Moderna ekonomska politika počiva na brižljivo kreiranim mitovima i teorijskim konceptima koji često ignorišu stvarnost, ili se baziraju na slabašnoj i vrlo selektivnoj empirijskoj podlozi. Od osamdesetih godina prošlog veka, ekonomska politika najvećeg broja država počiva na dva konsenzusa – na „Vašingtonskom“ i na tzv. „Novom makroekonomskom konsenzusu“(NMK). Dok se u medijima „Vašingtonski konsenzus“ ponekad i pomene, NMK se pominje mnogo ređe. I pored toga, njegove implikacije su jasno vidljive i pogubne – pogotovo za nerazvijene države.
Logika NMK-a počiva na potpunoj dominaciji monetarne nad fiskalnom politikom, kao i na apsolutnom zanemarivanju bilo kakve razvojne politike. U centru monetarne politike je cenovna stabilnost kao prioritet svih prioriteta. Kada je inflacija pod kontrolom, kada je finansijski sistem stabilan, razvoj će se svakako dogoditi delovanjem tržišnih snaga. Cenovna stabilnost se obezbeđuje inflacionim targetiranjem – zadavanjem raspona u kome se inflacija može kretati u toku godine – a potom se kamatna politika centralne banke podešava u skladu sa tim ciljem. Da bi centralna banka mogla uspešno da obavlja svoju misiju, ona mora biti nezavisna i odvojena od uticaja vlasti.
Kako fiskalna politika kroz javnu potrošnju ionako ne može podstaći privredni rast, bitno je držati budžet pod čvrstom kontrolom. (Teza o razvojnoj sterilnosti fiskalne politike provlači se kroz ekonomsku teoriju još od vremena Dejvida Rikarda.) Otuda je jedan od ključnih aksioma NMK-a da centralna banka ne sme pozajmljivati novac budžetu, ili kako se to stručno kaže, ne sme monetizovati deficit. Danas je to najveći tabu monetarne politike.
Logika je da bi lak pristup novcu, kroz „štampariju“ centralne banke, stimulisao neodgovornost vlasti, doveo do rasta budžetskog deficita i bujanja javnog duga, a time bi neminovno doveo i do inflacije. Strah od deficita je toliko veliki, da je EU – „naučno“, a kako drugačije – čak propisala da u evro zoni budžetski deficit ne sme preći tri odsto BDP-a, dok je gornja granica javnog duga limitirana na 60 procenata BDP-a.
Veza između deficita (koji se popunjava štampanjem novca) i inflacije obično se ilustruje čuvenim istorijskim primerima poput hiperinflacije u vajmarskoj Nemačkoj, ili nama bližim primerom, jugoslovenskom inflacijom iz devedesetih. Namerno se zanemaruje da hiperinflacija ne nastaje iz čistog mira. Hiperinflacija u pravilu nastaje u specifičnom ekonomskom i spoljnopolitičkom ambijentu koji je vezan za ratove i njihove neposredne posledice, i/ili za sankcije i trgovinsku izolaciju. Brojni primeri kada su centralne banke finansirale budžetski deficit i time pomagale ekonomski razvoj, jednostavno se ignorišu.
Kako je monetizacija deficita zabranjena, budžetski deficit se može finansirati samo preko finansijskih tržišta. Logika je da će finansijski akteri pažljivo analizirati ekonomsku i budžetsku situaciju svake države i da će ih podvrći tržišnoj disciplini. Budžetski „izgrednici“ će biti kažnjavani podizanjem cene duga (prinosa na državne obveznice), ili će njihove obveznice prestati da se kupuju kako bi bili naterani na budžetsku štednju. Rečju, kako su vlasti inherentno neodgovorne, finansijska tržišta postaju čuvari budžetske nevinosti.
Da li empirija potvrđuje ove logične teze? Ne.
U ovom trenutku, od sedam najrazvijenijih zemalja sveta, samo je nemački javni dug oko „naučnih“ 60 procenata BDP-a. Francuski dug je oko 100, američki je preko 100, italijanski preko 130, a japanski preko spektakularnih 230 procenata BDP-a. Začudo, ništa strašno se nije dogodilo. Ne samo da finansijska tržišta nisu prestala da finansiraju ove ogromne dugove, ne samo da je cena dugova pala uprkos rastu zaduženja, već ni inflacije (bar za poslednjih deset godina) nema ni vidiku, iako centralne banke vape za njom.
Ako je finansijsko tržište tako efikasno i ako nameće budžetsku disciplinu, očekivalo bi se da se budžetske krize ne dešavaju i da budžetski deficiti ne ulaze u astronomsku zonu. Kako je onda moguće da je Grčka, i pre izbijanja Velike recesije, dogurala do 100 procenata javnog duga u odnosu na BDP, a da su se njene obveznice i dalje kupovale? Kako je moguće da Italija već tridesetak godina živi sa javnim dugom od preko 100 procenata? Ukratko, kako je moguće da finansijska rampa nije pala onoga trenutka kada su dugovi prešli „naučnih“ 60 procenata BDP-a?
Odgovor je jednostavan. Finansijska tržišta nisu čuvari budžetske nevinosti, već su mašine za pravljenje novca – na svaki način i po svaku cenu. Da, finansijski igrači će svakako povećavati troškove zaduživanja država čija se budžetska situacija pogoršava, ali neće prekinuti finansiranje. Ovo je pogotovo vidljivo kada su u pitanju zemlje u razvoju. Put u propast ovih zemalja uvek je izdašno finansiran novcem međunarodnih finansijera … i tako do potpunog sloma.
Kako je monetizacija deficita zabranjena, kako je domaće finansijsko tržište nerazvijeno a štednja niska, zemlje u razvoju moraju pozajmljivati novac za budžet – od stranaca, naravno. To je suluda politika koja vodi u potpuno ekonomsko potčinjavanje. Ako je budžetski deficit potencijalni izvor inflacije, kako to da je deficit koji se finansira preko stranih finansijskih tržišta „dobar“ i da ne izaziva inflaciju, ali je isti takav deficit loš i generator je inflacije kada ga finansira centralna banka?
Ne postoji ni jedan ekonomski razlog da država sebi uskraćuje pravo da emituje sopstvenu valutu i da njom finansira budžet. Ako se to čini pažljivo, ako država vodi računa o svojim makro bilansima, ako vodi računa o veličini domaćih kapaciteta, ako se budžetski deficit koristi kao poluga za investicije i razvoj, tada je rizik minimalan. Konačno, i nešto veća inflacija koja se u ovakvom konceptu budžetskog finansiranja može javiti, mala je cena za ubrzani razvoj.
S druge strane, ako je država neodgovorna, ako ne vodi računa ni o čemu od onoga što je pomenuto u prethodnom pasusu, finansijska tržišta je neće i ne mogu spasite od nje same. Naprotiv, nesebično će joj pomoći da sebi nametne trajnu dužničku omču i da ostane u stanju permanentne ekonomske infantilnosti, u jadnom suživotu sa ekonomskim krizama koje će se smenjivati bez kraja i konca.
Продаја Комерцијалне банке је на помолу:
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/ekonomija/3865270/komercijalna-banka-prodaja-cena.html
И овај пут без стручне јавне дискусије, без већег отпора домаћих економиста, без протеста на улици. Гувернерка као против. Она не би продала, али то „није у њеној надлежности“. Гувернер Централне банке земље нема надлежност да уређује и регулише њено финансијско тржиште. А шта је онда у њеној надлежности? Због чега она добија толику плату?
Бивши гувернер Шошкић контрира класичним аргументом:
„Гледајући уназад 15-20 година, да не говорим о периоду пре тога, држава се није показала као добар власник у финансијском сектору, пре свега са аспекта контроле ризика и заштите имовине грађана односно пореских обвезника“,
Али ће зато словеначка банка да боље заштити имовину грађана Србије?! Као што су је заштитиле и остале предаторске стране банке, тако што су задужили наивне грађане до гуше. Иначе, контрола ризика у случају пословних банака значи да камате морају да буду „тржишне“, тј. профитабилне за банку. А то обично значи скупље кредите, како за грађане, тако и за привреду.
А ево ко стварно купује највећу домаћу банку:
„Будући власник Комерцијалне НЛБ банке је четвртином акција у власништву словеначке државе, али је већински власник Њујоршка Мелон банка.“
Американци. Питам се шта смо им то још дали у замену за „компромис“ са Албанцима на КиМ?
Ako je novac Bog na zemlji, a ocigledno da jeste jer on vlada svetom, onda su najmocniji oni koji imaju masine za pravljenje novca. Svi ostali koji novac moraju da zaradjuju prodajom robr i usluga su drugorazredni igraci.
Katic je to odlicno objasnio.
Свет је одавно „научно упропашћен“. Делом и заслугом овог човека:
„Говор Милтона Фридмана – Да ли је капитализам хуман?“
Нажалост, не могу нигде да нађем преведен говор.
И стручњаци са ММФ-а коначно признају и „мрачне стране“ дуга:
https://www.imf.org/en/News/Articles/2019/11/07/sp110719-how-to-use-debt-wisely
„The bottom line is that high debt burdens have left many governments, companies, and households vulnerable to a sudden tightening of financial conditions.
Yes, global financial conditions have remained easy, in part because interest rates are low for longer than expected in advanced economies. But the world is also facing increased uncertainty—driven by trade tensions, Brexit, and geopolitical risks.
If investor sentiment were to shift, the more vulnerable borrowers could face financial tightening and higher interest costs—and it would become more difficult to repay or roll over debt. This, in turn, could amplify market corrections and intensify capital outflows from emerging markets.
Of course, high debt is not just a risk to financial stability; it can also become a drag on growth and development efforts.
In low-income countries, high debt burdens could jeopardize development goals as governments spend more on debt service and less on infrastructure, health, and education. We estimate that 43 percent of low-income countries are either at high risk of falling into debt distress or are already in distress.“
Што би данашњи клинци рекли:
„No kidding, Sherlock!?“
@Nostradurus,
I tacka
8) Granice ograditi bodljikavom zicom, minskim poljima uz konstantno vojno prisustvo…
Ja prvi bih iz takvog sistema bezao glavom bez obzira….
Za Nostradurusa – Najveći deo toga što predlažete smo imali u socijalizmu i dobro je funkcionisalo do sedamdesetih. Trebalo bi puno vremena da se analiziraju uzroci urušavanja sistema, a pogotovo veza između kvarenja političkog ambijenta i efekata koje je to imalo na ekonomiju. Bez ulaženja u detalje i bez osvrtanja na politička zbivanja, rekao bih da je prerano napuštanje planiranja ogromnim delom uticalo na propast dobrog modela. Uzgred, Kinezi su najviše analizirali jugoslovenski i mađarski model pre nego što su krenuli u reforme. Pokojni A. Bajt ih je upozorio da ne prave greške koje je pravila Jugoslavija, ali nažalost ne znam detalje tih upozorenja. Hvala na komentaru.
Ja nisam pristalica socijalizma, ali bi se složio da banke treba nacionalizovati. Isuviše je to velika moć da bi se dala privatnim licima.
A opet kad dođu u ruke države polagano će centri moći preko svojih lobista kontrolisati i takve društvene,….. i tako u nedogled,…opet ih privatizovati,….
Poštovani g. Katiću, sva vaša pitanja je rješila Kina. Dovoljno je velika, emitira novac za održanje rasta gospodarstva i održava tečaj takvim da ima suficit u vanjskoj trgovini. U toj situaciji nema brige da će postojati prevelika potražnja za devizama jer ionako devize dolaze u zemlju preko suficita, a tečaj je diktiran politikom da se održi vanjskotrgovinski suficit. U slučaju poremećaja u vanjskoj potražnji, s obzirom na velike devizne rezerve Kina može potaknuti unutrašnju potrošnju. Naravno najvažnija stvar je da Kina ima proizvodnju koja ima potražnju na svjetskom tržištu što osigurava velikim ulaganje u obrazovanje i tehnologiju.
Veličina zemlje je bitna radi osiguranja stabilnosti u slučaju poremećaja na vanjskom tržištu kada se proizvodnja može plasirati (ili prilagoditi) na veliko domaće tržište. Također velika privreda je uvjet opstanka kod ekonomskih pritisaka izvana.
Sada kada sve to znam, nikako mi nije jasno kako SFRJ nije uspjevala ostvariti slični model. Da li smo mi zbilja toliko bili i ostali nesposobni ili smo sami sebe namjerno sabotirali (program Ante Markovića je primjer)?
Ako sada zanemarimo veličinu ekonomije program razvoja privrede po meni bi trebao postići slijedeće elemente:
1. Spuštati tečaj i poticati domaću proizvodnju. Cilj je da je izađe iz vanjskotrgovinskog deficita (zabrana izvoza deficitarne robe i zabrana uvoza robe koja se može poizvesti) i zaradi dovoljno deviza za otplatu rata kredita vanjskog duga i tekuće potrebe.
