Koliko god paradoksalno zvučalo, kovid 19 je dar s neba za zapadne vladajuće političke i ekonomske strukture. Pandemija će imati razorne ekonomske posledice, ali velika ekonomska kriza je bila neminovna i bez nje. Početak krize se jasno video još u septembru 2019. Pandemija će sada poslužiti da se ta činjenica sakrije, a neugodna pitanja gurnu pod tepih.
Za novu krizu tako neće biti kriv ekonomski model zapadnih država, koji se ni za jotu nije promenio od Velike recesije 2008/2009. Za krizu neće biti kriva brutalna budžetska štednja, ni stagnacija primanja najvećeg dela zaposlenih, niti besramno ignorisanje strahovitog rasta nejednakosti. Ne, sa sistemom je sve u redu, ali je virus, eto, pokvario idilu.
Zapadne države, i sve druge koje se na njih ugledaju, imaće izgovor da bar još jednu deceniju nastave sprovođenje destruktivne ekonomske i socijalne politike. Do krajnjih granica će se testirati izdržljivost sluđenog javnog mnjenja koje će poverovati da je smisao egzistencije samo u tome da se ostane živ. Nije slučajno da se sistematski podstiče histerija koja je svet dovela u stanje kolektivne psihoze u kojoj svaki totalitarni eksperiment može biti prihvaćen bez pobune.
Sve velike ekonomske krize, od trijumfa neoliberalizma osamdesetih godina prošlog veka do danas, imale su isti uzrok – veliki, kombinovani rast zaduženosti građana, države i privrede. U drugoj polovini 2019. visina globalnih dugova je dostigla neverovatnih 250.000 milijardi dolara[1] i prešla je 320 procenata globalnog bruto domaćeg proizvoda. Obe brojke su daleko iznad nivoa koji je viđen 2008. i koji je tada izazvao krizu strašnih razmera.
Sistem već deceniju funkcioniše od danas do sutra – novac se neprekidno štampa i kamate se održavaju na apsurdno niskom nivou kakav nije viđen u modernoj istoriji. Stari dugovi se vraćaju samo novim zaduživanjem, ali neodrživ rast kompanijskih dugova počinje da urušava finansijski sistem. U SAD je u septembru 2019. počela ozbiljna kriza likvidnosti i krenulo je dodatno, veliko štampanje para. Stručna javnost, međunarodne organizacije i globalni mediji su se pravili da ne vide šta se događa. A onda je došao virus. Za razliku od prethodnih kriza koje su bile krize tražnje, ova danas je istovremeno i kriza tražnje i kriza ponude jer je veliki deo privrede (pogotovo servisni sektor) stao. To je kombinacija kakva se sreće samo u sankcijama i ratovima.
U ovom trenutku zapadne zemlje planiraju da naštampaju nekoliko hiljada milijardi dolara – za početak. Ovu ogromnu dodatnu emisiju novca niko neće dovesti u pitanje. Niko neće zapaziti kako se u krizama novac volšebno pojavljuje i da ga uvek ima kada banke i velike korporacije dopadnu nevolja. Novca uvek ima dovoljno za naoružavanje, za vojne vežbe, za brutalne vojne intervencije. Nema ga dovoljno samo za socijalna davanja, za medicinsku opremu, za plate zdravstvenih radnika, za naučna istraživanja i obrazovanje. Zapadni sistemi su sjajni kada treba „proizvoditi“ finansijske derivate, alate za gubljenje vremena na društvenim mrežama, za holivudske proizvode za ispiranje mozga. Posrću samo kada treba brinuti o ljudima – kada zatrebaju zaštitne maske, respiratori, bolnički kapaciteti, lekovi, ili kakva druga realna dobra.
Kada pandemija prođe i prebroje se mrtvi, tada će nove, ovoga puta ekonomske žrtve doći na red. Finansijskim intervencijama spasiće se velike banke i korporacije, ali će svi drugi doživeti veliki šok. Nezaposlenost će naglo skočiti i najteže će pogoditi najugroženije delove stanovništva – one milione koji nemaju ni zdravstvenu, ni socijalnu zaštitu, ni ušteđevinu, već imaju samo dugove. Žrtve siromaštava niko neće brojati, niti će objavljivati dnevne biltene bolesnih ili umrlih zbog siromaštva.
Kriza će ponovo unesrećiti male i slabe ekonomije. Kapital, koji se već povlači iz država u razvoju, povlačiće se još brže. Slabe ekonomije će biti na kolenima, jer je njihov kapacitet da pomognu svoju privredu nedovoljan. Niko neće ni primetiti da moćne zemlje koje hiljadama milijardi subvencionišu svoje kompanije, koristeći pandemiju kao pokriće, grubo narušavaju pravila globalne tržišne igre – pravila koja su upravo oni postavili.
Potom će bogate države i MMF ponuditi pomoć u vidu kredita, nabacujući već zaduženim zemljama novu dužničku omču. Za naštampanu dolarsku ili evro „hartiju“ slabe države će još intenzivnije razmenjivati svoja realna dobra – robu, imovinu i resurse. Domaći eksperti, zaljubljenici u malu državu i slobodno tržište, objašnjavaće da tu nema govora o otimačini, već da to Zapad investira svoju mukom stečenu štednju. Nesretne i nesposobne vlade će nasedati na iste stare trikove i verovaće istim savetnicima. A građani, oni će biti sretni što su „pretekli“ – samo neka je glava na ramenu, makar stomak bio i prazan. Varaju se one dobre duše koje veruju da će nas kriza nečemu naučiti i da će svet proći katarzu. Posle pandemije svet će biti još suroviji.
[1] U probitnoj verziji teksta je pogrešno navedeno 350.000 milijardi.
Извињавам се читаоцима и нашем домаћину за интернет везу за документарни филм “Нова Нормалност“ коју сам у претходном коментару поставио, јер је филм на тој вези недавно избрисан. Постављам поново овај документарац, који је објављен на више канала на страници Битшут.
(https://www.bitchute.com/video/wicsCmq4T9qJ/)
Читаоцима овом приликом представљам документарни филм који не недавно направљен, објављен 13.1.2021. на Јутјубу, и скинут са истог 18.1.2021. уз уобичајено образложење да филм “крши стандарде Јутјуб заједнице“. Довољна препорука? Па, филм не говори само о Корона пландемији, већ о свету после те пландемије. То је свет Четврте индустријске револуције, вештачке интелигенције и Великог Ресетовања.
https://rumble.com/vd09kv-the-new-normal-documentary.html?fbclid=IwAR3rMN_bQxIDs3qxK3jh5txX1DeocYLFm35TylcKdqzhU8wqUecyhiXyU6U
Пре гледања филма добар увод би био читање горе наведеног текста нашег домаћина, као и текста https://nkatic.wordpress.com/2020/07/15/globalni-nered-i-srbija-u-n%d1%98emu-objavljeno-u-dnevniku-politika-od-15-7-2020/
а после гледања филма није лоше подсетити се излагања нашег домаћина из Септембра 2020. у Београду https://nkatic.wordpress.com/2020/09/19/svetska-ekonomija-i-medunarodni-politicko-bezbednosni-odnosi-posle-korone-tribina-odrzana-10-09-2020-na-kolarcu/
I Papa razmislja o ekonomiji kao i o posledicama covid-19 na siromasne.
https://www.novosti.rs/planeta/svet/938017/papa-posledicama-pandemije-hitno-promeniti-ekonomski-model-ukljuciti-siromasne
Za Nemirnog,
Ne po trenutnim cenama. Nisam na vreme kupio zlato i sada više ne razmišljam o kupovini. Jednostavno je prošao voz i to je to.
Za Ganeta:
Svrbe Vas prsti jer znate da će te viškove na duži rok pojesti inflacija. S druge strane, šta mislite o plasiranju Vaših viškova u zlato?
Novac je naisplativije „držati“ u nečemu što ima vrednost na duže staze. Dakle: zemlja, zlato i srebro, nakit, antikviteti itd..
Od subjektivne vrednosti za nekoga mogu biti i umetnička dela.
„Ova strategija donosi realni finansijski gubitak jer se na novac ne dobija kamata, ali zato čuva živce i zdravlje“.
Pitanje je to ???? Nisam baš siguran……. NPR: Ljudi koji su čuvali likvidnost u evrima su se našli u strašnoj glavobolji nakon skoka CHF od 70% u odnosu na Evro i to samo nakon jedne noći. Pa smo kasnije imali strelovit uspon dolara….. itd…. Bilo je tu mnogo nerviranja…… Tipa, što nisam bio pametniji pa da na vreme kupim CHF…….Nemoguće je sa 100% sigurnosti predvideti u šta je najbolje čuvati novac. Nekako mi se čini da oko novca uvek ima glavobolje?
PS:
Meni je jako teško da čuvam novac. Nekako, kad god imam viškove svrbe me prsti da ih negde plasiram.
Za Gošu – Novac se može držati u kući, u sefu u banci, u više banaka itd. Ne bih komentarisao koja je banka sigurna a koja nije. Ako se nešto nije promenilo, država još uvek garantuje za uloge do 50,000 evra.
@G.Katic
A koja je to banka u Srbiji,koja je sigurna za nas povereni novac njima na cuvanje?
”Moja strategija je ultra konzervativna i polazi od toga da u likvidnom obliku treba imati toliko novca, da se može izdržati bez novih prihoda bar godinu dana. Ako može duže, još bolje. Ova strategija donosi realni finansijski gubitak jer se na novac ne dobija kamata, ali zato čuva živce i zdravlje. ”.
Za Kaleta – Kao što verovatno znate, ne volim da dajem savete i ne dajem ih na blogu. Moja strategija je ultra konzervativna i polazi od toga da u likvidnom obliku treba imati toliko novca, da se može izdržati bez novih prihoda bar godinu dana. Ako može duže, još bolje. Ova strategija donosi realni finansijski gubitak jer se na novac ne dobija kamata, ali zato čuva živce i zdravlje. Kakvu će ko imati strategiju zavisi i od procene sigurnosti zaposlenja, zdravlja, ali i od karaktera ličnosti.
Molim gospodina Katića za pojašnjenje:
Vlada 27/04/2020 u 04:48 : Da li je bolje prodavati kuce i stanove koji su pod kreditom i otplacivati kredite za one koje mozete ili drzati kredite u ocekivanju devalvacije dolara?
Nebojša Katić 27/04/2020 u 12:25: Generalno sam veliki pristalica likvidnosti, pa mi se čini da nije mudro potrošiti u ovom trenutku likvidna sredstva kako bi se oslobodili duga.
Preporučili ste likvidnost. Ako ja dobro razumem, Vladi ste preporučili da ne prodaje nekretnine koje izdaje i koje su pod kreditom nego da od njih nastavi da uzima kiriju (na taj način je obezbedio likvidnost?)
Koje je Vaše mišljenje koliko novca treba imati u rezervi radi obezbeđenja likvidnosti? Za troškove u narednih godinu dana, više ili manje?
Veliko hvala
Мајк Малони, човек који је давно предвидео све. Све је ту, црно на бело:
VELOCITY & The Money Illusion – Hidden Secrets Of Money Episode 7 – Mike Maloney
(https://www.youtube.com/watch?v=P4_1pwsm5LY)
Обавезно погледати и остале делове.
За Предрага М. – Немам поверења у Светски економски форум и скептичан сам према свему што долази са те стране. „Велико ресетовање“ за које се залажу звучи сасвим добро, идеје се, теоријски бар, могу остварити, али сама логика капитализма иде против пројеката промене те врсте.
Господине Катићу, да ли бисте молим вас могли да прокоментаришете “Велико Ресетовање“ које промовише Светски Економски Форум? Колико је по вама, у овом тренутку реално да се идеје тог програма остваре?
Хвала.
Za Vladu – Ne znam ništa o cenama nekretnina u Kanadi. Mogu samo da logiciram, ali ne na rok od pet godina. Bilo bi logično da cene nekretnina padaju, ali da li će padati u narednih pet godina ili samo naredne dve, ko zna. Generalno sam veliki pristalica likvidnosti, pa mi se čini da nije mudro potrošiti u ovom trenutku likvidna sredstva kako bi se oslobodili duga. S druge strane, ako ste sigurni u svoje buduće prihode, zašto da ne – sve zavisi od Vaše lične situacije. Ja, na primer, mrzim kredite i nikada ih nisam uzimao, bez obzira što sam znao da se u nekim situacija to isplati. Možda neko od čitalaca ima konkretniji savet.
Gdine Katicu,
Koje je vase misljenje o cenama nekretnina u Kanadi? Da li je bolje prodavati kuce i stanove koji su pod kreditom i otplacivati kredite za one koje mozete ili drzati kredite u ocekivanju devalvacije dolara? Da li mislite da ce cene nekretnina u narednih 5 godina ici dole ili gore?
Bas je zivo tamo.Bila je aukcija 02.04.2020
http://www.javnidug.gov.rs
„10.04.2020
Дана 14.04.2020. године одржаће се нова емисија педесеттронедељних државних записа.
Обим емисије: 35.000.000.000,00 динара.
Салдирање аукције (Т+2) , односно 16. април 2020. године.
Датум доспећа је 22.04.2021. године.“
B92: Mali: Korporativne obveznice mogući izvor dodatnog kapitala http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2020&mm=04&dd=13&nav_id=1674957
Mikro,mala i srednja preduzeca ce i dalje izgleda funkcionisati kao i do sada?
Prva tema – Siniša Mali, Aleksandar Vlahović, Slobodan Đinović i Slavko Carić – Subota, 4. april
Citat G.Katica
”U takvom ambijentu čak ni ekspert sa upravljačkim darom, iskustvom i energijom nema nikakve šanse.”.
Koliko sam upoznat niko do sada nije ni pokusao da organizuje,uredi,efektizuje,strateski poslvno usmeri doticna preduzeca itd..,pa tako rano je baciti peskir na pod u bokserskom ringu.Da bi se takav posao odradi ne sme se sediti u kabinetu u ministarstvima privrede,ekonomije,trgovine,kao ni u PKS i UPS,ili po kafanama,putovanjima po inostranstvu itd..,vec guliti djonovo od cipela po celoj tetitoriji Srbije.Ali ipak mislim da nemamo dovoljno ljudi koji znaju kako se gore navedene strategije odradjuju.
Дневна доза цинизма:
https://www.bbc.com/news/av/world-52233966/bill-gates-few-countries-will-get-a-grade-for-coronavirus-response
Evo spominje se u ovom video zapisu i G.Katic
@G.Katic
”Eksperti mogu biti izvanredni poznavaoci određenih oblasti, ali su oni najčešće orijentisani ka analizi društvenih i ekonomskih problema, a ne ka njihovom rešavanju.”.
Da tacno,takvu vladu smo imali slicnu sa G-17+
”U takvom ambijentu čak ni ekspert sa upravljačkim darom, iskustvom i energijom nema nikakve šanse.”.
Da mozda nemaju,ali ako se upotrebe slicni instrumenti kao sada pod ovom borbom nad zaraznim virusom,svi ce shvatiti da rezultati su vidljivi.
Ljudi su kao alatke.Ekser je da se zakuca,cekic je da se udara na ekser da bi se zakucao,klesta da se ekser pri potrebi izvadi,testera da se formira i iztesterise taraba,cetkica za farbanje je da se umoci u farbu i ofarba taraba,itd..,itd…
Pa nismo mi gluplji ili nesposobniji narod od drugih,samo je pitanje ko nas vodi.
Za Gosu – Bojim se da nestranačke vlade (ekspertske vlade) zvuče dobro samo na papiru. O tome sam pisao ovde: https://nkatic.wordpress.com/2012/01/13/iluzije-o-ekspertskim-vladama/.
Gosa – Sva ova situacija mozda ce rezultirati da imamo jednu ne stranacku politicku vladu strucnjaka koji ce zemlju vratiti na pravi put,a politicke partije uljuditi da se ponasaju civilizovano i demokratski da bi u narodu stvorilli sugurnost i stabilnost.
Dijalektički neutemeljen zaklučak !
Takav zaključak se može izvesti samo u slučaju da su svi ostali faktori na pozitivno uzlaznoj putanji.Uzlaznu putanju trasiraju ponovo najmanje dva faktora, pvi je nada u bolje i drugi je da se u narodu nazire ideja za koju se vredi žrtvovati za normalniju budućnost. E toga danas nema i ko zna kada će ga biti, jer su neodgovorni mediji sahranili zdravu svest narodnog bića.
Praktično političari,oni pravi, će osetiti kad je sazreo trenutak da je većina naroda spremna na velike lomove i sređivanja države. Ovde za sada to ne može primetiti, jer mito koripcija, oportinizam vladaju vekovima i te pošati su utkane u naš kolektivni gen.
Lep rumer iz skorašnje istorije je dolazak Miloševića na čelo naroda.Narod je tražio vođu sa idejom ‘SVI SRBI U JEDNOJ DRŽAVI – Milošević je to samo pokušao da sprovede.Dokaz, 2 miliona ljudi na Kosovu Polju sluša Miloševićav istorijski govor.
Zašto je ideja propala? Pa zatošto mnoštvo drugih faktora nije uzimano u obzir. To se lepo vidi kroz razgradnju Varšavskog Pakta, pada Berlinskog Zida i samim tim nismo imali podršku jakih kao što danas ima Sirija.
I na kraju dans se lepo vidi, da šačica odvažnih intelektualaca ćuti, jer ako bi rekla šta treba raditi i realno sagledati stvari i kako delati, svi bi graknuli na njih i više im ne bi bilo mesta pod kapom nebeskom.
Tako da kvadraturu kruga ne možemo rešiti maštarijama ni sad ni bilo kad.
@Pera Kojot
Mi imamo zdrastvenu krizu,ekonomsku krizu,privrednu krizu,izbeglicku krizu,povratak dijaspore bez stalnog zaposljavanja van otadzbine krizu,Kosovsku krizu,BiH vs,R.Srpsku krizu,pristupanje EU krizu,unutrasnjo politicku krizu,CG,kriza itd..,itd..,kriza.
Pitanje je odakle poceti odmotavanje cvora u kojoj se Srbija nalazi?
Ako uzmemo da nam je zdrastveni sektor vise deceniski zapostavljen.Privredni posebno domaceg vlasnickog karaktera takodje zanemaren.
Izbeglicka kriza stvara konfuziju u stanovnistvu,npr:oni izbeglice se zbrinjavaju,a radnici na privremenom radu po svetu,tokom povratka u ovoj krizi se nazivaju pogrdno sa gastarbajterima koji su doneli zarazni virus,a (izbeglice to nisu doneli),a posebno da Srbija je trebala zatvoriti granice i ne pustati nase gradjane s privremenog rada u inostranstvu,jer oni su nam doneli virus od kojeg nam narod umire!?U protivnom znaci to nam se ne bi dogadjalo?Da sumiramo,ovo pitanje koji je dil imala vlada Srbije sa zemljama odakle nam se vratilo oko 400 000 nasih gradjana u svoju otadzbinu,ujedno svi znamo da je trebalo izbeglice zamene nase radnike van Srbije kao da oni nece se vracati u otadzbinu osim da salju doznake i tokom odmora posete svoje najblize u Srbiji,misli se (jedu cvarke,piju rakiju,i perca od belog luka im viri iz zadnjice).
