Srbija je, kao i većina tranzicionih država, s velikim entuzijazmom i bezrezervno prigrlila globalizaciju. Svoje ekonomske resurse i prostor Srbija nudi svakome ko želi da ih kupi ili koristi, i na tome gradi svoju razvojnu strategiju.
U takvom privrednom modelu nema prostora za uskogrudo insistiranje na nacionalnim ili bezbednosnim interesima, na prehrambenoj ili energetskoj sigurnosti, na strateškim privrednim granama i sličnim suverenističkim frazama. Srbija danas drži veliku ekonomsku lekciju Zapadnim zemljama, pa čak i svom velikom uzoru – Nemačkoj. Otkud Nemačka u ovoj priči?
Krajem 2016, Nemačka je najednom otkrila da globalizacija i nije tako sjajan proces kako je do juče izgledalo. Umesto da nastave da se raduju tom globalizacionom vatrometu – prometu roba i kapitala bez granica i ograničenja, Nemci su počeli da guraju klipove u točkove ekonomskog progresa i da uvode investicioni protekcionizam.
Povod ovakvoj promeni stava se ne skriva – kineska preduzeća se danas pojavljuju kao kupci zapadnih tehnoloških kompanija. Akcionari su srećni zbog toga, ali država nije. Nemačka vlada je upravo povukla već datu saglasnost za prodaju kompanije „Aixtron”, koja proizvodi elektronske komponente, a pokrenula je i istragu u vezi sa već realizovanom prodajom kompanije „Osram” (ponovo Kinezima). I ne samo to, Nemačka pokreće kampanju u okviru EU da se kineskim kompanijama ograniči mogućnost kupovine važnih tehnoloških kompanija.
Novi trendovi praćeni su i promenom globalizacijskog rečnika. U igru se sada vraćaju pomalo zaboravljeni atavistički pojmovi kao što su nacionalni interes i strateške tehnologije, opasnost po javni red ili bezbednost, sigurnost snabdevanja itd. U tom kontekstu posebno se naglašava opasnost da telekomunikacije i energetika dopadnu strancima.
Nemačka nije jedina razvijena zemlja koja je počela da otkriva mane globalizacije i koja ima rezerve prema kineskom kapitalu, niti su te rezerve vezane samo za prodaju visokotehnoloških kompanija.
Na drugom kraju sveta, u Australiji, blokirane su dve kineske kupovine koje nemaju veze sa visokim tehnologijama. Vlada je sprečila prodaju ogromnog agrokompleksa i jedne kompanije za distribuciju električne energije. U oba slučaja, nacionalni interes, ta demodirana kovanica, naveden je kao razlog zabrane.
Spisak blokiranih kineskih kupovina, ali i aktuelnih kupovina koje su sada pod znakom pitanja, sve je duži, a argumentacija kojom se kupovine osporavaju sve je bogatija. Pored već pomenutih argumenata, tvrdi se i da Kina sve više otežava prodaju svojih kompanija strancima.
Biće zanimljivo videti kineski odgovor na ovakve blokade. Kinezi su već poručili da su nemačke investicije u Kini deset puta veće od kineskih investicija u Nemačkoj, da je 8.200 nemačkih kompanija aktivno u Kini, a 2.000 kineskih u Nemačkoj itd. Tihi ekonomski rat polako izlazi iz senke i postaje sve intenzivniji.
Možda na nove globalne trendove i ograničenja ne treba gledati tako strogo. Velika je verovatnoća da će državama poput Konga, Burundija ili Centralnoafričke Republike biti dozvoljeno da na Zapadu kupe sve što požele, ako budu razmišljale u tom pravcu i ako budu uspele da namaknu potreban broj milijardi. Ni Srbiju niko ne sprečava da već danas, ili sutra kada bude prodala sva svoja dobra, dobijeni novac upotrebi tako što će nešto pazariti na globalnom tržištu kompanija.
Konačno, upravo taj reciprocitet, ta ravnopravnost među državama i jeste u samoj biti globalizacionih procesa. Mi kupujemo kod vas, vi kupujte kod nas. Svi su jednaki i svi imaju istu šansu… osim možda Kineza, koji kao za pakost imaju i novac i strategiju.
U svetlu poslednjih zbivanja postavlja se pitanje da li Srbija može nešto naučiti od Nemačke ili, možda bolje, od Australije? Ima li potrebe da se redefiniše razvojna politika kakva se vodi već deceniju i po? Ako velike države, koje imaju snage da zaštite svoje nacionalne interese, strahuju od moćnih stranih investitora, da li bi i tranziciona nejač trebalo da bude zabrinuta za svoju budućnost?
Naravno da ne. Paranoja je slabost velikih. Kada su mali u pitanju, ko će bolje brinuti o njihovoj budućnosti od dobronamernih stranaca? Uostalom, istorija i iskustvo su nas naučili – ništa tako dobro svrab ne češe kao tuđa ruka.
Njemacka lekcija Srbiji, drzi svoju valutu podcjenjenom. Nema ko da slusa.
Nije samo SAD, tu je i ostatak jadne i nesretne Evrope.
Go Trump, go!