2. Novac bi trebali emitirati za „društveno“ potaknutu proizvodnju koja bi trebala dati kupovnu moć za najvažnije potrebe stanovnika. Zašto „društvenu“, a ne privatnu? Razlog je u kontroli cijena i ponude te orjentaciji na manja socijalna raslojavanja koja se očekuju kod „društvene“ proizvodnje.
3. Ovo poticanje „društvene“ proizvodnje ide iz kredita C.B.. Nasuprot tome, deficit proračuna bi bio nepovratno dotiran iz CB. U slučaju problema sa nemogućnosti vraćanja kredita, krediti će se opraštati jer se radi o „društvenim“ poduzećima te tu nema pogodovanja. To je još jedan od ključnih razloga za „društvenu“ proizvodnju.
4. Bankarski sektor bi trebao biti „društveni“. Banke bi trebale imati visoku obaveznu rezervu od 50% i to za oročenu štednju. Sredstva sa računa koji nisu oročeni se ne smiju koristiti za kredite. Time će se osigurati da bankarstvo ne stvara ekspanziju depozita i ne povećava ponudu novca koja može potaknuti (i najčešće potiče) inflaciju troškova u privredi.
5. Emisija novca bez duga se može koristiti za podizanje nivoa mirovina i drugih bitnih socijalnih davanja. O omjeri plaća u državi se moraju smanjiti (na recimo 1:3) kao još jedna mjera protiv socijalnog raslojavanja. Također, bilo bi dobro razmisliti o plafonu u ukupnim godišnjim primanjima nakon kojeg je stop poreza 100% ili nešto slično također kao korektiv za dugoročno socijalno raslojavanje.
6. Treba ulagati u što bolje školovanje ljudi uz uvjet da u slučaju iseljenja državi moraju nadoknaditi trošak obrazovanja recimo ako ne ostanu 25 godina u društvu nakon završetka škole.
7. Samodostatnost treba poticati i kada je „skuplja“ od uvoza. A osobito u energetici, proizvodnji hrane i drugim fundamentalnim industrijama.
Ovaj okvir za program ekonomskog napredovanja može raditi samo kao cjelovit. Izbacivanje dijelova može rezultirati lošim krajnjim rezultatom. Moguće je da tu još fale neke stavke.
Ukratko:
– emisija novca
– rješavanje deficita u vanjskoj trgovini i zarada za otplatu stranih kredita
– preuzimanje gospodarstva i stvaranje društveno poticane proizvodnje za domaće tržište i izvoz te kontrola cijena i težnja samodostatnosti
– eliminacija bankarske ekspanzije novca preko depozita
– ulaganje u znanost, obrazovanje i tehnologiju
– smanjenje socijalnih razlika
Zaljubljenici u kapitalizam bi rado preskočili društevnu proizvodnju, kontrolu cijena, kontrolu uvoza, ograničenje u bankarstvu i limite vezane uz razvoj socijalne nejednakosti. Samo tada možemo očekivati razvoj događaja kao u Venezueli.
S poštovanjem, Nostradurus
Za Nostradurusa – Kod monetizacije deficita postoje tri povezana pitanja. Prvo, da li je monetizacija bolja od (ino)bankarskog pozajmljivanja novca? Ako je odgovor da, onda se postavljanja pitanje kako iz sistema koji je pomogao da se kreira deficit tekućeg bilansa i rast javnog duga, preći u sistem koji afirmiše sopstvenu valutu i koja uključuje i monetizaciju budžetskog deficita? I treće pitanje je kakav je oblik monetizacije najbolji i najmanje rizičan?
Moj tekst se bavio samo prvim, ključnim, pitanjem, budući da su se preovlađujuća teorija i praksa jasno odredile protiv monetizacije. Pri tome, malo ko uočava vezu između deficita budžeta koji se finansira inostranim novcem, kursa domaće valute koji je zato uvek precenjen i konačno deficita trgovinskog i tekućeg bilansa koji je posledica takvog kursa. Hvala na komentaru.
Poštovani g. Katiću, mnogo toga ste rekli o.k., ali vjerujem i da sami znate da kada uzimate inozemni kredit, a država ima deficit u vanjskoj trgovini da je to garant stabilnosti cijene. Da uzimate pare za deficit iz domaće centralne banke u uvjetima deficita u vanjskoj razmjeni, dogodio bi vam se slom tečaja zbog potražnje za devizama. A sa slomom tečaja bi se razvila inflacija koja bi mogla preći u hiperinflaciju. Ako proizvedeni domaći novac nema kupovnu moć za domaće proizvode (nedovoljna proizvodnja, viša sila, previše novca juri za premalo proizvoda), slijedi inflacija!
Jedan od važnijih ciljeva ekonomskog porobljvanja je razbijanje na sve manje cjeline da bi se samim time otežala gospodarska samodostatnost i smanjila isplativost proizvodnje. I to je jedan od razloga razbijanja SFRJ. Sada kada smo razbijeni, biti će teško uvesti vlastiti novac sa ili bez duga.
S poštovanjem, Nostradurus
Za Stena – Kanada je bila jedan od odličnih primera uspešnosti odgvorne monetizacije deficita. Što se kamate tiče, nisam je pominjao jer se podrazumeva da je bolje da se kamata plaća državi (centralnoj banci) a ne bankama. Hvala na komentaru.
U tekstu nigde nije spomenuta kamata. Finansiranjem budzetskog deficita od starane centralne banke, drzava finansira samu sebe i samoj sebi placa kamatu. Finansiranjem budzetskog deficita uz pomoc finansijskog trzista kamate odlaze vlasnicima finansijskog kapitala. Tako je npr. drzava Kanada, dok je bila finansirana od strane centralne banke, bila sa minimalnim javnim dugom, a nakon sto je, pod pritiskom, sa SAD zakljucila ugovor o finansijskoj sigurnosti, koji zabranjuje finansiranje drzave zaduzenjima kod centralne banke, javni dug se naglo povecao i od tada je uvek visok.
Meni izgleda da je ovde ipak prioritetno pitanje kako unaprediti kvalitet finansijske administracije, kao i uspostavljanja one koja ce uopste poceti da vodi neku razvojnu politiku. Makroekonomski konsenzus malo se tice nesposobne i neefikasne administracije, jer ona ima vise od jednog nacina da upropasti finansije drzave kojima upravlja. Ako se njoj jos pridoda i neozbiljna i neodgovorna politicka klasa generisana principima negativne selekcije i to vise iz nekih stranih centara moci, nego iz domacih izvora….Da li ce se finansije razarati neodgovornim zaduzivanjem na medjunarodnom finansijskom trzistu ili neodgovornim stampanjem para, u cilju socijalne demagogije, sasvim je svejedno. Rezultat ce u svakom slucaju biti isti, bar sto se tice nas koji pretendujemo da ova drzava bude nasa.
За Драгана – Можете бити апсолутно сигурни да су домаће институције незаинтересоване не само за промену монетарне и (шире) економске политике, већ нису заинтересоване ни да о томе разговарају. Њима је довољно што је ММФ задовољан и то је једино мишљење које у Србији има тежину. Ово не кажем ни интуитивно, ни напамет. Хвала на труду.
Поштовани колега Катићу, захваљујем се на врло прецизном одговору. Мислим да би вам због овога чланка (али не само због овога чланка) требала бити захвална и цијела Србија. И ја сам писао о европском односу према фискалној политици и јавном дугу, али нисам успио направити ни приближно квалитетну анализу и синтезу попут ваше …
http://www.bife.ba/2019/03/23/nevaljala-djeca-zone-evra-i-pacta-sunt-servanda/
Са обзиром да по вашем, а и по моме мишљењу, НМК и паметна и интелигентна монетизација буџетског дефицита/јавног дуга могу бити компатибилне економске политике мислим да ваш чланак и наша расправа заслужују званично финале. Зато предлажем да ви, заједно са колегама економистима окупљеним око Нове српске политичке мисли, упутите отворено писмо(и ја ћу бити потписник) на највише адресе, са прједлогом да монетизација буџетског дефицита/јавног дуга постане инструмент монетарне политике НБС. Отворени/јавни прједлог би се требао упутити на најмање четри адресе: гувернер, предсједник владе, министар финансија и предсједник република. Мислим да би прједлог има велик и лијеп одијек у српском јавном мнењу. Наводим још неке аргументе у корист тј. у „одбрану“ монетизације: 1) Монетизације сада и одмах, док БДП још увијек расте, јер би њено увођење када БДП почне падати наишло на негативну перцепцију код јавног мнјења, усљеде сјећања на 90-е 2) Раст инфлационих очекивања усљед увођења монетизације се може поднијети јер је инфлација тренутно врло ниска, а имамо и горњу циљану вриједност инфлације (4,5%) 3) Спречавање депресијације динара кроз привремени раст референтних каматних стопа НБС неће представљати превелико бреме за становништво и привреду у ери врло нисих каматних стопа 4) У пакету са монетизацијом мора ићи и девизна контрола и контрола кретања капитала (због високог степена еуризације банкарских актива и пасива,као и због хроничног и високог дефицита текућег рачуна ) 5) Додатну и детаљну аргументацију за додјељивање „права“ централној банци да кредитира домаћа правна лица (резиденте) сам образложио у једном од својих чланака из 2014.г., а на примјеру Босне и Херцеговине
http://www.bife.ba/2019/01/01/kredit-emisione-banke/
Click to access 01.KEB_.pdf
Ако НКМ и монетизација нису до сада ишли руку под руку вријеме је да крену. Неће ово бити ни први ни посљедњи пут да се неки економски концепти надограђују и коригују. На крају крајева, и НКМ и монетизација су присутни у одређеној форми у САД и зони евра. Вријеме је да се овај дует почне примјењивати и у малим отвореним привредама чије валуте не улазе у девизне резерве централних банака.
За Драгана – 1) Ако би се Србија одлучила на монетизацију буџетског дефицита/јавног дуга, у било којем облику, ММФ не би више кредитирао Србију.
Не верујем. ММФ даје кредите да би се спасили страни кредитори, а Србија остала да дугује ММФ-у. Са кредиторима се може преговарати и понешто отписати, са ММФ-ом нема отписивања. ММФ би тиме казнио кредиторе. При томе, ММФ воли када му се дугује јер тада може да утиче на економску политику (бар у некој мери). Када нема кредита, нема утицаја и нема ни условљавања.
2) У том случају надолазећа рецесија за Србију би била много тежа од кризе из 2009. г. када је Србија узела од ММФ-а кредит од 2,6 млрд.СДР, а искористила 1,4 млрд. СДР
Ако Србија не може без помоћи ММФ-а у кризи, онда је време за радикалну промену политике. Ако се политика радикално мења, онда је боља горка пилула без ММФ-а. Са ММФ-ом пилула је нешто мање горка, али политика која доводи до потребе за помоћи ММФ се не мења. Дакле, горка пилула се гута свако мало. Огроман број земаља је прошао кроз кризу 2008. а да није тражио помоћ.
3) У заједничкој је дискрецији Народне банке Србије и Владе Србије да одреде величину циљане инфлације, тј. инфлације коју НБС “гања” (у Србији је она тренутно 3% +-1,5%, док је у Турској она већгодинама 5%)
Мислим да је тај оквир сасвим добар за Србију.
4) У сваком тренутку српски парламент може донјети закон којим даје експлицитно и јединствено овлаштење министарству финансија да одреди величину циљане инфлације (коју треба “гањати” НБС), чиме се умањује независност НБС, али се даје већи значај фискалној у односу на монетарну политику (тренутно се Влада Србије и НБС договарају о величини циљане инфлације)
Није битно ко даје инфлациони оквир, ако се политике координирају. Координација монетарне, кредитне, курсне, фискалне и развојне политике иде много дубље од задавања стопе инфлације.
5) Србија може водити дискрециону фискалну политику (експанзивну током рецесије) иако је увела таргетирање инфлације
Да, ако је таргетирани инфлациони оквир разуман.
6) Србија може истовремено водити рестриктивну монетарну политику (смањење каматних стопа ради постизања циљане инфлације) и експанзивну фискалну политику (раст јавне потрошње/јавног дуга/буџетског дефицита ради стимулисања економије)
Вероватно сте мислили на повећање, а не на смањење каматних стопа. Поново, ако је оквир разуман и политике координиране, централна банка може повремено интервенисати подизањем каматне стопе како би се мало охладила прегрејана привреда.
7) Инфлациони таргет од 2% (Европска централна банка) је пренизак за Србију.
Да.
Хвала на коментару.
За Драгана:
Пошто сте питање поставили за све учеснике блога, покушаћу да одговорим кратко на њих.
1) Апсолутно, да. НМК захтева забрану монетизације буџета од стране Централне Банке.
То један од „грехова“ о којима господин Катић често пише.
2) Пошто Србија тренутно много зависи од иностраних кредита и међународних финансијера, одговор је да. Ни монетизација буџета не би много помогла у почетку.