@G.Katic
„….Saveti imaju smisla u dugim periodima između kriza kada se nešto može učiniti. Kada kriza nastupi, tada je kasno za savete jer su sve mere očajničke i iznuđene. Vi ne upravljate krizom, već ona vama.“
Ko je nama kriv sto stalno i sve improvizujemo,a kada treba izmedju kriza uredjujemo zemlju,pa i ”pravolinijaski”,moramo odradjivati logicne poteze za dobrobit naroda i zemlje,ali mi ono malo sto smo stekovali pogresno trosimo.
Mi smo konstantno u krizi,narod se skoro navikao na ove sve deceniske krize unazad.Mi ne mozemo svaljivati da su nam drugi krivi poput globalizacije,neoliberalizma,EU,raspadom Jugoslavije,izbeglickim krizama itd..,itd…
Sva ova situacija mozda ce rezultirati da imamo jednu ne stranacku politicku vladu strucnjaka koji ce zemlju vratiti na pravi put,a politicke partije uljuditi da se ponasaju civilizovano i demokratski da bi u narodu stvorilli sugurnost i stabilnost.
Bice interesantno pregledati skorasnji intervju G.Katica za tv medie.
Za Gosu – Trebalo bi da u ponedeljak imam jedan TV intervju, pa ću, u zavisnosti od pitanja, možda nešto morati da kažem i o merama vlade.
Znatiželjnima odgovor – Basara govori o onome što svi vide ali neće da prihvate
Teoretičari katastrofa – naravno oni hiperozbiljni, ne šarlatani i oni iz Trećeg oka – kopaju poput svih drugih teoretičara rupe u koju stvarnost treba da upadne – a upravo je upala u jednu – u mnogo su boljem položaju nego teoretičari i proroci „zemaljskih rajeva“.
Hoću da kažem da realnost mnogo češće upada u njihove rupe jer je priroda stvari takva da su katastrofe česta pojava, a zemaljski rajevi pusti snovi koji se – ako li se pokušaju ostvariti – pretvaraju u katastrofe.
Pred nama su dakle pozamašne geopolitičke turbulencije i prepičkavanja – neka su već počela – a državama trećeg, možda i četvrtog sveta (i mi smo tune) predstoje velike krize i društveni nemiri. To, dakle, čeka i nas.
Zašto bismo mi bili izuzetak kad smo pravilo.
E od ovog nema jasnijeg i dubljeg prorkovanja 😦
@Gosa na 12/04/2020 u 09:04
„Da ste Vi G.Katicu eventualno ministar ekonomije u Srbiji,sta bi ste Vi preduzeli da Srbiju izvucite iz ove sada ekonomske krize?“
@Nebojša Katić na 06/04/2020 u 18:04
„….Saveti imaju smisla u dugim periodima između kriza kada se nešto može učiniti. Kada kriza nastupi, tada je kasno za savete jer su sve mere očajničke i iznuđene. Vi ne upravljate krizom, već ona vama.“
@G.Katicu
Mogli ste videti sta namerava Vlada Srbije uciniti da na privrednom i ekonomskom planu ublazi uticaja posledica korone virusa.Da ste Vi G.Katicu eventualno ministar ekonomije u Srbiji,sta bi ste Vi preduzeli da Srbiju izvucite iz ove sada ekonomske krize?Naravno da ne ocekujem odgovor kojim slucajem smatrate da je nepotrebno da Vi prezentujete Vase ideje za izlazak iz krize Srbije,jer oni su vec imenovali svoj tim za sprovodjenje ekonomskih sankcija pogodjenom ove krize.Takodje oni su placeni za svoj rad,jer ipak nisu oni volonteri da rade gratis.
G.Katicu,
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2020&mm=04&dd=11&nav_id=1674367
Shvatam li ja dobro,da ova cela emisija dospeva na naplatu za godinu dana?
Daje li nam ovo kakvu indikaciju kretanja kursa dinara u buducem periodu?
FORMIRANO KOORDINACIONO TELO ZA PROVOĐENJE PROGRAMA EKONOMSKIH MERA Na čelu tima Siniša Mali
Vlada Srbije obrazovala je 14-člano Koordinaciono telo za sprovođenje Programa ekonomskih mera za smanjivanje negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom, na čijem čelu će biti ministar finansija Siniša Mali.
Zadatak ovog tela je da koordinira aktivnosti koje se preuduzimaju u cilju sprovođena Programa, razmatra otvorena pitanja, donosi neophodne odluke i predlaže Vladi Srbije akta u vezi sa njegovim sprovođenjem, navodi se u Odluci od 6. aprila, koju je juče, 7. aprila, objavio Službeni glasnik.
Članovi Koordinacionog tela su, pored ostalih, ministri Zorana Mihajlović, Branislav Nedimović i Zoran Ðorđević, guverner NBS Jorgovanka Tabaković, šef kabineta predsednika Srbije Ivica Kojić, predsednik PKS Marko Čadež, direktorka Poreske uprave Dragana Marković, savetnik predsednika Republike Danilo Cicmil i Stefan Badža iz kabineta predsednika Vlade Srbije.
U radu ovog tela po pozivu mogu da učestvuju i stručnjaci iz različitih oblasti, kao i predstavnici drugih organa i organizacija.
@Gane
Moj kontakt sa brokerom je da pratim sam odvijanje dogadjaja na berzi i trgovine akcija samo posebnih berzi koje mogu da zanimaju.Trgovina akcijama i fondova,mogu sam obavljati i davati direktive brokeru kada moze da kupuje ili prodaje akcije,takodje brokeri odlaze sami da posecuju kompanije i susrecu licno zastupnike UO,kao i menadzment.Uf,prici nikad kraja.
Koferencija za medije ministra finansija i predsednika PKS o ekonomskim merama
Za Gošu,
Sve ovo što ste napisali do PS. je u redu….. Sve to pratim i analiziram. Vlasnička struktura, ko ulazi, ko izlazi iz pozicija, kad ulazi i izlazi, forex vesti, racio brojevi……. napravio sam i nekoliko programa u EXEL-u za analizu parametara nezavisno od koeficijenata na berzama…..itd….. itd….. Trgujem na osnovu analize bilanasa i to radim do detalja. Svaku poziciju analiziram najmanje 10 godina unazad, plus makroekonomske analize…. Nisam neozbiljan trrgovac…… I još nešto, ne trgujem na sekundu već na period od najmanje 5 i više godina…..
Mešate FOREX gde se trguje na sekundu finansijskim derivatima i koristi poluga (tuđi novac a u suštini tj. pozadini i tuđe akcije) i Berzu gde se kupuju realne akcije………. FOREX u Srbiji još uvek nije zakonom pravno uređen i dalje neću ništa više reći na tu temu….. Evo, čisto da znate da je trgovina na FOREX-u moguća iz Srbije samo je skupa i rizičnija nego da imamo detaljnu pravnu regulativu. Imate moje komentare mislim u 2019 godini na tu temu pa koga interesuje može da ih pronađe…….
Ovo što ste napisali pod PS je po meni recept za katastrofu. Preporučujem da ako neko nije u stanju da sam donese odluku da ni pod razno ne ulazi na berzu….. Kakvo slušanje brokera, to ni u ludilu ne treba raditi. Više puta sam preporučivao film Vuk sa Volstrita baš zato što pokazuje kako funkcioniše brokerska mafija….. treba obratiti pažnju na svaku repliku iz tog filma. I kloniti se saveta brokera.
I još nešto, ne znam nikoga ko ispostavlja naloge telefonom. Danas se to radi putem kompjuterskih aplikacija.
Evo, tokom ovih godina sam dosta napisao o berzi….. Mnogo toga sam otkrio, uključujući i svoje transakcije. Imam utisak da sam preterao sa ovom temom i da se je g. Katić užasno nervirao. Ali šta ću, u poslednje vreme kada sam video kako se akcije ruše me je poneo adrenalin…..Ovim definitivno završavam…… Od sada ću se javljati samo kada imam nešto da pitam g. Katića.
Pozdrav svima.
@G.Katic
Da li ce nam e-pijace ugroziti traficionalna kupovina na pijacama?I malo sam zbunjan koce kontrolisati kvalitet robe prehrambenih proizvoda putem prodaje preko e-pijaca?
Za Gosu – Kao što znate, ne volim da komentarišem izlaganja domaćih ekonomista i to ubuduće neću raditi. Mislim da je u celini izlaganje gospodina Vlahović bilo korektno, s tim da je on svakako veći optimista od mene, i ima više poverenja u potencijal srpske ekonomije da se sa krizom nosi.
@G.Katic
Da evo i izjave A.Vlahovica
@G.Katic
Da li bi mogli da prokomentarisete izjavu A.Vlahovica u vezi nasih buducih ekonomskih mera u Srbiji.
@Gane
Pametno radite.Nesto mi govori Gane,da pratite kada spekulisete u berzanske akcije.Sitni spekulant ili veliki spekulant nema razlike.najbitnije je da pratite koliko ljudi iz UO poseduje akcija u firmi u kojima je aktivan kao clan UO.Takodje da pratite poslovanje tkz,,”ajkule”,to je nadimak ze spekulante na berzama velikog kalibra,i njih samo zanima da zadovolje svoju pohlepu i egoizam.Mozda je i glupo od mene da Vam ja delim savete,mozda Vama je sve ovo sto sam napisao vec odavno poznato.
P.S.
Jedan mali savet za Vas koji ste spekulant na berzama akcija.Treba imati odlican kontakt s brokerom na berzi,on ili ona moze odmah da brzo kupi ili proda akcije na poziv telefonom,neki put su vazne i sekunde u trgovini sa akcijama.
Za Ivana,
Nisam biznismen već sitan berzanski špekulant…… Ovo nisu moje privatne firme već akcionarska društva sa velikom brojem akcionara. Verujte da me biznis ne zanima. Moj san je da kupim traktor i obrađujem malo zemlje isključivo za potrebe ishrane, dakle, naturalna proizvodnja…….. Ne treba mi ništa više od toga…… To bi bilo to….. Za sada ode traktor u akcije a kasnije videćemo…… Bože zdravlje.
Inače, mnogi su donairali novac a najviše je donirao NIS ali se o tome ne zna u javnosti. NIS je godinama unazad najveći donator za opremanje škola i bolnica u Srbiji ali se to takođe ne zna u javnosti.
Takođe je interesantno da se neke bedne donacije na sva zvona oglašavaju u javnosti.
@Gane – Moje građevinske firme su donirale oko milion evra
Gane bre, ja sam zatečen ovim tvojim navodom. Ti si uspešan biznsmen velikog kalibra.
Ako je ovo što navodiš tačno, da se ja uozbiljim, i da ti dam realnu ponudu 🙂
Globalna tragikomedija sa glavnim pajacom
Da li Tramp obmanjuje svetsku javnost ili je neinformisan?
Sredinom januara, Svetski ekonomski forum, telo koje organizuje godišnju paradu globalne elite u Davosu, objavio je svoj godišnji izveštaj o globalnom riziku – kolektivnu mudrost stotina stručnjaka o mogućim pretnjama koje mogu biti pred nama.
U narednih pet decenija, navodi se u dokumentu, pet pitanja sa osvrtom na životnu sredinu.
Mogućnost globalne pandemije nije pomenuta, iako je do kraja januara u Evropi prijavljeno nekoliko slučajeva Covid-19.
U Davosu, po kuolarima, Tramp se suprotstavio „prorocima propasti“ – i zastupao liniji koju je preuzeo i krajem januara i početkom februara, kada su se finansijska tržišta opasuljila i ‘shvatila’ svu ozbiljnost Covida-19.
Tada je Tramp odbacio virus kao prevaru, a zatim rekao da će nestati kada dođe toplo vreme.
Ekonomski optimizam Donalda Trumpa pokazao se u januaru u Davosu kao pogrešan.
E sad pitanje – ko igra igru skrivanja istine i kakve će ta igra imati posledice za budućnost civilizacijue?
Ako Tramp ovako providno i brzo menja svoje izjave, za neuobičajeno kratko vreme, onda neupućeni slušalac može samo da naslućuje sopstvenu bezizlaznot.
Stiče se utisak da političari igraju ulogu globalnih pajaca 🙂
Za Gošu,
Žao mi je ne pratim ta tržišta.
@Gane
Da li ste snimili situaciju kakva se mogucnosti za profitom na berzama J.Amerike,a i srednje mislim na Brazil,Cile,Urugvaj,Mexiko?Dosta Evropskih proizvodjaca imaju nameru da povecaju i prebacuju svoju proizvodnju polufabrikata iz Kine,u Indiju,Vjetnam,i u J.Ameriku i srednju?Jer ima dosta malih privatnih kompanija u doticnim zemljama ciji su vlasnici odlcni organizatori disciplini rada,a i dostavljaci su svojem drzistu rezervnih delova,polufabrikata takodje i velikim koncernima po svetu.
Za Kuma,
Što se tiče Nemaca – pogodili ste u centar u ovom slučaju 100% delim vaše mišljenje. Sa Nemcima treba oštro, šakom o astal – evo, ovo je moj savet za one koji odlaze u Nemačku.
Što se tiče vašeg saveta u vezi g. Katića…… Daću samo kratku opasku….. Ko traži ili sluša savete drugih……bolje mu je da ne ulazi na berzu………
Za Gošu,
Moje građevinske firme su donirale oko milion evra a NIS je donirao gorivo za kompletno zdravstvo, vojsku i policiju za sve vreme vanrednog stanja…. to je ubedljivo najveća donacija, veća od SAD, EU i Kineza zajedno ali se o tome ne priča u javnosti.
Samo da napomenem čitaocima da su gotovo sva akcionarska društva u Srbiji donirala sume od 400.000 EVRA do 1.000.000. EVRA a ona veća i više od toga ali se o tome ne obaveštava javnost.
Na kraju da dodam da sam preterao sa informacijama i iznošenjem mišljenja o berzi. Neću više pisati o konkretnim stvarima.
@ Gane
Mislim da ste se trebali konsultovati sa G.Katicem oko tih stvari.Verujem da bi ucinio izuzetak i dao Vam savet.
Lepo je to sto uvek naglasite da Vase poteze i razmisljanja ne treba tretirati kao investicione savete.Doduse,moju skepsu prema tim stvarima tesko da bi ste razbili i da ste davali investicione savete.
Ipak,moram primetiti da je i Vas spekulanta savladao taj nemacki mit.Oni su majstori u tome,u toj vrsti opsene.Slovenci su njihovi dobri ucenici,npr. mit Gorenje na Balkanu,ali Slovenci su suvise mali.
Cuvajte se Nemaca u spekulacijama,to je njihov teren.
@Gane,
Odlicna odluka sto ste pazarili akcije Nemackih kompanija.Pa ako Vama podje pozitivno sa akcijama,a uz Boziju pomoc nadajmo se da hoce,bar bi mogli nesto i matici da donirate,ako niste to vec ucinili.
https://www.dijaspora.gov.rs/lat/pomoc-fonda-dijaspora-za-maticu/
Za Kuma,
Nemačka privreda će se srušiti a cena zemlje će skočiti….. to sam napisao pre ove krize i to je to….. Ostajem pri tome, ništa se nije promenilo, ubeđen sam da će se to pre ili kasnije desiti……
Pazario sam akcije velikih nemačkih kompanija samo zato što su strahovito pale inače nemam pozitivno mišljenje o njima. Da nije bilo ovakvog pada nikada ih ne bi kupio. Ali pošto se je strahoviti pad desio moja procena je da nema više šta da se čeka. Računam da ih nemačka država neće ostaviti na cedilu kao ni ECB, računam i da je tržišna vrednost toliko niska u ovom trenutku da bi čak i u slučaju njihove likvidacije zaradio. Takođe, nemačke kompanije su ogromne (neka vrsta monopola) i najverovatnije će donositi kakve takve dividende što u uslovima nultih kamata na štednju i nije mala stvar.
Nezgodno mi je da pišem o ovim transakcijama jer bi neko mogao da se ohrabri pod mojim uticajem te me kopira a onda se desi da akcije još padnu pa da sutra budem kriv……….Već sam opisivao svoje promašaje……. Ja mogu pogrešiti a verovali ili ne čak i ako ne pogrešim drugi investitori mogu odreagovati drugačije…….. Ništa nije 100% sigurno….. O tome se radi.
Ali ipak ću napisati. Što se tiče mene ušao sam lovu u nemačku avio industriju i banke. Odlučio sam se da prihvatim rizik u izuzetno dugom investicionom horizontu, kratkoročno ne očekujem ništa……. Evo, napisao sam samo šta sam uradio……. Upozoravam čitaoce da nisam dao investicioni savet.
PS:
Nisam optimista po pitanju naše privrede. Samo sam napisao da su mere vlade dobre……… Napisao sam i šta po mom mišljenju nedostaje da se uradi…. Kada već pišem o ovome da iskoristim situaciju i izrazim nadu da će Vlada Srbije odustati od besmislenih projekata izgradnje stadiona po Srbiji…… To je otišlo toliko daleko da su čak i ljudi iz mog sela (u kome živi vrlo malo mladih ljudi) tražili izgradnju stadiona u selu i obnovu rada fudbalskog kluba…… Šta reći, ludilo.
@ Gane
Pomalo je kontradiktorno da ulazete novac u nemacku ekonomiju,a da istovremeno mislite da je Nemacka „fejk“.Obzirom da ste optimista povodom mera nase vlade,podseticu vas koliko je bitno da Nemacka brzo prebrodi krizu jer se rezultati Nemacke direktno odrazavaju na privredu Srbije.
Ako nije tajna u kojem sektoru ste pazarili akcije?
Verovali ili ne
Светска банка: БДП Србије ће пасти 0.5, а Хрватске 6.2 одсто
Светска банка прогнозира да ће БДП Србије у 2020. забележити пад од 0,5 процената, што је знатно мање од пада који предвиђа за Европу
Ажурирани подаци Светске банке, након проглашења пандемије коронавируса, указују да је Хрватска на путу дубоке рецесије. Процењује се да ће хрватски бруто домаћи производ ове године пасти на минус 6,2 посто, док би стопа незапослености могла порасти изнад девет посто. Светска банка очекује да би ове године дефицит буџета у Хрватској могао достићи осам одсто БДП-а, а јавни дуг готово 84 посто БДП-а.
„Негативна кретања с почетка године значајно су изменила изгледе за 2020. годину. Након што је у 2019. коначно достигнут ниво БДП-а пре кризе 2008. године, Хрватска је на путу дубоке рецесије”, подаци су Светске банке.
