U tekstu pod naslovom Od ovakve države ni orah iz ruke ne bih uzeo (NIN br. 3599 od 19. decembra 2019.) gospodin Ljubomir Madžar polemiše sa mojim tekstom pod naslovom koji je NIN dao, Tražili ste, gledajte (NIN br. 3596 od 28. novembra 2019).
Kako je od mog teksta pa do osvrta Madžar prošlo tri nedelje, malo je verovatno da će se čitaoci setiti mog teksta i verovatno će poverovati u njegovu (re)interpretaciju koju Madžar nudi. Ako nekoga ova polemika interesuje, ako želi da uporedi moj tekst i kritiku, ako nije sačuvao prvi „beli“ NIN u kome je moj tekst izašao, može ga naći na mom blogu: https://nkatic.wordpress.com/2019/11/30/doprinos-srpskih-ekonomista-dolasku-zlatnog-doba-tekst-objavljen-u-nin-u-28-11-2019-pod-naslovom-trazili-ste-gledajte/.
Šta u mom tekstu ne piše
Madžar u svom polemičkom osvrtu pogrešno interpretira moj tekst i dezinformiše čitaoce o njegovom sadržaju i porukama. Na samom početku svoje polemike, Madžar tvrdi da sam u svom tekstu ostao „veran etatističkom pozvanju i ponudio još jedan pledoaje u prilog prosvećenog državnog intervencionizma“. Ne, to nije istina.
Moj tekst nije „pledoaje“ u prilog intervencionizma i ne bavi se ulogom države u ekonomiji. Madžar je izmislio temu i pripisao je mom tekstu kako bi našao razlog da iznova piše o državi i njenoj ulozi, nemilice trošeći prostor na nešto čega u mom tekstu nema.
Moji stavovi o mestu i ulozi države se radikalno razlikuju od stavova Ljubomira Madžara, ali to nije bila tema mog teksta. Elementarno pravilo korektne polemike podrazumeva da se kritičar bavi onim što piše u tekstu koji se kritikuje i da ga korektno interpretira. Madžar se tog pravila ne drži, i ne drži se dosledno.
Moj tekst je kritika neoliberalne frazeologije i ekonomskih recepata kojima se javni prostor zasipa već 20 godina. Pokušao sam da pokažem, da kada se ti ključni recepti primene kao što je to urađeno u Srbiji, velikog boljitka nema. Privredni rast i dalje ostaje skroman i Srbija, u najboljem slučaju, može završiti samo u tzv. klopci srednje razvijenosti.
Šta u mom tekstu piše
Cilj mog teksta je bio da podseti čitaoce na ključne razvojne mantre koje su zastupali najuticajniji domaći ekonomisti:
– da strane investicije moraju biti osnovni pokretač domaćeg razvoja zato što je domaća štednja mala (nedovoljna);
– da dominacija stranih investicija ne treba da brine, jer je nebitno da li su vlasnici preduzeća, banaka, trgovinskih lanaca ili prirodnih resursa stranci ili domaći preduzetnici;
– da je poslovni ambijent odlučujući faktor za ubrzavanje privrednog razvoja;
– da je Srbija u lošoj ekonomskoj situaciji zbog toga što strane investicije ne dolaze u potrebnom obimu usled lošeg poslovnog ambijenta i visoke korupcije;
– da o lošem ambijentu svedoči loš plasman Srbije na listi koja „meri“ kvalitet poslovnog ambijenta (tzv. „Duing biznis“ lista);
– da samo uravnotežen budžet i niska javna potrošnja obezbeđuju ubrzani razvoj. (Već na prvom kursu neoliberalizma đaci uče o tzv. crowding out fenomenu – reč je o tezi po kojoj javna potrošnja i javne investicije isisavaju raspoloživi novac iz sistema i time finansijski guše privatni sektor i onemogućavaju njegov razvoj.)
Ovde se neću osvrtati na delove mog teksta koji su intonirani ironično, na granici sprdnje. Madžar tu ironiju nije shvatio, pa se upustio u besmislenu polemiku i sa tako izrečenim tezama.