3) Не, дискреција пре свега треба да буде на Влади Србије. НБС је инструмент Владе и министарства финансија, не обратно.
4) Да, али тренутно за то нема политичке воље у Србији.
5) Таргетирање инфлације у том случају би морало да буде много флексибилније. За то у НБС немају слуха, него следе препоруке међународних кредитора.
6) Сви инструменти монетарне политике треба да буду у рукама Владе и министарства финансија. Пословне банке не смеју неконтролисано правити новац из ваздуха, то је задатак НБС. Кад се то постигне, и експанзивна фискална политика ће бити могућа.
7) Тачно, Србији су потребне веће и флексибилније стопе инфлације, јер је и даље земља у развоју.
Колега Катићу, захваљујем вам се на исцрпном одговору. Знамо како је прошао (и како пролази) Вашингтонски концензус/ВК у Србији, а видјећемо како ће проћи НМК у Србији. Изгледа да је судбина огромне већине земаља у развоју (усљед стално веће потрошње од производње, као и усљед антиразвојне структуре потрошње) прихватање модела економских политика које је написао неко други – и прогласио их концензусом. Међутим, иако око ВК и НК нема апсолутног и потпуног концензуса, можемо ли ипак ми учесници ове расправе постићи апсолутни и потпуни концензус о седам битних дилема које се директно тичу вашег чланка 1) Ако би се Србија одлучила на монетизацију буџетског дефицита/јавног дуга, у било којем облику, ММФ не би више кредитирао Србију 2) У том случају надолазећа рецесија за Србију би била много тежа од кризе из 2009. г. када је Србија узела од ММФ-а кредит од 2,6 млрд.СДР, а искористила 1,4 млрд. СДР 3) У заједничкој је дискрецији Народне банке Србије и Владе Србије да одреди величину циљане инфлације, тј. инфлације коју НБС „гања“ (у Србији је она тренутно 3% +-1,5%, док је у Турској она годинама 5%) 4) У сваком тренутку српски парламент може донјети закон којим даје експлицитно и јединствено овлаштење министарству финансија да одреди величину циљане инфлације (коју треба „гањати“ НБС), чиме се умањује независност НБС, али се даје већи значај фискалној у односу на монетарну политику (тренутно се Влада Србије и НБС договарају о величини циљане инфлације ) 5) Србија може водити дискрециону фискалну политику (експанзивну током рецесије) иако је увела таргетирање инфлације 6) Србија може истовремено водити рестриктивну монетарну политику (смањење каматних стопа ради постизања циљане инфлације) и експанзивну фискалну политику (раст јавне потрошње/јавног дуга/буџетског дефицита ради стимулисања економије) 7) Инфлациони таргет од 2% (Европска централна банка) је пренизак за Србију. Цијенио бих ако бисте могли одговорити на ових седам питања кратко, са да или не.
За Драгана – Много је питања и траже пуно времена за елаборацију. Нема толико времена, па ћу агрегирати одговор. После 20 година вођења колонијалне монетарне политике и феномена који су настали као последица такве политике, било каква промена која иде ка суверенизацији је високо рискантна, ако је уопште и могућа. Банке су у страним рукама, велика привреда је у страним рукама, ресурси се продају странцима, јавне инвестиције изводе странци, грађани штеде у девизама, ММФ одређује правац економске политике, и можда најважније – економска елита подржава управо такву политику. Дакле, апетита за промену нема јер је НМК, како сте приметили, сада део економског конформизма.
Суштина НМК је да контролу инфлације стављају изнад свега – изнад интереса економије, грађана, будућности. Непаметно је да неразвијене земље воде исту монетарну политике као и развијене. Како сам већ писао, не верујем да је динамичан развој неразвијених економија могућ без толерисања веће инфлације и мислим да је инфлација нужно зло које прати развој и ребалансирање економије. Централна банка мора „планирати“ инфлацију, али нема потребе да ја држи на тако ниском нивоу, на коме се инфлација данас таргетира. Али … Толерисање веће инфлације има смисла само у контексту координиране економске политике – монетарне, кредитне, фискалне и развојне. Без тога, без планирања развоја, толерисање веће инфлације нема смисла, деструктивно је и не служи развоју. Једини реалистични начин промене политике је пажљиво планирање са јасном свешћу о томе да такав заокрет тражи време и нешто мимикрије.
Депрецијација и политика слабе валуте су нужно зло којим се брани текући биланс и спречава раст спољног дуга. Неразвијене државе немају друге инструменте. За њих је и капитална контрола апсолутно неопходна. Кључни проблем неразвијених држава је спољни дуг, а не јавни. Јавни дуг је неугодан, али је опасан у мери у којој се финансира девизно (првобитни грех). Жао ми је што овако кусо коментаришем, али тема је превелика за коментар. Хвала на коментару.
Za epistemologija – Ovo sada je već mnogo bolje i bliže temi. Dve primedbe. Nemačkoj trebaju javne investicije – iako moćna, ona ima infrastrukturu koja je u lošem stanju i odnos prema investicijama počinje da podseća na američki. Iako je po površini znatno manja od Francuske, nemačke železnice su inferiorne u odnosu na francuske, a putevi mnogo opterećeniji nego u Francuskoj, jer se decenijski kasni sa proširenjem putne mreže. Mostovi, po nemačkom priznanju, su u lošem stanju, pokrivenost brzim internetom van velikih gradova je loša itd. Nemačka je zarobljenik politike uravnoteženog bilansa tzv. politika „crne nule“ i ograničenja po kome strukturni budžetski deficit ne sme da pređe 0,35% BDP-a. To je mnogo strože od ograničenja iz Mastrihta i „prevedeno“ znači da samo privatni kapital može finansirati velike javne investicije.
Ne bih otvarao novu temu, pa ću samo kratko dodati – Fridmanov koncept stabilnog rasta novčane mase koji pominjete, kompromitovan je još početkom osamdesetih kada je FED prvo primenio koncept i veoma brzo digao ruke od njega. I dalje mislim da je Fridman najprecenjeniji ekonomista dvadesetog veka. Hvala na komentaru.
Колега Катићу, уколико НБС престане таргетирати инфлацију/ИТ, који би, по вашем мишљену, требао бити нови/други циљ монетарне политике; бруто домаћи производ, понуда новца (М2) или нешто треће? У вези увоза инфлације кроз депресијацију номиналног девизог курса (што води и расту динарских обавеза по кредитима са девизном клаузулом), да ли сматрате да би радикала стратегија деуризација која би се свела на увођење негативних номиналних каматних стопа на еурске депозите (уз задржавање позитивних номиналних каматних стопа на динарске депозите) била изводљива у српској економији? Депресијација подиже извоз уколико је степен искориштености капацитета низак и уколико се у релативно кратком року може извршити замјена (скупљег) увоза (јефтинијом ) домаћом производњом. Депресијација помаже Кини јер има широку производну основу. Да ли би исти случај био и са Србијом у случају контролисане депресијације? Са друге стране, уколико би се номинални девизни курс бранио високим каматним стопама, то бу утицало на раст трошкова сервисирања јавног дуга и његов номинални раст, што би повећало зависност Србије од ино кредитора и домаћих кредитора (који су претежно у страном власништву). Није ли у напуштању концепта инфлационог таргетирања/ИТ, који би довео или од депресијације динара или до раста каматних стопа, кључно питање одрживост српског јавног дуга? Да ли помогло ако би се већински дио српског банкарског сектора поново нашао у државној својини? Све земље у српском окружењу директно (Хрватска,Албанија, Мађарска, Румунија) или индиректно (БиХ, Бугарска, Македонија, Црна Гора) таргетирају инфлацију/ИТ тј.цјеновну стабилности. Све ове земље су свјесно или несвјесно присталице новог макроекономског конзензуса/НКМ. То је чак и Русија. НКМ је нека врста ововјековног конформизма у макроекономској политици. Има ли Србија, по вашем мишљену, довољно антиконформиста у Народној банци Србије и Влади Србије да каже НЕ (али на стручни и компетентан начин) новом макроекономском конзензусу, које је предмет критике и у неким стручним круговима на Западу, али који је званична доктрина ММФ-а (као што је то некада био Вашингтонски концензус)? ИТ је одлично за нпр. Чешку, али по вашем мишљењу изузетно лоше за Србију. Зашто? Ја сматрам да је могуће имати ИТ заједно са контрацикличном фискалном политиком, а ви чини ми се не? Зашто? Јесте ли сигурни да нови макроекономски концензус искључије фискалну политику као контрацикличну економску политику у баш свим земљама које су усвојиле ИТ?
Što se tiče poljoprivrede,ideja o plasiranju sredstava u svrhu njenog razvoja preko Agro-razvojne banke nije nova i veoma je dobra.Ona se može realizovati jedino kao deo sveobuhvatne strategije razvoja zemlje.Dakle,nešto kao petogodišnji plan.Tu se ne sme staviti fokus samo na izvoz primarnih poljo. proizvoda već treba posebno voditi računa o prehrambenoj sigurnosti stanovništva,ishrani ljudi kvalitetnom hranom i supstituciji uvoza nekvalitetne hrane na bazi skroba i ugljenih hidrata.Razvijene poljoprivrede imaju udeo stočarske proizvodnje preko 60%,kod nas je to danas ispod 30%.To jasno govori koliko se ljudi u našim gradovima jezivo nekvalitetno hrane.Imamo epidemiju gojazne dece,itd,itd.
Sa ekonomske tačke gledišta najsvrsishodnije je zatvoriti krug proizvodnje.Ne samo poput nekadašnjeg PKB-od njive do trpeze.Već napraviti par fabrika poljo.mehanizacije koje bi pokrivale čitav spektar neophodnih mašina,a i jedna drugoj bi konkurisale.Poljoprivredne mašine i oprema su „sunđer“ koji upija sredstva od poljoprivrednih subvencija.Naravno,i politiku subvencija je neophodno pažljivo posmatrati i usaglašavati sa potrebama razvoja zemlje i poboljšanja kvaliteta života u ruralnim sredinama.
Ovo je jako obimna i kompleksna tema o kojoj treba dobro promisliti i sve pažljivo planirati.
@Ljiljana
Srbija, zvanično, ima cilj da poveća udeo obnovljivih izvora energije u proizvodnji električne energije. Srbija ima značajan potencijal za izgradnju kombinovanih postrojenja za proizvodnju toplotne i električne energije (CHP) na biomasu. Banke koje postoje u Srbiji ove projekte smatraju rizičnim, da ne širim temu zašto, i jako retko finansiraju izgradnju CHP postrojenja. Država Srbija na to ne reaguje i vredan izvor energije propada. Štaviše, državni ograni su sprečili izgradnju CHP postrojenja u Padinskoj skeli. Izgradnju je finansirala Švajcarska ali tako da niko od političara ne može da se ugradi i sprečeni su.
Ne znam da li se sećate, kad je SNS došao na vlast, bila je u medijima kampanja protiv izgradnje vetroelektrana. Jedan investitor koji nije bio po volji tada nove vlasti je sprečen da izgradi vetropark. Pogledajte kako sad po medijima veličaju nove vetroparkove.
Državni organi su svojim delovanjem potakli i pomogli protivnike izgradnje minihidroelektrana (MHE). Mnogo je primera da su dozvole dobijali po partijskoj i rođačkoj liniji. U takvim slučajevima niko nije vodio računa da li se poštuju tehnički propisi.
Još primera štetnog delovanja države i banaka (komentar mog poznanika):
Iako sam godinama gajio velike simpatije prema Starit-u i Inicijativi „Digitalna Srbija“, duboko sam razočaran njihovim angažmanom u vezi sa reformom preduzetništva u IT-ju.
Zakon je pripreman u tajnosti i netransparentno, i iz aviona se vidi da je njegov glavni cilj da osujeti preduzetnike (ne samo paušalce, i preduzetnike koji vode knjige) u poslovanju direktno sa inostranim klijentima smanjujući njihovu konkuretnost i unoseći veliku pravnu nesigurnost u njihovo poslovanje.
Država u sumi neće izvući neku korist od ovakvog zakona i ozbiljno će ugroziti ovogodišnjih 30% rasta IT izvoza i očekivanih milijardu i po evra deviznog priliva, a jedini dobitnici će biti firme koje su učestovale u kreiranju zakona smanjivanjem konkurencije i posledično plata.
Juče je na b92 bila vest da je u Makedoniji usvojena izmena zakona protiv pranja novca i da sve kupovine u vrednosti preko 500 evra moraju biti plaćene preko računa.
Mi, koje ne interesuje politika ni vlast, smo već u vlasti na prvom mestu banaka pa i države. A izgleda da će biti još gore.
Za Ljiljanu – Javno-privatno partnerstvo je jedna od najvećih investicionih podvala, a ekološko partnerstvo je način na koji se jedan potpuno kompromitovani koncept finansiranja vraća na velika vrata obojena u zeleno. Dakle, ja se zalažem za javne investicije, ne za javno-privatne. U pravu ste – zelena politika, bez obzira na razumne ekološke brige, biće iskorišćena za novo potčinjavanje slabih država. Hvala na komentaru.