Процењује се такође да ће хрватски туризам и извоз роба бити тешко погођени, с обзиром на забране путовања и успоравање активности у главним трговинским партнерима, пре свега у Италији, али и у остатку еврозоне. У Светској банци претпостављају да ће пандемијска криза до средине године поступно нестати, што би могло довести до опоравка у 2021. и 2022. години, а процењују да би у 2021. хрватски БДП могао порасти за 4,6 посто.
Очекују и да ће се смањити фискални дефицит, с укидањем мера помоћи и убрзавањем привредног раста, али без додатне консолидације, дефицит ће остати на високом нивоу. У Светској банци процењују да ће хрватски буџетски дефицит у 2021. бити 6,4 посто.
Истовремено, Светска банка прогнозира да ће бруто домаћи производ Србије у 2020. години забележити пад од 0,5 процената због негативних ефеката пандемије коронавируса на економску активност, што је знатно мање од пада који предвиђа за Европу и неке земље у региону, преноси Танјуг.
У ажурираном пролећном извештају о економским изгледима за Европу и централну Азију, објављеном на веб сајту Светске банке, процењује се да ће европска привреда пасти у рецесију у распону између минус 2,8 и минус 4,4 процента.
Извор Политика, 09. април 2020.
Za Gosu – Malo niže je moj odgovor Radmili.
@Gane -Po meni neće biti ništa od boljeg života (da kažemo rasta životnog standarda) na zapadu kao ni kod nas, može biti samo grđe…….
Protivstav,
Sazrelo je za novi istorijski početak
Usuđujem se reći da je civilizacija kolektivno sazrela da postigne sveopšti sporazum, o postizanju prirodne ravnoteže društva.
Normalna stvar, ovo nije moja ideja već Roberta Makartura izražene kroz koncept ‘PRIRODNE RAVNOTEŽE’ .
Planeta Zemlja imaka kapacitete da na njoj normalno živi 10 milijardi ljudi. E sad se postavlja pitanje, imamo li mi toliko konstruktivne energije, da kreiramo jedan globalan sistem koji bi svim ljudima na planeti obezbedio podnošljiv i dostojanstven život koji nam svima po Božijoj volji rođenjem pripada.
A da svoj životni vek proživimo u skladi sa etičkim narmama, kao univerzalnim vrednostima?
Ovaj istorijski trenutak nalaže čovečanstvu moralnu obavezu izgranje i sprovođenje tog načela, njega sad odbiti žnačilo bi civilizacijsko posrnuće i put u neizvesnost budućim naraštajima.
Danas pred savešću čovečanstva gotovo 1/3 hrane se baci ili propadne dok veliki broj ljudi je neuhranjen, ili što je još gore umire od gladi.
Gde je tu savest čovečanstva?
Ko je odgovoran za to? Ta bruka je lično naša, bruka modernog čoveka, jer Majka Priroda radi ono što je najbolje.
Ona radi ono što je opravdano i dobro.
Na nama je odgovornost što njene darove ne raspoređujemo pošteno.
Poštovani gospodine Katiću,
Interesuje me Vaše mišljenje o skorašnjim promenama u fin. sistemu SAD-a. Kod nas su preneli vest da je Tramp izvršio svojevrstan udar na FED? Ja ne agitujem za njega niti protiv, samo me zanima Vaše mišljenje.
Izvinjavam se ako ste već pisali o tome pa nisam uspela da pronađem.
Hvala na odgovoru.
Srdačan pozdrav,
Radmila Petrović
Za Igora,
Govorio sam uopšteno a kao primer sam uzeo Nemačku…… Mnogi misle da sav ovaj novac koji se štampa ide u realnu ekonomiju….. Međuti, u stvarnosti najvećim delom po pravilu završi u finansijskim špekulacijama. Tako je bilo do sada, mislim da nema razloga da se išta promeni i u budućnosti…….. Po meni neće biti ništa od boljeg života (da kažemo rasta životnog standarda) na zapadu kao ni kod nas, može biti samo grđe……. Pametan čovek bi se okrenuo svojoj kući, svojoj njivi, ne bi trčao u Nemačku. Ali avaj, dokažite to našim ljudima. Čak i sada kada su popili pedalu i kada su ih šutnuli kao krpu, ništa ne vredi, ne mogu se osvestiti….. prvom prilikom će ponovo trčati na zapad.
@Gane
Spominjete nemacke firme kao cilj americkih akvizicija, ali postoji jos jedna meta….
Kao deo trgovinskog sporazuma izmedju Amerike i Kine pocetkom ove godine, dogovoreno je i da Amerika ima otvorenu mogucnost kupovine NPL-ova u Kini. Bas nekako zgodno u to vreme se pojavio i COVID-19, koji je gurnuo kinesku privredu u kolaps.
Brzom i odlucnom akcijom kinezi su uspeli da zaustave epidemiju i sada se kao bumerang vraca nazad u americko dvoriste.
Cekamo „initial jobless report“ za ovu nedelju.
https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-01-16/u-s-investors-should-beware-china-trade-deal-access-to-bad-debt
@Gosa
Evo Goso, ‘male’ sumnje u vezi epidemije i inficiranosti. Tu treba praviti bitnu razliku između ta dva pojma i njihovih značenja, koje mediji ne prave, pa nas zbunjuju!
Pojam epidemije podrazumeva procentualnu rasprostranjenost virusa u nekoj zajednici npr. X%, a infekcija ili zarašenost je manifestacija, aktivno dejstva virusa kod ihficiranog.
Ovo sve lepo objašnjava trenutno stanje.
Odličan članak,
Statistička manipilacija cuframa.
Nauka ne trpi diktate, jer naučna tvrdnja postaje dogma samo ukoliko iza nje stoje čvrsti dokazi. A njih za sada, ipak, nemamo.
VEČITA DILEMA – SMRT EKONOMIJE ILI SMRT ČOVEKA
Šta kaže matematički midel?
http://www.politika.rs/scc/clanak/451478/Pogledi/Ljudski-zivot-u-zagrljaju-matematickog-modela
p.s.
Ali vidim da te kopka pojam PRAVOLINIJAŠ, koji često koristiš.
Pa da ga objasnim jer ga ti nisi objasnio 🙂
Pravolinijaš je, pežorativno rečeno, pojam mišljenja.
To je čovek koji razmišlja jednodimenzionalno na relaciji DA ili NE, i nema sumnje. Geometrijski, ili vizuelno prikazano to isključivo mišljnje je prava linjia koja ima smo jednu dimenziju dužinu. Esad primer iz života se obično karikira kao dva ovna na brvnu kojim je premoštena provalija.
Ima i viših stupnjeva mišljnja. Na primer dvodimenzionalno, to je mišljenje ljudi koji hodaju zemljom i nikad ne dođu na kraj a smatraju zemlju ravnom pločom. Mišljnje treće dimenzije je mišljenje po vertikali zanči duhovno uzdizanje.I četvrti stupanj je kompleksno mišljenje, koje uzima i obzir i imaginarne, čulno nedostupne mogućnosti, koje mislilac, većinom intuitivno ugrađuje i svoj zaključak. To su obično, principi, načela, postulati itd.
Znam pitaćeš me gde sam tu ja?
Ne znam Goso, ja sam samo taletovani laik, slobone misli 🙂
Danas se skoro sve izmesalo,od zdravstva,privrede,pandemije,nafte,stecaja,policiskog casa,otimacine medecinskih pomagala,uvodjenje novih podzakonskih i zakonskih akata,berzanskog haosa,izbeglice,ekonomije,globalizacije,neoliberalizma,protekcionizma,nacionalizma,protekcionizma itd..,itd…Na sve strane opasnost i strah?
http://www.pravda.rs/2020/4/9/nakon-vesti-da-mu-je-sin-bolestan-predsednik-mora-u-karantin-kraj-predizborno-pandemijske-kampanje-za-vucica/
Fed upumpava neverovatne količine likvidnosti u američki finansijski sistem. Postoji realna opasnost da se ova likvidnost ne prelije na evropske i svetske berze tj. da američke banke i fondovi ne krenu da kupuju jaka preduzeća širom evrope, pre svega nemačka običnim štampanjem novca……. Nemačka je ispravno uradila što je uvela ograničenja na transakcije i što sprečava kupovine velikih količina akcija od strane američkih firmi u situaciji kada su nemačke akcije na apsolutnom istorijskom minimumu.
Najveći pad na berzama su imale nemačke akcije…….. To je daleko veći pad od blelexa……Po meni razlog tome je panika među nemačkim građanstvom koje je tokom 2018 i 2019 godine masovno kupovalo akcije preko konsultantskih firmi…… Da li će ovaj pad biti još veći tj. da li ćemo imati još neki nalet panike – to već ne znam….. I nije me briga ionako nikada za ovo vreme koliko trgujem nisam uspeo da uđem na dnu a izađem na vrhu….. po meni akcije su dovoljno pale i ja sam ušao u pozicije……… Birao sam isključivo nemačke firme….. Nadam se da se u dužem vremenskom periodu bar jednom namesti situacija da izađem po cenama većim od onih po kojima sam ulazio. To je to.
Nemam nikakvu iluziju da neće biti krize ali mislim da će ceh platiti radnička klasa što bi po meni i bilo najpoštenije……… Bili su toliko pobesneli za odlaskom u Nemačku da sam zgrožen njihovim stavovima. Neverovatno je da vojnici, profesori, lekari uče nemački jezik a da su mnogi i ostavili državni posao u Srbistanu da bi otišli za Nemačku……. Meni samo ostaje da izrazim nadu da će tamo i dobiti to što su tražili.
Citajuci dosta komentara na blogu G.Katica,znaci mozemo primetiti da imamo dosta analiticara,ekonomista,filozofa,istoricara,mozgovica,pravolinijasa,politicara itd..,ali meni je promaklo ili mozda nisam zapazio,da niko nije nesto komentarisao da smo videli samo Wuhan je mesto gde su bili zarazeni korona virusom i posle skoro ceo svet manje ili vise zahvacen.Zar nema drugih gradova u Kini gde bi zaraza mogla stici?Videli smo mnogo drugih gradova po svetu sa policiskim uvedenim casovima,policija i vojska na ulicama,provizorne bolnice,mrtvacnice itd..?
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-04-08/merkel-s-government-approves-tighter-rules-on-foreign-takeovers
Џозеф Стиглиц
Џозеф Стиглиц је професор на Универзитету Колумбија, добитник Нобелове награде за економију 2001. године и главни економиста Института Рузвелт.
Криза ће покосити земље у развоју,
У многим економијама у развоју, једини избор који владе имају је између тога да се додатно задуже код страних кредитора или да допусте да им помре још грађана
https://www.standard.rs/2020/04/08/kriza-ce-pokositi-zemlje-u-razvoju/
Za Radmilu – Nije mi poznato da je Tramp izvršio udar na FED i ne znam kako bi se to moglo izvesti u okviru američkog sistema. Tramp već dugo šalje glasne poruke FED-u da treba da „umekša“ monetarnu politiku, glasniji je i manje diskretan nego njegovi prethodnici, ali to je sve. Tramp nema pravne instrumente kojima može ugroziti samostalnost FED-a. Ovo što FED danas radi, ne radi zbog Trampa, već pre svega zbog „prijatelja“ iz finansijskog sektora. Za Trampa je, naravno, neugodno ako SAD budu upale u najcrnju recesiju, baš u vreme izbora.
Poštovani gospodine Katiću,
Interesuje me Vaše mišljenje o skorašnjim promenama u fin. sistemu SAD-a. Kod nas su preneli vest da je Tramp izvršio svojevrstan udar na FED? Ja ne agitujem za njega niti protiv, samo me zanima Vaše mišljenje.
Izvinjavam se ako ste već pisali o tome pa nisam uspela da pronađem.
Hvala na odgovoru.
Srdačan pozdrav,
Radmila Petrović
Umesto 100 evra dobićemo vaučere za robu? Poslodavci nude izmenu
https://biznis.telegraf.rs/info-biz/3175510-umesto-100-evra-dobicemo-vaucere-za-robu-poslodavci-predlozili-izmenu
Upumpavanje novca u privredu i stanovnistvo tj,koje metode cese drzava sluziti u i skoroj buducnosti,ostavio bi po strani,vec bi poklonio paznje privatnom sektoru.Kao sto smo manje ili vise skoro sve prodavnice,lance prodavca prehrambenih proizvoda privatizovali i prodali,takodje smo pustili da se etabliraju strani prodavci prehrambenih proizvoda,tu bi dodao i privatizaciju bankarskog sektora,najvise stranim investitorima,sada su mikro,mali i srednji privatni preduzetnici pusteni na milost i nemilost da se snadju u ovoj krizi,ili ce preziveti ili propasti.Ako sam dobro razumeo i shvatio G.Savica u njegovom intervju za N1,pokusacu da citiram ”Da u Americi cese pomagati velike kompanije,a mala i srednja kako se ko snadje”.Da,ali ako znamo da mala i srednja preduzeca su mnogi od njih dostavljaci sirovina,poluproizvada velikim koncernima,takodje i mikro preduzeca za sigurno ce SAD stimulisati i njih raznim instrumentima,posebno mozda poreskim olaksicama,kao i povoljnim financiskim instrumentima,kod nas u Srbiji jos niko ne zna sta cese desiti posle eventualnih prvih ubrizgavanja ekonomske potpore da preduzetnici privatni mogu opstati.Tacno slazem se da privatnici koji imaju sposobnost i vestine,uspece prebroditi krizu,a ostali kljuc u bravu.E tu dolazimo do jedne vazne situacije,kako su do sada funkcionisale UPS i druga razna preduzetnicka udruzenja,takodje u i PKS,u odnosu prema privatnim preduzetnicima,onda ne bi trebalo da se cudimo zasto drzava kroz privatizaciju prodala drustvena preduzeca sirokom spektru ljudi s kontraverznim pozadinama,kao i stranim interesdzijama neki s sumnjivim poslovanjem,a nekim i serioznim koncernima.Takodje da nasi politicari od 5okt,skoro svi predsednici,premijerministri,ministri itd..,prisustvuju presecanje traka novovlasnickim investitorskim strukturama raznih delatnosti,do medijalnog trubljenja da dolaze investitori itd…
Znaci stojim jos uvek iza misljenja da ima dobrih funkcionalnih kabinetskih delova unutar UPS i PKS,ali takodje da nema prakticnih organizaciskih sposobnosti da se direktno usmeri na domaca preduzeca i privatni sektor,posebno tamo gde postoji najverovatnije solidna buducnost.
Za Gosu – Sa gospodinom Savićem imam privatni kontakt i, tako ću to formulisati, mislim da mu je „srce na pravoj strani“.
@G.Katicu
Hvala na odgovoru.Jedan od Vasih kolega dao intervju kako on vidi na ekonomsko/privrednu situaciju u Srbiji.Interesantno vidjenje.
Za Gosu – Cifre koje opisuju ekonomsko stanje Srbije ne prepoznajem i ne znam odakle su došle. Iz zvanične statistike svakako nisu, pa ne bih dalje komentarisao.
Будите сигурни у то господине, када човек зна да ће бити обешен за две недеље, његов ум постаје чудесно изоштрен – рекао је Семјуел Џексон
А оно што важи за људе, важи и за нације
Лако је опозицији тражити трун у оку владајућих, у историјски најрискантнијем тренутку за нацију, а сами не дају никакву алтернативу.
Принцип је исти све су остало само нијансе,шупљег надмудривања.
Додуше наш принцип је као и увек објективно-субјективна политичка некоректност.
По принципу – Рећи ћу, ништа ме не кошта, јер не сносим никакву политичку ни моралну одговорност за изречено, али сам зато у жижи јавности кафанских философа, који наивно снаже мој политички ЕГО 🙂
https://www.standard.rs/2020/04/06/amerika-na-istorijskoj-prekretnici/
Много питања нигде одговора
@G.Katic
Da li eventualno mozete sagledati sta nam prezentuju sa ove youtube emisije,i da zaobidjemo politicku poruku,vec da li su tacni ovi podatci?
https://www.index.hr/clanak.aspx?id=2172756
Slobodno trziste.Malo menjamo pravila igre dok je utakmica u toku.
@G.Katic,
Izvinjavam se kojim slucajem sam se pogresno izrazio u mojem tekstu na Vasem blogu! Evo moje misljenje,i moj licni stav.Dugo se gnjavi Srbija od raznih ljudi koji vode zemlju sa raznim improvizacijama.
За Небојшу Катића – Министар финансија Србије је рекао да би по плану који је направљен у прошлонедељним разговорима са ММФ-ом, раст БДП-а Србије следеће године, требало да буде, 7% у односу на ову годину. То је само план.
Za Gosu – Moj „diplomatski“ odgovor nije vezan za moje iskustvo u komunikaciji sa vlašću, jer ga nemam. Saveti imaju smisla u dugim periodima između kriza kada se nešto može učiniti. Kada kriza nastupi, tada je kasno za savete jer su sve mere očajničke i iznuđene. Vi ne upravljate krizom, već ona vama.
За Предрага М. – Прво, ако није изнета прогноза БДП-а за 2020, како се онда очекује да ће БДП у 2021. бити већи за 7%? Друго, ако министар не жели да открије амбициозне прогнозе за 2021, шта је онда са импресивних 7% раста? Да ли сте сигурни да је министар најавио раст од 7%?
@G.Katicu,
Zahvaljujem na Vasem odgovoru.Kratko i jasno,a posebno bio mi je interesantan pasus u Vasem tekstu,da budem iskren kako cete na doticnu temu odgovoriti?”Postoje mere za koje mi se čini da bi u krizi morale biti donete, ali takve predloge neću iznositi jer bi se možda mogli podvesti pod uznemiravanje građana. S druge strane, vlast je puna optimizma, tvrdi da ima sredstva za savladavanje krize, pa je zato bolje verovati njima.”Vi za sigurno imate veliko iskustvo za sve vreme Vaseg profesionalnog rada,komunikacija s vlascu u nasoj Srbiji,zato sam i ocekivao mozda jedan vrlo diplomatski odgovor.Da i tako sam dobio.