(http://www.cnbc.com/2017/01/31/euro-spikes-after-trumps-trade-adviser-tells-ft-that-germany-is-using-grossly-undervalued-currency.html)
Komentari preuzeti sa sajta Politike
Dubravko Jovanovicпре 2 месеца
Da, da, a kad Bayer kupuje monsanto, to je u redu? Problem je što svako gleda isključivo svoj uski interes, kada je zapadni kapitalizam bio u opasnosti da pukne, a to je bilo 80-tih!), otvorili su jeftinu proizvodnju u Kini i spasli svoj sistem uzimajući ogroman ekstraprofit. Trideset godina kasnije to stiže na naplatu i sada Kina ne valja… Kapitalizam traži stalni rast, kako bi funkcionisao, a došlo se u situaciju da to nije moguće jer se resursi već sada troše duplo više nego što se obnavljaju (to je zvaničan podatak), pa se podatci o „rastu“ falsifikuju. Znajući to, svi pokušavaju da otmu sve što mogu i pripreme se za mračnu budućnost, svi osim nas… kao i obično.
Одговори | Препоручујем 9
Aleksandar Mihailovicпре 2 месеца
Osvetljeno sa prave strane, a kao šalu tumačim zaključak o dobronamernim strancima. U današnja vremena strani kapital u nekoj državi i vlasništvo nad fabrikama je samo kao ubod komarca sa više rilica u ekonomiju i finansije države domaćina. Isisaće sve i odneti u svoju matičnu državu a ostaviti dugove. To bi bilo moguće jedino u uslovima stvarno ravnopravnih odnosa na svetskom ekonomskom i finansijskom tržištu. Strani investitori najčešće parama odštampanim u toku noći kupuju fabrike, dobijaju još i subvencije, plaćaju jeftinu najamnu snagu, svojim matičnim firmama izvoze po damping i netržišnim svetskim cenama, a ista to prodaje i zarađuje. U državi gde se proizvodi se na račun izvoza podižu krediti, proširuju kapaciteti, iskazuju veliki materijalni troškovi i gubici, ili poslovanje na pozitivnoj nuli, država se mnogo ne može da ovajdi, a kada se oseti pravi trenutak „investitori“ koji su agresivno isisavali sve što su mogli odlaze i ostavljaju po najčešće dugove ili prazne kase.
Одговори | Препоручујем 12
slobodanпре 2 месеца
A deda Mile Pavin kaze da kad je on bija mali ï zivija negde u Lici,da je slusa sta stariji pricaju dok pijuckaju divku u jutarnjim satima,pa veli kako je cuo vise puta: „Cuj,doci ce ovdje i zavladati neki mali zuckasto crni-prosto ce se usunjati.Eh,vidjecemo mi kako ce nam tad biti?““Gospodin Katic samo ovo ,bogumi,potvrdjuje,pa vi vidite sta nam se desava i sta ce nam se desavati?
Одговори | Препоручујем 2
jeremijaпре 2 месеца
Zar je moguće da ste postali kineski lobista,a toliko lepih i pametnih članaka ste napisali.Sramota!Mi smo svi glupi kada ne vidimo sva ta dobra što nam je globalizacija donela,koliko nam dobro donosi rasprodaja svega,i gosn Katiću mi svojom glupošću da držimo slovo nemcima ili nekima koji su svoje sačuvali?
Одговори | Препоручујем 10
sobranпре 2 месеца
Lepo je pricati o Nemackoj i Kini (koliko god sarkasticno bilo), pricati o ekonomskom patriotizmu i protekcionizmu, dok ne primetimo da nam je Hrvatska preuzela neke od najboljih delova proizvodnje i trzista koje imamo. Recoprocitet, naravno, ne postoji. Pomisli covek da je to neki fetis, neka fora sa primitivnim obelezavanjem teritorije, a to je da na potezu od Terazija do Slavije mozemo da kupujemo samo u njihovim prodavnicama. Frikom, Stark, … ?Nema veze, pogledajte samo Nemacku i Kinu. Nisam kriv, sve napisano je istina, a videcemo kako ce izgledati i da li ce postojati ekonomski patriotizam i ‘na Srpski nacin’. Hrvatski nacin vec poznajemo i mislim da nas sve veoma kosta, a koliko nas kosta najbolje se vidi na kraju godine, kada prihodi pocnu da iscezavaju iz zemlje u smeru zemlje vlasnika kapitala.
Одговори | Препоручујем 43
Dejanпре 2 месеца
Transfer Aixtrona su zaustavile američke bezbednosne agencije, Nemačka se tu nije pitala ni ‘ič. Šteta za članak, rado čitam g.Katića po svim ekonomskim temama, ali ova to nije.
Одговори | Препоручујем 6
Čika Draganпре 2 месеца
Problem srpske ekonomije je da ljudi koji upravljaju državom slabo znaju taktiku a da ne govorimo o strategiji. A i ekonomski savetnici u Vladi daju svoj loš doprinos stvaranju nepoželjne situacije: jednostavno oni sugerišu da se proda sve što se može prodati jer će profit biti veći a ne tiče ih se kome će taj profit pripasti. Narodu se kao spas nu de“strane investicije“, a niko ne brine o strukturi investicija. Onda nam stranci dođu i otvore kladionice, kockarnice, televizije (bez vlastite produkcije)… A da bi smo mogli koristiti sve te „blagodeti“ kupujemo kompjutere, tablete, skupe mobilne telefone i tako na indirektan način postajemo „strani investitori“ u zemljama koje takvu opremu proizvode.