За Драгана – Класична монетизација дуга је рискантна за државе „малих“ валута са дефицитом текућег биланса и огромном девизном штедњом. Монетизација би вероватно довела до сталног притиска на динар и потребе да камате буду више како би се курс одржавао, а инфлација држала под контролом. Вероватно би имали циклусе у којима би динара морао да буде, с времена на време, озбиљно коригован. Колико би ови поменути проблеми били изражени зависило би од квалитета кадра у НБС. Кредибилитет НБС зависи од квалитета кадра и начина на који банка води и објашњава своју политику.
Склонији сам моделу који иде по линији онога што сам предлагао у овом тексту: https://nkatic.wordpress.com/2012/02/17/beznade-bespuce-i-moguci-izlaz/. Наравно, и примарна емисија за кредитирање пољопривреде је добродошла. Дакле, усмерена, наменска примарна емисија је за мале земље мање ризична од бланко монетизације, све док је текући биланс у дефициту. Усмерена монетизација, али и монетизација уопште, олакшава политику слабије домаће валуте која је неопходна како би се поправила конкурентност привреде. Уз то, ризик инфлације је увек бољи од ризика дужниче кризе и потпуног колонизовања привреде.
„Првобитни (оригинални) грех“ је увек опасност, али се та опасност може умањити декомпоновањем буџета на динарску и девизну компоненту у којој се динарска компонента никада не финансира страним новцем. Такође, уравнотежен текући биланс великим делом умањује ризике овог „греха“. Суштина је да је и монетизација само једна од компонената другачије промишљања антиколонијалне економске политике. Хвала на коментару.
@ epi
Moram da istaknem da me posebno žalosti da Vi kao levičar sve vreme pričate samo o kapitalu.Niste ni rečju pomenuli ono što bi bila glavna svrha javnih investicija,a to je popravljanje kvaliteta života širokih slojeva stanovništva,čiji bi glas trebali biti levičari.
Takođe,nisam čuo da govorite o npr.radu javnih izvršitelja.Niste nam dali grafikone i statističke podatke o broju porodica isteranih na ulicu od strane tih izvršitelja,o brojnim mutnim slučajevima prinudnog izvršenja.Niste nam govorili o romskoj deci koja nemaju osnovne uslove za život i čija je budućnost tužna,itd,itd.
A to mnogo govori o vrednostima i namerama kojima stremite.
Danas nam treba istinska levica kao politički korektiv,da ukazuje na sva nepočinstva zločinačkog globalističkog poretka koji je istinska pretnja budućnosti čovečanstva.Žao mi je što levice nema.Očigledno je da su danas patriotske snage nosioci vrednosti slobode,čovekoljublja,ljudskog dostojanstva i časti.I zato verujem u reči predsednika Trampa da budućnost pripada patriotama.
I da,da li je socijalizam,ili kapitalizam ili nešto treće,nije bitno.Bitno je da ima LJUDSKI LIK.
Poštovani Nebojša,
Hvala na prethodnom odgovoru! Vaša rasprava sa komentatorom Epistemiologija (izuzetno interesantna ako smem da primetim) me je podstakla na još jedno pitanje:
Vi kažete:
„Da li je normalno da evropske države uporno insistiraju na obaranju kamata, na monetarnoj ekspanziji, na suludoj monetarnoj politici, a da ne žele da aktiviraju mehanizam javnih investicija koje su im preko potrebne?“
Ne znam koliko ste pratili ovih dana dešavanja sa UN samita o klimatskim promenama. Po svoj prilici formirana je koalicija privatnog sektora posvećena borbi protiv klimatskih promena, kroz rad Inicijative za upravljanje klimatskim finansijama (CFLI). CFLI je, pod vodstvom Michaela Bloomberga, specijalnog izaslanika UN-a za klimatske akcije. Ovog meseca, CFLI je objavio novi izveštaj „Finansiranje budućnosti sa niskim udjelom ugljenika“, koji su potpisale neke od vodećih svetskih privatnih finansijskih institucija https://data.bloomberglp.com/company/sites/55/2019/09/Financing-the-Low-Carbon-Future_CFLI-Full-Report_September-2019.pdf u kome su navedeni načini da se „zelene“ finansije mogu povećati kako bi se podržala koordinisana tranzicija u ekonomiju sa niskim udelom fosilnih goriva i identifikovale mogućnosti za javno-privatna partnerstva kako bi se ispunili ciljevi Pariskog klimatskog sporazuma iz 2015. godine.
U tom smislu će EIB će u sledećoj deceniji usmeriti najmanje jedan bilion (1,1 biliona USD) ka projektima za „zelenu“ tranziciju.
Po svoj prilici klimatske promene i „zelena“ tranzicija će biti iskorišćene kao povod za globalni konsenzus kako bi se krenulo u fazu masovnih javnih investicija.
Glavni zahtev „koalicije“ (globalizovanog finansijskog kapitala) je da se države žirom sveta obavežu da će „prilagoditi“ svoju regulativu tako da zaštite interese krupnog kapitala koji će pozajmljivati novac pod kamatu za javne investicije u „zelenu tranziciju“… Oni će potom moći da pakuju ove kredite u razne finasijske instrumente, dalja sekurtizacija i sve po starom..
Dakle, po svoj prilici dobićemo preko potrebne javne investicije, ali će te javne investicije biti finasirane od strane privatnog globalizovanog kapitala i usmeravane na sličan način kao i sada pod pravilima „Novog monetarnog konsenzusa“… Da li će to zaista pomoći nama koji pokušavamo da preživimo na kapitalističkoj periferiji?
Plašim se da će ovo biti još pogubnije od dosadašnjih kredita i da će tek sa ovakvim javnim investicijama sav profit naći put do razvijenog Zapada, koji će na zajmiti pare, graditi „zelene elektrane“, prodavati elektrine automobile itd, a mi ćemo preuzeti dodatne obaveze da ovakva ulaganja prioritizujemo nasuprot „običnoj“ javnoj potrošnji, zdravstvu, obrazovanju itd…
Hvala unapred i izvinjavam se na dugom i moguće konfuznom postu, ali baš me interesuje Vaše viđenje „novog zelenog ugovora“.
Za Katića – u tom slučaju slede kratki i jednostavni odgovori.
–> „da li je „novi makroekonomski konsenzus“ prava stvar? “
Nije. To je režim akumulacije koji je ubitačan po veliki broj zemalja, a nametnule su ga Sjedinjene Države i njihovi sateliti putem MMF-a, Svetske banke i drugih regionalnih ekonomskih saveza radi sticanja trajne prednosti iscrpljivanjem siromašnih zemalja.
–> „Da li je normalno da evropske države uporno insistiraju na obaranju kamata, na monetarnoj ekspanziji, na suludoj monetarnoj politici, a da ne žele da aktiviraju mehanizam javnih investicija koje su im preko potrebne. “
To je već delikatno pitanje.
Prinuđeni su da obaraju kamatne stope jer marginalna efikasnost kapitala (MEC) pada. To je do sada uvek bio standardni postupak zbog kamatonosne elastičnosti investicija. Jeste u pravu kada tvrdite da su stvari dovedene do apsurda. Međutim, to samo pokazuje da je kapitalizam neodrživ ekonomski sistem na duži rok jer sam sebi ruši institucionalni poredak zasnovan na kamati, renti i profitu.
Što se tiče javnih investicija neke evropske zemlje tradicionalno imaju visoku javnu potrošnju (zajedno sabrano sa javnim investicijama) pa nije zgodno da i dalje idu u porast javnih izdataka.
Neke evropske privrede stoje veoma dobro pa ta vrsta intervencije im nije potrebna. Nemačka je na primer u režimu pune zaposlenosti na svega 3 % nezaposlenih, a što Nemci nisu postigli još od 70-tih.
Španiji su recimo potrebne javne investicije jer i pored uspeha da obori nezaposlenost i dalje ima ozbiljnih problema sa njom.
Što se Srbije tiče, domaći kapital je doživeo slom akumulacije usled niske produktivnosti na oskudnoj tehnološkoj osnovici. Višak vrednosti otiče na mnogo načina iz Srbije, a tako neophodan za proširenu reprodukciju.
Prema tome, da, Srbiji su potrebne javne investicije ali pre svega radi etabliranja režima akumulacije u proizvodnim sektorima, kako bi se iskorenila nezaposlenost rapidnom brzinom i podigla produktivnost rada bez koje nema uspešnosti na svetskom tržištu..
Monetizacija budžetskog deficita nije automatski loša stvar ali samo kao pomoćno sredstvo i mislim da je treba izbegavati.
Primarni novac treba ciljano usmeravati preko razvojnih banaka koje bi kreditirala preduzeća čiji asortiman ima dobre izglede za izvoz. Dakle, na primer NBS ima klasičnu mogućnost da pozajmi rezerve i papirni novac, recimo razvojnoj agrarnoj banci. Ova banka bi kreditima opskrbila zadruge i poljoprivredne kooperative i poljoprivredne kombinate.
Oni svojim narudžbinama prenose novac sa svojih tekućih računa, na račune drugih preduzeća koja im isporučuju intermedijalne komponente. Na taj način rezerve se iz agrarne banke prelivaju kroz komercijalni sistem banaka.
Ako već po standardnoj Fridmanovoj doktrini monetarna masa treba da raste po umerenoj stopi, neka onda raste na ovaj način. Dakle, treba izvesti da opskrbljivanje privrede dovoljnom likvidnošću ide preko tačaka koje neposredno povećavaju output i novu dodatu vrednost. To je jako bitno.
Mislim da je na ovaj način opasnost od inflacije minimalna. Važno je da monetarni identitet ne bude narušen ΔM x ΔV = [ ΔP x ΔQ ]
Novac ne samo da može, nego i mora da prati porast realnog GDP-a. Pošto je Srbija konkurentna u poljoprivredi, nema opasnosti da njen output neće biti realizovan, pogotovu što stanovništo raste svuda u svetu i potrebe za hranom biće sve veće u eri klimatskih promena.
Pri tom prodajom iz izvoza dobija devize, a one čine osnovicu za dalju akumulaciju kapitala kojom se nabavljaju opreme, mašine i ostale intermedijalne komponente iz inostranstva. Ovo treba da bude model za druge sektore privrede.
Tako neće biti bojazni od inflacije. Ako se ipak pojavi na raspolaganju je široki instrumentarijum za njeno zaustavljanje poput podizanja obaveznih rezervi banaka itd.
Malo sam odužio ali neka ovo bude moj doprinos konstruktvinoj raspravi da ne bude da vas samo kritikujem.
Колега Катићу, у случају монетизације српског буџетског дефицита/дуга, какав би по вашем мишљењу био ефекат на номинални девизни курс, степен еуризације банкарских актива и пасива и инфлацију у Србији? Да ли сматрате да Србија преко се преко стварања примарног новца ex nihilo може побијећи од „оргиналног“ гријеха – финансирања динарских кредита ино депозитима и кредитима? Да ли би по вашем мишљењу монетизација српског буџетског дефицита/дуга допринјела расту кредибилитета НБС, тј. расту повјерења у Народну банку Србије?
Типичан пример недостатка јавних инвестиција и погрешног инвестирања је Србија. Наша држава нпр., као једна од најсиромашнијих у Европи, страним „инвеститорима“, као што је компанија „Лир“ у Новом Саду, гради производне погоне. О осталим видовима субвенција да не говоримо. Истовремено, готово све инфраструктурне пројекте финансирамо задуживањем у иностранству, док радове изводе стране фирме. Значи, наша држава инвестира тамо где не треба, а тамо где треба, нема је. Сетимо се само чувеног Националног инвестиционог плана. Огроман новац је потрошен на сређивање тргова и фасада, уместо да је усмерен нпр. у модернизацију електроенергетског система. Да се вратимо на текст о коме дискутујемо. Мислим да најважније питање које се овде поставља није начин финансирања јавних инвестиција. Ради се о циљу економске политике. Стабилност цена никада не може и не сме да буде главни циљ економске политике. Свако рационално друштво труди се да буде што богатије. Монетарна и фискална политика су само нека од средстава којима се долази до тог циља. Такође, у неким коментарима се наводи да је основни проблем у капитализму као таквом. Озбиљна алтернатива капитализму, а да то није кубански или севернокорејски економски систем, мислим да не постоји. Тржишни механизам је далеко од савршености, али и такав је бољи од својих супротности. Хвала на занимљивом тексту.
I ja sam mišljenja da svi problemi dolaze iz finansijskog sveta. Sve devijacije, usponi i padovi se odande iniciraju. Za trajnu sanaciju problema treba privatnim bankama oduzeti pravo da izdaju nov novac preko kredita i da krediti budu 100% pokriveni depozitima.