Moja malenkost,ali neko da kazemo iskustvo i znanje,kada je konkretno privrada u Srbiji u pitanju,posebno kada je u pitanju organizaciske strategije i efikasnija primena trzisnih taktika,ali shvatio sam da nasa politicka elita za sve ove decenije,ocekuje da im se iskustvo i znanje pokloni gratis,da oni znaci na svoju ruku prekomponuju,(zlo)upotrebe i nakaradno sto im odgovara i primene za svoju licnu korist.Ovde cu da se zaustavim,pa cu isto kao i Vi G.Katicu napisati u smislu licnog razmisljanja da vlast sve ume i zna,a imaju veliku moc i optimizma dace sve nedace prevazici,pa treba im verovati itd…
Mi u Srbiji funkcionisemo odlicno kada improvizujemo,samo nam je problem sto stalno i dugo decenija improvizujemo.To odlicno radimo u kosarci,fudbalu,rukometu,vartepolu,odbojci itd..,ali ne moramo uvek uzimati zlato,znamo se zadovoljiti i srebrom,bronzom,a kada je ekonomija i privreda u pitanju,e tu je mnogo veca konkurencija,naravno i ona je ostra kao i bez humanosti,pa tako mi nismo bili spremni,kao sto i danas nismo voljni da primenimo prave recepte da vec jednom kao narod verujemo u sebe i ocekivane uspehe.
За Небојшу Катића – Министар финансија Србије је, у поменутој емисији пре два дана, поменуо да у трећем кварталу могућ раст од нешто преко 0%, а да у четвртом кварталу очекује убрзани раст привреде Србије. Није износио предвиђања БДП-а на нивоу целе 2020.г, али је рекао да ће раст следеће године бити већи, и да Србија са ММФ-ом има веома амбициозне пројекције које он не жели да открије.
Za Gosa – U prvom udaru krize 2008/2009, u evrozoni, najviše su stradali baltički „tigrovi“, Finska i Slovenija, a u regionu, Rumuniju i Hrvatsku. Situacija u Evropi je bila dosta šarena i teško je uopštavati pouke iz tog perioda. Srbija nije imala preveliki pad 2009, ali je zato bila u permanentnoj stagnaciji posle toga.
U poslednjih 20 godina Srbija nije ništa uradila kako bi svoju ekonomiju učinila otpornijom na krize, i sa ekonomskom strukturom kakvu Srbija ima, ne vidim kako će se nova agonija izbeći. Da ne bude zabune – da je Srbija radila sve kako treba, nova kriza bi svejedno bila teška, ali bi verovatno mnogo kraće trajala nego što će trajati ova. Postoje mere za koje mi se čini da bi u krizi morale biti donete, ali takve predloge neću iznositi jer bi se možda mogli podvesti pod uznemiravanje građana. S druge strane, vlast je puna optimizma, tvrdi da ima sredstva za savladavanje krize, pa je zato bolje verovati njima.
@Gosa
Goso ti to targetiraš moj misaoni koncept.
Dobro to je lepo i demokratski.
Ja tvoje pisnje neću kometarisati, ali sebe moram braniti 🙂
Koristim se pravom koje milenijumima imamo kao slobodna bića.
Principi su jednostavani:
– uzimaj (uči) od drugih sve što je po meri tvoje glave
– Uvek teži od prostijeg ka složenijem, naročuto danas kad su informacije
globalno dostupne svima.Teoretičati globalnih pogleda na svet komunikacije
zapažaju da je informacija nejveće blago i doptinos civilizacijskim
promenama. Škole ovakve kao današnje totalno gube smisao edukaovanja
dece. Jer im u glavice ubaciju gotove sažvakane ‘istine’ koje im samo okivaju misao a to memorijsko znanje je neprimenljivo.To pokazuju PISA testovi o funkcionalnoj inteligenciji mladih. Pogledaj rezultate, da ja ovde ne mračim.
Mnogi i ovde koriste mehanizam isčitavanja svetskih vesti i prisvajaju ih kao svoje. To nije korektno. Iz osumnjičenih izuzimam gospodina Katića, koji orginalno i korektno formira svije zanimljive,verovatno i tačne, stavove iz ogromanog praktičnog iskustva, i normalno iz baze nformacija koje su njemu po prirodi posla bliže nego nama.Uporni tragači za saznanjem uvek teže ka izvoru jer je tu saznanje najsvežije i najpitkije.Toliko !
P:S:
Umalo da zaboravim 🙂
Nego ti mi osta Goso dužan tumačenje one mudre izreke tvog uvaženog ĐEDA
Pozdrav Goso uz savet:
Razmišljaj globalno deluj lokalno.
Neargimentovano kontriranje je u većini,slučajeva gupost jer, zadrtosti, ovde samo škodi i sa njom se stiže samo do prve seoske tarabe 🙂
@G.Katicu
Prateci kako mnogi ljudi citiraju razne politicare,ekonomiste,filozofe itd..,koriste se njihovim izjavama,napisanim tekstovima ili nekim teorijama dolaze do zakljucka sta cese dogoditi i u kojem pravcu cese svet kretati.Ne uzima se u obzir na kojem nivou se nalazi jedna zemlja tj,na kojem nivou su doticnih zemlje njihova privreda,na kojem nivou su tehnoloskog razvoja,nivo edukacije radne snage,vlasnickih struktura privrede,zavisnost od uvoza,izvoza i potraznja domaceg trzista.Kultura i mentalitat stanovnistva koji su potrosaci.Politicke odluke socijalno-ekonomskog dijaloga da se radi na sto vecoj socijalnoj sigurnosti,kao i ekonomskoj sigurnosti gradjana.
Sta zelim reci?A to je da se ne moze pribegavati sto neko napisa na Vasem blogu ”pravolinijaski”,mislim zakljucci od na pocetku napisanih struktura da ih nazovemo ”mozgova”.Mislim da svaka zemlja se bazira na svojim privrednim resursima koje moze snabdevati svoje trziste,a i strana trzista,a strani investitori ili vlasnici stranih kompanija da svoje proizvode sto bolje plasira na trzistima potraznje i svojeg profita i na zadovoljstvo znaci investitora.
Kapital i interes kapitala ce uvek biti interesantan da se umnozi oplemeni za one koji i poseduje isti,zato tumacim Vas G.Katicu,da je ova kriza u smislu s ”neba pala”,nekim zemljama koje su prezaduzena i da im preti ponor.Zanimame G.Katicu kada uporedjujete ovu sada krizu s onom iz 2008g,kako su prosle na primer zemlje poput Holandije,Belgije,Austrije,Skandinavskih zemalja,Baltickih,Svajcarske,Ceske i Slovacke,Poljske,Madjarske na uporedjenju s Balkanskim zemljama,i naravno uporedimo sa Srbijom.
Sta ce morati Srbija da ucini da bi bila politicki i privredno ekonomski stabilna posle ove krize?Vase misljanje.Unapred hvala.
Овако говори Харари
Харари интелектуалац средње генерације који претендује да глобално замени времешног Чомског и Кисинџера.
Историчар Иувал Ноах Харари каже, да можемо предвидети како ће изгледа свет када се пандемија заврши
Морамо бити свесни да би та криза могла променити лице образовања, тржишта рада, свега.
Харареи каже да ће током ове пандемије бити донесене важне глобалне одлуке – и те ће одлуке имати огромне последице за наша друштва.
Харари занимљиво закључује, да су људи у основи заморчићи у овом глобалном друштвеном експерименту који никада не би био могућ без ове пандемије.
Тренутно се спроводи глобални социјални експеримент на милијардама људи, нико не зна какав ће бити исход. Неке ствари се раде добро. Друге ствари не функционишу добро. Али какви год да су резултати, када се ово заврши, вероватно се нећемо вратити тамо где смо били пре пола године. Ствари ће се променити.
Треба размишљати о универзалној идеји о основном дохотку. Дакле, идеја је већ дуже време на политичкој сцени, али то није увела ниједна влада. А сада америчка влада, конзервативно републиканска администрација, која је у основи усвојила универзални основни доходак, бар током трајања кризе.
Резултати овог експеримента промениће економски и социјални систем можда у годинама које долазе. Мислим да би, према томе, требали да будемо веома фокусирани не само на саму епидемију, већ и на политичку ситуацију, јер ће политичари у наредних месеци или два донети изузетно важне одлуке о расподели милијарди и милијарди долара [и] мењању основна правила тржишта рада, образовног система.
Велике одлуке биће донете у наредних један, два, три месеца и обликоваће свет за, деценије или више деценија.
Ова пандемија убрзава промене историјског процеса фасцинантно, било да је у питању технологија, било да је то универзално основно примање или прво на рад, доношење тих одлука и правила ће трасирати пут којим треба да идемо.
А са глобалном финансијском кризом, иако ће бити веома тешка, спречиће се најгори исходи јер ће велике економије – водећих земаља сарађивати у формулисању глобалног акционог плана.
Али за то нам треба руководство и потребна нам је глобална солидарност. А до сада је нисмо испољили довољно.
За Предрага М. – Ако је министар изнео процену да ће 2021. раст српске економије бити 7%, он онда мора знати и какав ће бити раст (или пад) српске економије у 2020. Штета што о томе није обавестио јавност и што је прескочио 2020, ако је прескочио.
@Предраг Маринковић – Са друге стране, не верујем у мировне конференције у ближој будућности, јер мислим да Кина има превише самопоуздања у своје предности да би било шта дала без борбе.
Мој одговор
Ја ћу покушати да Вам одговорим кроз визуру малог човек. Оног Рајховог у чувеном његовом есеју – ЧУЈ МАЛИ ЧОВЕЧЕ -. Јер мали човек је само статистички број, или само материјал за идеје великих историјских ломова.
Лењин је у својим мемоарима на једном месту забележио и ово. Упитао се – које му је најтеже питање на које је морао да одговори али није одговорио и није могао одговорити.То је, питање једног радника на бродоградилишту негде на Балтику,Радник га је упитао:“ Ја имам троје деце само ја радим тежак посао, Ви се залажете за власт нас радника, то је лепо и поштено, али ја се и даље плашим. У тој вашој револуцији, шта ће бити ако ја погинем. Ко ће одгајати моју децу?“
Ту Лењин није имао никакав одговор. То с’ам у мемоарима признаје.
Промена у Свету је неопходна. Један историјски циклус се завршава и грчевито се тражи нови излаз, Сама пандемија, као у Јовановом Откровењу то сведочи.И на светлост избијају све новоцивилизациске противуречности.. Ти су природне друштвене промене доживеле сопствену противуречност. Јер за 75 година од другог светског рата није се ништа фудаментално мењало на глобалном плану. Локални сукоби су само гомилали противуречности блоковски подељених идеологија,Сазрело је за велике ломове, у Екологији и Социологији.
Тако да се са првим Вашим закључку слажем.
Друга поставка вам је , по мени климава, она јесте шаблонски логичка, по принципу понављања трагедија, али ја мислим да је она историјски и искуствено превазиђена.Човечанство ипак учи на сопственим грешкама.
Једноставно, историјски Кина ни изблиза не гају агресивну, ратну , политику. Она има доста простора да на други начин добија шта јој вероватно следује.
Мислим да је Лекић лепо оцртао интересе све три глобалне политичке опције.
Тако да је, по мени, светски самит неизбежан. Нормално он ће тећи по етапама у најмање три фазе.
1. Шта хоћемо?
2. Шта можемо?
3. Шта ко и колико добија, од захтеваног.
Да би се у завршници ушло у мирну политичку луку, на једно време.
*Размишљања обичног човека.
Поздрав,
@G.Katicu,
Hvala na Vasem odgovoru.Mi netreba da brinemo,mi imamo dovoljno novca da prebrodimo ovu krizu,bar tako nam kaze nas Predsednik!
@G.Katicu,
Tabloid Informer pise o Vasim analizama svetske ekonomije u i posle korona virusa.
https://informer.rs/svet/vesti/503733/strasno-koronavirus-izgovor-pljacku-siromasnih-milijarde-dolara-povlace-zemlja-razvoju-srbija-problemu
За Ивана – Претпостављам да сте желели мој коментар на оно што сте навели. Господина Славољуба Лекића и његов рад не познајем. Иначе, слажем се делимично са његовим закључцима које сте навели. Свет се мења на неколико поља, и није посреди само промена на трону “најјаче државе света“. Са друге стране, не верујем у мировне конференције у ближој будућности, јер мислим да Кина има превише самопоуздања у своје предности да би било шта дала без борбе.
Кад Кисинџер говори остали слушају,
Решавање потреба актуелног тренутка мораће на крају да се комбинује са глобалном визијом и програмом сарадње. Уколико не будемо могли да урадимо оба паралелно, доживећемо најгоре последице на оба плана.
Друго, мора се радити на исцељењу рана које су нанете светској економији. Светски лидери су научили важне лекције из финансијске кризе од 2008. године. Тренутна економска криза је комплекснија: контракција коју је изазвао корона вирус не може се по брзини и глобалном обиму упоредити са било чиме што је свет у својој историји искусио. А неопходне мере заштите јавног здравља, попут друштвене изолације и затварања школа и фирми, доприносе економском паду. Адекватни програми би такође морали да се позабаве питањем како ублажити долазећи хаос за најрањивије популације света.
Сада живимо у епохалном тренутку. Лидери се налазе пред историјским изазовом у којем морају истовремено да управљају кризом и граде будућност. Неуспех би могао да запали свет.
Wall Street Journal
@Предраг Маринковић
Славољуб Лекић
03.04.20. 16:17
Између САД, Кине и Русије у догледно време неизбежан је мировни споразум који ће преуредити њихове периферије и успоставити нову организацију света
Савремену кризу односа великих сила прате три расправе.
Идеолошка се води између либерала (владајућа група) и конзервативаца и комуниста који настоје да поврате ранији утицај и моћ.
Друга се тиче успостављања нових интересних сфера: САД, Русије, Кине, Индије, Немачке, Велике Британије и Француске.
Трећа се односи на регионална питања – Блиски исток (Сирија, Турска, Курдистан), Корејско полуострво, Балкан и др.
Све три расправе се преплићу и по свему судећи завршиће се мировном конференцијом на којој ће бити успостављена нова организација света и утврђена економска парадигма
[1] Контакти између великих сила и њихови потези на пољу унутрашње политике указују на убрзање процеса трансформације света.
[2] Иако сваки од учесника има свој план, још увек је неизвесно како ће свет изгледати на крају треће деценије ХХI столећа.
[3]Расправе о идеолошким питањима, интересним сферама и регионалним односима жустро се воде између елитних група великих сила.
Амерички конзервативци (Трампов покрет) покушавају да покрену нови циклус технолошких иновација у САД.
Kремаљска елита пројектом Евроазије наставља послове Русије Романова и СССР-а.
Кинески пројекат првенствено је окренут усавршавању садашњег економског модела и прилагођавању новим међународним околностима. У текућој фази глобалног сукоба,
Трампов покрет је против кинеских прилагођавања либералног капитализма и пројекта Евроазије,
Кина је против протекционизма и националних економија,
Кремљ је против атлантизма и униполаризма.
Србија је 3 за један 🙂
Господин Иван и господин Н.Катић су недавно поменули могући договор ММФ-а са Србијом, везан за предстојећу економску кризу. Синоћ се министар финансија Србије “излетео“ у директној емисији на једној од националних телевизија, како је Влада Србије пре два дана, у петак, разговарала са ММФ-ом и направила озбиљан план по коме би Србија требало 2021.г. да заврши са растом од 7%, и то у односу на 2020.г. На питање водитељке да шта је ММФ рекао на “оних 100 евра“, министар је рекао да се ММФ није бунио. Гости су били и председник Социо-економског савета Србије, председник Савета економиста Србије и председник Извршног одбора Ерсте Банке.
У емисији је помињано неких 600 мил. евра које ће држава Србија дати пословним банкама као “подршку“. Како је рекао један од 4 госта у емисији, компаније и појединци имају поверење у куповину само државних обвезница, тако да, има времена…
Цела емисија је била везана само за пакет мера Владе Србије који би требало да омогући грађанима и предузећима да опстану у наредна 3 месеца (укупно 5.1 млрд. евра) и да ће Влада додатно реаговати ако криза потраје дуже. Министар је рекао да је овај пакет вредан пола буџета Србије, да пара има још, и да се од 60-65% овог пакета финансира из буџета а остали из (других) фискалних извора (није нарочито прецизирао). Ниједан од гостију, осим министра није поменуо ММФ, или било какво нужно задуживање ако криза потраје. Разговор је вођен искључиво коме, како и зашто ће држава дати новац (и зашто је то добро). Било је повремених осврта на писања страних економиста о дубини и могућем трајању кризе, али без прецизирања, цитирања или предвиђања. Мере од стране ЕЦБ и ФЕД, нису ни поменуте. Један гост је поменуо како ове године у Србији тешко да ће било која фирма остварити добит. Стекао се утисак да су три саговорника министра финасија задовољни пакетом мера Владе. Било је речи о томе како крива светског БДП-а, услед кризе, може ићи као латинична слова “V“, “L“,“W“, али и “I“ (!?).
Кад смо већ код игре словима, ево мало енигматике. Један од гостију је био високи извршилац у једној од 4 највеће ревизорске куће у Србији, има своју консултантску фирму у Србији, члан је изршног одбора једне осигуравајуће куће. Други гост се школовао и радио на Западу, велики је спортиста и члан српског огранка Трилатералне комисије. Трећи гост је свестрани спортиста, школован и радио на Западу, био је саветник једног од остале тројице. Радио за велику ревизорску кућу и специјалиста је за приватизације. Четврти гост је оснивач некада најпознатије НВО у Србији, а сада, по писању Фајненшел Тајмса, добар део својих прихода улаже у светски познату “платнену“ организацију коју је основао у Београду. Врхунски је обавештајац, ангажован, у оквиру исте организације, на многим задацима у свету у извођењу револуција. Двојица гостију у емисији су у руководству једне пословне банке у Србији.
Ето мало “укрштених речи“, за ово досадно недељно поподне…
Za Gosu – Orban vuče poteze koji su hrabri i za koje lideri malih država nemaju hrabrosti. Naravno, postsocijalističke, mnogo hvaljene reformske vlasti su nanele nenadoknadive štete mađarskoj privredi i Orban pokušava samo da te štete umanji. U svakom slučaju, on je jedini lider u regionu koji ima kičmu. Naravno, objektivnu ocenu Orbanove ere ipak treba prepustiti ljudima koji u Mađarskoj žive. Oni imaju bolji uvid i objektivniju sliku stvarnost no mi.
Što se trgovinskih lanaca tiče, oni su samo još jedan kavez u koji se zatvara domaća poljoprivreda i proizvodnja hrane.
Gosa
Pa Goso odgovorom sam polovično zadovoljan.
Pišeš mi – posluzicu se s izrekom moga djeda ”sinko zasviraj,i za pojas zadjeni”!
E đed je dobro rekao 🙂
Kako ti razumeš ovu mudru đedovu (narodnu) Izreku ?
Pozdrav,
@G.Katicu,
Zapazio sam ovu vest na N1,sta mislite o doticnim eventualnim poreskim merama u Madarskoj?
http://rs.n1info.com/Biznis/a585542/Madjarska-uvela-novi-porez-za-banke-i-multinacionalne-trgovinske-lance.html
A evo i jedan komentar sa iste web-stranice po istom gore navedenom predlogu.