Одговори | Препоручујем 19
Боряпре 2 месеца
Ако смем да приметим: скоро да више ништа не производимо своје – још по неку шерпу и слично, све остало увозимо, од одеће па надаље… што значи да ништа не стварамо, него се позајмљујемо и купујемо производе других (држава). Још и пољопривредно земљиште кад распродамо страним компанијама, које то земљиште нигде неће однети, молићемо стране добротворе (ММФ и сличне) да нам позајме мало валуте, да купимо нешто за појести од страних компанија, које све то производе у Србији, на земљи која је у њиховом власништву. И коју нигде нису однели… Текстилну индустрију или нешто сложеније не бих помињао овом приликом. Вероватно да нисам најбоље разумео, прочитаћу још који пут…
Одговори | Препоручујем 41
otpisana dijasporaпре 2 месеца
Pre koju sedmicu u Nemackoj je kao bomba pukla vest iz Kine da ce ona od 2018. uvesti za strane proizvodjace obavezujucu kvotu prodaje elektro-automobila u Kini koja mora da se ispuni. U suprotnom prete tim stranim proizvodjacima obavezu smanjivanja proizvodnje automobila sa motorom na sagorevanje u Kini. To mozda nije toliko interesantno za Srbiju, ali itekako jeste za Rusiju i ostale koji prodaju energente Kini. Ne samo da Zapad ubrzano bezi od motora na energente u elektoautomobile, to naveliko radi i Kina!!! Srbija je po tom pitanju kolektivno zabila glavu u pesak i jos uvek sanja Juzni tok…
Одговори | Препоручујем 7
otpisana dijasporaпре 2 месеца
Da li je novinar Politike neinformisan ili je kineski lobista?! Zapad, konkretno Nemacka, ima veliki problem sa kineskim uslovima poslovanja. Nemacka moze ulagati u Kinu, ali mora ostati MANJINSKI vlasnik gde Kina ima 51% vlasnistva. U suprotnom: Kina insistira na kupovini kompletnih nemackih preduzeca i preti drzavama koje to odbiju sa iskljucenjem sa kineskog trzista!!! I to treba da je prema Nebojsi Katicu u redu?! Navedite mi JEDAN JEDINI SLUCAJ da je neki novinar Politike zabrinuto pisao o Srbima koji su zbog Kine izgubili radno mesto u Nemackoj – ili im barem preti gubitak radnog mesta… Sumnjam da to neko moze prezentirati; u Srbiji se ne pise ni o domacim zrtvama kineske robe „sve po jedan evro“. Takvi mogu pronaci spas na mrskom Zapadu…Ali, trenutni miljenik Srbije Donald Trump je najavio Kinezima zastitnu carinu na kinesku robu od 45%!!! Da vidimo sta ce onda pisati Nebojsa Katic!
Одговори | Препоручујем 13
Хајдукпре 2 месеца
Боље да си ставио ник хрватски лобиста него отписана дијаспора. Овде Катић није написао текс због интереса Кине него због тога шта Србија може да научи из понашања других држава.
Препоручујем 4
Боряпре 2 месеца
колико великих слова и троструких узвичника, ау… изгледа да је кинески лобиста неинформисан…
Препоручујем 6
Деда Звонцепре 2 месеца
Када нам лева рука не би била празна, а у десној нема ништа, можда би и могли нешто сами да направимо. Овако, џаба приче.
Одговори | Препоручујем 10
Kap.Bele Lade IIпре 2 месеца
U zadnja tri redka je data sva mudrost? Gde je tu danas i sutra Srbija…..???
Одговори | Препоручујем 8
Jovanka Voždovčankaпре 2 месеца
Ma, kakva lekcija ! Možda nemačka Srbiji – što priliči Jupiteru, ne priliči volu !
Одговори | Препоручујем 4
Lajaviпре 2 месеца
Čovek je bio sarkastičan, ali iz nekog razlog Srbi ironiju ne razumeju. I dok god Srbi budu sebe smatrali volovima a sve druge bogovima, nosićemo jaram oko vrata.
Препоручујем 37
Радо Мирпре 2 месеца
Па, Ви господине Катићу никако да напишете ни осредњи, а некмоли лош текст! 😉 Опет погађате ‘у сриду’. Ово је још један чланак ‘за сачувати и повремено цитирати’. Бог Вас поживео. Пишите и даље, на општу ползу.
Одговори | Препоручујем 26
Nikola Sarajevoпре 2 месеца
Kinezi ne kupuju strane k0mpanije samo s ciljem da bi prisvajali profit koje te kompanije ostvare, nego i da bi dosli do nvih tehnologija. Globalisticki gledano, rentabilnije je kupiti stranu kompaniju, nego kupiti samo novu tehnologiju od te iste kompanije. Osim toga, viskovi dolara koje Kina trosi na kupovinu americkih drzavnih obveznica su najmanje rentabilna investicija (ukoliko je uopste rentabilna obzirom na inflaciju), pa nije nikakvo cudo da Kina pokusava da ih se sto prije oslobodi kupovinom firmi u inostranstvu. Izgleda da su i Kinezi svjesni cinjenice da takvo blagostanje nece dugo trajati. Sto se tice Srbije, ona svoju privredu ne moze razviti oslanjajuci se samo na inostrane kredite. Neophodan je jedan sasvim drugaciji pristup u organizaciji njene privrede koji bi prevazisao uske okvire koje joj namece tajkunski kapitalizam.
Одговори | Препоручујем 27
Zoranпре 2 месеца
Nikakve lekcije tu nema. Samo ne jase konja onaj kome lici, nego onaj ko ga ima. To znaci da jaki mogu svoje interese da stite, a slabi ne mogu. A sto je neko jak a neko slab je za neku drugu pricu.