O čemu Madžar piše i o čemu ne piše
Srbija je poslednjih godina uravnotežila budžet, smanjila je učešće javnog duga u BDP-u, unapredila privredni ambijent i za 40 mesta popravila položaj na „Duing biznis“ listi i postala je globalni šampion u privlačenju stranih investicija i … i nikakvog spektakularnog privrednog rasta nema. Ako su srpski neoliberali dobro identifikovali ove ključne faktore razvoja, BDP Srbije i standard građana bi morali rasti mnogo brže.
Ako je ambijent ključan za privlačenje stranih investicija, ako kapital ne ide tamo gde je korupcija visoka i nema vladavine prava, a o tome su neoliberali podučavali javnost, kako to da je Srbija postala lider u njihovom privlačenju? Madžar je odlučio da ne vidi ovu ključnu kontradikciju i da mu „promakne“ neugodna poruka mog teksta.
Kako provereni neoliberalni recepti nisu dali očekivani rezultat, Madžar se vraća u sigurnu frazeološku luku i insistira da se Srbija sporo razvija zbog korupcije i nepostojanja vladavine prava. Da, bilo bi sjajno da korupcije nema. Da, bilo bi sjajno i da je Srbija pravna država, ali … Da li je korupcija zaista jedan od najvećih uzroka zaostajanja? Da li je vladavina prava ključna za ekonomski uspeh?
Takvu argumentaciju empirija ne potvrđuje. Azijski ekonomije, šampioni razvoja, najčešće pate od endemske korupcije, ali im to ne smeta da budu ekonomski uspešne. Problem korupcije je ogroman i u Kini, ali ni Kinezima to nije previše smetalo da naprave kvantni skok, neviđen u ekonomskoj istoriji. Zemlje koje su se najbrže razvijale nisu modeli pravnih država. Koliko god korupcija bila maligni fenomen, mora se razumeti da će u periodu prvobitne akumulacije kapitala, a u Srbiji je upravo to na sceni, korupcija još dugo vladati, pravo će biti na prodaju, ili će se vršiti po diktatu politike. Ovo nije apologija korupcije i pohvala „nepravnoj“ državi, već samo smeštanje tih fenomena u realistični evolutivni kontekst.
Uzgred, stranom kapitalu ne smeta ni visoka korupcija, ni manjak prava. Cinik bi rekao da strani kapital voli upravo takav ambijent.
Čemu me Madžar podučava i šta je zaboravio
U svom tekst, Madžar me podučavao tome kako se finansiraju investicije i usput dezinformiše čitaoce NIN-a kako ja tvrdim da se investicije ne finansiraju iz štednje. Ne, ja sam napisao da se investicije ne finansiraju SAMO iz štednje. Između mog stava i Madžarove interpretacije je ogromna razlika.
Neću zamarati čitaoce objašnjavajući kako kreditno-monetarni sistem funkcioniše, ili kako se kreira novac. Konstatovaću samo da svako ko misli da se investicije finansiraju samo iz štednje živi u svetu iluzija i ekonomske naive. Čemu služe i šta finansiraju hiljade milijardi dolara ili evra koje su kreirale najveće centralne banke od 2008. do danas, u nezapamćenoj operaciji štampanja novca? Da li neko zaista misli da deo tako naštampanog novca nije ušao i u Srbiju i da nije finansirao direktne ili portfolio investicije, već da je sve to došlo iz štednje?
Ako se sve do sada rečeno može velikodušno pravdati nepažljivom čitanju onoga što sam napisao, postoji deo polemičkog teksta koji zapanjuje – Madžar mi objašnjava da grešim kada ekonomiste krivim i proglašavam ih za tvorce važećeg modela ekonomske politike.
