Proces destrukcije američkog investicionog bankarstva započet propašću Ber Sternsa (marta ove godine), nastavio se juče, kada je „Liman Braders”, jedna od najreputabilnijih američkih investicionih banaka, oglasila stečaj. Grozničava akcija spasavanja je trajala nedeljama, ali je okončana fijaskom. Istovremeno, „Meril Linč”, drugo veliko ime svetskih finansija, za dlaku je izbegao sličnu sudbinu. „Bank of Amerika” je odlučila da kupi „Meril Linč” i spasi ga propasti, oslanjajući se više na kockarski instinkt nego na racionalnu analizu.
Pre nedelju dana, američko Ministarstvo finansija je efektivno nacionalizovalo dve finansijske institucije („Fani Me” i „Fredi Mek”) koje su ključni stubovi složenog mehanizma finansiranja hipotekarnih kredita u SAD. Radi se o najvećoj nacionalizaciji u istoriji i najvećoj operaciji spasavanja finansijskog sistema koju je svet video. Dugovi ove dve kuće se kreću oko nivoa od 40 odsto američkog BDP-a. U ovom procesu, na bazi odluke američkog Kongresa, rizik privatnog sektora je socijalizovan i prevaljen na leđa američkih poreskih obveznika. Očekivalo se da će ova spektakularna operacija umiriti finansijsko tržište, da će vratiti poverenje u finansijski sistem i obezbediti predah za mirnu konsolidaciju tržišta. To se, međutim, nije dogodilo i juče je otpočeo novi ciklus muka čiji se kraj još ne može sagledati.
Mesecima unazad se znalo da su „Liman Braders” i „Meril Linč” samo „mrtvaci koji hodaju”. Očekivalo se da će i ove banke biti kupljene u nekoj od dramatičnih operacija spasavanja na koje se svet polako navikava.
Američke finansijske vlasti su ovoga puta odbile da na sebe preuzmu deo dugova „Liman Bradersa” i time ga gurnule u stečaj. Ovim je signalizirano da je proces „nacionalizovanja” finansijskog sistema možda završen. Ako je dopušteno da moćni „Liman” ode u stečaj sa 600 milijardi obaveza prema drugim finansijskim institucijama, šta je ostalo za manje igrače u teškoj poziciji. Ova interpretacija može značiti da je vreme moralnog hazarda pri kraju i da američka država više neće potkopavati sopstveni rejting štiteći neodgovorne hazardere.
Postoji, međutim, i druga, dramatičnija interpretacija. Jedna od najvećih osiguravajućih kuća na svetu, AIG, u velikim je finansijskim problemima. „Dramski” potencijal „Liman Bradersa” je šala u odnosu na probleme koji mogu nastati na tržištu osiguranja. U tom kontekstu, američke finansijske vlasti možda samo štede „džebanu” za nove, velike intervencije koje će uslediti. To je scenario od koga se diže kosa na glavi.
Ostavite odgovor