”Viktor Orban je pravi lider Mađarske koji vodi računa o svojim građanima i nacionalnim interesima Mađarske za razliku od naših sadašnjih i bivših lidera to rade koji samo na rečima a u praksi rade sve suprotno (tu mislim na sve koji su bili na vlasti u Srbiji od 2000. godine pa do danas). Naravno da i u Srbiji treba dodatno oporezovati velike trgovinske lance koji su od početka ove krize zbog Korona virusa ostvarili ogroman ekstraprofit jer je stanovništvo masovno kupovalo i stvaralo zalihe svega. Dok danas mali poljoprivredni proizvođači ne mogu da prodaju voće i povrće na pijacama jer su zatvorene dotle veliki trgovinski lanci prodajući voće i povrće i ostvaruju ekstraprofit jer se verovatno međusobno dogovaraju oko cena pošto sad nemaju konkurenciju malh poljoprivrednih proizvođača. Nadam se da će se i u Srbiji smanjiti iznos nova namenjen političkim strankama kao što je to urađeno u Mađarskoj.”
”
@Ivan
Postovani Ivane,da odmah razjasnimo neke stavove i cinjenice,a to su Ivane,da sam ja glup covek,pa tako nemojte ocekivati od mene da ja nesto razjasnjavam Vama ili bilo kom drugom individu,da li ste Ivane zadovoljni sa mojim odgovorom?Ako niste,posluzicu se s izrekom moga djeda ”sinko zasviraj,i za pojas zadjeni”!
Za Kuma,
Evo Kume, samo što poslah dopunu prethodnog kometara, ti ponovo se ogelasi i to merenjem dubine moje duše.
Sve zavisi Kume, ako si na Hristovom putu verovatno da bi se žrtvovao, jer za hristovo stradnje vredi se žrtvovati.
Nego tvoje pitanje Kume je preteško.
Moj delimičan odgovor mogu potvrditi istinom i samo istinom.
Onoliko koliko sam ja stradao u proteklom građanskom ratu je Biblijsko stradanje.
Ali to ostaje u mojoj familiji i mojoj duši.Posle tih stradanja ja Kume progledah višom, a ne pravolinijskom, dimenzijom.
Kako ja svedočio tako mi i Gospod dao.
Ako imaš vremena pročitaj – ZLOČIN I KAZNU.
Pozdrav, .
Za Kuma
Kume zaboravih,
Vidim da si poslovno preduzimljiv.
Lepo koristiš Nebojšin blog za reklamu ponude 😉
Ali gospodin Katić je toleratan pa pomaže.
Pozdrav,
@ Ivan
..Secamo li se ko je uzdizo Maltusa,ponosio se Milom Djukanovicem,govorio o „nasim najpametnijim klincima sto odose u beli svet da budu Tesle i Pupini“?Ta osoba nikada nije govorila o vodoinstalaterima i vozacima koji idu u Nemacku,ta osoba nikada nije pomenula javne (privatne) izvrsitelje koji unistavaju zivote ljudi,ali je redovno sa ushicenjem govorila o Gejtsu,ta osoba nikada nije pokazala trunku srama pred Herojima sa Kosara,ali se divila „normalnom svetu i Evropi“….Ta osoba bi dala i EPS i Srbiju i veru za sta???Ako bi sada poceo rat ,da li bi Vas zivot dali za Kuma?Za sta ste spremni da date svoj zivot?
@Kum
Ponovo bravo Kumeeee…,
Verovatno si Kime stekao iskustvo a imaš i dar preduzimljivost i to je to, tu je uspeh.Hoću da verujem Kume da imaš i dušu.
Ali samo Kume da te zamolim, nemoj se ogrešiti o sirotinju.Danas ju je mnogo.
Još su moj kume i Faraoni u starom Egitu robovima obezbeđivali 3 obroka, pitku vodu i lekarsku negi pri povredi.
Sevap je moj Kume nagraditi dobrog radnika makar tvoja dobit bila solidna.
Za Gosa,
O pojmu pojma !
Haje Goso objasni mi – šta ti smatras pod izrekom pravolinijaš?
Ili hajdemo na lakše pitanje.
Gospodin Katić je jedno vreme niz tekstova pisao u rubrici pod nazivom
– Pogeld iz drugog ugla.
Kako ti tumačiš ovu njegovu sentenci i šta on time govori ?
A govori mnogo .
Ovo pitane je čisto funkcionalno, jer ako se pojam ne razume onda se ne shvata, šta je pisac hteo da kaže.
Da bude lakše parafraziram Kanta.
Kant Kaže – pojam bez slike (u svesti) je slep, a bez izreke gluv.
Doduše ovo su dosta apstraktni pojmovi ali pokušaj, a ja ću pripomoći.
Ovo je važno da se sve ove izreke dosta koriste u praktičnom zaključivanju.
@ Ivan
Evo jos koja fotka:
Samo 200 sadnica imate!? Pa to nije nije nikakva proizvodnja.Ja ukupno imam preko 12 000 sadnica.Pocetkom marta smo izvadili preko 5000 sadnica vrhunskog kvaliteta,a traznja za ovom,kao i prethodnim „emisijoma“ sadnica je znatno premasila 100%.Sto ce reci da nisam imao dovoljno da zadovoljim sve zainteresovane.Dakle,za odličan sadni materijal obratite se meni!
Sto se tice Vasih pohvala mom radu,to ne stoji sasvim.Ja sam organizator i planer pre svega.Moja organizacija,strucna radna snaga i odlicna mehanizacija i agrotehnika stoje iza nasih proizvodnih rezultata.
@Ivan
Sa birokratama,koruptivnim ljudima,interesdzijama,materijalistima itd..,samo treba biti ”pravolinijaš”U protivnom sto rece moja djed ”dala baba 1dinar da udje u kolo,dala bii baba 2din,da izadje iz kola”.
Postovani Ivane,ako neki ljudi od drveta ispred sebe,ne vide sumu iza,jedino je ostslo da prema takvima bude pravolinijaš,u protivnom i sam ce s njima propasti.Licno nemam nameru da razbajam svoju glavu od betonski zid,vec nekada je lepo gledati s trebine utakmicu na terenu.Zivot nije samo filozofija,vec realnost i istina.
@Gosa
Za Lenjina ne znam, ali je tako nešto i sledilo iz njegovaog politično ideološkog delanja.
Tu izreku često pominje i Katić. Mislim da je nju prvi u novom veku definisao Hegel kao TEZA ATITEZA (SUPROTNOST TEZI) I SINTEZA ,odnosno obejedinjenje u LOGOSU.
Heraklit je to sve davno u svojim Aforizmima definisao.
A to Marks, Lenjin,Staljin, Tito su istorijke nužnosti koje su objektivno nastale iz beskonačnih idejnih pokušaja prelaska ideje u praksu, po principu najkraćeg puta i najmanjeg utroška energije, stvoriti stabilan sistem, neko vreme.
Kad razgovaram sa ljudima i čim pominje da ovo ono ništa ne valja vidim da je pravolinijaš. I u zlu ima zrnce dobra, jer dobro ne može postojati bez antiteze ili ti zla. Jer mi, umna bića, imamo svest i savest koja treba da reagije pozitivno i da kroz istoriju suzbija zlo. Paradoksalno jeste ali je tako,kaže moj učitelj i mučitelj Heraklit.
Nađite članak Jože Mensingera i pročitaje šta jedan odličen ekonomski pragmatik piše pa vidite kako je Slovenija izašla iz brozovog socijalizma i ušla u evropsku zajednici.
Ovo je ključno kod nejga, kad je savetovao naše petooktobarce o privatizaciji društvenih preduzeća.
Kaže Jože: „Iz socaijlizma izlazite oprezno,odbite ponude MMFa.U socijalizmu je imalo dosta toga što je valjalo. To samo treba nadograditi.“
Pametan savet pametnog čoveka.
On je razumeo Marksa, kad kaže: „Posle revolucije nemojte iz korita izbacivati i dete sa prljavim vodom.“
Pozdrav, dosadismo drugima 🙂
@Ivan,
Uzeh sebi za slobodu da prokomentarisem dogadjaje oko malina.Moze dosta toga da se ucini na raznim poslovima izvoza/uvoza itd..,ali takvo iskustvo i znanje ne moze da se odradjuje samo pojedinacno,vec se moze odraditi na jedan sasvim drugi nacin,pa zato treba privredu drzati sto dalje od politicara,kao i politiku od privrede,ali politicari treba i moraju da budu na usluzi privredi,a ne njen gazda,Svi koji su bili angazovani na vodecim pozicijama PKS,PKB,UPS,raznim privrednim asocijacijama itd..,su ljudi poltroni politicarima u njihovi podanici,a ne obrnuto,nasledje iz samoupravljanja.Ima puno tkz,”egobarijerista”,na svim nivoima od ministarstva trgovine i privrede,ekonomije,raznih asocijacija pa do regionalnih,lokalnih kabadahija,da je tesko biti,poljoprivrednik,privatnik,preduzetnik itd..,a sve njih politicke parazite treba skloniti sa scene.A kako kada imamo na vrhu vlasti ljudi koji kazu da im nisu potrebni gastosi,a tek sada kada su nam doneli korona virus,a nekada su bili kapitalisticki zadojeni nacionalisti,jer da su bili uspesni i nesto znali ostali bi u otadzbini itd..,a ne fizikalisati po svetu.E danas oni koji znaju nisu dobro dosli,jedino ako donesu novac i rade gratis,e tada su dobri dokle ih majka Srbija ne ocerupa,i znanje ukradu,pa na svoju ruku sve prekomponuju.E sada sve u zivotu ima svoju cenu,pa tako i pomoc od EU,jer odjednom im nije dobra EU,a u nju najvise izvozimo,i uzimamo donacije.I meni nije jasno zasto se ljutimo na EU sto nam ne pomaze vise u ovoj krizi?Pa ne pomazu,jer sve srebrno blago nismo mi prodali clanicama EU,vec privatnim kompanijama i koperacijama i plus ih sponzorisemo!
@Ivan
Nisam siguran,ali mozda je bas i Lenjin izrekao doticnu viziju ”teza i antiteza,moze samo da bude sinteza”?Nisam komunista i nikada nisam bio,pa tako komunizam je moja slaba strana,hajde da nazovemo Lenjinizam,Marksizam,Titoizam,socijalizam,kapitalizam,nacionalsocijalizam itd..,pa tako sve sto se zavrsava na ”izam”,mene jeza hvata.Ha,ha,ha.
Za Kuma
Bravo kume care !!!
Pa ne bih te ja tek tako uzeo za Kuma 🙂
Stvarno me oduševljavaš – ako je to tvoj malinjak 🙂
Jedan si od pozitivnih likova. I misliš, pišeš zanimljivo i radiš. Bravo.
Ja sad imam 200 sadnica, na oglednoj parceli iza kuće u dvorištu.
On služi kao oglena parcela, jer svu berbu preradim u prirodni džem bez semenki, napravim prirodni sok i nešto podelim prijateljima. Dok sam verovao u neke ideale taj sam džem odnosio na sajmove od Zagraba, Beograda, Novog Sada i delio zainteresovanim. Nemci i Englezi su bili najkorektniji, ali naši zakoni i političari nisu imali sluha na inicijativu. Ove ideje nisu bile tek tako, već su one došle iz nekadašnjeg kombinata Takovo. Nihov glavni tehnolog mi je obilno pomagao ali bio je rat, sankcije tako da je to čekalo bolja vremena. Posle petog oktobra sunovrat.
Odem i državne istitucije i prestavim ideju i ponesem proizvod, oni samo ćute i ništa.Normalno posle takvih neupeha čovek izgubi inicijativu.
Pre pet godina jedan slovenc, kraljevački zet pokušao je tako nešto u Kraljveu ili Brusu, ali ne znam šta je uraduo.
Pozdrav,
Živeo ti meni Gosa,
E to je lepo i domaćinsko pitanje – cena maline.
E sad ja moram da budem izazvan kao gospodin Katić ili Gane 🙂
Moje mišljenje:
Na to pitanje se ne može direktno odgovoriti.
Ima niz faktodra objektivnih i subjektivnih.
Prvo ovako poremećena situacija je loša po nas, svetsko tržište je u recesiji. To najviše brine i zavisi od stranih prerađivaca i njihove potrebe za preradom. Drugo transport ne sme ići sporo.
Treće naši hladnjačari i izvoznici verovatno više znaju, jer su potpisali ugovore, vreme je za to. Hladnjačrima nije lako da je skladište na duži period zbog uvećanja troškova skladištenja, itd.
Ponovo,osnovni faktor naše strepnje je međusobno povrenje, koje ne postoji. Niko, koliko ja znam, nije nikad izašao sa objektivno i transparentnim troškovima koji ulaze u proizvođačku i izvoznu cenu maline.
To je dragi moj Goso osnovni problem svih problema.
Ja lično mislim da će nešto vljada i nadoknaditi država, da orži zasade i glasače 🙂
Dugo se zalažem za višu fazu prerade maline, ali nema sloge i to ti je.
Za takvo razmišljanje, lep primer je današnja multinacionalna komprnija za proizvodnju hrane Danone. Pre 200 godina šest seljaka osnuje udruženje, zadigu,pod tim nazivom da bi do danas izrasla u svetsku kompaniju. A naš gedža rilja li rilja. Pa evo i ja se tešim, što riljam, kad je mogao Lenjin da rilja svoju baštici mogu i ja moj malinjak 🙂
Pozdrav,
@ Ivan
To bi posle „kopanja“ trebalo ovako da izgleda.Posaljite fotografije da proverim kako ste to uradili.
@Ivan
Pa ni meni nije vazna biografija,vec sta zna i ume,a sta je govorio ili napisao,vreme ce pokazati svoje.Pa tako Ivane Vi ste daleko od problema,samo razmisljam koja ce bita otkupna cena malina ove godine.Ili sto rekose nasi djedovi ”bez motike,nema hleba”.Ziveli!
@Gosa
Goso, ja ne čitam biografije.
Ja čitam ono što je autor napisao ili rekao.
Ako ste hrišćanin.
Verovatno se sećate one Hristove priče o grešnici.
Kada su ekstremni Hristovi sledbenici dali predlog da se grešnica kamenuje, Hrist odgovara:“ Onaj ko od vas nije grešan neka se baci kamenom na Nju.“
A ženi rače:“ Idi grešna ženo i više ne greši.“
Ja se držim Hristovog nauka.
@ Kum
A Kume ko je, ‘ubio’ te Srbe i ostale pomrle po svetu od kovid-a , 80% preko 65 godina ?
Kume moramo jednom zauvek (ili ćemo nestati) utuviti sebi u glavu da impeije mogu sve a mali mogu da vešto kormilare između istoriskih hridina.
To je otprilike i Vučko naučio 🙂
I ovde ima jednan Narodni nauk – BOG SILU NE VOLI A SILA BOGA NE MOLI !!!
Ovakve narodne mudrosti smo zaboravili (Gete nas je hvalio da pevamo ko Homer, a nepismeni) a nove, bolje, nismo smislili i zato su nam zadnja dva veka najgora u istoriji postojanja na Balkanu.
P:S:
Još bih Kume imao svašta da glagoljam nego, u pauzi pijem kafu pa da ti odgovorum, odoh da se relaksiram od zimskog laženja, da kopam maline i da slušam onu našu – Ne može nam niko ništa jači smo od Sudbine – .
I mogu ti rećei da su maline lepo krenule 🙂
@Ivan
Da li je G. Dragoljub Rajić,bivsi direktor UPS=Unija Poslodavaca Srbije?Ako kojim slucajem jeste,da li znate mozda zasto je napustio UPS?
@ Ivan
Prošle nedelje imali smo devetoro ubijenih Srba. Ove nedelje osmoro. To je jasan napredak.
(Bernar Kušner, šef civilne misije UN na Kosovu i Metohiji, izjava za televiziju Frans 2, krajem marta 2000. godine)
Zaustavite Srbe. Odmah. Zauvek! – Margaret Tačer, bivša premijerka Velike Britanije, „Njujork Tajms“ 4. maj 1994.
Rat protiv Srba nije više samo vojni sukob. To je bitka između dobra i zla, između civilizacije i varvarstva – Toni Bler, premijer Velike Britanije tokom NATO agresije na Srbiju 1999.godine.
Srbi su nemilosrdni ljudi, spremni zaklati nožem, što mogu zahvaliti svom slovenskom poreklu – Fransoa Kremio, pripadnik francuskih snaga SFOR-a,u maju 1995.
https://lh3.googleusercontent.com/proxy/PPwdc3xRwfYK1DiLFM0EbrwrQicIzHJ3ci2myGm3njUn7o9IMEx30xknkzxFXK0agAsnPlQq7G5fMFHAKHaAtRU6IAPIpb0d74I2nC6U6KRyPsHc7vKM9RHFCrOvaZVfv_r9D4fBzadQtfNEPXtsGoNEIu2Z64rMSg5KW6kOBdwk9I8GEDeN3OTdxPkoUx12VgKJQ7uv4HEmWNlWoqb2yqSmvy1codJdqecRY8C3lar6dOdhOwJRG30WpGjwa_Xz2UpbnEmb0-4W0G-a50YRkbDFvarSotKdFw
Za Nebojšu Katića
Čast mi je da sam Vam virtuelni prijatelj 🙂
@Gosa
@Kum
Za ovakav prilog u kometaru,
U tekstu koji mladi autor navodi kao istorijske ‘istine’ a zbog etičnosi i dokumentovane istine, treba istovremeno navesti i izvore, ‘dokumente’ odakle su preuzeti navedeni citati.
@ Gosa
Da,zanimljivo istrazivanje o postenju.Treba obratiti paznju da se u raznim istrazivanjima u raznim oblastima Srbi i Hrvati obicno blizu rangiraju.
I kao sto rekoh,ljudi sa istim manama se ne podnose…(dva srodna naroda)
https://www.index.hr/vijesti/clanak/istrazivanje-o-postenju-evo-kako-stoje-hrvati-i-srbi-te-tko-je-najposteniji/2094949.aspx?index_ref=read_more_d
Hrvati su u naslovu vec istakli Srbe,te su „kreativno“ tumacili rezultate istrazivanja.
Sto se tice teze clanka o rimskom opisu balkanskih varvara,ne verujem da je Rim lepse opisivao i druge varvare.Naravno i sada oni koji predstavljaju Imperiju pribegavaju istim matricama.Mislim da je jedan od bitnih razloga i njihov strah od varvara.Kao sto znamo,Rimljana vise nema,varvari su i dalje tu.
Za Ivana – Ne, ne vidim se u pozivima za bilo kakav oblik okupljanja, osim onoga sa prijateljima😀 .
Koliko sam razumeo prof. Đuričina, predlaže da velika preduzeća (tipa: EPS i Telekom) kreiraju preferencijalne akcije sa državnom garancijom nominalne vrednosti……. Mislim, da je ova garancija i besmislena i nepotrebna.