Od okobarskih promena 2000. ključnu ulogu u formulisanju ekonomske politike imali su ekonomisti okupljeni u G17+ i u Demokratskoj stranci, sa ponekim inostranim pojačanjem i uz snažno sufliranje stranih mentora. Svi ovi ekonomisti su dolazili ili sa univerziteta, ili iz ekonomskih instituta. Madžar bi kao osnivač i idejni otac G17 to morao znati. Njegov asistent, g. Mlađan Dinkić, bio je najuticajniji kreator ekonomske politike od 2000. do 2012. Da li je moguće da se Madžar toga ne seća?
Nikada u istoriji Srbije toliko univerzitetskih ekonomista nije popunjavalo vladine resore i upravljalo ministarstvima. Nikada u istoriji ekonomska struka nije imala takav prostor i šansu da oblikuje privredni sistem Srbije. Treba li da navodim sva ona imena koja su popunjavala ključna ekonomska mesta u vladi i NBS? Da li je moguće da je Madžar to zaboravio? Treba li da podsećam da su upravo ti reformatori udarili temelje novog ekonomskog sistema, ili da je G17 pisao DOS-ov program ekonomskih reformi?
O metodu polemike
Madžar je objasnio čitaocima da je moj tekst „pun slabosti, logički protivrečan, da se ogrešujem o istinu, saplićem o logiku, da je tekst problematičan i nezadovoljavajući“, itd. Taj metod polemike kroz kvalifikacije i diskvalifikacije, kroz izvrtanje onoga što je neko napisao, kroz selektivno citiranje gde se rečenice ili delovi rečenica izvlače iz konteksta … sve sam to već video u ranijim polemikama sa njim. Previše je sistema u takvom načinu polemike i prečesto se ponavlja, da bi se poverovalo kako je reč o slučajnim propustima ili padu koncentracije. Takav metod ne služi na čast Ljubomiru Madžaru.
Za Marka B. – Planiram da sledeću kolumnu u Politici (koja izlazi u sledeću sredu) posvetim revolucionarnom dokumentu Svetske banke. Hvala na komentaru.
„Srbija je poslednjih godina uravnotežila budžet, smanjila je učešće javnog duga u BDP-u, unapredila privredni ambijent i za 40 mesta popravila položaj na „Duing biznis“ listi i postala je globalni šampion u privlačenju stranih investicija i … i nikakvog spektakularnog privrednog rasta nema. Ako su srpski neoliberali dobro identifikovali ove ključne faktore razvoja, BDP Srbije i standard građana bi morali rasti mnogo brže.“
Poštovani gospodine Katiću, po mišljenju Svetske banke: „Trenutne stope rasta od 3 do 4 procenta godišnje nalaze se blizu gornje granice sadašnjeg potencijalnog rasta Srbije.“
A daljim nastavkom (neoliberalnih) reformi stopu rasta moguće je udvostručiti:
„Srbija može uspešno da sprovede ambiciozan program reformi u cilju rasta, kao što je to činila i u prošlosti. Skeptici će možda reći da je nerealno da Srbija ostvari godišnji rast po stopi od 7 umesto 3 do 4 procenta godišnje, ili da stvori 100.000 radnih mesta svake godine, ili da se odrekne nasleđa široko rasprostranjene državne kontrole nad privredom. Ali, isti ti skeptici bi 2014. godine odbacili mogućnost da Srbija za 3-5 godina pretvori deficit od 6 procenata BDP-a u suficit, skoro prepolovi nezaposlenost, svodeći je sa približno 20 procenata na 13 odsto, i da javni dug smanji sa 67 na 54 procenta BDP-a. Pa ipak, Srbija je to učinila. Nastavak uspešnog sprovođenja ovih reformi predstavlja temelj Nove agende za privredni rast Srbije.“
(Svetska banka: „Nova agenda za privredni rast Srbije“, str. 3)
Click to access SRB-CEM-Synthesis-SRPSKI.pdf
Zar upravo tako dinamičan rast nije bio cilj i Vašeg predloga reformi – Vaše verzije tzv. „Nove agende za privredni rast Srbije“ – izloženog svojedobno (pre osam godina, još za vakta prethodne vlasti, tzv. „žutih“) u Vašem tekstu „Beznađe, bespuće i mogući izlaz“?