Одговори | Препоручујем 10
nikola andricпре 2 месеца
Takozvana “intelektualna svojina“ pod koju spada ,izmedju ostalog, patentno pravo , je tako organizovana da drzava stimulise i olaksava (skupe) procedure za dobijanje patenta ali isto tako osigurava sopstvena prava vezana za opste odnoso javne potrebe. To je ocevidna zastita drzavnog interesa. Zakonodavac i izvrsna vlast odredjuju koji je taj interes. Dakle ne treba preterivati sa tom zamisljenom “’slobodnom trgovinom“ odnosno “globalnom ekonomijom“. Mi upotrebljavamo generalizacije zbog redukcije kopleksiteta ali ih ne mozemo predstaviti kao istine. Za strana ulaganja nigde ne postoji Eldorado dok vecina zemalja postavlja sopstvene uslove za pristup na sopstvenom trzistu. “Supa se servira vruca ali se tako ne jede“ kazu Holandjani. Strah u Srbiji da ce stranci pokupovati srpsko zemljiste je baziran na neznanju. Zemljiste se uvek moze nacionalizovati za javne svrhe a prihod upotrebiti za finasiranje infrastrukture. Neupotrebljeno zemljiste pak ne liferuje nista.
Одговори | Препоручујем 5
Рађевацпре 2 месеца
Ценим и радо читам чланке господина Катића.Ово није први пут да он износи ставове , да треба чувати и бринути о националној а економији и националним интересима.Али шта вреди ? Несмеју , неће или немају интереса одговорни из актуелене власти да седну са господином Катићем и њему сличним па да стручно , аргуманатовано и јавно расправљају о овој теми и да се види ко је у праву.
Одговори | Препоручујем 65
Mića Smederevacпре 2 месеца
G.Katiću,poslovica koju na kraju citirate uspravno glasi:Tuđa ruka,svrab NE češe!
Одговори | Препоручујем 5
Zica Valjevacпре 2 месеца
Ja mislim da ta poslovica glasi vodoravno, a ne uspravno!
Препоручујем 9
Боряпре 2 месеца
Е нека сте и исправили г. Катића! Види се да сте проникли у саму срж текста! Само јако! И свако добро, наравно!
Препоручујем 37
simonпре 2 месеца
Mico, dzabe citas kad ne kapiras!
Препоручујем 28
Neznalicaпре 2 месеца
Kao po običaju odličan tekst gospodina Katićba. Ipak moram da primetim da nekako odnos Kine i Nemačke ili SAD nikako ne može biti sveden na odnos Srbije i neke velike zemlje. Naime, u slučaju Nemaca nemam nikakvu dilemu da bi njihova firma radila izvanredno i da je u vlasništvu kineskog vlasnika kao što verovatno tako radi i sada kada je u vlasništvu nemačkog privatnog vlasnika. Šta je sa Srbijom? Da li sprečavanjem prodaje strancima znači da će te firme jednako dobro da rade? Bolje prodavati i crnom đavolu nego da ti neki Spasovski vodi RTB u propast. Tačnije, već je odveo ako je tačno što Vučić kaže koliko plaćamo da bi opstao.
Одговори | Препоручујем 16
Petarпре 2 месеца
Gospodine Katicu, Kina ima izuzetno protekcionisticko trziste investicija, sto sprecava firme iz Nemacke i drugih zemalja da investiraju tamo. Nemacka nije protiv kineskih investicija jer se plasi globalizacije, vec zato sto njene kompanije ne mogu da investiraju u Kinu, tako lako kao sto kinske mogu u Nemacku. Istrazite malo teme pre pisanja.
Одговори | Препоручујем 12
Čika Draganпре 2 месеца
Nisam siguran, Petre, da ste u pravu. Kad sam još pre više od 12 godina bio u Kini, sve vrste najlusuznijih automobila nemačke industrije (Mercedes, Audi, BMW, VW…) bile su preplavile ulice kineskih gradova. Moji domaćoni su tvrdili da su svi oni proizvedeni u Kini.
Препоручујем 4
otpisana dijasporaпре 2 месеца
Sasvim tacno, ovaj clanak kao da je napisao neki kineski lobista!!! Nemacke firme MOGU da investiraju u Kinu, ali ostaju manjinski vlasnik sa max. 49% vlasnistva i sa ogranicenim pravom upravljanja preduzecem. Sem toga, Kinezu redovno kradu patentima zasticene proizvode i imitacijama preplavljuju svetsko trziste. Ko se buni – iskljuce ga sa kineskog trzista. I to treba da bude pravda??? Kada Kinezi pocnu da proizvode pravu srpsku sljivovicu i pravi srpski ajvar – mozda ce nekima u Srbiji proraditi klikeri… Ali, sta Kinezi mogu da kopiraju u Srbiji? Karadjordjevu sniclu? Oni ionako imaju kuhinju koja je medju najboljim na svetu.
Препоручујем 6
Petarпре 2 месеца
M.Popovic, da izvozi robu, proizvedenu jeftinom radnom snagom, a procitajte koliko Kina dozvoljava kupovinu sopstvenih firmi, i tehnologija. To je ključ, a ne prosto zagledanje u brojeve.
Препоручујем 3
M. Popovicпре 2 месеца
Bolje da vi malo istrazite: 62% kineskog izvoza cine proizvodi stranih kompanija u Kini.