Evo zašto:
Država može da kreira preferencijalne akcije ovakvih preduzeća i stopu prinosa veža za REPO stopu NBS ili godišnju kamatu na štednju građana a pri tome ponudi građanima da ih otkupe uz odgovarajući diskont ili da da neki procenat fiksnog prinosa NPR 2% + REPO stopa NBS…………. ili može osmisliti neki kreativniji način.
Ako se ovako nešto desi onda bi preferencijalne akcije meni bile atraktivne jer verujem da bi se mogle dobro unovčiti na berzi u datom trenutku kada se namesti situacija…… a dok se ne namesti situacija donosile bi prinos iznad inflacije i predstavljanle dobru zaštitu od eventualnog pada RSD u odnosu na EVRO ………… iako još nisu kreirane………već me svrbe prsti……….
Evo zašto:
FED je upumpao ogromne sume novca u finansijski sistem a isto će to učiniti i ECB kao i druge moćne banke u svetu……. Preferencijalna akcija kreirana na način koji sam opisao bi se odmah našla na meti inostranih investicionih fondova, osiguravajućih društava i banaka i mogla bi se dobro unovčiti u svakom trenutku……. Sa promenom makroekonomskih okolnosti njena vrednost na tržištu bi mogla postati basnoslovna……..
U svakom slučaju radi se o dobrom pokušaju da se novac građana izvuče iz slamarica i stavi u funkciju modernizacije naših velikih sistema…. Koristi i za građane i za državu sam već opisao u prethodnim komentarima.
Dobronameran savet za izlaz :
Koordinator Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić,
odgovarajući na pitanja čitalaca sa Danasove Fejsbuk stranice, u okviru rubrike Intervju na mreži,
istakao je da se nada da se u ovom slučaju neće desiti greške iz devedesetih, te preporučio Vladi Srbije i ministru finansija da okupe što više proverenih stručnjaka, koji dobro poznaju ne samo oblast upravljanja javnim finansijama, nego i strukturu domaće privrede i međunarodni finansijski sistem, jer svaka pogrešna odluka i neznanje može zemlju da uvuče u još dublju krizu.
Gospodine Katiću-vidite li sebe u tom pozivu na okupljanje, ako ga bude ?
@Kum
https://srbin.info/politika/saric-ne-znam-predsednika-koji-stalno-negativno-govori-o-svom-narodu-osim-vucica/
Savest današnjice,
Noam Čomski (91), čuveni lingvista, filozof, i jedan od najvećih mislilaca današnjice, ovih dana provodi dane u samoizolaciji u Arizoni. Čomski je preko video-linka razgovarao sa Srećkom Horvatom u okviru DiEM25 TV o svetu u doba – ali i posle – koronavirusa.
– Koronavirus nateraće nas da razmislimo o tome kakav svet želimo – kaže on. Čomski veruje da izvor krize leži u krahu tržišta i neoliberalnoj politici koja je pojačala duboke socio-ekonomske problerme.
Meni ovaj Gospodin Profesor Djuricin mirise na ovo!!! “Borba za ustav u Srbiji iznela je na vidik jednu novu partiju, koja se u Srbiji obrazovala u tečaju dvadeset godina, kako je počela da se obrazuje nova srpska država. Ta je partija — srpska birokratija“.Svetozar Markovic (1846-1875) u delu ,,Srbija na istoku“.
@ Nebojsa Katic
Za Ganeta- Građani su u bankama držali oko 10.7 milijardi evra zaključno sa februarom. Obzirom na nulte devizne kamate, nisku inflaciju i stabilan dinar u poslednjih par godina, nikada nisu postojali bolji uslovi da se građanima ponude dinarske obveznice sa razumnom kamatom, pa čak i kamatom indeksiranom stopom inflacije. To je bio način da se sistem pokuša dinarizovati i da se udeo depozita u stranoj valuti smanji. Odavno sam predlagao da se krene sa domaćim obveznicama:…
Nije problem stabilnosti kursa i privrede vec fundamentalnog nepoverenja u drzavu i njen aparat.Odnosno odsustvo iste.
Pozdrav za Vas g-dine Katicu.Svetionik razuma i integriteta u svetu mediokriteta i globalnog ludila.
Ne znam sta ce biti posle epidemije, ali mi se cini da ce procvetati kontrola populacije. Nece to vise biti samo drzava i sluzbe, to ce moci da rade i privatne kompanije sa malo boljom organizacijom. U Britaniji koliko vidim predlazu „community surveillance and contact tracing and monitoring“ kao jedino resenje. Ljudi ce se navici na to i nece se buniti. Centri moci ce se izvezbati i postati ovisnici.
Za Nebojšu Katića
Bravo gospodine Katići.
Moje ushićenje na Vaš kometar izvire iz moje premisli jer sam i sam hteo da napišem sličan kometar.
Ali ja sam ‘laik’ pa sumnjam u ispravnot mog stava. Jer je izuzetno teško kretati se u pojmovnim laviritima ekonomskih začkoljica.
Jer kod vas u ekonomiji uvek pravilo dokazuje izuzetak.
Taj treći ekonomski princip – poverenje – je najbitniji bez obzira na visinu obećane dobiti.
Stičem utisak da kod vas ekonomista važi obrnuta proporcija.Kreatori bankarske uslige višim kamatama, stimulišu odličnost za veći rizik a strah guraju u potsvest.
Pozdrav,
Sto se tice poklona gradjanima od 100 evra,verujem da bi se najbolji ekonomski efekat po srpsku privredu ostvario kada bi bili podeljeni vauceri u vrednosti od 100 evra,ali koji se mogu utrositi samo na robu i usluge poreklom iz Srbije.
Inace,po mojim insajderskim informacijama Merkator S koji je bio u prilicnoj dubiozi,ponovo se rodio od pocetka ove krize,uspaniceni gradjani kupuju i sto treba i sto im ne treba,doslovno sve sto im padne pod ruku.Merkator bi u znak zahvalnosti mogao da podeli bonus svojim,i u redovnoj situaciji,preopterecenim radnicima…Ili bar da R. Hrvatska dodeli neko odlikovanje Srbiji zbog izuzetnog zalaganja i doprinosa Srbije u jacanju privrede Hrvatske.To bi bio dobar gest u otopljavanju odnosa dve zemlje.
Da ne budem nepravedan,i ostali trgovinski lanci prehrambene robe su profitirali od ove krize.Naprimer Lidl radi punom parom i siguran sam da ce Srbija dati svoj maksimalan doprinos u sto obimnijem plasmanu nemacke robe i jacanju nemacke ekonomije.
Za Ganeta- Građani su u bankama držali oko 10.7 milijardi evra zaključno sa februarom. Obzirom na nulte devizne kamate, nisku inflaciju i stabilan dinar u poslednjih par godina, nikada nisu postojali bolji uslovi da se građanima ponude dinarske obveznice sa razumnom kamatom, pa čak i kamatom indeksiranom stopom inflacije. To je bio način da se sistem pokuša dinarizovati i da se udeo depozita u stranoj valuti smanji. Odavno sam predlagao da se krene sa domaćim obveznicama:
https://nkatic.wordpress.com/2008/04/22/kampanja-konfuznih-ideja/
https://nkatic.wordpress.com/2010/10/14/dve-godine-krize-ili-kraj-pocetka-viii-deo-investicije/
https://nkatic.wordpress.com/2015/01/16/intervju-za-nin-15012015-srbija-srlja-u-propast/
Prilično sam siguran da se o tome nije razmišljalo jer bi to išlo direktno na štetu banaka, a između vlasti, banaka i dela akademskih struktura su uvek postojali odnosi punog, gotovo dirljivog razumevanja. Kriza je najgori trenutak da se krene u emisiju obveznica za građane, jer strah i nepoverenje rastu iz dana u dan, i takva emisija teško da može uspeti. A kada kriza prođe, opet će biti potrebne godine da se poverenje u dinar vrati, sem ako se ne dogodi kakvo čudo.
Sviđa mi se ideja kreiranja državnih obveznica za građane Srbije. Ovo je dobar ekonomski potez koji bi omogućio ljudima da plasiranju svoj novac sa određenim ekonomskim interesom a ne da ga drža po slamaricama ili u bankama po nultim kamatnim stopama….
Procenjuje se da građani Srbije drže u bankama oko 10 milijardi evra a moja procena je da u slamaricama ima još bar toliko novca. To je ogroman potencijal koji treba staviti u funkciji izgradnje zemlje.
Za državu je bolje da se zaduži kod svojih građana nego u inostranstvu jer će kuponske stope građani trošiti ovde dok je za građane bolje da novac drže pod interes a ne da ga tezaurišu ili daju stranim bankama bez interesa.
Očekuje se da cena kapitala skoči tako da je vrlo moguće da država ponudi građanima pristojne kuponske stope…….
Godinama unazad sam se pitao zašto država ne kreira obveznice za svoje građane – naročito kada se je zaduživala po kamatnim stopama od 5-6% ne evro, 16-19% na dinar itd…… Verujem da bi tada tek bile mnogima atraktivne.
Za Gosu – Slušao sam izlaganje gospodina Djuričina do 17 minuta. Navijam da je on u pravu iako se se ne slažem sa njegovom analizom, a i ne razumem je. S druge strane, očekivao bih da je on blizak strukturama vlasti, verovatno ima insajderske informacije, pa se nadam da zna šta govori.
Prof.Djuricin u emisiji Fokus,spominje obveznice koje bi mozda mogle biti ponudjene stanovnistvu,ako sam dobro razumeo?
Ako je tako ne znam da li je Prof,Djuricin mislio da se stednja gradjana koja se nalazi u valutnim iznosima kod banka,zamene za obveznice i gradjanima isplacuje deceniski na ”slamcicu”,neka minimalna dividenda i povratak ulozenog novca skinut s stednog racuna i to sve pretvori u Din?To mene podseca kao kada su 90ih,zaplenili deviznu stednju i takodje obmanuli gradjane sa dodatnim ulozenim novcem ”za preporod Srbije”,a svi znamo koliko je dugo vremena uzelo da privatni posteno zaradjeni novac drzava vrati gradjanima.
A tek razne zavrzlame sa povratkom otete imovine posle 45g,itd..,neka hvala na idejama,nisam toliki mazohista po samom sebi i zakacmnna mamac i ako sam patriota i volim Srbiju!
Jel ima drugacija tumacenja od drugih komentatora na intervju sa Prof,Djuricinom?Sa nestrpljenjem ocekujem analizu G.Katica,kojim slucajem zeli da podeli sa nama?
G.Katicu,
Da li imate drugacije misljenje od Prof.Dragana Djuricina?
Za Vladimira S. – Prvo, hvala na pitanju jer ste mi pomogli da otklonim grešku u tekstu. Ukupan nivo dugova kojim se barata je oko 250.000 dolara, a ne 350.000, kako sam ja napisao. Nivo duga u odnosu na globalni BDP jeste preko 320%. Izvor podataka koji se najčešće citira je Institut za međunarodne finansije (IIF) i ja sam gledao te cifre.
Visina ukupnog duga 2008. bila je oko 175.000 milijardi dolara što je u odnosu na tadašnji BDP bilo negde oko 280% BDP-a. Podaci se razlikuju od izvora do izvora, ali je trend velikog rasta zaduženja nesporan.
@ Goso
Lucidno primećuješ Goso
Zaboravih da u kometaru opserviram najstariji zanat na svetu 🙂
Ali to nisam kriv ja, već prađed mi kršni Miloje.
O tome mi nikad ništa nije zborio, iako sam mu bio najbistriji paraunuk 🙂
Pa tako da o tme ništa nisam ni naučio, dok ne dođoše ova čudna vremena 🙂
Poštovani gospodine Katiću,
U tekstu koji ste objavili navodite:
„U drugoj polovini 2019. visina globalnih dugova je dostigla neverovatnih 350.000 milijardi dolara i prešla je 320 procenata globalnog bruto domaćeg proizvoda. Obe brojke su daleko iznad nivoa koji je viđen 2008. i koji je tada izazvao krizu strašnih razmera.“
Kraj citata
Možete li mi, molim Vas, saopštiti kolika je bila visina globalnih dugova i koliko je to bilo procenata globalnog bruto domaćeg proizvoda 2008. godine, prema istom izvoru na koji se pozivate?
Zahvaljujem i srdačno Vas pozdravljam.
@Ivan
Ivane odlicne pouke ste podelili sa svim ostalima koji prate G.Katica blog i mogu ucestvovati u komentarima.Ipak bi se osvrnuo na pasus koji ste napisali.”Odu dame u market isteraju puna kolica i samo daju neku plavu kartici kasirka je proviče ispod crvenog svetla i gospođa ode sa hranom i potrebim i nepotrebnim.
E taj način kapitala me plaši.Svi uzimaju niko ništa ne daje.Kako su oni to zaradili”?
E u uredjenoj zemlj s jakim i moralnim institucijama sve se moze saznati kada su tako popularne kartice u pitanju,vec mene vise plase dame napumpane sa silikonima,uz svojeg sponzora bio on zakonodavni partner ili prijatelj,doticni u prodavnicama vadi iz svojih dzepova svezanj novca obomotan gumicom i zuri naokolo kao i na kasirku,placa znaci u kesu i ne trazi racun!
@Gosa
Hvala na mudrom savetu.
Tu ima svega pomalo.
Volim ovako višedimenzionalne savete koji ivak daju mogućnost da ne nastradaju sva jaja uz više korpi smeštanih na raznim policama. 🙂
E sad ova umetnička dela su me zaobišla jer nisam kolekcionar to ostavljam estamblišmentu.
To sa kapitalom je zanimljivo pitanje !?
Šta je kapital?Ne onaj Marksov! Nego kao opšti pojam.
Seljak će reći, kao moj prađed Miloje, nepismena, ali mudra, starina zanao je za svaki dan u godini i koji je svetac bolje i više od popa. Prađed tvrdi:“Ovo je moje dijete,kapital.“ i pokaza na nas dvanaestoro prainučadi.
U materijalnom smislu nekad je kapial bio okućnica, marva, voćnak.
E danas se kapiat ne vidi ali kažu postoji. Sad ima neki elektronski novac. Odu dame u market isteraju puna kolica i samo daju neku plavu kartici kasirka je proviče ispod crvenog svetla i gospođa ode sa hranom i potrebim i nepotrebnim.
E taj način kapitala me plaši.Svi uzimaju niko ništa ne daje.Kako su oni to zaradili. To ni Marks nije objanio 🙂
Pa se u tom galimatijasu kompleksnosti čovek izgubi. Evo moj dobar prijatelj Dragan. Drugovi smo još iz osnovne. Malo kaže ali kad kaže svi načitani zaćite.
Davno pre ovog novog vremena kad je bila u modi piramidalna štednja. Jedan naš treći prijatelj se hvali kako je kod dafine dao na štednji 1200 maraka i svakog meseca podiže 10% kamate i plaća detetu stan u Beogradu na studijama. Dragan mu reče“Nedeljko ne budali, to će ti trajati dok takvi pametnjakovići kao ti trče kod Dafine.“ I tako boga mi i bi.Završi dete predavanja u julu. Dođe kući i nikad više ne nastavi studije. Nesta Dafine, nesta, maraka, nesta studiranja.
Tako se ponovo vraćam na premudrog prađeda Miloja, koji je govorio.“ Dijete moje,što manje u torbi lakše o vrata.Slobodnim iksanu je dovoljno tri obroka i flaša zdrave vode. Mene je moja baba Tijosava, kaže prađed, unače rođena 1842 ovo rekla. Idi Miloje okopaj baščicu da nam nikne luk. Ja joj reko ma manime se bre Baba. Ja ne mogu. Tijosava, mi pametno reče, eee… moj veseli Miloje, još je davno Pavle jevanđelista rekao grcima – KO NEĆE DA JEDE NE MORA NI DA RADI. i JA PRAUNUČE MOJE NAUČIH DA RADIM „.
E toliko ti je od mene moj Goso
@Ivan
Jedno staro pravilo ksze:kada je u pitanju plasiranje kapitala:”50% u nekretnine,20%u hartijama od vrednosti,kao na primer akcije ili drzavne obveznice,10%u kesu na racunu kod renomiranih banki,10% u slikama ili antikvitetima,i 10%u plasiranih u bankarskom sefu,a u obliku plemenitih metala.
Sto znaci nikada ne stavljati u jednu korpu sva jaja.E sad sve zavisi koliko kapitala posedujes i koliki rizik zelis da podneses,naravno i u kojem je covek zivotnom dobu.A mozes ako hoces jer ovo sa koronom virusom nikada se ne zna,da ostavis unucima da imaju oko cega da se svadjaju ha,ha,ili sto bi rekli nasi Srbi ”Srpska posla”!
Za Ganeta
Pa iz najbolje namere da ti kažem da je od pojave Dafine i Jezde sve postalo na tim berzama opasno i rizično.
Ako čovek ima novca onda je bolje uložiti ga u neku porodičnu firmu koja je sugurniji kapilni resurs nego berza.
Jer jednostavno možeš dosta poslovnih parametara da direktno kontrolišeš.
Nadam se da sam jasan.
Pozrav,
Za Ivana,
Ne znam kakve veze ima vaš tekst sa mnom. Vidim da su neki prevaranti prevarili neke naivčine….. Ali, zašto se obaćate meni??? Ne razumem.
Za Ganeta
Ево Гане, малопре смо расправљали по овом, сад већ тужном питању.
О поверењу о берзама о акцијама и хартијама од вредности.
И ја сам лепо тврдио да је то ђавоља работа 🙂
И сад види како су надрљали поштени грађана који су хтели да своје новце
повере берзанским махерима 🙂
И видиш ти то, високотехнолошки криминал али на нивоу европских експерата.
А то значи свој новац који си предао и уговор потписао испарио, и појео вук магарца.То је данас много опасно.
Ево Гане те вести из Политике:
У Београду је ухапшено пет осумњичених за рачунарске преваре и трговину лажним берзанским инструментима плаћања, којима су, заједно са саизвршиоцима из других европских земаља, оштетили више хиљада грађана за око 60 милиона евра, саопштено је из МУП-а.
Акција хапшења спроведена је у сарадњи Одељења за сузбијање високотехнолошког криминала МУП-а са Посебним тужилаштвом за високотехнолошки криминал и полицијама и тужилаштвима Немачке, Аустрије и Бугарске, као и институцијама за правосудну и полицијску сарадњу Европске уније Евроџаст и Еуропол.
Пошто су оштећени уплаћивали већи износ новца, осумњичени су им после одређеног периода приказивали како су, наводно, наведене акције у потпуности изгубиле вредност, односно да су оштећени изгубили уложена средства.
преноси Танјуг.
Поздрав Гане и добро размисли.
@Za Olgicu.