https://nkatic.wordpress.com/2012/02/17/beznade-bespuce-i-moguci-izlaz/
JA ČOVEK BOG – Težnja za genetskom modifikacijom, silazak u svet nanotehnologija, transplantacija organa, otkriće gena besmrtnosti i njihovo stvaranje (samoinkarnacijom) u XXI veku kojim, masovno, dominiraju ideologija humanizma, legitimisana društvenim, političkim i ekonomskim obrascima neoliberalnog kapitalizma.Moderni čovek ruši sve granice opijen svojom intektualnom snagom, misleći da mu je sve dozvoljeno postavši besmrtan, trijunfalno uskače u božiji zabran s’ namerom da se uspentra na stvoriteljev tron, ali i tako zabludeli nećemo dosegnuti samosmisao, izuzev one gorde samoobmane kojom smo sami sebe zaslepeli.
Hitamo ka sutra u kome je sve dostupno, onima koji to mogu da plate.
Sa drge strane crnokosac više ljudi namami na suicid nego što godišnje pogine od terorista ili u lokalnim ratovima i nemirima.
Posledica toga je nesposobnost jedinke da se suprotstavi ma kojem novom trendu, jer čovek neoliberalnog kova je zatrovan konzumerizmom.Moderni čovek je od sebe stvorio zavisnika od informacije, on više ne misli već samo istiktivno reagije.
Nastupa treći čin civilizacijskog pozorišta apsurda, gde Kina spušta zavesu.
Žašto Kina? Zato što je ona prožeta Konfučijanizmom kao kodom ponašanja doktrine sistematskog pristupa životu, koje ne vodi računa o onostranom ili se ne osvrće na dogmate, dok je Zapad i Srdenji Istok ipak dogmatski omeđen religioznom mistikom poduprtom Helenskim racionalizmom.
Sve manje ce se uticati,odlucivati van uskog kruga globalista,Kineza.
Ako danas ulazu po Africi,za neku godinu ce Kineze “ smenjivati “ sa trona – kao U S A , danas .
Globalisti (kao sto je pisao ZINOVJEV mladji) imaju vise zajednickog nego pojedini narodi . Pre svih vecih tema,mogli bi resavati obicne.A kako ce voditi poslove (meritokratski mozda) , manje ce biti vazno .
Po informacijama u mejnstrim medijima Komercijalna banka ide……. Ministar Siniša Mali u interviju Blicu kaže da će država prodati Komercijalnu banku jer je zadovoljna ponudom…….. Ne bih smeo da se kladim na ovu opciju……. Na berzi se šuška da Komercijalna banka ipak neće biti prodata…… Mislim da je Ministar finansija samo figura koja ništa ne odlučuje. Njemu su iz Lazarda napunili glavu frazama koje je samo ponovio u interviju. Međutim, o sudbini Komercijalne banke će odlučivati drugi ljudi koji se ne vide u javnosti i ja lično mislim da je neće prodati……..
Biće zanimljivo videti šta će se desiti i kako će se Ministar finansija oprati ako ne bude prodata.
O neoliberalizmu u Srbiji…..
U senci privatizacije K.B. se odigrava privatizacija Sava Centra i Beograđanke o kojima u medijima nema ni reči……. Takođe, nema ni reči o mnogim sitnijim privatizacijama koje su u toku.
Neoliberali me podsecaju kao ona sekta koja tvrdi da mozes od sunca da zivis bez da jedes. Jer sva enegija dolazi od sunca.
Kad neko od toga crkne kazu nije Radio pravilno.
Tako i nasi neoliberali, slusa se neoliberalne bajke i onda kad ne uspe, nisi uradio pravilno.
Evo sad ide i komercijalna banka na dobos, nazalost narod veruje sad u ove neoliberalne bajke. Mrzi domace tajkune i divi se stranim investitorima. Tesko je ako svi hoce da budu kolonija, da se boris protiv toga.
@Marko B.