Pošto imamo najavu da će se dizati spomenik američkom predsedniku Wilsonu u Beogradu, evo nešto od njega.
„Ja sam najnesrećniji čovek. Ja sam nehotično uništio moju zemlju. Nekada velika industrijska zemlja je sada kontrolisana kreditima. Naš kreditni sistem je koncentrisan. Rast nacije kao i svih naših aktivnosti je u rukama par ljudi. Mi smo postali jedna od najgorih i najkontrolisanijih Vlada u civilizovanom svetu. Mi više nismo Vlada slobodnog mišljenja, ubedjenja i glasova većine, već Vlada mišljenja i prisile male grupe dominantnih ljudi“ – Woodrow Wilson, Američki Predsednik 1913 -1921.
За epija:
Поред тога што упорно стављате јавну потрошњу и јавне инвестиције у исти кош, Ви још тврдите да су „финансијски брокери и шпекуланти“ (а банкари?) мањи проблем од „индустријских капиталиста“.
Не бих да Вам кварим забаву, али рецимо само да без тих финансијских шпекуланата и брокера ми данас не би имали овакву ситуацију у свету. Не би имали 78., а ни 2008. Као ни прегржт осталих криза, које су све до једне генерисане са одређеним циљем. А то је давање више моћи банкарима и стављање читавих народа под дужничку омчу.
Предлажем Вам да добро проучите историју новца и можда тада схватите ко заиста има моћ на овом свету.
Za epistemologija – Da pokušamo još jednom. Moj tekst se ne bavi odnosom javne potrošnje i privrednog rasta. Pitanja o kojima se može polemisati su ova: da li je „novi makroekonomski konsenzus“ prava stvar? Da li je normalno da evropske države uporno insistiraju na obaranju kamata, na monetarnoj ekspanziji, na suludoj monetarnoj politici, a da ne žele da aktiviraju mehanizam javnih investicija koje su im preko potrebne. Moj tekst (koji ima nešto malo veze sa Vašim prilozima) nije o javnoj potrošnji, on je o javnim investicijama, ili da budem precizniji, on je o javnim investicijama.
Deo mog teksta na koji se sada osvrćete je ovaj: „U ovom trenutku, od sedam najrazvijenijih zemalja sveta, samo je nemački javni dug oko „naučnih“ 60 procenata BDP-a. Francuski dug je oko 100, američki je preko 100, italijanski preko 130, a japanski preko spektakularnih 230 procenata BDP-a. Začudo, ništa strašno se nije dogodilo. Ne samo da finansijska tržišta nisu prestala da finansiraju ove ogromne dugove, ne samo da je cena dugova pala uprkos rastu zaduženja, već ni inflacije (bar za poslednjih deset godina) nema ni vidiku, iako centralne banke vape za njom.“
Vi ste to izvukli iz konteksta, nekorektno skratili citat, promenili mu smisao, a onda Vam je misao pobegla i otišla svojim tokom koji sa mojim tekstom nema nikakve veze. Moj tekst se bavi ZABRANOM MONETIZACIJE DUGA, tvrdnjom da finansijsko tržište DISCIPLINUJE JAVNU POTROŠNJU i tezom da VISOKI JAVNI DUGOVI IZAZIVAJU STRAŠNU INFLACIJU. Još jednom, moj tekst se ne bavi odnosom javnog duga i rasta, niti to komentarišem.
Ja ne pišem od juče, a o modernom kapitalizmu sam napisao više tekstova nego bilo ko, ko se oglašava na javnoj sceni. Npr.:
https://nkatic.wordpress.com/2007/01/31/dobrodosli-u-devetnaesti-vek/
https://nkatic.wordpress.com/2007/05/08/jereticka-pohvala-globalizaciji/
https://nkatic.wordpress.com/2016/10/12/surovi-novi-svet-objavljeno-u-dnevniku-politika-12-10-2016/
https://nkatic.wordpress.com/2014/10/30/nejednakost-i-ekonomski-rast-ili-i-plavue-su-shvatile/
https://nkatic.wordpress.com/2014/07/15/kada-tranzicija-ubija/
https://nkatic.wordpress.com/2013/10/23/trijumf-dirigovanog-jednoumlja-tekst-pisan-za-beogradski-fond-za-politicku-izuzetnost/
https://nkatic.wordpress.com/2013/02/20/fleksibilno-trziste-rada-ili-kako-je-covek-postao-balvan/
https://nkatic.wordpress.com/2012/11/15/umiranje-socijalne-drzave/
https://nkatic.wordpress.com/2012/01/29/kriza-kapitalizma-i-novi-pocetak-istorije/
https://nkatic.wordpress.com/2011/08/22/kraj-epohe-i-sumrak-imperije/
Hvala na komentaru.
Мислим да ће се посетиоци блога сложити са мном да главне теоретичаре и практичаре Новог макроекономског Конзензуса не интересује да ли сте кејнзијански капиталиста, неолиберал, фашиста, богати Арапин или окорели социјалиста на правцу комунистичког ходочашћа.
Битно им је само да ли сами правите свој новац или га позајмљујете од неког (по могућству од њих).
Ако сте ово прво, онда Вам следе санкције и ако оне не успеју, бомбе. Све док не пристанете на ово друго. А кад пристанете, боље би било да тај новац не трошите на инвестиције у домаћу привреду или не дај Боже, инфраструктуру. Зна се чији је то новац, и за кога је намењен.
Друга ствар, видим да се бркају појмови „јавна потрошња“ и „јавне инвестиције“. Јавна потрошња може бити било који издатак из државног буџета, нпр. за службене аутомобиле. Овај вид потрошње је чисти издатак, он не доприноси повећању ефикасности економије у целини.
Јавне инвестиције су плански намењена средства из државног буџета за повећање економске активности региона или државе у целини. Њих прате детаљне студије изводљивости, ефикасности и ефективности, као и стратегија улагања (радна снага, извођач радова, бизнис план, рок отплате и израчунавање приноса на инвестицију).
Укратко: јавна потрошња је шири појам од јавних инвестиција, обухвата и непродуктивне расходе. Јавне инвестиције су по правилу само продуктивни расходи.
Gospodine Katiću, ja sam vama započeo polemiku zbog vaših tvrdnji u tekstu da je Japan dogurao do 230 % javnog duga, pri tom navodeći i Francusku, Italiju i SAD sa njihovim impozantnim procentima ikako je to bezazlena stvar. prosto moram da vas doslovno citiram: “ Začudo, ništa strašno se nije dogodilo. “
Eto, ništa se strašno nije dogodilo, osim što imaju mizerne stope rasta i pogađaju ih povratne recesije, posle kojih se sve teže oporavljaju sa sve većim raslojavanjem stanovništva na svom sopstvenom tlu, a svoje izvlačenje iz ekonomskih kriza duguju masovnim autsorsingom industrijske proizvodnje u zemlje jeftine radne snage i ekstremnom eksploatacijom rada koju ne smeju da primene nad svojim radništvom u metropoloma.
Uzgred kao levičar, kako sebe definišete, ni jednom u svojim tekstovima niste spomenuli problem autsorsinga i globalne arbitraže rada.
No, dobro, vi se isključivo bavite finansijskim tržištima, centralnim bankama i time da li ima ili nema inflacije. Za vas su jedini krivci finanijski brokeri i špekulanti razne vrste, koji su sudeći po vašim tekstovima, toliko moćni da mogu da „preveslaju“ zbog svog sebičnog interesa zajedno SAD kao nuklearnu silu, Nemačku, Francusku i još 180 teritorijalno suverenih država sa svojim vojskama, policijom i obaveštajnim službama.
Za vas nije problem kapitalizam sam po sebi, nego na volšeban način povezani bankari i opskurni finansijski krugovi sa „strancima“ koji žele da pljačkaju kamatama zemlje Trećeg sveta, ali kako smo saznali i onog Prvog.
Kao da ne postoje industrijski kapitalisti, kao da su domaći kapitalisti verovatno iz raja izašli i koji verovatno razmišljaju kako da se uklope u apstraktne teorije privrednog razvoja, vođenih ni manje ni više nego dovitljivim javnim investicijama.
Vi nikada ne postavljate pitanje, ko će određivati koliko treba javnih investicija, u koje svrhe, sa kojom platom će radnici biti zaposleni, ko bira prioritete, kako obezbediti demokratsku kontrolu, koliki obim javnih investicija treba da bude, sa kakvim multiplikativnim efektom će one biti na GDP, zaposlenost, bruto dodatnu vrednost, kako izaći na kraj sa inostranom konkurencijom, kako podići produktivnost rada, a od čega zavisi standard radništvu, koliko će to sve trajati dok se ne stigne do željenog cilja, koji regioni i opštine će imati prvenstvo u razvoju, kako izvršiti supstituciju uvoza itd. itd.
Polemisati sa vama je nezahvalno jer igrate igru „moji podaci su ok, tvoji nisu ok“ i tumačite vremenske serije onako kako to vama odgovara.
Reč „stagnacija“ znači da neka varijabla prosto ne raste. Žao mi je, niste u pravu, na primeru SAD upravo imamo porast javne potrošnje od 2001. do 2007. godine. Nekih 2 procentualnih poena.
Možda ste želeli da kažete da je taj rast slab, nedovoljan (kao što to čini Pol Krugman i ostala četa kejnzijanaca) ili smešan ali to onda i precizirajte. Stagnacija znači ravnu crtu.
Pogledao sam izvor podataka koji ste ostavili za G7 zemlje i osim Nemačke, Japana i Kanade, sve ostale države imaju 2018. godine veću javnu potrošnju nego 2001. godine, uključujući tu i SAD.
To nije stagnacija. Možda ste vi protivnik kresanja javne potrošnje od 2011. godine na ovamo ali neće biti da su u pitanju isti nivoi u poslednje dve dekade.
Sve je to manje bitno, bitno je to da su sve zemlje uprkos rastu javne potrošnje u poslednjih 70 godina prošle kroz 12 recesija od kojih su dve bile baš jezive. Ona iz 1978. godine i ova iz 2008.-me.
Međutim, vi se na to ne obazirete.
Neke od evropskih država, kao recimo Francuska imaju i javnu potrošnju i više od 50 %. Javne investicije ulaze u njih kao komponenta. Dakle, ako se zalažete za još više javnih investicija, to znači da će javna potrošnja ići na koliko po vama? 55 %? 60 %? 65 %?
Pa to znači totalnu socijalizaciju kapitalističkih društava! S obzirom da ste rekli da ste levičar, možda vas sada i razumem zašto ste za javnu potrošnju. time ustvari hoćete da srušite kapitalizam. Ima logike. Ali ne verujem da će na nju da pristanu ovog puta ne samo bankari i finansijsko tržište već će se na noge dići svi kapitalisti ovog našeg sveta.
За епистемологија – Да покушамо још једном. Мој текстови о којима полемишете нису посвећени кејнзијанству и врлинама и манама кејнзијанства, нити су посвећени општим привредним кретањима у последњих 18 година. Моји последњи текстови се баве другим темама. Ваша полемика је дигресивна.
Питања о којима се може полемисати су ова: да ли је „нови макроекономски консензус“ права ствар? Да ли је нормално да европске државе упорно инсистирају на обарању камата, на монетарној експанзији, на сулудој монетарној политици, а да не желе да активирају механизам јавних инвестиција које су им преко потребне. Мој текст (који има нешто мало везе са Вашим прилозима) није о јавној потрошњи, он је о јавним инвестицијама, или да будем прецизнији, он је о јавним инвестицијама.
Ви не полемишете о томе, већ намећете другу тему – тему неефикасности кејнзијанске политике, и ту другу тему поткрепљујете тезама које не стоје. Покушавате да имплицитно кажете како се и даље води кејнзијанска политика, како јавна потрошња расте, али то не помаже. Цитирам Вас дословно: „Kao što se vidi u celom periodu posle II svetskog rata SAD povećavaju državne izdatke mereno kao procentualni iznos GDP-a.“
То би морало да значи да САД повећавају своје буџетске издатке и у последњих 18 година јер је и то део ЦЕЛОГ периода. И из Ваше графика https://ourworldindata.org/government-spending се јасно види да САД не повећавају јавну потрошњу у ЦЕЛОМ периоду, већ да је реч о тренду стагнације од 1982. Када се графикон не би завршавао 2011, то би било још јасније. И Ваш график негира Вашу тврдњу.
Ово су подаци ММФ о учешћу јавне потрошње у БДП-у за САД:
2001 32.31
2002 33.16
2003 33.55
2004 33.38
2005 33.58
2006 33.36
2007 34.25
2008 36.97
2009 41.12
2010 39.64
2011 38.63
2012 36.97
2013 35.53
2014 34.96
2015 34.63
2016 35.00
2017 34.79
2018 35.12
Извор података је овде: https://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2019/01/weodata/weorept.aspx?sy=2001&ey=2019&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&pr1.x=71&pr1.y=10&c=111&s=GGX_NGDP&grp=0&a=
Дакле, Ви овде можда видите повећавање јавне потрошње у ЦЕЛОМ периоду, ја не. Ја видим стагнацију до 2007. раст до 2009. а потом пад до 2016. и практично стагнацију последње три године. Не, данас се ни у САД, ни у ЕУ не води кејнзијанска политика. Води се фридмановска, монетаристичка политика.