Препоручујем 33
milosпре 2 месеца
Sjajan tekst. Zaista kvalitetetna analiza a poslednji pasos je viseslojan i sadrzi onu pravu nasu srpsku ironiju. Zato sam ga procitao vise puta.
Одговори | Препоручујем 31
Ко је власник Србије?пре 2 месеца
Господине Катићу, врло добар текст. Ви сте уствари објаснили премијеру да све што он ради и зида парама народа је у неку руку узалудно, јер корак по корак распродаје земљу!? И овај последњи комад аутопута испада да је зидан страним инвеститорима, јер ће они да превозе робу. Мислим да би премијер, (када би могао), избрисао гумицом историјски период Србије када смо били власници наших ресурса и наше земље.
Одговори | Препоручујем 50
Ivan N.пре 2 месеца
Razlog kupovanja dobara po svetu je jasan. Kinezi a i drugi ne veruju papirnim novčanicam i čim ih dobiju vraćaju ih vani. Kupovinom atraktivnih kompanija je sigurnije da vrednost izražavaju kroz realna dobra nego kroz nesigurnu papirnu novčanicu, koja stalno osciluje i u rizičnim vremenima, kao današnjim, može doživeti kolaps. Pa i nemci rade isto. Kupiju zemljište i investiraju kod nas, Tenis jer mi nemamo nikakvu strategiju za budući razvoj sopstvene ekonomije. To slikovito govori o stanju našeg društva.
Одговори | Препоручујем 45
Baneпре 2 месеца
Čemu čuđenje, kada sve prodaš bukvalno možeš da se iseli iz sopstvene zemlje.
Одговори | Препоручујем 41
Vukicaпре 2 месеца
Bez sarkazma, moliću lepo! Kad kuća gori, prvo istrčiš napolje, pa se onda okreneš, da vidiš gde su ti deca! Ako nisu bila brža od tebe, pa, šta da se radi-desilo se! (To je, otprilike, strategija Srbije u svemu, pa i kada je prodaja preostale imovine u pitanju. Trenutno smo u fazi bežanja iz plamena…)
Одговори | Препоручујем 27
Ivan N.пре 2 месеца
Kad kuća počne da gori ona se gasi uznutra. Gašenjem spolja se ništa ne spasava.
http://www.politika.rs/scc/clanak/366935/Pogledi/Siromastvo-za-buducnost
@ Марко Бојковић
Одлично питање. И власт и ММФ симулирају да су они нама тутори, ал уствари ту се ради о „асистенту у еутаназији“.
„Kada bi, ne tako davno, neki covek radio ovo sto nasa drzava radi, rasprodavao imovinu, prekomerno se zaduzivao i trosio na ono sto i sam moze da uradi – sud bi ga proglasiovao rasipnikom. Rasipnici su izjednacavani sa maloumnicima i umobolnicima, pa bi im se dodeljivao tutor koji bi upravljao njihovom imovinom i prihodima.“
(Bojan, PR)
Pa zar nije i Srbiji dodeljen tutor?
https://nkatic.wordpress.com/2011/03/06/civilizovani-uterivac-dugova/
@ Предраг|
Apsolutno ste slazem sa svim sto ste napisali.
I u uredjenim drzavama sve prozima politika, ili bar sve stoji na osnovama koje su nekom politikom utvrdjene – a mozete misliti kako je tek u neuredjenim zemljama?
Mi smo ziv primer tome, da se politika svodi na ostvarivanje licnih, najcesce prizemnih, interesa uskih drustvenih grupa.
Pojedinacni cinioci tog destruktivnog sistema najcesce ni nemaju svest o znacaju opsteg interesa kojim trguju i prodaju ga za sitnice. Pa tako nisu ni svesni da ce na kraju taj vir nebrige o opstem i njih da usisa i udavi.
Liberalizacija svakog uvoza, gasenje domace privrede i paralelno s tim enormno zaduzivanje nama svakim danom sve jace steze omcu oko vrata i ostavlja sve manje mogucnosti da se iz toga izvucemo.
Kada bi, ne tako davno, neki covek radio ovo sto nasa drzava radi, rasprodavao imovinu, prekomerno se zaduzivao i trosio na ono sto i sam moze da uradi – sud bi ga proglasiovao rasipnikom. Rasipnici su izjednacavani sa maloumnicima i umobolnicima, pa bi im se dodeljivao tutor koji bi upravljao njihovom imovinom i prihodima.
@ Risto Podvoznjak
Рекао бих да сам својевремено ову верзију гледао:
http://peacemaker.un.org/kosovo-rambouilletagreement99
Click to access 990123_RambouilletAccord.pdf
Ing Dejan – Knjigu nemam niti bi je čitao. Citat je iz ove knjige.
https://books.google.rs/books?id=LFRq31tqR4sC&pg=PR23&lpg=PR23&dq=Collision+Course+It+was+Yugoslavia%27s+resistance+to+the+broader+trends+of+political+and+economic+reform–not+the+plight+of+the+Kosovar+Albanians–that+best+explains+NATO%27s+war.&source=bl&ots=qCn2Vvb_3p&sig=VEaH3gyp4cCCil0KA2ynOqNxdaM&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwiRmrrr87rQAhXB1iwKHRlRC3AQ6AEIMDAD#v=onepage&q=Collision%20Course%20It%20was%20Yugoslavia%27s%20resistance%20to%20the%20broader%20trends%20of%20political%20and%20economic%20reform–not%20the%20plight%20of%20the%20Kosovar%20Albanians–that%20best%20explains%20NATO%27s%20war.&f=false
@Inzenjer Dejan
Gde se moze naci verzija sporazuma u Rambujeu o kojoj pricate?