Јесте, систем се може оквирно окарактерисати управо како је написано у другом параграфу коментара. Наравно, постоје разна одступања и боље или лошије локалне имплементације, као и тотално супротни примјери. Зависи и од тога са каквим наочарама посматрамо.
Изгледа да су услови рада и перспективе много лошије за новије генерације (millenials / gen-z) у односу на претходне (baby boomers, па дијелом и gen-x). То се не односи само на науку већ и на друге области и чини ми се да би могло довести до пуцања социјалног уговора како се илузије буду разоткривале.
За Бојана
„Моје искуство је везано за Технички универзитет у Грацу“
Је ли то беше онај универзитет на којем је и Никола Тесла студирао, и то тако успешно да га је Лари Пејџ, оснивач Гугла, окарактерисао као „failure“:
https://www.youtube.com/watch?v=ugMsfL_pd8M [1:00-2:09]
„Постоји и тамнија страна рада на академији али о њој нећу превише писати. Нпр шансе за дугорочнији останак истраживача на универзитету су веома мале. Радни уговори обично трају 2-6 година и након тога се мора ићи на други универзитет за једнако несигуран и често слабо плаћен посао, или мијењати струка/индустрија. Термин прекаријат се може добро искористити да се опише систем рада тј пацовска трка у којој малобројни појединци побјеђују а остали отпадају.“
Ако смем да приметим, Ваши су утисци прилично слични опису који је, образлажући своје напуштање рада у науци, дао Јакоб Лунд Фискер:
http://www.thesurvivalpodcast.com/jacob-lund-fisker-early-retirement-extreme#comment-138028
@Vladimir Milošević
Lična omilija
Prijatano sam iznenađen Vašim kometarom.
Veoma suptilno koristite Heraklitov LOGOS.
To najveće i najdublje otkriće ljudske misli.
Špengler tvrdi da mi je Heraklit i njegov univerzalni pricip logos temeljno promenio misaoni diskurs..
To i dokazuje jer je posle toga ispravno je sagledavao tokove istorije budućnosti.
To je oseti u veliki Hajdege rekavši:“ Špleglerovo paradoksi nisu samo paradoksi nego ono što tek dolazi“:
Za Vladimira Miloševića – Nemam utisak da je u kvalifikacijama g.Madžara bilo nekakvih dubljih poruka. Ovde je reč o rutinskom triku koji on često koristi. Taj metod sam parodirao u „pohvali“ neoliberlanom metodu https://nkatic.wordpress.com/2016/11/04/o-neoliberalnom-analitickom-metodu-superiornost-logike-i-konstrukta-nad-empirijom/ . Hvala na komentaru.
Podelio bih sa g. Katićem svoje zapažanje da mi kvalifikacije prof. Madžara vezane za logičke protivrečnosti deluju kao da nisu bile namenjene ličnoj diskvalifikaciji, već kao aluzija na dijalektički materijalizam kao metod analize standardno pripisan levo pozicioniranim ekonomistima od neoliberalnih. Poznato je da kritičari metod dijalektičkog materijalizma optužuju za logičku manjkavost da trpi logičke protivrečnosti i da nema problem sa njima, čak da ih smatra dobrodošlim. Spominjanje Hegela u tekstu, koji je tvorac pre-marksističke verzije dijalektike, pojačava moj utisak da se ovde radi o tome. Madžar verovatno sugeriše da je ekonomska teorija koja leži iza vašeg rada, a koja njemu nije bliska zasnovana na pogrešnoj logici. Možda nisam u pravu, ali vam zapažanje možda može biti interesantno za slučaj da se debata nastavi u tom pravcu. Pozdrav i poštovanje.
@Remark
Тешко ми је описати искуства и разлике а да не одузмем превише простора на блогу. Са друге стране, моја запажања су можда и превише субјективна.
Моје искуство је везано за Технички универзитет у Грацу и један од института на коме сам био запослен.
Фокусираћу се на пар елемената:
Меритократски принцип у избору људи на битним позицијама је био видљив, премда не превише доследно примјењиван.
