima gi u svijetu koji Srbiju vide drugacije od onih koji bi samo da zapale nedje daleko sto dalje…Ko ima samse da proseta po toj EU vidice sarena naroda iz svih dijelova svijeta.Nemojte mislit narode da su u ostatku svijeta mlogo srecniji.Niko nije zadovoljan sobom i svi se nekud muvaju a zemlja okurgla.Kako ono bijase iz jedne bosankse serije;Izmiri se (ne sjecam se vise imena junaka valjda Zijo) sa sobom pas se izmirit i sa svijetom…E ja, pobjego nam duh iz naroda a treba ga nekako nac…Izmamili ga oni sa Zapada sarenim lazama, djindjuvama i obecanjima ko negda muzlimane, indijce i indijance…Bili su i rusi upali u kolonijalno ropstvo pa se jedva izvukose uz pomoc nauke i ogromne zrtve svake vrste…Glad se nekako i pretrpi al pogubljeno vrijeme i generacije vise niko ne povrati.a kazu da je zivot jedan.Zasta li ga onda treba prozivit.Nije valjda za profit nekih polupismenig ….
Bianca | 09/09/2008 06:05
Treba se samo potsjetiti dana kada su tri presdjednika Evropskih drzava, Francuske, Njemacke i Rusije, zajednicki objavili da se protive ratu u Iraku. Dobro se sjecamo spekulacija o samostalnoj Evropi i o Rusiji kao dijelu te Evrope. Mnogo toga se je promjenilo od tog vremena. Rusija se je posvetila gradjenju mostova u Arapskom svijetu, Aziji, osobito centalnoj Aziji i Kini i Indoneziji, kao i postepenom, ali upornom gradjenju odnosa u Latinskoj Americi i Africi. Rusija je sprovela svoje vrijeme, i svoj novac, efikasno. Rezultati u svim tim regijama su ocigledni. Obecanja Bidena da se u ovaj sukob uvucu i „nove“ metode, nije ubjedljiv. Sve te metode se koriste vec odavno. Ukrajinka Julia Timosenko ima povelik dosije u US, a sto je sudbina njegovog partnera koji ju je obogatio? Niti Juscenko niti Saakasvili nemaju „ciste“ biografije. Medjutim, treba se dobro zamisliti o slucaju Senatora Bidena. On ima poteskoce da bude disktretan. I sluzbe drugih zemalja znaju dosta o politicarima, njihovim porodicama, novcanim interesima, i politickim vezama. A da ne govorimo o financijskom zdravlju kompanija, vladinih financija, itd. itd. Za razliku od Bidena, o tome se ne govori. Ti se aduti cuvaju prema potrebi, i ne hvale se s tim u javnosti. To su standardni prljavi poslovi, a njih je uvijek bolje ne oglasavati. Do sada, povlacenje nukleranog sporazuma steti americkim interesima, jer nece dobiti pristup novoj tehnologiji Ruskih reaktora. A kako ce NASA funkcionirati bez pristupa stanic? I sto ako Rusija baci na trziste vrijednosne papire koji se u ovom trenutku ne mogu unovciti? Retorika uvazenog Senatora je previse zustra, pa se postavlja pitanje: „Where is the beef“. G. Katic, kao i uvijek, izvrstan clanak.
TojeVuk | 09/09/2008 07:57
Naravoučenije bi, ako sam dobro protumačio, trebalo biti da će Amerikanci izvršiti udar na Rusiju preko prebogatih „oligarha“. To ne bi trebalo da bude daleko od realne opcije, budući da USA nema drugog načina da menja stanje stvari u Rusiji. Amerika je počela gubiti kontrolu nad Rusijom, a ovaj način im je najjeftiniji. Ne radi se o korupciji, već će ti „oligarsi“ dobiti političke zadatke, verovatno da rade nešto poput Karića u Srbiji-krađa i kupovanje deputata. U suprotnom, ode im novac. U svemu tome, najjadnije je ponašanje EU, koja se čitava ponaša po obrascu Velike Britanije-slugeranski i snishodljivo. Posledice će biti vrlo loše, i to neće trebati dugo čekati. Američka ekonomija je u velikim problemima, i oni će pojačati pritiskati i Rusiju i Evropu, a na Bliskom istoku i dalje pregovarati topuzom. Kuku nama malima (Srbija i sl.). Mi moramo birati stranu, ako se uopšte ima šta birati.