Hvala!
За Бојан, Приштина,
Замислите који је утицај на обичног човека када види да му смеће односе возила стара једва две године? Како такав догађај може утицати на његово размишљање о низу других ствари?
Или када државу Србију медијски обасипају хвалоспевима од стране институција чија репутација је увелико доведена у питање. Замислите утицај таквих догађаја на обичног човека?
Или промена методолошког приступа у анализи незапослености и јавно представљање исте у најбољем могућем контексту?
Или представљање различитих економских потеза као национално оправданим за добробит свих грађана једне државе?
Све су то злоупотребе економских података зарад остварења политичких циљева. Не мање различита је и констатација да аутономна покрајина Косово и Метохија и њен садашњи статус јесу резултат угњетавања националне мањине из Албаније. Тај алиби нико више не схвата као чињеницама утемељен аргумент.
У данашње време сулудо је приступати било каквим анализама и проценама без осврта на политичка дешавања. Узалуд су било какве економске процене и правци развоја уколико исти немају политичку подршку и инструментаријум за њихово спровођење.
Тако вам је и са ђубретарима из Немачке на уштрб фабрике из Прибоја.
@ Инжињер Дејан
Hvala na potpunoj informaciji – ja nisam znao tacno ime austrijskog istoricara/istrazivaca. Taj intervju sam video na TV-u, u prolazu.
@ Vladimir Dž
Pa ne bih ja bas sa tim karikirao. Mi mozda jesmo mali, bedni i beznacajni u sopstvenim ocima, ali u njihovim nismo. Dog god ima ista da se iscedi.
Eto, pre koju godinu smo morali da potpisemo SSP i fakticki u njihove dzepove prelijemo sredstva od nasih carina. Nekome je smesno i neshvatljivo zvucila naredba EU da nase firme ne koriste evropske sankcije prema Rusiji da bi zauzele njihove pozicije na tom trzistu. Ili ova poslenja najava naplacivanja uzlaska gradjanima (bednih)balkanskih zemalja u sengenski prostor.
Nije nase trziste sila, ali tu se i ne radi o samo nasem – tu je i hrvatsko, bugarsko,rumunsko,pa redom tako u svim istocno evropskim zemljama.
Eto nama je nametnuto da u Beogradu djubretarski kamioni moraju da budu najnoviji modeli MAN i Mercedes-a. Verujem da nikome u gradu nije stalo da mu smece odnose najluksuzniji nemacki kamioni. Posebno kada nas FAP moze da proizvede sasvim pristojne kamione za tu svrhu po mozda 5 puta nizoj ceni… I tako nemacki radnici rade a nasi se vijaju po prugama i putevima drzeci blokade po zimskom vremenu.
@ Vladimir Dž
Не било ми замерено на перфекционизму – да ли можда имате књигу Collision Course: NATO, Russia, and Kosovo (John Norris)?
Разлог питању је што сам већ дуже време у недоумици је ли је у питању цитат Строба Талбота (из пера Џона Нориса) или се ради о интерепретацији Ноама Чомског. У том контексту прилажем линк
http://delong.typepad.com/sdj/2006/05/on_the_nato_bom.html,
као што упућујем на пасус са 113. стране књиге The Left at War (Michael Bérubé).
Потоњу књигу је могуће наћи преко претраживача Гугл уношењем кључних израза: „Collision Course: NATO, Russia, and Kosovo“ „The Left at War“.
Унапред хвала.
***
Већ сам једном приликом на овом блогу потцртао како ми је било симптоматично да је ескалација кризе на Косову и Метохији започела почетком 1998. године, баш у време када је Слободан Милошевић зауставио приватизацију започету неколико месеци раније. Подсећам, родоначелник приватизације започете 1997. године био је министар Милан Беко.
(Мало људи зна да је Беко почетком 1990-х био близак Демократској странци, да је постао кум Зорана Ђинђића, да би се средином 1990-х окренуо ка ЈУЛ-у).
*
Занимљиво је да је Џулијан Асанж једном приликом назвао Србију „предводником“ – земљу „где будућност прво долази“: http://www.izjave.net/quote/13997.
U svojoj knjizi: Put sukoba – NATO, Rusija i Kosovo, John Norris, ko je služio kao direktor za komunikacije kod Klintonovog Zamenika Državnog Sekretara Stroba Talbota tokom rata, napisao je:
“Bilo je to Jugoslovensko odbijanje širim političkim i ekonomskim trendovima i reformama – ne stanje kosovskih albanaca – što najbolje objašnjava NATO ratove.“
Iz pouzdanih izvora sam saznao da je sprska delegacija imala snažan otpor prema otvaranju našeg tržišta prema uvozu šljiva i malina sa zapada, dok je na zaprepašćenje zapadnjaka insistirala da dođu njihove banke sa svojim ugodnim kamatama.
Srpski „plum & raspberry lobby“ je izvršio snažan pritisak na našu delegaciju da se ne popusti. Ova tačka sporenja, da nam malinarska i šljivna industrija bude zaštićena, je dovelo do bombardovanja Srbije.
Šalu na stranu. Mislim da su se globalisti najviše naljutili na Miloševića što je omogućio građanstvu da skoro džabe preuzmu svoje društvene stanova ne ostavljajući njima prostor da u nekoj bliskoj budućnosti sisaju krv ljudima ovde.