Пуно среће у рушењу капитализма. Хвала на коментару.
Za Ljiljanu – Kriza Japana je bila izazvana ogromnim gomilanjem dolarskih rezervi, strahovitim rastom cena nekretnina (zemljišta pogotovo), kolapsom domaće tražnje, američkim pritiskom da revalvira jen i naravno, pojavom Kine kao strašnog konkurenta. Japan je opsednut potrebom da ima suficit tekućeg bilansa, ali to ima cenu, i ta cena je u pravilu slab razvoj domaćeg tržišta i tražnje.
Kina je ponovila japanski model, ali je, čini se, nešto i naučila iz slabosti modela. Kina upravo pokušava da rebalansira tražnju i razvija sektor usluga i jača domaće tržište. Takođe, ogromne rezerve Kine se troše ne samo na kupovinu stranih preduzeća, već i na finansiranje radova u inostranstvu koje izvode kineske kompanije. Efekti jačanja domaće tražnje se već vide i suficit tekućeg bilansa je mnogo manji nego ranije.
Kina će svakako morati da prođe kroz finansijsku krizu obzirom na visok nivo nenaplativih potraživanja koji su kumulirani u finansijskom sektoru. Teško je proceniti koliko će kriza biti duboka. Ako bude duboka, efekti na globalni sistem će biti veliki. Kina ima kapaciteta, više nego zapadne zemlje, da interveniše i smanji dubinu krize, ali i to ima limite.
Kada je rast u pitanju, on će se svakako usporavati, a sa njim će sporo rasti i standard Kineza. Kinezi će verovatno imati svoju izgubljenu deceniju ali sa višim stopama rasta. U tom trenutku socijalne razlike mogu dovesti do velikog nezadoljstva i to će biti veliki test sistema.
Ključni pitanje je da li će Kina uspeti dovoljno brzo da razvije svoje unutrašnje tržište i da kreira socijalnu mrežu za naciju koja brzo stari. Unutrašnje tržište je veliki kineski adut i to čini veliku razliku u odnosu na Japan. Dakle, kako je to uobičajeno kada se „pogađa“ budućnost – „može da bude, ali ne mora da znači“. Hvala na komentaru.
Sad već počinjete da negirate očigledne stvari. No krenimo obrnutim redosledom pasusa iz vašeg poslednjeg komentara.
Vi kažete: „To nije tačno – npr. od 2001. do 2007. budžetska trošenja u SAD stagniraju, a od 2009. do danas ili padaju ili stagniraju. To se vidi u statistici MMF koja je svima dostupna. “
Nije tačno? Vi mora da se malo šalite sa mnom. Evo prvo link koji ima sjajne interaktivne grafikone sa ubitačno preciznim izvorima na osnovu kojih su formirani, uključujući tu i Excel tabele, ni manje ni više nego iz baze podataka MMF-a. I pri tom ovaj sajt nije marksistički.
https://ourworldindata.org/government-spending
A sad evo grafikona koji liči jaje jajetu grafikonu koji je formirao Gugliemo Carchedi u njegovom članku, a čiji ste naziv, to jest referencu mogli da vidite jer sam je napisao u dnu grafikona. Članak je dostupan prostim ukucavanjem naslova u internet pretraživaču.
No, hajde da vidimo grafikon.
Dakle, isti je kao i kod Gugliemo Carchedija. Ništa čovek nije izmislio.
Da proverimo sad suve podatke: 2000. godine ukupna vladina potrošnja je iznosila 36,34 % i za vreme Džordža Buša Juniora stalno je rasla dok nije 2007. godine dostigla 39,73 %. Ova godina je početak recesije.
Idemo dalje, i posle 2007. godine je rasla javna potrošnja kao udeo američkog GDP-a, pa je 2010. godine dostigla 45,07 %!
Za svaki slučaj skinuo sam Excel tabelu sa sajta MMF-a i dobio sam nešto niže vrednosti ali opet sa rastom javne potrošnje, na osnovu kojih sam formirao isti oblik grafika, dakle izgleda isto kao i kod Carchedija i kao na ovom sajtu.
Evo linka ka mom pCloudu za Excel tabelu: https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZszHRkZhl87DnoGlskus4Wzhi075X42VNg7
Idemo dalje.
Vi kažete: „Pri tome, kada bi se oduzele kamate na javni dug, videlo bi se da je pad budžetskih trošenja još veći. Kada se pogleda stanje američke infrastrukture, još je jasnije o kakvoj je politici reč.“
Pogledajte link sajta koji sam postovao, pa ćete videti grafikone koji razbijaju javnu potrošnju SAD na komponente.
Evo jednog veoma interesantnog detalja. Izdaci za zdravstvo, stara lica, invalide i osobe sa posebnim potrebama i razne druge kategorije porasli su sa 14,25 % udela u GDP-u, koliko su iznosili 2000. godine na 19,35 % u 2010. godini.
Vi kao dobro potkovani ekonomista veoma dobro znate da je potrošnja ovih kategorija stanovništva zasnovana na finalnim proizvodima koji vuku u svojoj izradi raznovrsni broj intermedijalnih komponenti pa na taj način imaju visoke multiplikatore zaposlenosti i rasta GDP-a.
To je idealna stvar za kejnzijansku ekonomsku politiku i teoriju da se stimulisanjem finalne potražnje multiplikativno povećavaju makroekonomski agregati. Zapravo, to je recept koji kejnzijanci preporučuju zagovarajući jačanje fiskalne politike.
Kao što vidite jačanje javnih izdataka za ovu komponentu nije sprečilo Veliku recesiju 2008. i nije sprečilo spor oporavak skoro deceniju posle sloma.
Idemo dalje.
Vi kažete sledeće: „Nisam uspeo da rastumačim Vaš grafik. Ali i bez toga je jasno da kada se kombinuju kamate koje su već deceniju oko nule, sa osnovicom za obračun rasta BDP-a iz 2009. koji je bio u „podrumu“, (efekat „mrtve mačke koja odskače“), morate imati nekakav rast.“
Posle će biti da ja širim rasravu, a zapravo vi širite nešto što se u naučnoj metodologiji zove klauzula „ceteris paribus“. Ja sledim vašu logiku uvođenja novih dodatnih hipoteza kako biste objasnili neuspeh svojih postavki i i opovrgavam ih jednu po jednu.
Ovog puta to neću činiti.
Reći ću samo da je u 2000-tim do 2007. godine uglavnom u svim visokorazvijenim kapitalističkim zemljama rastao GDP, čak i u Japanu sa mizernih 1,5 %.
Grafikon sa zaokruženim tačkicama predstavlja države koje su imale prosečan rast realnog GDP-a posle 2009. godine, uprkos procentulanom smanjenju javne potrošnje merenu kao udeo u GDP-u.
Nažalost ne vidi se koje su države u pitanju ali evo recimo vidi se da je Kanada imala sasvim solidan rezultat dok je recimo Slovenija imala pad rasta realnog GDP-a iako je imala povećanje u javnim izdacima.
Grafikon sam postovao radi vašeg prigovora da sam izabrao Japan kao loš primer. Ovde imate čitave desetke država i imate crvenu trend liniju koja pokazuje jako slabu korelaciju.
I vaš komentar, poslednji na koji ću se osvrnuti: „To što je kejnzijanstvo pomoglo da se kapitalizam sačuva je problem za revolucionare – za mene je bitno da je pomogao ljudima. “
Kejnzijanizam je doživeo fijasko i u teoriji i praktičnoj politici u stagflaciji (nezaposlenost + inflacija) tokom 70-tih, a ceo zapadni kapitalistički svet koji ga je primenjivao zagnjurio je u recesiji 1978. godine, od čega se oporavljao, ako se uopšte oporavio, skoro 15 godina. Svaka kapitalistička zemlja je imala svoju priču i svoje probleme u tom periodu.
Tone knjiga su napisane na tu temu.
Prividni uspeh koji je kejnzijanizam pokazivao tokom 50-tih i 60-tih bio je na talasu visoke profitabilnosti kapitala. Onog trenutka kada je tendecijski pad profitne stope uzeo maha tog trenutka kejnzijanizam je postao nemoćan da preobrodi krizu 70-tih sa svojim standardnim instrumentarijumom.
Pokazalo se da trade-off između inflacije i zaposlenosti zapravo ne funkcioniše i da se završava u stagflaciji, a da je manipulisanje kamatnim stopama na osnovu IS-LM modela posle određene tačke neefikasno i što je još gore vodi u kontrasmeru – kada kamate rastu uprkos uvođenju likvidnosti u sistem, a što je Milton Fridman sa monetaristima stalno isticao.
To veoma temeljno sa gomilom grafikona opisuje standardni udžbenik Miodraga Jakšića i Lazara Pejića, koji se koristio na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, a reč je o – Doktrinama velikih ekonomista.
Za Pejića ne znam, a za Miodraga Jakšića znam da je promarksistički orijentisan, samo čovek neće da izlazi u javnost. Dakle, nisu neoliberali i zagovornici Fridmana i monetarista, niti pasionirane pristaše kapitalizma, pa da se kaže da su zbog toga imali pik na kejnzijanizam.
Poštovani Nebojša,
Bio mi je zanimljiv komentar Epistemologija koji kaže „Japan je imao pucanje kreditnog balona kojim je finansirao svoj rast iz 80-tih od 4,6 % prosečne stope rasta GDP-a. Zapravo kreditni krah je bio okidač za recesiju 91′ i 92′ (ne i njen uzrok).“
Imajući u vidu tačnost iznesenog i to da se Kina danas nalazi u sličnoj poziciji, kakva su Vam predviđanja po pitanju rasta Kine u narednim godinama? Kakve posledice pucanje kineskog kreditnog balona može imati po globalnu ekonomiju? Čeka li i njih „izgubljena decenija“ i na koji način se tako nešto može izbeći?
Hvala unapred i srdačan pozdrav,
Ljiljana
Za epsitemologija – Svaku priliku koristite kako bi promovisali ideje koje su na margini i u domenu utopije – bar danas i bar iz moje perspektive. To je sasvim u redu, ali sam Vas već zamolio da moj blog ne opterećujete time. Ko od čitalaca želi o tome da razgovara, ili želi da se pridruži Vašoj revolucionarnoj ćeliji, to treba da radi na Vašem blogu.
Želim Vam svako dobro u rušenju kapitalizma. Biću veoma sretan kada to budete uspeli i kada nas sunce ponovo ogreje, ali do tog sretnog trenutka treba nekako živeti. Moj stav je da se prvo pokuša popraviti ono što se može, da se popravi život onih koji danas teško žive i koji nemaju vremena da sačekaju drugi dolazak socijalizma.
Ponovo pišete o tendencijskom padu profitne stope, o čemu ste već mnogo puta pisali. Besmisleno je da iz priloga u prilog ponavljate isto – razumeo sam Vašu poziciju.
Zamolio sam Vas takođe da sistematizujete svoje duge postove, pošto otvarate previše tema u istom prilogu i naporno je na to odgovarati.
Živeo sam u socijalizmu, nije mi smetao, bio sam i ostao levo orijentisan, bilo mi je dobro u socijalizmu. Bio bih sretniji da se socijalizam nije urušio. Ali … postoje problemi koje socijalizam teško rešava – odnos plana i tržišta, motivisanje zaposlenih i tendenciju ka uravnilovci, odnos tehnokratije u preduzeću i birokratije u državi, odnos tehnokrata u preduzeću i zaposlenih, kontrolu menadžerske strukture, odnos prema neuspelim preduzećima i njihovoj likvidaciji, ko i kako donosi odluke o investiranju, itd. Ne samo zbog toga, ali velikim delom i zbog toga, socijalizam se urušio i nije dugo trajao. (Primer Kine kojoj se divim ne može mnogo pomoći. Sa socijalnim razlikama kakve su u Kini, ne može se govoriti o socijalističkom društvu, već samo o državnom kapitalizmu.)
Upravo zato što sam radio u socijalizmu i što ga nisam samo učio iz knjiga, imam prednost u odnosu na one koji su o socijalizmu samo čitali ili slušali od starijih. Imam problem i sa teorijskim pristupima promeni sistema koji počivaju na netestiranim idejama. Uvek preti opasnost da se teorijski koncept završi na Pol Potu.
Što se kejnzijanske teorije tiče, na njenoj osnovi je napravljena socijaldemokratska država koja je zahvaljujući i konkurenciji (i socijalnoj pretnji) istočne Evrope, drastično popravila poziciju radničke klase. To što je kejnzijanstvo pomoglo da se kapitalizam sačuva je problem za revolucionare – za mene je bitno da je pomogao ljudima. To me ne čini kejnzijancem, ali me ne sprečava da o kejnzijanstvu dobro mislim.