D.D. | 09/09/2008 08:48
G-dine Katicu,sve ovo sto ste napisali mogli ste opisati sa samo jednom recenicom da se sa Zapada prema Rusiji,u nemogucnosti organizovanja prave vojno-politicko-ekonomske odmazde,priprema Gebelsovska propaganda koja se bazira na Frojdovoj teoriji vladanja masama,tj,dokazao je da sto je laz krupnija,to ce obicni narod u nju pre poverovati i da 1000 puta ponovljena laz postaje istina.Doduse imate neke pasose i za zutu stampu kao ono sta ce jadne bogate dame iz Rusije bez Zapadnih butika,stvarno.I jos nesto,EU i SAD svakoga napadaju za pranje novca i korupciju,a stalno zaboravljaju da objasne gde se opere 250 milijardi $ godisnje(prema americkim podacima)od prodaje droge uglavnom na Zapadu.I nemojte slucajno pitati Amerikance gde se peru $$$ od droge,jer se zna od kada su oni u Avganistanu da se proizvodnja heroina povecala za 7 puta,sto ce reci da su Talibani bili milost Bozija.I ne bi bilo zgoreg setiti se Balzaka koji kaze da:“Iza svakog velikog uspeha,stoji veliki kriminal“.
Slavomir Srpski | 09/09/2008 11:29
Kao i uvek, odlican tekst, i nova tema od strane Katica. Ali najbitniji deo njegovog teksta je bas u poslednjim pitanjima na koje se ocekuje odgovor. Dakle pokusajmo da odgovorimo. Cinjenica je da zapadu koriste politicari koji mogu da se kupe radi prodaje interesa sopstvene drzave stranim silama. Zasto onda cudi da je pre, za vreme i posle izbora u Srbiji najveci cilj napada ovde bio covek koji nicim nije potkupljiv radi zastite nacionalnih interesa Srbije? Zasto cudi da se moze praviti bilo koja vlada (pa i od bivsih zestokoh protivnika, samo da bi se zadovoljilo tom zapadnom zahtevu: izbaciti tog moralno jakog i nepotkupljivog coveka iz vlade i politike u Srbiji. Da li treba da odgovim i na pitanje KOJI je to covek u Srbiji u pitanju?
geo | 09/09/2008 12:31
Ne zaboravimo da i Rusi poseduju dosta informacija, da je Putin bio u KGB-u i da zna kako ovakve stvari funkcionisu. Mislim da je ovo vise manifestacija nemoci nego stvarna pretnja. I Rusi su rekli “ i mi mozemo da uvdemo sankcije“ – svet je globalizovan, Rusija je velika da bi ovakve stvari funkcionisale -to moze da se radi sa „malim demokratijama“
Ivan K | 09/09/2008 15:33
„Аслунд је, у сарадњи са Џефријем Саксом, био саветник моћног клана окупљеног око Јегора Гајдара и Анатолија Чубајса. Захваљујући овој спрези, Сакс и Аслунд су одлучујуће утицали на креирање економске политике и токове руске приватизације.“
То снажно сугерише да сам Аслунд дели одговорност ѕа корупцију о којој би желео да оптужи Русе. Ту одговорност деле многи други амерички, пардон, САД бизнисмени и политичари.
Нисам убеђен да је горњи цитат тачан што се тиче Сакса. У интервјуу ѕа Шпигл, 25 септембар прошле године, Чубајс каже „Улога Џефрија Сакса у приватиѕацији је била блиска нули.“ У интервјуу ѕа concierge.com септембра 2008 (стр. 4 у интернет иѕдању), Џефри Сакс каже да његове сугестије ѕа Русију нису никада биле реалиѕоване, „Људи који критикују моју улогу у овим местима не читају податке. “
dobromil djuric | 09/09/2008 15:47
Pobogu!!!