@ Bojan, Pristina
У питању је италијанско-аустријски историчар Курт Грич, који предају историју у Швајцарској.
***
Господине Грич, на немачком има мали милион књига о Косову и распаду бивше Југославије. Шта ће нам још једна књига?
Курт Грич: „То питање сам и себи поставио у предговору. Чињенице говоре да је рат за Косово био почетак, ако хоћете, новог светског поретка. Косово је било на почетку као рат у којем је НАТО себе овластио да делује ван граница чланица Алијансе. Косово је на почетку нових ратова, следе друге интервенције у иностранству, Македонија, рат у Авганистану, Ирак – где нису учествовали све чланице НАТО, онда 2011. Либија и у међувремену и источно проширење НАТО које се развија од деведесетих до данас и води до ривалског односа са Русијом. Неки кажу да је то поново оживело Хладни рат. Али на почетку свега је косовски рат.“
(…)
Покушали сте да докажете да је један од, како кажете, „ратних циљева“ на Косову била и приватизација и увођење неолибералног модела. Можете ли то да појасните, али, ако може, без стандардне приче о томе како је капитализам крив за све.
Курт Грич: „То изводим из истраживачких радова и података које сам сакупио. Већ у Споразуму из Рамбујеа, који није потписан, у привредном делу је предвиђено да Србија својим потписом пристаје да приватизује државне фирме у Србији, на Косову, свуда. Питао сам се шта тражи такав економски захтев у једном споразуму за који се тврдило да треба да обезбеди Албанцима широку аутономију. Да, може се рећи да аутономија подразумева и економску основу, али зашто је онда исто прописивано целој Србији? Друго, када су УН фактички преузеле управљање Косовом, на основу теза из Рамбујеа су приватизоване државне и локалне фирме и то против изричите воље албанских радника. Питао сам се, како може бити да се води рат ‘у корист’ Албанаца, а да им се онда одузимају фирме чиме се масовно отпуштају људи и падају плате.“
http://www.dw.com/sr/nato-je-mutirao-posle-jugoslavije/a-19317674
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/2/svet/2347496/italijanski-istoricar-rat-na-kosovu-pocetak-novog-svetskog-poretka.html
***
Истина, верзија Предлога споразума у Рамбујеу (1999) коју сам ја пронашао подразумевала је приватизацију државних и друштвених предузећа на Косову (и Метохији). Могуће је да је „шира“ приватизација третирана у неком од анекса.
Skoro je jedan Austrijski istrazivac otkrio, analizirajuci zvanicne spise, da je jedan od uslova iz ultimatuma u Rambujeu bio da Srbija mora da privatizuje svoja drzavna preduzeca na celoj teritoriji. Covek se zacudio i zapitao kakve veze to ima preduzece iz npr. Valjeva ili Somobora sa manjinskim pravima Albanaca na Kosmetu, povodom cije toboznje ugrozenosti je Rambuje i sazvan a potonja agresija i izvedena ?
Zato mislim da danas i nije posteno govoriti „Srbija ovo ili ono“. Ono sto je od Srbije ostalo je samo ljustura od onoga sto je bilo. Nekada zemlja koja se trudila da bude nezavisna, a danas obicna kolonija i poligon za isprobavanje najsumanutijih nadri-ekonomskih eksperimenata. Nemacka je usput deo copora koji se od 2000 krenuo da razgabljuje ovo trziste i preuzima njegove privredne subjekte.
Pa tako skoro cusmo i podatak da nam dolazi Tenis, koji u maticnoj drzavi (kako se prica) ima samo klanice i odlicno organizovane kooperante od kojih otkupljuje svinje, a ovde ce imati pravo da ima i sopstvene farme cak i obradivu zemljuu svom vlasnistvu.
Nema se tu sta puno reci, dok ne budemo ponovo narod koji vlada svojom zemljom bice nam ovako i jos gore.
Za trifuniplebis – Ne znam koje Vas oblasti interesuju. Na blogu sam već preporučivao ponešto npr. https://nkatic.wordpress.com/2015/12/12/forum-2016/#comment-13490, ili npr. https://nkatic.wordpress.com/2012/12/17/radio-beograd-1-emisija-talasanje-171212/#comment-2531. Hvala na komentaru.
G. Katiću, zahvaljujem Vam se na odgovoru. Još bih Vas zamolio, ukoliko možete i stignete od obaveza da preporučite neke knjige koje su ostavile naročit utisak na Vas ili ukoliko ste ih Već preporučivali na blogu da ostavite link, s obzirom da sam nov na Vašem blogu i trebaće vremena da proučim sve blogove. Već sam skinuo neke o razvoju J. Koreje i uticaju vladavine generala Parka na prosperitet ove države.
S poštovanjem.
За Mendax – Још у у првој половини XIX века, мој омиљени економиста Фридрих Лист, дао је објашњење „глобализационих“ процеса који важе и данас. Листовим трагом су ишли сви мудрији народи и некорумпирани економисти. Што се Србије тиче, поред предузећа која сте поменули, ставио бих и и Аеродром, Комерцијалну банку, ПКБ и пољоприведнo земљиште, водоводе, шуме и сл. Хвала на коментару.
Srbija ima neverovatno kompetentnu elitu, od Univerziteta do Skupštine, pa je krajnje vreme bilo da to pokažemo Nemcima i drugim „retrogradnim“ elementima. U stvari, Srbija treba da počne da otvara isturena odeljenja svojih visokih škola na zapadu, i radionice za obuku zapadne političke elite, da nauči te amatere kako se energično uključuje u globalizacione procese. Ma kakav EPS, Telekom, etc. Nijedna cena nije previsoka da se postigne taj uzvišeni cilj.