Универзитет су чинили институти са високом аутономијом. Нпр неки су имали своје платне разреде и слободно су располагали средствима која су сами зарађивали.
На институту је постојао притисак да се објављује на добрим, врхунским конференцијама, и то често. Конференције/журнали са њемачког говорног подручја нису узимани у обзир. Са друге стране, имали смо плате боље него у индустрији и плаћене трошкове за конференције и сл (ово није опште правило). Нпр ја сам на овај начин посјетио 15ак земаља, неке и више пута.
Курикулум се сваке године прилагођавао. Садржај многих предмета, особље, наставни материјали и сл су се често мијењали – зависно од области. Већина наставе од мастер нивоа организује се на енглеском.
Имали смо приближно заступљено теоријско али и истраживање са практичном примјеном. Нпр. наш рад је био релевантан за одређивање државних и ЕУ стратегија, закона, технологија итд у домену електронске управе и информационе сигурности. Радили смо за пореску управу, асоцијације банака, министарство финансија и друга тијела.
Патриотизам. Управљачко језгро института је успоставило или учествовало у раду више тијела и организација који су се бавили унапређивањем науке, рада и стања из нашег домена у региону. За скоро 30 година рада дошли су од мале групе до европски видљивог института са мрежом локалних фирми (spin-off). Основали су регионални кластер и центар који повезује индустрију и универзитет, привлаче стране фирме да отварају локалне развојне центре итд.
На једној другој институцији у области индустријског инжињеринга имао сам прилику да пратим како се шеф института бори да нађе најбоље особље, да набави најбољу опрему за студенте, врбује фирме итд.
Мислим да је то елемент који је рјеђе заступљен на нашим установама јер професори углавном гледају како да нађу лагану позицију и приватизују је за своје потребе.. и генерално их није брига да се установа или локална заједница развијају. То можете да видите и по броју међународних пројеката у којима институције из Србије учествују.. ЕУ има велике фондове за истраживање и развој који су отворени и за наше инстутиције али њихово учешће је прилично скромно. Наравно не лежи сва кривица на појединцима, постоји проблем и у систему и подстицајима.
Постоји и тамнија страна рада на академији али о њој нећу превише писати. Нпр шансе за дугорочнији останак истраживача на универзитету су веома мале. Радни уговори обично трају 2-6 година и након тога се мора ићи на други универзитет за једнако несигуран и често слабо плаћен посао, или мијењати струка/индустрија. Термин прекаријат се може добро искористити да се опише систем рада тј пацовска трка у којој малобројни појединци побјеђују а остали отпадају.
Што се тиче налажења посла, то све зависи од града и области у којој се студира.. просјек оцјена јесте битан али не на нивоу фиксације као у нашем региону. Много више се гледа пракса за вријеме студија, ваннаставни рад, боравак у иностранству, предузимљивост… Већина запослених истраживача на мом институту су врбовани као студенти који су се истакли кроз рад на пројектима, радовима и сл.
Aktualna tema, naletio na ovaj tekst. Prof. Ricardo Hausmann se također zalaže za aktivniju ulogu države. Evo teksta:
https://www.project-syndicate.org/commentary/crucial-government-steps-to-attract-foreign-investment-by-ricardo-hausmann-2019-12
Alan
Jaki su,silni,brutalni – ni minimum minimuma ne dozvoljavaju
Za mene ce uvek biti gori od nacista
Dozvoliti neoliberalu pravo na sopstveno misljenje je dati pacovu dozvolu za vrtic,boravak
Za Bojana,
Nazalost, veoma precizan i tacan opis pojave nasih univerzitetskih profesora. Studenti njihova prevazidjena i nekreativna predavanja slusaju nadajuci se nekakvom radnom mestu kasnije, inace je njihov domet prilicno ogranicen.
Ako Vam nije tesko, opisite nam jos neke razlike u akademskom zivotu, kako nalaze posao najbolji studenti u generaciji i Vase iskustvo u inostranstvu.
Hvala Vam unapred.