Ivan K | 09/09/2008 15:49
Цитирам иѕ чланка – „Ако најмоћнија светска сила овако отворено прети званичницима друге велике силе, како ли онда моћни разговарају са малима? Под каквим страшним притиском можда живе нејаки политичари малих држава, са евентуално великим банкарским рачунима у иностранству? Или још горе, на којој девизној „нули” се завршава независна политика транзиционих земаља?“ – одлична поента г. Катићу, Време је за темељно преразмишљавање међународних односа.
Небојша Катић | 09/09/2008 16:38
За Ивана К – По тврђењу Сакса, он и Аслунд су били званични саветници руске Владе и водили су Одељење за макроекономију и финансије у оквиру Министарства финансија. Знам да се Чубаис дистанцирао од њих, а исто је урадио и Черномирдин. То је, претпостављам, период руске економске историје који би данас сви радо заборавили.
pravi zaverenik | 09/09/2008 19:06
Dok je sveze! Izmedju 17 i 18 sati, malopre, slusao sam zapanjeno intervju sa gosp. Fekete Janosem. Brzo sam ga potrazio na guglu, slicno sto sam slusao u tv intervjuu, samo preneto sa konferencije za stampu, tamo sam na brzinu procitao. Gospodin Fekete J. je bivsi, da kazem legendarni potpredsdnik madjarske nacionalne banke. Legendarni, ja sam dodao, jer na osnovu podataka koje je iznosio u vezi njegovih stavova iz proteklog perioda, proteklog !?, jos od 1956. sve do simpaticnih secanja kako je i kome odobrovao kredit. Izmedju ostalog, ispricao je da su jednog dana dosli neki ljudi iz unutrasnjosti, sa pricom da imaju termalne izvore, oni bi od toga da naprave neki biznis pa im treba 50 miliona HUF. Kaze, ja sam im odgovorio, 50 ne dam, ali cu dati 200 miliona ako se obavezete da ce te izgraditi i hotel te i te gategorije. Danas je to nadaleko cuveni lekovito-rekreacioni centar u mestu Hajdusoboslo. Na pitanje novinara sta misli o recesiji, uglavnom je govorio o Americi, predugo drzan precenjen dolar, plus nekontrolisani izdatci od ’11. septembra’ do danas, u vojne svrhe, sve do pitanja gde se danas nalazi Madjarska pred svim tim novim izazovima. Sledilo je interesantno objasnjenje. Prvo se kukalo, pre dve-tri godine, ko ce da nam otkupi kukuruz, a sada, sada treba upreti oci ka 2.5 milijarde ljudi, koji hrle ka tehnoloskoj ekspanziji, ali bez dovoljno hrane. Madjarska u svom okruzenju ima tri neverovatne pogodnosti, kaze covek, jedan, ima vodu, u svim oblicima, ima odlicnu poljoprivredu, i trece, ima ljudski potencijal. Jos dodao, dok trepnes ocima, Madjarska ce biti vodeca zemlja u blizem okruzenju. Naravno da ovaj komentar nema dodirnih tacaka sa danasnjim clankom N.Katica, clankom koji baca novo svetlo na spomenute aktere, clanak koji knjizim kao izuzetno znacajan, iz vise razloga, na tome mu cestitam, a moj komentar, nekako sam osetio da je zgodno da ga ovde ubacim, jer je Srbija veoma slicna po uslovima, koje sam Vam ispricao.