Vratimo se metodologiji. Prvo, postavljate nečitljive grafike, prenosite ih iz knjiga i ne vide se jasno izvori koji su poslužili za kompilaciju podataka. To stvara privid egzaktnosti, ali se ostaje samo na prividu.
Kažete: „Dakle, Japan nije specifičan primer, nego je samo jedan primer u nizu zemalja. Pogledajte zaokruženi skup zemalja koje su imale rast GDP-a uprkos smanjenju fiskalnih izdataka.“
Nisam uspeo da rastumačim Vaš grafik. Ali i bez toga je jasno da kada se kombinuju kamate koje su već deceniju oko nule, sa osnovicom za obračun rasta BDP-a iz 2009. koji je bio u „podrumu“, (efekat „mrtve mačke koja odskače“), morate imati nekakav rast.
Kažete: „Kao što se vidi u celom periodu posle II svetskog rata SAD povećavaju državne izdatke mereno kao procentualni iznos GDP-a.“
To nije tačno – npr. od 2001. do 2007. budžetska trošenja u SAD stagniraju, a od 2009. do danas ili padaju ili stagniraju. To se vidi u statistici MMF koja je svima dostupna. Pri tome, kada bi se oduzele kamate na javni dug, videlo bi se da je pad budžetskih trošenja još veći. Kada se pogleda stanje američke infrastrukture, još je jasnije o kakvoj je politici reč.
Hvala na komentaru, uvek ste dobrodošli, ali Vas molim da moje primedbe uvažite.
Za Katića – Da krenemo redom pošto u ovim vašim opservacijama ima više stvari koje ne stoje.
„Besmisleno je koristiti jedan veoma specifičan primer poput japanskog iz 90-tih kako bi se objasnilo da javne investicije neće pomoći u periodima recesije.“
Pošto insistirate na naučnoj metodologiji evo vam grafikon koji u zemljama OCDE-a pokazuje korelaciju između kresanja budžetskog deficita u postkriznom periodu nakon 2009. godine ii kretanja stopa rasta realnog GDP-a. Dakle, Japan nije specifičan primer, nego je samo jedan primer u nizu zemalja. Pogledajte zaokruženi skup zemalja koje su imale rast GDP-a uprkos smanjenju fiskalnih izdataka.
Držite se teze da je savremeni tabu koristiti fiskalnu politiku za lek za izlazak iz recesija,a koji je navodno nametnut od „finanijskog tržišta“ na koje bacate svu krivicu kao da je kapitalizam sam po sebi dobar, samo ga treba malo doraditi državnim intervencionizmom.
Hajde na primeru Sjedinjenih Država to da proverimo, pošto Amerikance volite da mi spočitavate.
Kao što se vidi u celom periodu posle II svetskog rata SAD povećavaju državne izdatke mereno kao procentualni iznos GDP-a. Međutim, to ne može da preokrene nezadrživi tendencijski pad pofitne stope kao glavnog uzroka recesija u kapitalizmu. Rast javne potrošnje ponovo je oživeo od sredine 90-tih i opet sav ovaj dar mar koji preživaljvamo.
„Meni je simpatično što se nova marksistička analiza ovde poklapa sa neoliberalnom analizom koja javne investicije smatra smrtnim neprijateljom. Taj diskretni afinitet prema neoliberalizmu sam kod Vas već primetio u Vašem divljenju prema SAD.“
Zaboravljate da je kejnzijanizam koji indirektno zastupate bio zvanična oficijelna ekonomska politika SAD-a do dolaska Ronalda Regana na vlast, da je njegov tvorac bio Džon Majnard Kejnz, čovek koji je od glave do pete bio buržuj i dete britanskog imperijalizma, da je ta ekonomska doktrina nastala radi spasavanja kapitalizma iz Velike depresije 30-tih, a ne zarad emancipacije od klasne dominacije buržoazije i ukidanja eksploatacije radničke klase i ono što je najbitnije da je kejnzijanizam sa fiskalnim sitmulusima jeste bio praktikovan i jednostavno nije dao rezultat jer su skoro sve, ali bukvalno skoro sve, visokorazvijene zemlje pod njegovim premisama završile u recesiji 1978. godine.
Kao pripadnik starije generacije koja je rođena u socijalističkoj Jugoslaviji, a u kojoj ste mogli da čitate sijaset članaka i knjiga iz marksističke političke ekonomije, simpatično je kako prećutkujete da je marksizam oduvek bio sa kejnzijanizmom na ratnoj nozi. Nema tu ničeg novog.
Novo je kako vi želite da sedite na dve stolice, malo bi da kritikujete savremeni kaptializam, ali bi ipak da ga sačuvate, pa svu krivicu svaljujete na kripto operacije opskurnih elita na finansijskim tržištima. Vaša pozicija je problematična na mnogo načina.
Ako već hoćete da država preuzme ulogu spasioca, onda je primer Kine mnogo ubedljiviji za vašu vizuru. Tamo država direktno otvara fabrike u realnom sektoru, usmerava investicije u proizvodne grane industrije, vodi dugoročne programe naučnog i tehničko-inženjerskog istraživanja, neke cene još uvek kontroliše i ima neverovatno visok nivo investicija – više od 40 % udela GDP-a!
Japan nije dobar primer za vaše ekonomske poglede. Ali izgleda da imate averziju prema socijalizmu, a što je zajednička osobina svih prokapitalističkih ekonomista, uključujući tu i neoliberale sa kojima biste vi hteli da me spojite.
Vrlo lepo napisan tekst.
Kada gledamo kroz istoriju i genezu ove situacije, laicki to meni izgleda ovako: Vladari su kovali svoj novac. Ogranicenje je bilo koliko su metala uspevali da iskopaju ili ratovima osvoje. To se prenelo na drzave koje emituju svoj novac i koriste silu da odrze monopol ove emisije (probajte da emitujete svoj novac, pa cete videti o cemu pricam). Iz nekog suludog razloga (slicnih koncenzusa mozda?), drzave ovaj monopol prebacuju na centralne banke (koja u slucaju SADa i nije drzavna vec privatna institucija). U tom trenutku, kada drzavi zatreba pozajmica ona na istu mora da placa kamatu sto je idiotski od starta (jer obe institucije novac emituju na isti nacin). Napustanjem hard-money koncepta i full-reserve bankinga dolazimo do toga da centralne banke monopol nad emisijom prebacuju poslovnim bankama koje stvaraju profit tek kada emituju ovaj, sada kreditni, novac. Banke se grupisu, rastu, postaju too big to fail. Ovakve banke pumpaju novac u finansijsko trziste, a ova sada prakticno kontrolisu vlade i politike zemalja kroz mehanizme finansiranja deficita. Sada drzave mole bankare da emituju novac (iz vazduha dakako) i da im za isti placaju kamatu, a sto je oduvek bilo pravo suverena???
(Mala digresija… Kako se novac emituje uz uslov vracanja sa kamatom, prosto sledi da matematicki nije moguce nikada vratiti sve dugove jer novac za kamate nije jos emitovan. Tako da baza uvek raste i igranja sa nekim limitima su kratkorocna i nemaju neku svrhu.)
I dalje se tvrdi da su drzave neodgovorne kada sednu za stamparsku masinu. Ono sto smo imali prilike da vidimo nedavno je da su se i mnoge banke pokazale neodgovornim kada im je dat pristup masini i sa iste skinuta kocnica. S’tim sto su opet drzave spasavale ove banke jer su too-big-to-fail. Kako, pa pozajmljujuci novac uz kamatu od nekih drugih banaka/fondova…? A banke su i dalje ostale privatne sa slicnim pristupom toj virtuelnoj stamparskoj masini…. I sto je bestidno i dalje tvrde da su one odgovorni cuvari stamparske masine…
Neki zakljucak? Ljudi su kvarljiva roba, bilo u vladi, bilo u banci, pogotovo kada im se povere tajne alhemije… No, vladu na izborima mogu i da kaznim, bankare da biram ne mogu….
Za Đumbavi – U pravu ste, promaklo mi je i korigovaću. Cifre su vezane za visnu javnog duga. Hvala na intervenciji.
Нисам био довољно јасан, мислио сам на појмовну разлику између јавног дуга и буджетског дефицита. У једном пасусу говорите о те две категорије, а у другом само о дефициту, а мени се учинило да су те бројне вредности превелике за (буджетски) дефицит и да сте можда мислили на јавни дуг.
За Ћумбави – Доктринарни страх од дефицита је операционализован кроз споразум из Мастрихта и постао је део регулативе евро зоне. Отуда поменутих 3% и 60%. То је „теорија“ из Ваше тачке 1.
Стварност је другачија и „старија од теорије“ и та стварност је великим делом условљена кризом из 2008. Међутим, управо због теорије и доктринарних ставова, ЕУ форсира политику буџетске штедње усред рецесије, и тако малтретира своје грађане. Једна од поенти мог текста је да нема „научног“ критерија који подржава цифре које сам поменуо у претходном пасусу. Хвала на коментару.
Čini mi se da postoji određena terminološka nedoslednost oko deficita u sledeća dva pasusa: 1) „Strah od deficita je toliko veliki, da je EU – „naučno“, a kako drugačije – čak propisala da u evro zoni budžetski deficit ne sme preći tri odsto BDP-a, dok je gornja granica javnog duga limitirana na 60 procenata BDP-a.“
2) U ovom trenutku, od sedam najrazvijenijih zemalja sveta, samo je nemački deficiti oko „naučnih“ 60 procenata BDP-a. Francuski deficit je oko 100, Američki je preko 100, italijanski preko 130, a Japanski preko spektakularnih 230 procenata BDP-a.
Za epistemologa,
Drago mi je da ste se vratili na forum. Nadam se da ćete realizovati interviju sa g. Katićem. Pokazali ste da možete razgovarati sa njim na ravnopravnoj osnovi i bila bi velika šteta da se ne realizuje…….
Srdačan pozdrav.
За немирног – НМК се намеће свим државама, па и најразвијенијим, али су последице најтеже за државе у развоју. Иако, технички, државе саме одређују висину дефицита, ефективну контролу имају финансијска тржишта. Контролишући јавну потрошњу, кредитори индиректно контролишу и ниво инвестиција, и то не само јавних. Добро сте разумели мој текст. Хвала на коментару.
Исправите ме ако грешим, али поента текста је у томе да „Нови макроекономски Конзензус“ намеће већини држава (наравно, не и одабраним) да свој буџет монетизују (финансирају) кроз кредите на међународном финансијском „тржишту“, а не код својих Централних банака или било каквом смисленом фискалном политиком.
Тиме се ефективно забрањује државама да саме одређују висину дефицита, односно издатака, односно инвестиција, што успорава економски раст и развој тих држава. Буџети постају зависни од воље кредитора да позајмљује новац.
То такође за последицу има стварање финансијске, а тиме и економско-политичке зависности тих држава од земаља из којих потичу кредитори, а то су најчешће западни центри моћи у САД и Европи. Отплата дугова насталих на основу задуживања за попуну буџета исто тако зависи од воље кредитора да дају нове кредите, итд, итд. Све до потпуног економског краха несрећне државе.
Као оправдање за ову политику изнуде, створен је мит да је свака држава неодговоран играч на финансијском тржишту, и због тога не сме да сама себе финансира. Она мора да, као и свако друго предузеће, позајмљује новац од трећих лица који „јесу“ одговоран играч, и који знају боље. А та лица су, наравно, белосветске банке и инвестициони фондови.
Да ли сам добро разумео текст, господине Катићу?
Za epistemologija – Kada su banke u Japanu počele da „popravljaju“ svoje bilanse tokom 90-tih, krediti prema privatnom sektoru su bili usporeni, a ponavljam, centralna banka je napustila sistem kreditne kontrole i usmeravanja. Javne investicije koje se realizuje u ambijentu kreditne stagnacije neće dati veliki rezultata, to se dogodilo u Japanu i to je ključna lekcija devedesetih. Pretpostavljam da bi uprkos stagnaciji kreditne aktivnosti, implicitno sledeći Vašu logiku, Japan bio ili u istom ili u boljem stanju da nije bilo javnih investicija. Vama to možda izgleda logično, meni ne.
Skromni rast Japana pod rokerom Koizumiem se lako može objasniti fenomenom koji u ekonomiji zovemo „dead cat bounce“, ili mrtva mačka koja odskače – posle period stagnacije ili recesije, kada je osnovica za obračun rasta smanjena, i mali rast izgleda jako dobro. Npr. kada BDP u jednoj godini padne 15%, a u sledećoj „fantastično“ poraste npr. 8%.
Besmisleno je koristiti jedan veoma specifičan primer poput japanskog iz 90-tih kako bi se objasnilo da javne investicije neće pomoći u periodima recesije. Meni je simpatično što se nova marksistička analiza ovde poklapa sa neoliberalnom analizom koja javne investicije smatra smrtnim neprijateljom. Taj diskretni afinitet prema neoliberalizmu sam kod Vas već primetio u Vašem divljenju prema SAD.