Dobro da ne duguješ nikom ništa i da imaš ušteđevinu. Nemoj investirati ni u šta ako nije isplativnost velika, evetualno možeš da kupiš parče zemlje u blizini za ne daj Bože. A što se tiče scenarija gde se jača represivni aparat, postavljaju kamere i nadzire sve i svašta tu ima istine. Zato je i vojska profesionalizovana zar ne? Izgleda da su bogati određeni da prežive, ostali ko živ, ko mrtav…
Nista se ne mjenja, sve ostaje po istom. Poslije ovog ide novi bull market od barem 10 godina. Ovaj puta je legitiman. Drzave su „dale“ i „zastitile“ radnike od virusa.
@Gane
Za Ivana,
Ne čitate pažljivo moje komentare.
Nije tačno Gane čitam ali ne razimem se u te kockarske rabote.
Ja sam pragmatičan – hoću da znam a ne da se nadam :-))
Nego ti Gane ne čitaš pažljivo moje.
Zar u prethodnom kometaru nisam izričito naveo pojam Antinomije (nije autonomije) koji jasno objašnajava moje razumavanje i Vaše i gospodina Katića.
Evo uzgred i jedne lepe vesti Naš mladi naučnik, Nemanja Despot Marjanović, sa MIT-a tvrdi da je lek za Kovid pronađen.
Bravo za naše klince,
Pozdrav Gane
Za Ganeta – Malo sam se šalio sa Vama. Kako bi se to ovde reklo, Vi ste oprezni optimista😀 .
Za Ivana,
Ne čitate pažljivo moje komentare.
Za g. Katića,
Poslednje obveznice koje sam kupio su bile štedne iz 2017 godine i to denominovane u evrima…… Odavno mi više obveznice nisu atraktivne ni dinarske ni evro pogotovu ne po ovim kamatnim stopama. Videli ste i sami da fizička lica danas nisu pazarili ništa…. Ako mene pitate ne bih smeo da uložim na RSD po 2% na tri godine – nemam baš toliko poverenja u finansijski sistem.
Nadam se da će eksplozivna monetarna politika i nulte (čak i negativne) kamatne stope u svetu destimulisati investitore da povlače novac iz Srbistana. O tome se radi……. Ne mislite valjda da ne uviđam opasnost od bekstva kapitala???? Opasnnost postoji a mislim da će slom RSD biti neminovan tek ako ključne C.B. podignu REPO stope – međutim nadam se da se to neće desiti u dogledno vreme.
Inače, nisam optimista po pitanju naše niti svetske ekonomije. Kada sam govorio o kupovini akcija to je zbog toga što su strahovito pale a možda će tresnuti još i više a ne zbog očekivanja da će nešto biti naročito bolje u budućnosti.
Za Nebojšu i Ganeta
Zista me očaravate vaši kometarima i predviđanjima, iako su dijametralno suprotna. Ako bi me neko naterao da se izjanim prevagnilo bi na Nebojšinu stranu. Zato što donekla razumem njegove vrcave kometare, ali ponovo imam stotine pitanja. Ne smem da ih postavim jer ću u očima dugih bidi tupak, da to ne razumem, a i mnogi drugi verovatno manje razumeju od mene, ali ne pitaju.
Simpatični Gane sitni berzanski špekulat, koga svrbe prsta,prikazuje zvanične sjatove i kometari su mu, ponovo koliko ja razumem, optimistični na duži rok.
I njegove tvrdnje ne mogu da osporim. iz prostog razloga što čovek više voli da veruje u dobit nego i gibit.
Pa kako sam kao misaono biće ogranicenih vidika, a želim da rešim dilemu kome više povreovati odlučim se za Kantovu Antinomiju. Koja kaže – protivurečnost između dvaju načela ili između dva zaključka koji su izvedeni iz podjednako vjerodostojnih premisa. U ovom slučaju dobiti ili izgubiti obadvoica su pravu.
E sad ko više videćemo 🙂
Za Ganeta – Ne samo da su se investitori kladili da će dinar u naredne tri godine biti jak kao i danas, već su se kladili i da će inflacija u naredne tri godine biti oko nivoa na kome je danas (ovo su delom povezani fenomeni). Nadam se da ste i Vi nešto pazarili danas i time pokazali da verujete u domaći finansijski sistem😀 .
Pitam se da li će se novac koji je država danas dobila na aukciji sada vratiti bankama, kako bi banke, uz proviziju koju će im država platiti, taj novac pozajmile privredi u okviru paketa pomoći koji država sprema. Pitam se, jer nisam uspeo da vidim kako vlada želi da operacionalizuje sistem pomoći preduzećima. Aukcija koju ste pomenuli može omogućiti i da vlada isplati planiranih 12,000 dinara građanima Srbije, a to će pomoći zaduženim građanima da servisiraju uzete gotovinske kredite i da bankama uplate novac. U svakom slučaju, aukcija je privremeno ispumpala dinare iz sistema i tako smanjila potencijalnu tražnju za evrima.
Investitori se klade na RSD.
Na današnjoj aukciji dinarskih HOV sa ročnosti od 36 meseci gotovo sve rasprodato po stopi prinosa od 2,1%… Bilo je i ponuda od 1,7%….
Click to access Statistika%20aukcije%2002.04.2020%20srpski.pdf
GLAS RAZUMA
Šta kaže nauka,
Dva naučna pogleda na KOVID-19 i ekonomski globalni kolaps
Uvek krivi političari,
Političari moraju doneti i visokorizične odluke o zaštiti nacionalnih ekonomija od efekata COVID-19. To su odluke koje se donose prema ANALITIČKIM predviđanjima.Ogroman broj nijansi predloga možemo redukovati na dva suprostavljena modela.
Ali ako politički lideri naprave planove prema drugom predlogu,u skladu sa oksfordskim modelom, a ispostavi se da je prvi predlogl bio bolji. Koji je opisao model londonskog Imperijalnog koledža, to će značiti da su političari lošu situaciju učinili još mnogo, mnogo gorom.
https://www.standard.rs/2020/04/01/kriza-ce-najvise-pogoditi-ameriku/
Iz ove stidije proizilazi da je naša vlada odabrola bolji model.
Doduše KOVID-19 je realnost a naša ekonomija apstraktan pozitivistički pojam.
Za Ivana – Po izjavi Poul Thomsena iz MMF-a, države u razvoju iz istočne i centralne Evrope koje nisu članice EU, već su zatražile pomoć MMF-a. On je naveo da to nisu tražile samo Rusija i Turska. U kategorizaciji MMF-a Srbija spada u te države i trebalo bi da je među neimenovanim državama koje su tražile pomoć. Kako vlada nije obavestila javnost da je tražila pomoć MMF-a, ja sam u dilemi. (Ne treba zaboraviti da je Srbija 2008. bila među četiri države koje su prve tražile pomoć MMF-a.)
Za Katića,
Vaša dilema – Ako sam dobro razumeo jednu izjavi zvaničnika MMF-a, sve države istočne Evrope koje nisu članice EU već su zatražile pomoć MMF (osim Turske i Rusije). Pitam se da li je u tom paketu i Srbija?
MMF je osnovao veb stranicu koja pruža informacije o tome kako se pojedine zemlje suočavaju sa praktičnim problemima sa kojima se susreću, pomažu u kreaciji novih rešenja iz međunarodne prakse.
Više se može naći ovde:
https://blogs.imf.org/2020/03/30/europes-covid-19-crisis-and-the-funds-response/
Ne bi me začudilo da je neko od komentatora osoba koja radi za postojeću vladu Srbije. Zadatak: pitati po forumima i blogovima eksperte šta oni misle o merama vlade.
Za Olgicu, Kuma, Ivana S. – U odgovoru Nikoli Radosavljeviću sam već delimično komentarisao mere vlade, pa vas molim da to pročitate. Vlada najavljuje mere koje je prepisala od drugih. I sama veličina najavljenih intervencija od oko 10% takođe je „prepisana“ od drugih. Nije problem što vlast kopira tuđe mere, ali je nevolja što kopira mere država koje imaju monetarni suverenitet i koje će štampati svoj novac bez velikih posledica, bar u prvo vreme.
Sve mere koje planiraju SAD i EU su direktne monetarne mere, ili indirektne (preko budžeta) – dakle svode se u oba slučaja na štampanje novca. Otuda njihovi paketi mera mogu biti tako veliki i velikodušni. Srbija nema privilegiju da može štampati veliki novac bez pokrića, i mislim da je neoprezno najavljivati mere tog obima jer Srbija nema uslova za to.
Kao što sam u komentaru Nikoli napisao, Srbiju je kriza zatekla sa prejakim dinarom i previsokom štednjom u devizama, i svi poremećaji će ići prvo preko kursa dinara. Jedina alternativa koja bi na neko vreme sačuvala kurs je veliko spoljno zaduživanje – Srbija nema dovoljno deviznih rezervi za ovakve udare. Uzgred, mislim da bi trošenje deviznih rezervi za očuvanje kursa dinara na sadašnjem nivou bila pogubna politika i unapred izgubljena bitka.
Ne vidim način na koji se mere mogu sprovesti a da ne dođe do velikog rasta spoljnog duga, do velikog rasta javnog duga i do ponavljanja onoga što smo videli 2008/2009, ali u težem obliku. Ako sam dobro razumeo jednu izjavi zvaničnika MMF-a, sve države istočne Evrope koje nisu članice EU već su zatražile pomoć MMF (osim Turske i Rusije). Pitam se da li je u tom paketu i Srbija?
Da skratim – voleo bih da je vlada u pravu, voleo bih da su privrednici i ekonomisti koji mere podržavaju u pravu i voleo bih da Srbija ima kapacitet da mere sprovede. Ili još kraće, voleo bih i nadam se da fundamentalno grešim u svom skepticizmu.
Da ne zaboravim – mislim da bi Srbija koja se toliko divi Nemačkoj mogla porazmisliti kako da iskoristi ovu krizu da uvede Kurzarbeit, mehanizam o kome danas mnogi u EU razmišljaju.
G.Branko Pavlovic,smatra da G.Katic potreban Srbiji!!
Za Ivana S,
Odložio sam pitanje g. Katiću na ovu temu samo zato što mislim da ga iscrpljujemo….. Kriza je očigledna, strah kod ljudi za svoju ušteđevinu je očigledan i ja razumem da su svima nama potrebni saveti pametnih ljudi tako da nisam želeo da pitam g. Katića šta misli o planu Srbije za pomoć privredi baš sada – čekao sam da se malo rasčisti gužva. Ali kada je to pitanje već potegnuto izneću svoje mišljenje.
Po meni plan je iznenađujuće dobar i neophodan. Dosta se kasni sa merama i nedostaje proaktivna politika javnih investicija…. Ostalo je dobro urađeno…. Na TV su iznete samo grube mere ali ima i dosta profilaktičkih mera koje su takođe dobre.
Za Olgicu – Ne delim savete, ali ću dati par napomena. Za sada se ne očekuje inflacija ni u SAD, ni u evrozoni. Otuda je rizik vezan pre svega za rast cena u Srbiji, a od tog rizika ste bar delimično zaštićeni novcem iz slamarice. U ovakvim situacijama nema dobih ni pouzdanih opcija, ali je veoma važno da ste likvidni. Likvidnost je u krizama ključni kvalitet i ključna zaštita, dok je u krizama investiranje još veća kocka nego inače.
Економске мере
за господина Катића и остале учеснике форума
Пошто смо чули министра финансија који нам је јуче званично изнео екомонске мере којима ће држава помоћи домаћој привреди и грађанима желео бих да чујем ваш коментар на исте мере? Износ који ће држава издвојити износи мало више од 5 милијарди еура или 11% ВДП. Да ли су ове мере неопходне с обзиром да нас очекује велика криза? Да ли ће држава издвојити толики новац и да ли га има у резерви с обзиром да се ради о великој количини новца кад је наша држава у питању, или ће доћи до поновог задуживања и у будућности поновног смањења јавне потрошње?
Моје мишљење је да то и не изгледа тако како је министар саопштио. Одлагање порезе не значи и опрост дуга те ће стога тај новац ући у државну касу с обзиром да се ради само о одлагању. Такође веома је проблематичан и начин кредитирања домаћих предузећа. Министар је најавио кредите са минималном каматом од 1-2%. Искрено мислим да се стране банке неће упустити у ту самоубилачку мисију. Једино долази у обзир кредитирање преко Поштанске штедионице која би у том случају могла да прође као Агробанка. О давању 100 еура сваком пунолетном грађанину Србије не бих трошио речи јер мислим да је чисто бацање пара. И као правник не могу да се начудим да се нико није сетио да коментарише најављене економске мере које се тичу финансирања отпуштених лица у трајању од 3 месеца. У Србији постоји четири врсте обавезног осигурања а једно од тих је и осигурање за случај незапослености. Услов који радник треба да испуни да би остварио права поводом осигурања је да је у радном односу непрекидно у трајању од минимум 1 године. Прекид радног односа у трајању краћем од 30 дана не сматра се прекидом на основу којег би запослени изгубио своје право. Висина накнаде и период који ће запослени примати зависи од година стажа које су подељење у неколико група. С обзиром да је све то већ одређено законом и да би већина запослених имала право на већи износ и на дужи период прихода (износ који држава даје јесте минимална зарада у Србији у периоду од три године) који би им држава исплаћивала ово у принципу значи да држава поклања нешто што би и била дужа по закону да исплати на захтев лица.
@Za G.Katica,
Gde najbolje da građani investiraju svoju ušteđevinu s obzirom na činjenicu da sve zemlje kreću sa upumpavanjem novca u svoje privrede? Logički zaključujem da ću onda za moje pare moći da kupim manje dobara? Imam neki skromni crni fond u investicionom zlatu dok papirni novac držim u slamarici. Dugove na svu sreću nemam.
Uzgred zapažanje koje ne morate da kometarišete. Nisam sklona teorijama zavere, ali sled događaja u Srbiji mi ne miriše na zlatnu budućnost. Donosi se zakon o preregistraciji ličnog naoružanja koja se svodi praktično na razoružanje građana (suprugu oduzeli pištolj iako ga u legalnom posedu ima već 20 god ), vlast dodatno ojačava vojsku i policiju ubrzanim opremanjem i poboljšanjem njihovog materijalnog položaja, ubrazana digitalizacija svega i svačega, sada skype suđenja , online nastava, čekam još samo da ukunu papirni novac… Ne znam samo kako je vlast došla do cifre od 5 milijaridi evra posle samo 20 dana pandemije? Kao da je sve već bilo spremno i globalni sudija samo dao znak koronom?
Za Gosu – Oko 80% svetske trgovine se odvija u dolarima. Nemoguće je u takvim uslovima pobeći od dolara i SAD mogu da štampaju dolara koliko god žele. (Verujem da se De Gol prevrće u grobu.) Ne znam koliki je procenat kineskih deviznih rezervi u dolarima u ovom trenutku, ali pretpostavljam da bi mogao biti oko 60%, uprkos pokušajima Kine da smanji taj procenata.
@G.Katicu,
Da toliko toga se dogadja u svetu,da covek skoro se zaboravi sta je juce doruckovao.
Ne znam da li je promakla vest da mnoge CB u svetu,kao i ECB,su otkupile velike svote $,a to sve iz razloga da im trebaju $ za kupovinu sirovina?Pa ce biti interesantno lepa buducnost Kine koju ce valutu oni koristiti za svoju trgovinu,pa cak i suficit koji su ostvarili u $,mozda ne drze po raznim sefovima u Kini,a i ako drze,znaci morace da i koriste ili?Da li i koliko sada Kina drzi svoje devizne rezerve u obveznicama u SAD i EU tj, i u raznim vrednosnim papirima koje se kotiraju na berzama hartija od vrednosti?
@Peca
Dragi kolega, odavno nisam proćitao ovako pragmatičan kometar i pitanja koja si nam upuitio.
Prvo usuđujem se, da vam ukratko iznesem svoj progled na pragmatiku koja vas sa razlogom zanima.
Vi prvo morate da razvijete(ako ste mlad i neiskusan) pragmatičan način mišljenja.To se razvija postepeno iz učenje i zdravu saradnji starijih kolega.Uz solidno poznavanje matematike, kibernetike i naravno industrijske elektronike, vi ćete biti pravo blago za predizetnike koji preferiraju nova tenološka znanja i zvanja.
Vama teorijska ekonomija u principu ne treba. Vama je važno da napravite jeftin i kvalitetan proizvod (kao kinezi) i eto profita, prosto zar ne.
Vi treba da se bavite ekonomskom oblašću pod nazivim „EKONOMIKA I ORGANIZACIJA PREDUZEĆA“ I TO JE DOVOLJNO. TREBA POŠTOVATI TRI PROIZVODNA PRINCIPA A TO SU , EKONOMIČNOST, RENTABILNOST I PRODUKTIVNOST, TI PRINCIPI SE SAMI NAMEĆU NOVIM TEHNOLOGIJAMA I ROBOTIZACIJOM.
Navodite-Zaboravljamo da je pre 20ak godina naš nekadašnji gigant ILR na sajmovima tehnike izlagao robotsku ruku čiji je doseg u prečniku bio bar tri metra,
Imao sam sreću da neke ljude iz Lole lično upoznam i sa njima sarađujem na raznim projektima.Nekad je Inastitut Mihailo Pupin, MIN niš, Sever Subotica, Prvi partizan Užice, Petoletku, EI Niš, imala izuzetan inženjerski kadar. Ti stručnjaci su mogli da naprave čido. Osamdesetih godinama smo i toj oblast bili među 10svetskih lidera.
Ako je što neodgovorno propalo to je taj privredni sektor.
Većina tih inženjera je rasejana po svetu. A većinja njih je u penziji ili nažalost pokojnici.Ostavimo teoretičare po sistemu, kreda – tabala, inšenjeri su srž privrednog rasta.
Nije Marko Nikatić bio lud (posle specijalizacija po Americi) kad se vratio hteo liberizacijom privrede da postavi 1300 inženjera na rukovadeća radna mesta po srpskim firmama.To je bio pokušaj izvođenja tehnokratskog puča, koji su komunsti ugušili, i uništili jedinu pravu industrijsku revoluciju, pazi pre Kine i Južne Koreje.A imali smo i naklonost Velikih.
Tako da ako nešto od ovoga usvojiš, tebi je budućnost u tvojoj profesiji obezbeđena. Nema te kompanije ovde ili vani koja te ne bi primeila.
Ovo pišem u dahu pa oko je malo nestruktuirano izvini. Važno je da je istinito i razumljivo.
Pozdrav mladi kolega i samo guraj.
Za Gosu – To sam već „prokomentarisao“ dosta detaljno ovde: https://nkatic.wordpress.com/2019/12/23/konferencija-the-economist-svet-u-2020/.