Za Vladimira Milosevica – Možda Vam je promaklo, ali Madžarev tekst nema veze za mojim tekstom sa kojim Madžar polemiše. Što se neoliberalnog koncepta tiče, on je u Srbiji primenjen – ušlo se u proces strmoglave privatizacije, prodaje svega vrednog strancima, kao i sulude liberalizacije spoljne trgovine. Postoji uobičajni trik – kada te mere ne daju rezultate, onda se tvrdi da se nije otišlo dovoljno daleko, a da jeste, dogodilo bi se čudo. Neoliberalni uspeh je tako uvek tačno na liniji horizonta. Dodatni problem je što neoliberali ne uspevaju da nađu državu koja je primenila dosledno ovaj koncept i koja bi mogla da posluži kao uzor. Na drugoj strani, antineoliberalni koncepti su dali najbolje rezultate za koje znamo. Što se dosovske politike tiče, ona je dotukla domaću ekonomiju koja je već bila grogi, i od te terapije se više nikada nije oporavila. Stope rasta do 2009. su se bazirale na ogromnom uvozu i stambenoj izgradnji, uz strahovit rast spoljnog duga. To je bio školski primer nezdravog, neodrživog rasta i to se jasno videlo čim je izbila Velika recesija. Hvala na komentaru.
————
Madžar je u pravu da neoliberalni koncept uopšte nije danas primenjen u Srbiji. Katić (koga jako cenim) ispravno kaže da je G17 tvorac ekonomskog programa u čiju se primenu krenulo od 2000-te, ali treba da uoči da se od Koštuničine vlade vratilo subvencijama, intervencionizmu i sindikalizmu, a da od 2012 model rapidno postaje partijska država sa zakonima koji ne važe za sve i centralnim kabinetskim planiranjem privrede, što je nešto sasvim deseto od ideja Madžara i G17. Pri tome, rast je bio sasvim prihvatljiv sve do 2009, što daje neku empirijsku potvrdu konceptu G17 mada nije sve tako jednostavno.
————–
….bro jutro colombo-nije ni komunizam sproveden nigde,vec su mangupi preuzimali iz nasih redova
За Владимира Милошевића:
„Pri tome, rast je bio sasvim prihvatljiv sve do 2009, što daje neku empirijsku potvrdu konceptu G17 mada nije sve tako jednostavno.“
„Раст“ је био услед распродаје свега и свачега и пуњења буџета криминалним приватизацијама. Можда је највећа иронија та што се од свег тог новца ништа није видело на самој Србији, нити је ишта од значаја изграђено. Замислите, сав тај новац отишао је на бесмислене трошкове и још бесмисленија повећања плата и пензија.
Да је Г17+ сада на власти, докусурили би и оно мало што је остало, а народ не би видео пута.
Madžar je u pravu da neoliberalni koncept uopšte nije danas primenjen u Srbiji. Katić (koga jako cenim) ispravno kaže da je G17 tvorac ekonomskog programa u čiju se primenu krenulo od 2000-te, ali treba da uoči da se od Koštuničine vlade vratilo subvencijama, intervencionizmu i sindikalizmu, a da od 2012 model rapidno postaje partijska država sa zakonima koji ne važe za sve i centralnim kabinetskim planiranjem privrede, što je nešto sasvim deseto od ideja Madžara i G17. Pri tome, rast je bio sasvim prihvatljiv sve do 2009, što daje neku empirijsku potvrdu konceptu G17 mada nije sve tako jednostavno.
Na kraju, ovakve rasprave su vrlo korisne, ali najvažnije je zameniti ovakvu sadašnju ekonomiju nekim normalnijim modelom, i ma koja od ove dve opcije bi napravila neuporedivu razliku (lično sam za malu državu koja se minimalno meša intervencionizmom).
@Бојан
Браво за оду опортунизму !!!
Постоји једна изрека која каже да наука напредује од једне до друге сахране (Макс Планк). То изгледа да важи и за тренутну генерацију доминантних економиста и њихових универзитетских послушника којима би било боље да оду у (не)заслужену пензију, повуку се из јавног живота и престану да загађују јавни простор и шире пропале идеје.