Ponoviću još jednom tezu iz prethodnog komentara – javne investicije su preka potreba i morale bi se forsirati iz potrebe, a ne samo zato što se time podstiču privreda i zaposlenost.
Uzgred, Vaš komentar je trebalo staviti pod tekst „Bauk javnih investicija“, jer sa tekstom „Kako se naučno upropastiti“ Vaš komentar nema mnogo veze. Hvala na komentaru.
Za Katića – Japan je imao pucanje kreditnog balona kojim je finansirao svoj rast iz 80-tih od 4,6 % prosečne stope rasta GDP-a. Zapravo kreditni krah je bio okidač za recesiju 91′ i 92′ (ne i njen uzrok).
Banke i korporativna preduzeća su bila prinuđena na „delevergering“ tokom 90-tih. Zar to nije idealna situacija da fiskalna politika bude alternativa monetarnim instrumentima kada oni zakažu ili kada ih nije moguće primeniti?
Tokom 90-tih Japan je rapidno koristio javno zaduživanje u kombinaciji sa višim budžetskim deficitom i kao što smo videli rast je bio preslabih 0,7 %.
Previše je velika diskrepanca između 80-tih i 90-tih da bi se ona objasnila demografijom i pritiskom Amerikanaca da jen apresira (a što su morale da učine i Nemačka, Francuska i Britanija kao glavni konkurenti Japanu, jer je to bila međunarodna udružena akcija centralnih banaka ovih četiri zemalja radi spasavanja nekonkurentnih američkih korporacija).
Ako je problem Japana apresirani jen, otkud onda rast GDP-a tokom 2000-tih u vreme neoliberalne vlade Junichiro Koizumia od 1,5 % prosečno godišnje, a kada je jen ostao na nivou iz 1986. godine?
Dalje, kako onda objasniti bolji rezultat iz 2000-tih kada je baš tada sprovođena politika relativne budžetske štednje, dakle fiskalna politika je izgubila primat?
Pri tom i 90-tih i 2000-tih, kao i sada, Japan je imao i ima demografsku stagnaciju.
Očigledno da neki drugi faktor dinamizuje ekonomiju Japana.
Da li vam je poznato da je organski sastav kapitala prvi put posle II svetskog rata u Japanu počeo da opada upravo tokom 2000-tih? Da li znate da je vlada Koizumija sprovodila klasični neoliberalni repertoar u kresanju socijalnih davanja i penzija, kroz privatizaciju državnih agencija i povećavajući porez i namete stanovništvu?
Pošto ste vi starija generacija vi dobro šta znače te dve varijable kada se ukrste. Znače porast prosečne profitne stope na nivou čitave privrede. To se upravo i dogodilo. Evo grafikona koji to lepo pokazuje.
Nema većeg rasta GDP-a, ako nema većeg viška vrednosti dostupnog za dalju akumulaciju kapitala.
Već tokom 90-tih, a ubrzano u 2000-tim, mnoga preduzeća su otpisivala zastarelu opremu i pogone kroz proces „delevergering“ nagomilanog korporativnog duga, što su dva faktora koji su omogućili da se na postolju oporavljene profitne stope krene u nešto veći godišnji rast GDP-a.
Kad smo već kod depresijacije valute kao sredstva da se sopstveni izvoz uveća treba imati na umu da i druge države mogu posegnuti za istim sredstvom, pa se efekat umanjuje.
S druge strane, posle Velike recesije 2008. evro i funta su depresirali dok je američki dolar ojačao, ali EU je imala slabiji oporavak od SAD-a. Japan više trpi zbog opšte depresije u svetskoj ekonomiji, jer ne može da poveća izvoz kada je rast potražnje svuda veoma slab posle 2008. godine, nego što ne može značajnije da depresira jen.
Za epistemologija – Japanska izgubljena decenija ima komplikovanu genezu. Teza po kojoj se na primeru Japana može pokazati da javne investicije ne mogu pomoći privrednom rastu je pojednostavljena i ne uvažava kontekst. (U prethodnom komentaru sam pomenuo tri elementa koja pomažu razumevanju konteksta.)
U Japanu je tokom devedesetih došlo do odvajanja monetarne politike od fiskalne, a one su u Japanu bile decenijama tesno koordinisane. Centralna banka je 1991. napustila sistem čvrste kreditne kontrole i usmeravanja, a reč je o sistemu koji je jedan od temelja uspeha Japana i sistemu koji je bio važan elemenat ekonomskog planiranja. Posledica je da rast javnih investicija nije praćen ekspanzivnom monetarnom politikom, pa su javne investicije „pojele“ privatne (tzv.crowding out) i nisu dale veliki efekat. S druge strane, možemo samo da nagađamo šta bi se dogodilo da Japan nije ušao u ciklus javnih investicija u situaciji u kojoj su banke, posle promašaja tokom osamdesetih, bile uzdržane u kreditiranju privatnog sektora. Hvala na komentaru.
За epija:
Мислим да бркате узроке и последице. Постоји разлог за опоравак профитних стопа, а Ви га упорно игноришете.
Профитне стопе расту јер се економија опоравља, јер инвестиције расту, људи добијају посао, итд, итд.
Замислите економију у доба кризе као бару пуну крокодила-канибала. Кад криза престане, само највећи крокодили остају и профитирају.
Evo ga grafikon koji opisuje dinamiku rasta javnog duga Japana kroz dekade.
Crvenim linijama sam označio rapadni porast zaduživanja u 90-tim kada su stope rasta bile jedva 0,7 % i u periodu posle Velike recesije 2008. kada je Japan dosegao mizerno mizernih prosečno 0,2 % godišnje stopa rasta GDP-a.
Međutim, u periodu tokom 2000-tih kada je Japan konačno imao prosečnu stopu godišnjeg rasta od 1,5 %, bujanje javnog duga je bio relativno umereno.
Dakle, potpuno obrnuta korelacija i vrlo slabo ima veze sa obimom fiskalne politike-
Za sve to vreme Japan je imao lošu situaciju sa demografijom. Iako jest tačno da se može očekivati slabiji rast GDP-a zbog slabog priraštaja stanovništva treba reći da on pre svega zavisi od nivoa investiicija ili što je isto akumulacije kapitala i napokon porasta produktivnosti rada.
Da nije tako onda uopšte rast GDP per capita ne bi bio ni u jednoj ekonomiji eksponencijalan, kao što to pokazuje do sadašnja istorija kapitalizma u poslednjih 150 godina.
Sjedinjene Države za razliku Japana imaju ekspanziju stanovništva ali takođe pokazuju sve manje stope rasta i pri tom ni kod njih nije nađena značajna koelarcija između pojačanog obima fiskalne politike i rasta GDP-a.
Međutim, u oba slučaja polet počinje sa oporavkom profitnih stopa posle svake recesije. Mislim da se definitivno na faktor profitabilnosti mora obratiti više pažnje. Previše se varijabli poklapa i prati kretanje profitnih stopa.
За немирног – Мала корекција. Реч је о новом макроекономском консензусу, не монетарном, иако је акценат пре свега на монетарној политици. Хвала на коментару.
Шта ради Централна банка државе када финансира буџет? Прави новац, уз камату коју држава може да контролише(која може бити и 0%).
Шта раде међународне финансијске институције када позајмљују некој држави новац за финансирање буџета? Праве новац, уз камату коју држава не може да контролише, за профит.
Мислим да је очигледно због чега светски банкари упорно инсистирају на „Новом Монетарном Концензусу“.
Dobro je da građani Srbije i Hrvatske razumiju potencijal kreiranje vlastitog novca, ali treba biti realan. Nikakve promjene neće doći ni iz Srbije niti Hrvatske. Do promjene može doći samo kad monetarne intervencije prestanu djelovati (to se već dešava) i kad nastupi sljedeća velika kriza, tada će se već naći rješenje. Vjerojatno ta promjena neće doći niti iz Europe, nego iz Amerike kao i u prošloj krizi.
Hvala na zanimljivim člancima.
Alan
Za epistemologiju – Japan nije idealan primer za marginalizaciju uloge fiskalne politike. Prvo, Japan je društvo koje ubrzano stari, pa po definiciji ne može imati visoke stope rasta. Drugo, Japan je doživeo težak „kineski šok“, koji se interferirao sa „južnokorejskim tehnološkim šokom“. Reč je o strahovitoj konkurenciji koja se pojavila upravo tamo gde je Japan dominirao. Treće, SAD su gadno „zavrnule ruku“ Japanu i prisilile ga da promeni politiku kursa jena (tzv. Plaza Accord). To je za izvoznu privredu bio ogroman udar. Ali uprkos svemu tome, stopa nezaposlenosti u Japanu nikada nije prešla 5,5%.
Uprkos svim nedaćama, Japanski BDP po glavi, na bazi pariteta kupovne snage, je od 2009 do danas u proseku oko 1,5% godišnje, što je za privredu takve veličine solidna stopa.
I možda najvažnije – javne investicije su preka potreba i morale bi se forsirati iz potrebe, a ne samo zato što se time podstiču privreda i zaposlenost. Hvala na komentaru.
Za Alana – Tekst za koji ste dali link je dobro napisan i dobar je inventar onoga što se na monetarnoj sceni događa. Možda je ova tema više vezana za moj tekst: https://nkatic.wordpress.com/2019/09/11/bauk-javnih-investicija-objavljeno-u-dnevniku-politika-od-11-9-2019/
Meni se i dalje čini da uticajni ekonomisti uporno minimiziraju potrebu za javnim investicijama, minimiziraju mogućnosti fiskalne politike i potpuno ignorišu problem raspodele dohotka. Govorim, naravno, o etablirani, ili „državnim“ zapadnim ekonomistima.
Za države poput Hrvatske ili Srbije je bitno da razumeju potencijal sopstvenog novca i da se zapitaju zašto su se tako lako odrekli tog emisionog mehanizma. Dobrodošli na blog i hvala na komentaru.
Za Marka – Japan svoj visoki deficit finansira viškovima domaćeg privatnog sektora – građana i privrede. Pri tome, Japan ima svoju valutu i svoju centralnu banku. Grčka nije imala takve izvore za finansiranje deficita, pa je zavisila od milosti kreditora koji su odbili da je kreditiraju bezuslovno. Grčka nema svoju valutu i zavisi od ECB, budući da je domaća centralna banka samo transmisioni mehanizam.
Deficit ne može ići u nedogled, jer je ograničen domaćim izvorima finansiranja i inflacijom. Poenta je da je Japan pokazao svu ispraznost „naučne“, mastrihtovske dogme o visini deficita. Hvala na komentaru.
Japan je forsirao budžetski deficit tokom 90-tih, nabio javni dug sa 55 % udela u GDP-u na 130 % i svuda u ekonomskoj literaturi to se zove „izgubljena dekada“ zbog mizernog rasta od 0,7 % godišnje (recesione godine 1991. i 1992. su isključene inače bi rezultat bio još gori).
Kapitalizam ne može da se spasi državnim intervencionizam jer recesije su njegov integralni deo i bez njih ne može da se oporavi profitabilnost na nivou čitave privrede, a bez koje nema istinskog poleta.
Situacija može tako loše da iziđe da programi javnih radova mogu dodatno da otežaju oporavak jer se neophodni resursi i ljudstvo preusmeravaju u sektore koji troše neophodan višak vrednosti i materijalnu bazu koja je potrebna da podupre nov akumulacioni cilkus kapitala proizvodnih preduzeća, a koja jedina predstavljaju srce i motor kapitalizma.
Kapital kao format organizovanja materijalnih sredstava i radne snage je problem jer neminovno vodi tendencijskom padu profitne stope i kao takvog treba ga ukinuti i zameniti racionalno-planski usmerenim ekonomskim sistemom.
Primer Japana u poslednjih 30 godina pokazuje nemoć svih kreditno-monetarnih manipulacija zajedno sa fiskalnim politikama i nema šta više novo da se smisli jer su dosegnute institucionalne granice kapitalizma.
Pozdrav iz Hrvatske.
Ovo je očito jako aktualana tema jer jer danas g. Velimir Šonje napisao tekst o ograničenjima monetarne politike i mogućim alternativama. Zanimljivo je da i g. Šonje, kojeg bismo vjerojatno mogli opisati kao neoliberala, piše o ovoj temi.
Evo i teksta:
http://arhivanalitika.hr/blog/nestanak-monetarne-carolije-i-povratak-drzavnih-investicija/
p//
Alan
Odlican i zaokruzen tekst. Ako uzmemo primer Japana, sta ce se dogoditi kad deficit dostigne 500% ili 1000% BDP-a?
Zar takvo finansiranje moze da ide u nedogled?
Kako to da je Grcka zaustavljena od strane kreditora, a Japan nije?