Milos Kosovac | 09/09/2008 19:33
Kade je Klinton januara 2000 godine odrzao svoj poslednji govor pred Senatom bio sam u Njujorku.Kao nejveci uspeh njegove vlade izneo je podatak da u posednjih 25 godina u SAD nije imala toliko para. Ekspert Katic sigurno zna koje je reci Klinton tacno izgovorio, ali je meni bilo jasno da su se stotine milijardi dolara preko ruku tajkuna (lopovi+politicari) iz raspadnog sistema bivsih socijalistickih zemalja prelilo u SAD, naravno najvise iz Rusije, no i iz bivsih jugoslovenskih republika, medju kojima najvise iz Srbije. Niti mogu niti hoce Amerikanci da nastete sebi da objave sve, ali mogu toliko da javno ugroze ugled najeskponiranih politicara koji ce morati da gube vreme za da se brane.
propo referendum | 09/09/2008 19:52
Sad cu ja vama da objasnim to u vezi racuna u stranim bankama Tosa se uspalio a Joca tvoja Etelka ima racun u banci u Baji nema Etelka kaze Tosa nego njena mama koja ima madjarsku penziju a Joca i to je za istragu organa bezbednosti.
james bond | 10/09/2008 02:16
Mozda za neku od sledecih prica.Sta republikanci smatraju vrijednoscu kad smanjuju poreze bogatima tj korporacijama(iako je stopa poreza u US oko 1,5% a u EU do 3% od GDP na korporativni kapital) a poresko izdvajanje za zdravstvo izbjegavaju.Ispade da ulaganje u ljude ne broje produktivnim ulaganjem samo u zgradurine i masine nista drugacije od Rimskoga carstva.GosnKatic je pokreno ko i obicno cijelu lavinu pitanja.Kakav strahovit pomak u sistemu vrijednosti je ponudjen sa liberalnim kapitalizmom.Al to je cijeli program usavrsavan dvije iljade godina od pada Rima.Pominje se neka 1066 i nadiranja vikinga sa sjevera u Engl, pa industrijska revolucja i prvobitna akummulacija, pa merkantilisti i otkrice Merke, pa 1600 i Elizabeta itd.Prvo zakuvaju kaos pa nadju polupismene blesane spremne na sve posebno na kriminal, pa im doture lovu i daju domace zadatke.Posto nepismeni ne znaju da je sve to kratka vijeka doks opasulje osla drzava na dobos.Pocerajte malo ko stoji iza kriminala u Srbiju.Od proslog puta ako sam dobro ablendovo The Coming China Wars zasto China gradi ubrzano vojsku.Boji se nuklearne od Japana, Indije, Rusije i US.Kolko su ozbiljni u kratkim rokovima govori i to sto radnicima neima pemzija sta ce im ionako ko zna sa ce bidne.Okidac mere da opali Tajvan, Iran, ruje, Sjeverna Koreja i trgovisnki rat sa US a kazu da su utrcali na Kubu sa raketama mjesto rusa.USA Today od 09.09.08. veli nesta o lansiranju raketa na mlogo vecu visinu jerbo kinezi raturili svoj satelit a ruska raketa sama esplodirala prosle godne pa ostaci letu na sve strane.U drugom clanku pominju rusku pomoc Iranu u nuklearnom reaktoru.Na wbur.org 09.09 u emisiji u 10;00am Diane Rehm shoe gosti Zbigniew Brzezinski i Brent Scowcroft povodom knjige America and the World ko da su pozurili da kazu kako se svijet globalno osvijestio i to ne u konra US i kako treba saradjivati sa ostalima.Ovaj pomak u defanzivi je takticki posto dosad u istoriji nikad nisu odstupili samo odlozili napad …
james bond | 10/09/2008 02:50