Као неискусни и наивни студент посматрао сам професоре на факултету, обучене у одијела, свјеже и уредно обријане, бритке ријечи, строге, недоступне… углавном су говорили што криптичније да би ваљда тиме демонстрирали своју мудрост и држали дистанцу од нас обичног демоса. Чланство у управним и надзорним одборима у разним тијелима гарантовале су им њихове титуле и радна мјеста, практично без последица и одговорности за резултате рада. У том моменту њихова (перципирана) „стручност“ ми је изгледала недостижно, исто као и докторска титула.
Након Х година отишао сам у иностранство и запослио се на академској институцији тако да сам имао прилике изнутра да видим како систем функционише, тј. како би могло или требало да буде. Тада сам примјетио да мноштво домаћег научног особља готово па и не објављује радове у страним часописима, да они што објављују раде то преко измишљених журнала у којима је однос пријема радова 100% ако платите пар стотина евра, да већина публиковања се обавља преко домаћих часописа који функционишу по нетранспарентним принципима и имају слаб рејтинг или нису ни препознати у иностранству. Уочио сам и да постоји више домаћих часописа на енглеском језику који служе само као депо за објављивање како би листа радова појединца одавала утисак интернационалне експертизе.
Даље, објављивање рада у неким часописима или конференцијама у Србији обавља се само по позиву конкретног, изабраног аутора, што је противно и самом научном методу. У нормалним журналима или конференцијама на западу јавно и благовремено се расписује позив за све ауторе који желе да објаве радове, а избор радова се врши неутрално и транспарентно путем метода попут double blind review или сличних.
У Србији имате јако лоше тј ограничено финансирање науке, а онда у следећем кругу имамо клановске групе које су заузеле институције и не дозвољавају другима да приђу (млађи, са новим или другачијим идејама). То је као нека врста средњовјековног племства гдје се (интелектуално) расемењавање врши унутар ограничене групе а улазак у групу само кроз строго дефинисан метод иницијације и доказивања лојалности.
Не желим овим да омаловажавам опус г. Маџара или других који су у својој у вишедеценијској каријери сигурно дали мањи или већи допринос у повременим раздобљима. Ипак, за мене професорско звање или докторска титула у Србији не значи пуно јер сам увидео да су већина тих људи fake и да је њихов научни допринос веома скроман.
Za Nebojšu Katića –
Dugogodišnjim praćenjem Vašeg bloga i dalje držim da sete Vi pre u pravu od Madžara.
Madžarev tekst sam pažljivo pročitao, ali nije bio ubedljiv u osporavanju Vaših stavova.Jednostavno nije direktno navodio Vaša teorijska načela i promašaje.
Mogao bih detaljnije obrazlagati rečeno, ali ste Vi u komentaru to već izneli, pa ne bi bilo korektno da sledim istu misaonu trajektoriju.
Jednostavno Vi se žalažete za reformu državne uprave i postavljanje mertokratste uprave, sposobnih, odgovornih i principijelnih čunovnika.
Predlažete da Srbija uzme Kineski kurs državnog upravljanja privredom, naravno sa našim kodom koji bi se prilagodio okruženju u kome živimo i ekonomskom snagom odakle počinjemo.
Ako sam Vas dobro razumeo.
Profesro Madzar ima 81 godinu i svaka mu cast na zelji da se jos „bori“ ali mislim da je previše indoktriniran i naravno slep za drugo ali je bar dosledan pa makar i u pogrešnom za razliku od nekih koje pokreću vetrovi i tamo su kako koji dune i odnese ih (lako prilagodljivi)
Za Jr – Komentari neistomišljenika su na mom blogu dozvoljeni i to znaju svi posetioci bloga. Nije dozvoljeno vređanje. Ako se budete izvinili zbog ranijeg uvredljivog komentara, pustiću Vaše komentare ponovo.
Da li su dozvoljeni komentari od neistomišljenika? 🙂