За Небојшу Катића – Да ли слажете са тим да су највећи заговорници капитализма уствари највише против таквог поретка када се то тиче њихових интереса? Мислим да сте у праву кад сте рекли да постоје предузећа која никада не треба продати као што су Телеком, ЕПС, Пошта.
Za trifuniplebis – Ponekad maske političke korektnosti spadnu i imamo priliku da čujemo ono što centri moći stvarno misle. (Možemo samo da naslutimo šta o Srbiji stranci misle i govore kada su sami.)
Kinezi neće zaboraviti to što je Oettinger rekao, njihov odgovor neće biti verbalno spektakularan, ali će neka cena morati da se plati. Kinezi jako efikasno vrše tu vrstu kažnjavanja. Hvala na komentaru.
Gospodine Katiću, veliko Vam hvala na trudu oko ovog bloga. Znanje koje prenosite je neprocjenjivo.
Elem, vaši savjeti se sve više potvrđuju – jedan od posljednjih primjera je skandal sa preuzimanjem njemačkog preduzeća Kuka od strane kineske Midea-e. Njemačka vlada je nakon intervencije ipak popustila i Midea će preuzeti Kuku. Međutim, skandal je izazvao EU komesar Günther Oettinger koji dolazi iz Njemačke vrijeđajući kineske investitore na rasnoj osnovi (što samo govori o nemoći pred kojom se Njemačka, a bogme i EU nalazi pred kineskom ekonomijom), a s druge strane je indirektno pohvalio državni intervencionizam i kinesko ustrojstvo pred EU birokratijom i neoliberalnom anarhijom.
Onog koga interesuje gorepomenuto može pročitati i pogledati na sljedećim linkovima:
http://fortune.com/2016/11/02/gunther-oettinger-china-germany-eu-racial-slur/
Gospodine Katiću, možete li ostaviti Vaše mišljenje o ovom slučaju?
Svako dobro.
S poštovanjem,
Dragan
Tekst pogadja sustinu,kao sto smo i ocekivali od Katica.Sve neoliberalne fraze o slobodnom trzistu,privatnom vlasnistvu,stetnosti drzavnih intervencija,itd.,sluze da pokriju srz koja se nalazi u borbi za ocuvanje dominacije u svetu.Kad fraze vise nisu bile dovoljne,cak su pocele bivati kontraproduktivne,brzo su napustene i vec smo u devetnaestom veku sto se tice retorike.I kao sto Nebojsa primeti samo su nasi „strucnjaci“ ostali modernih shvatanja i nikako se ne daju zatupiti takvim primitivnim shvatanjima kao sto su briga o nacionalnom interesu,strateskim oblastima i drugo.
Za Nebojšu Katića – Mislim da u postojećem društveno-političkom uređenju više nema nikakvog opravdanja čuditi se neznanju državne elite. Do kada će nam se onaj dio društvene elite koji nešto zna i umije, čuditi promašajima državne elite i samoisključivati se iz političkog života? Mislim da nas „moralno“ čistunstvo i konformizam te društvene elite na srednje i duge staze košta isto kao i neznanje postojeće državne elite.
P.S. – UDRUŽI SE I POLITIČKI DJELUJ!
Za Dušana – Rebalansiranje ekonomskih snaga je velika istorijska tema. O tome sam pisao ovde https://nkatic.wordpress.com/2011/08/22/kraj-epohe-i-sumrak-imperije/. Kina je danas ekonomski moćnija no što je to Nemačka ikada bila. Hvala na komentaru.
Iako je tekst pre svega bio poruka Srbiji i njenoj strategiji razvoja, meni je najveći utisak vezan za Kinu i njen položaj. Ja od 2008. godine smatram da se približavamo sukobu velikih sila, pri čemu kao suprotstavljene strane vidim SAD i Kinu (mislim da Rusija nema ekonomski kapacitet da predstvalja sveobuhvatnog rivala SAD). Gledajući unazad, položaj Kine liči na položaj Nemačke pre prvog svetskog rata – Nemačka je tada bila nova industrijska sila, tehnološki je prednjačila u odnosu na konkurente ali nije imala (dovoljno) kolonija. Kaiser se osećao opkoljeno od strane evropskih sila a direktan sukob je bio jedini pravi način da se Nemačka izbori sa svoje mesto pod suncem. Epilog su bila dva svetska rata, nezabeleženi ekstremizam i destrukcija. Izgleda mi da ponašanje zapadnih sila (uključujući Australiju) danas Kinu gura u poziciju sličnu onoj u kojoj je bila Nemačka pre 100 godina. Kakvo je vaše mišljenje?
Odlican tekst koji ima i literalnu vrednost.
Neoliberalizam polako dostize tacku bez povratka.
Pitanje je samo kada c euvazeni sroski profesori ekonomije ili politikologije poceti da prepravljaju svoja predavanja. Kao ljudima bez principa nece im biti tesko, vec imaju iskustva u ideoloskom prestrojavanju.
Floskule neoliberalizama bile su dobre dok su radile u korist zapada.
Sada ce iz arsenala svakako biti izvuceni protekcionizam i nacionalni interes, a ako bude trebalo tu su i stara dobra tajna policija, vesala i konclogori.
Sto da ne, i to je za ljude.