Ko ima vremena da odslusa ovi intervjou pa da vidi kako vezu dva bivsa savjetnika u US administraciji.Zbignew konsultant u Center for Strategic and International Studies, profa of foreign policy at the The Johns Hopkins Univ(knjige The Choice, The Grand Failure, The Grand Chessboard, Second Chance).Sluzio kao national security advisor to former PresJimmy Carter.Brent Scpowcroft President of The Scowcroft Group, sluzio National secretary Advisor dva Pres i kao Military Assistant to PresNixon.Prica je kako pomoc savjetima buduceg Pres.Pa vele obojica u Irak nije trebalo ic al sad kad smo tamo treba ostat.Zbignew kao pa mozdab trebalo utvrdit rok za povlacenje.O odnosu Busha i generala neima podataka kao na pr snimljenih razgovora pa neb komentariso???Sa Iranom pregovarat uz pomoc Kine, Rusije EU(odakel ovaj mehki stav ko da su tempirali knjigu za dnevnu palitku) Palestince i Izraelce jace pritisnut jerbo su previse labavi Sjevernu Koreju ustopat preko Kine.Slusalac sta cemo sa dugom Kini vele to nam ogranicava manevarski prostor.Zbig je za Obamu McCain drvi politiku iz proslog vijeka, Brent za McCain vazda al oni ne nude rjesenja samo principe.Slusalac jel bila agresija ako jes za to smo vjesali naciste, zbig PA NIJE BILA AGRESIJA BILA JE GRESKA???Ha?Koj jedio bijeloga luka odje.Granice nema brige nije emigracija isto sto i terorizam?Chomsky knjiga Failed State o nepostivanju principa koje prodaju po svijetu;1naoruzanje, zagadjenje, odgovornost vojske US na terenu date drzave.Zbig pa to stoji naoruzanje OK za prijaelje, Kioto se ne postuje a u Iraku stitimo svoju vojsku?Sta sa navy u Gruziji i manevrima rusa sa Cavesom.Vele nista to je NORMALNA SITUACIJA malo pokazivanje misica.juce na wbur Fresh Air u 1;00pm Thomas Friedman povodom knjige Hot, Flat Crowded prosuo interesantnu orhideju da je SSSR kolaptiro zbog cijene nafte koja u 70im pocerala sa $10 po barelu do $80 po bar u osamdesetim i onda ponovo pala na $10 sto je unistilo socijalne fondove i potkopalo drzavu.
pravi zaverenik | 10/09/2008 17:56
Vest je „bajata“, juce izasao nedeljnik AUTOPIAC, znaci da sam „zakasnio“ citav dan. Najbolji nedeljnik u EU, za sanjare i ljubitelje noviteta. Naravno u najvaznijoj stvari u zivotu prosecnog muskarca, ukoliko nije okupiran fudbalom, ili tenisom. Nego noviteteima i vestima iz auto svemira. Naslovna strana, ogromna slika, poprecno do same ivice lista, zuti lepotan. Ispod pise: Jeftin FIAT dolazi? Iste duzine tekst ispod (bukvalni prevod): Na postolju PUNTA proizvodice se u Srbiji na veliko narastao mali auto. Prvo. Razlika u dva jezika, krupno – Jeftin FIAT dolazi, pa ono ispod iste duzine! Drugo, ajde da Vas ne zamaram, ne secam kada sam zadnji put sedeo na omiljenoj terasi, jedne male krcme, uz pivo, u hladu, i bio tako ponosan i srecan. Da! Najvaznije, FIAT se nada i nastojace da 2010. ostvari puni kapacitet od 300.000 automobila godisnje. Katic je Katic, gopodja Danica Popovic je to sto jeste, a Srbija je Kragujevac. Od danas. Ziveli!
predrag milosevic milosevic | 05/11/2008 10:32
svaka cast gospodine Katic8u, mogli bi ovi sa televizija malo cesce da vas zovu, da cujemo i neko drugacije misljenje
U svetlu poslednjeg geopolitickog sukoba Zapada i Rusije oko Ukrajine, sukoba od trenutno najveceg globalnog znacaja, ova tema bi se veoma prigodno mogla dalje razviti i osveziti. Psiholosko-informativne igre kroz pretnje licnom kompromitacijom povodom krize u Gruziji, prerasle su u poslednjoj krizi u pravi ekonomski rat. Kolektivni geopoliticki instinkt u medjunarodnim odnosima izgleda da je stariji od licnog i koruptivnog. Tako za sada izgleda da su ruski oligarsi ipak odlucili da spasavaju svoju drzavu pre nego svoje finansijske kombinacije i hedonisticke navike.
Osim toga sam sukob je posebno interesantan u kontekstu sve izrazitijih zahteva za dedolarizacijom svetskog finansijskog sistema, u kojoj meri ovim zahtevima ide na ruku, a u kojim ih opstruira.