@G.Katicu,
Jel bi mogli da iz Vaseg ugla ekspertize prokomentarisete ovu izjavu iz SAD?
http://www.rts.rs/page/stories/sr/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81/story/3138/koronavirus-u-svetu/3908141/ijan-bremer-za-rts-gotovo-je-sa-globalizacijom-pocinje-era-lokalizacije.html
@Peca
Postovani Peco,
Ako sam dobro razumeo citiracu Vas ”Deo sam uprave u kompaniji u kojoj radim. Dosta toga mi je jasno o organizovanju i internim procesima, međutim ekonomija mi je najmaglovitiji deo….”Jel bi mogli Peco da definisete malo preciznije sta je to sto Vas zanim iz ekonomije,ekonomija je siroki spektar,ili Vas interesuje oko privredjivanja itd..,i ako privredjivanje ima simbijozu sa ekonomijom,ili mozda Vas jednostavno interesuje trziste?Slazem se s Vama Peco,da skolovani,sposobni i pametni ljudi poput G.Katica,trebalo da rade u Srbiji.
Za Pecu,
Teško ćete razumeti Ekonomiku preduzeća ako ne poznajete Računovodstvo i Analizu bilansa. Da bi ste dobro razumeli Računovodstvo potrebne su godine učenja i praktičnog rada……. Ako imate volje da uđete u tajne mikroekonomije mislim da bi bilo dobro da počnete od računovodstva…. NPR: kratak kurs Računovodstva a zatim razgovori sa knjigovođom i Analiza bilansa (šta znače pojedine stavke u bilansu, zašto su tako knjižene i sl)…….
Pošto ste elektronac ne sumnjam da ćete brzo ukapirati stvari samo je potrebno pronaći pravog čoveka koji bi vas znao na brzinu uvesti u tajne Računovodstva…. Takođe, mislim da nema svrhe da bilo šta čitate ako se prethodno ne pozabavite Računovodstvom.
Za Pecu – Hvala Vam na pohvali. O fenomenu nametanja inferiornosti sam govorio u ovom intervjuu davne 2013. (https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=BGODbuJdfAY&feature=emb_logo). Što se knjiga iz ekonomije tiče, Vama bi bile korisnije mikroekonomske knjige, dakle knjige koje se bave ekonomijom preduzeća. Nažalost, ne mogu da Vam predložim naslove jer nemam uvid u ono što se kod nas publikuje, a ne pratim odavno ni ono što se štampa napolju. Možda će neko od posetilaca bloga imati predlog, a ako ga nema, guglujte mikroekonomija, pa ćete naći veliki broj knjiga na engleskom. Možete kupiti onu koja ima najveći broj izdanja.
Za Ganeta – Obveznica je obveznica i morala bi se servisirati ko god da je obveznicu kupio. Otuda obaveza preduzeća koje je izdalo obveznice nije prestala činjenicom da je centralna banka ima u svom portfelju. CB može kasnije prodati tu obveznicu na tržištu i to bi trebalo da bude slučaj kod obveznica sa dužim rokom. Dakle, ideja je da CB privremeno pomogne preduzeću, a potom se oslobodi obveznice prodajom. Ako preduzeće ne servisira dug po obveznici, moralo bi da ide u stečaj. Važno je razumeti i da CB otkupljuju samo obveznice kompanija koje imaju visoki rejting. Ne znam kako se ta operacija zamišlja u Srbiji.
Poštovani gospodine Katiću,
Prošle nedelje sam, zahvaljujući prijatelju, pogledao snimak emisije „Vreme (je) za elitu“ u kojoj ste Vi bili gost. To je bio prvi put da sam čuo za Vas. U međuvremenu sam pročitao više Vaših tekstova i pogledao više video materijala u kojima Vi govorite.
Ja sam po profesiji inženjer elektrotehnike, ne razumem se u ekonomiju, ali u onome što Vi pišete i govorite osećam i prepoznajem istinu. Iako ne poznajem ekonomiju, mada Vi ne govorite samo o ekonomiji već i o sistemu vrednosti, zdrav razum govori da je istina to što govorite.
Gledajući naše društvo, prvenstveno školovane ljude, ne mogu da shvatim često kako pokusamo svaku čorbu koja nam se servira. Česo mislim o tome kako naši preci nisu bili školovani, ali su imali integritet. Mi smo nekako izgubili integritet.
Nisam pesimista. Prosto kao inženjer uvek sam fokusiran na rešavanje problema. Znam da za većinu problema postoji rešenje. Neophodno je imati integritet, znanje, volju i istrajnost. Tako ja duboko verujem da postoji put i za nas kao društvo i državu. Znam da taj put nije ni lak ni kratak, ali imamo li drugog izbora? Znam sigurno da u Srbiji postoje časni ljudi koji taj put vide i znaju šta treba raditi. Ne znam kako dovesti te ljude u poziciju koja bi im omogućila da vode zemlju.
Postoji još jedna pojava koju Vi pominjete, koja je neka vrsta bolesti našeg društva. Više ne verujemo sami u sebe, mi nešto ne možemo, a stranci mogu. Navešću samo jedan primer iz moje struke koji često navodim. Često se kao neko čudo ljudima predstavljaju robotizovane fabričke linije. Ili ljudi pričaju kako u nekoj inostranoj kompaniji koja ovde ima pogon roboti rade većinu posla. Zaboravljamo da je pre 20ak godina naš nekadašnji gigant ILR na sajmovima tehnike izlagao robotsku ruku čiji je doseg u prečniku bio bar tri metra, a demonstracija na sajmu je omogućavala da posetilac na računaru napiše nešto, a robotska ruka potom uzme olovku i na papiru ispiše ono što je posetilac uneo na računaru. Ništa spektakularno, ali danas je ljudima teško da poveruju da su se u Srbiji indusrijski roboti proizvodili još od osamdesetih godina prošlog veka. Da ne pominjemo da su Rajko Tomović i Miomir Vukobratović bili pioniri u oblastima robotike na svetskom nivou. Da ne idem u detalje, Rajko Tomović je bio pionir i u drugim srodnim oblastima koje čine moderan svet.
Molim Vas nastavite i dalje da pišete i govorite kao i do sada, glas će se čuti, verujem mnoge ohrabriti da nastave da rade dobro, a mnoge će probuditi.
Na kraju imam jedno praktično pitanje. Deo sam uprave u kompaniji u kojoj radim. Dosta toga mi je jasno o organizovanju i internim procesima, međutim ekonomija mi je najmaglovitiji deo. Da li možete da mi preporučite knjige iz ekonomije koje bi mi pomogle da bolje razumem poslovanje kompanije.
Hvala Vam!
Za g. Katića,
Koliko shvatam situaciju…… kada Centralna Banka otkupi korporativne obveznice onda preduzeće „de fakto“ nije u obavezi da ih isplati….. Jednostavno kažu: „nemamo para“ i to je to……. C.B. otpiše potraživanje i tera dalje……. Da li dobro rezonujem? Ili se stare obveznice isplaćuju novim emisijama…… Ne verujem da iko vraća a mislim da niko ni ne namerava da vraća ovakve dugove.
Ministar finansija Srbije je najavio danas korporativne obveznice kao način finansiranja…. Za 10-tak dana treba srediti zakonske procedure…..
Zapravo, zanima me plasman primarne emisije na ovaj način….. NBS otkupi korporativne obveznice jednostavnim štampanjem novca a kada dođu na naplatu onda firme kažu „nememo para“ i dug se otpiše.
Za Nikolu Radosavljevića – Primarna emisija, i to usmerena, funkcioniše kada je pažljiva, dozirana i kada je deo monetarne i razvojne politike koja se sprovodi godinama. Nagla primarna emisija, pogotovo neselektivna i u trenutku kada ponuda roba i usluga pada, veoma je rizična i mogla bi izazvati haos kakav je nastao posle uvođenja sankcija 90-tih. Ova kriza se događa u trenutku kada je dinar žestoko precenjen, kada je ekonomiji evroizirana i kada građani štede gotovo isključivo u devizama. S druge strane, ino zaduživanje bi dovelo do rasta uvoza i dodatnog kvarenja tekućeg bilansa, a potom bi se Srbija godinama nosila sa dužničkim problemom, sa novim ciklusom budžetske štednje, padom plata i penzija itd. Rešenje bi trebalo da se kreće u pravcu veoma oprezne usmerene emisije i drastične štednje deviza u kojoj bi se uvoz robe široke potrošnje drastično morao reducirati. Jedino što u ovom trenutku olakšava situaciju je strahovit pad cena nafte (ali ja ne bih smanjivao cenu goriva bez obzira na to). Pritisak na kurs će ići bez obzira da li ima ili nema primarne emisije.
@Nebojša Katić, da li je ovo povoljna situacija za primarnu emisiju, i kako bi se, po vama, to odrazilo na EURRSD?
За Бориса – У Србији, kao и у огромном броју држава у развоју, сваки црни сценарио је могућ. Нећу елаборирати даље, развијати сценарија и додатно онеспокојавати читаоце.
Питање за господина Катића:
– Да ли је у Србији могућ либански сценарио после пандемије и новог задуживања државе? У смислу да држава прогласи банкрот и да се након тога ограничи подизање девизне штедње из банака на минимум?
Poštovani gospodine Jakšiću,
Hvala Vam na lepim rečima, ovo tim pre što sam imao utisak da na Ekonomskom fakultetu, blago rečeno, nisam naročito omiljen. Do sada sam uspeo da uspostavim normalnu i prijatnu komunikaciju samo sa troje ljudi sa fakulteta. Ugodno je i kada se neko iz akademskih struktura ne ustručava da nešto prijatno kaže autsajderu poput mene. Svako dobro, N. Katić
Postovani gospidine Katicu
Sa velikim zadovoljstvom sam procitao Vas poslednji prilog u Politici kao i sve ranije.
Potpuno se sa Vama slazem u analizi i zakljucima. Slavni Imanuel Valerstajn je svojevremeno pisao da je umesto Duha Davosa (Kopaonika) potreban Duh Porto Alegrea.
Zelim Vam dobro zdravlje.
S postovanjem pozdravi iz Beograda
Prof. Dr Miomir Jaksic
Za Remarka – Zvanična verzija je da kada uzimate kredit od MMF-a i kada ulazite u aranžman sa MMF-om, vi preuzimate obavezu da se odgovorno ponašate u svojoj ekonomskoj politici. U interpretaciji MMF-a to znači da morate voditi politiku budžetske štednje i da treba da prodate ono što je još uvek u državnom vlasništvu. To dalje znači da će privatni kapital nastaviti da vas kreditira, jer ste, eto, postali odgovorna država i privatni kapital zato ima poverenje u vas. U ciničnijem tumačenju, uzimanje kredita od MMF-a znači da će taj priliv deviza omogućiti stranom kapitalu da lakše i brže povuče novac iz zemlje, pa umesto da dugujete privatnom kapitalu, dugovaćete MMF-u. Razlika je u tome što MMF-u ne možete tražiti da vam otpiše dugove, a sa privatnicima to možete bar pokušati.
Za Nebojsu Katica
Mozda je suvisno pitanje, ali zasto Srbija mora da se zaduzi bas kod MMF-a?
Rekao bih da je sa blagim povlacenjem stednje iz banaka vec krenulo i to od prosle nedelje. Zanimljivo je pitanje sta ce uticati da gradjani masovnije zapocnu podizanje svojih stednih uloga jer se vec gomiliaju odredjene namirnice.
Unapred hvala na odgovoru.
@Ivan
”E peti oktobar je imao fantastičnu mogućnost da izgradi funkcionalan drzavni mehanizam na modernim mađunarodnim standardima, ali očito da narod, vođe i ideolozi tada još nisu dorasli takvom izazovu.”.
Ivene tacno ste definisali tumacenje peti oktobar,samo s malom greskom,a to je da sistem koji je uveden posle II Svetskog rata,je duboko ukorenjen u nasem drustvu,pa tako oni koji su stitili,cuvali,negovali i odrzavali,takav sistem jednoumlja pa i do 5oktobra kao i posle nisu dozvolili da se bilo sta ucini u mogucnostima izgradnje nove i efikasne moderne drzave i pocnemo sa 6oktobrom.Bilo je opstrukcija na svim nivoima,od sindikalnih predstavnika,preko privrednih asocijacija,zaposlenih u javnom sektoru,zakonodavnih sluzbi,institucija koji su trebali da vode racuna o drzavi itd..,oni su svi sabotirali na ovaj ili onaj nacin preobrazaj zemlje u funkcionalnu drzavu.I jedino je nazalost zazivele nakaradna brzo potezna ideologija da su ekonomske resurse prigrabili sumnjivi ljudi politicki poltroni tokom 90ih,ali i posle 5oktobra,kao i sto su se privatizovale mnoga preduzeca,kao i da su mnoga otisla u stecaj.Nazalost i danas je slicna situacija.Nase razmisljanje je u smislu ”daj sto pre da ulovljenog zeca strpamo u serpu da nam kojim slucajem ne ozivi i umakne,a posle cemo mi da s ulovljenim zecom praviti razna jela”. E to je ta filozofija razmisljanja,gde su razni politicari kao i nadlezne sluzbe razmisljale,a niko nije imao iskustva kako se moze organizovati funkcionalno drustvu,jer doticni ljudi ne vole funkcionalno drustvo.Dodao bi i tezak polozaj u kojoj se Srbija nasla kako 90ih,tako i posle 5oktobra,veliki problem smo imali i dalje imamo s Medjunarodnom zajednicom,kao i oni sa nama oko KiM,CG,R.Srpske,koje nam za sigurno ne olaksava da organizujemo funkcionalnu drzavu,naravno to ne znaci da nismo mogli da odradimo paralelno,ali nasa politicka elita nije stvorila glavne prioritete sta nam je ciniti za dobrobit Srbije,vec intrlektualne kapacitete smo bacili pod noge za licne pojedinacne interese,kao i partiske/ideoloske,a ne privredno ekonomske koje u sustini dolaze na prvom mestu kada je drzava u pitanju.Da koliko god mi odbijali ili odvajali ekonomiju/privredu od politike,ali oni su povezane grane u nasem drustvu,pa tako i vrlo suprostavljeni cinioci koji nas vode u konflikte i oprecne situacije,a nazalost to mozemo se uveriti i danas toliko godina posle 5oktobra.Svi imamo svoju odgovornost i putera na glavi,cast izuzetcima.
Za D. – Nisam siguran da to može naročito da zainteresuje strane čitaoce, ali ću možda ipak prevesti tekst. Hvala za sugestiju.
Pravo u metu. Prevedite na engleski da se podeli globalno.
Stanje stvari,
Vanredno stanje je svakako najveći izazov ovoj vladi, da li je bogom dano, da se stane na kraj iscrpljivanju naroda u vrtlogu beznađa, ili je to samo ubrzavanje ka totalnom sunovratu, to sad zbog same zgusnute kompleksnosti niko jasno od građana ne vidi, izuzev intuitivno-iskustvenog naslućivanja samih kreatira projekta, jer oni imaju najviše i najkvalitetnije informacije.
Ovo stanje je ustavna kategorija njeno osnovno opravdanje je da očuva bezbednost građana i red u zemlji. U vanrednoj situaciji moć represije može dati pozitivne ili negativne rezultate. To se da videti posle svođenja račina ukupan istorijski saldo će to jasnije pokazati.
Ovako stanje daje vladi veći manevarski prostor za sveobuhvatnu reformu sistema, koji se ne bi moglo kvalitetno reševati u uslovima koji su bili do nedavno.
E peti oktobar je imao fantastičnu mogućnost da izgradi funkcionalan drzavni mehanizam na modernim mađunarodnim standardima, ali očito da narod, vođe i ideolozi tada još nisu dorasli takvom izazovu.
Znači ovo je istorijski trenutak kolektivnog preumljenja, prelaska nabujalog kvantiteta ( potstaknutog planetarnim strahom za opstankom) ka prelasku u novi kvalitet, koji će dati šansu da se otvore sva teška pitanja koja nas opterećuju.
I obo neiskoristiti i samim tim opravdati sve žrtve i paćena bilo bi bogubno za nas a i šire.
Za Marka – Realistična varijanta je samo ona pod brojem 3. Unutrašnje rezerve su minijaturne i ne bi mogle izdržati ni manji udar od ovoga koji je krenuo. Srbija će se zato zaduživati na ino tržištu, i verujem, vrlo brzo tražiti pomoć MMF-a. Ključno pitanje je kakvim će intenzitetom ići trošenje deviznih rezervi. Najveći udar bi moga doći usled povlačenja stranog kapitala, kao i povlačenja štednje građana kako bi se ona tezaurisala. Pri tome, i da ne dođe do povlačenja kapitala, teško je verovati da će doći do priliva kapitala, a to je bio ključni faktor devizne likvidnosti. Ne treba zaboraviti da će dijaspora biti ozbiljno pogođena krizom u državama u kojima živi i da će manje novca dolaziti u Srbiju. Ukratko, sve će se prelamati preko ponude i tražnje deviza, dakle preko kursa dinara.
@Marko
Odlicno pitanje za G.Katica.Mislim da cemo mozda dobiti sasvim drugaciju ekonomsko-privrednu perspektivu od AV.Mozda ce AV odustati od nagovestavane kupovine zlata,mozda ce AV,Mali i Tabakovic ubrzati stampanje Dinara,ponovna nacionalizacija privatnih kompanija koja cese naci na rubu propadanja.Koristice se valuta koja je iznesena iz zemlje tokom 90ih,u dzakovima pa su vracali Toma Nikolic i sada AV,koristice se i doznake iz dijaspore koja zivi vise deceniski van otadzbine itd..,da ne spekulisem,vec da sacekamo Marko sta ce na tvoje pitanje odgovoriti mudri G.Nebojsa Katic,jer sada je ceo svet okrenut na glavacke.
Postovani gospodine Katicu,
Gledao sam danas intervju sa predsednikom u kojem govori o tome kako cemo zasigurno biti pogodjeni krizom nakon pandemije, ali zahvaljujuci odgovornoj politici imacemo dovoljno sredstava da te negativne efekte ublazimo. Kao instrumente navodii se ovim redom: 1) Unutrasnje rezerve, 2) zaduzivanje na domacem trzistu, 3) zaduzivanje na stranom trzistu. Ovo trece pretpostavljam da se ostavlja kao krajnja alternativa posto nam toliko dobro ide da ako drzava ne bude u mogucnosti da iz svojih izvora pomogne, nabavice novac od privatnog sektora da bi onda svojim merama stimulisala taj isti sektor da se oporavi. Postovani gospodine Katicu da li mozete da date neki komentar u vezi ove izjave? Takodje pomenuto je izmedju ostalog da Srbija odgovornom fiskalnom politikom je uspela da spusti javni dug na 60% BDP sto ce dodatno biti pouzdan znak investitorima da se zemlja ne nalazi u nekoj rizicnoj zoni koja bi mogla da dovede do destabilizacije sistema. U kakvoj se Srbija zaista situaciji nalazi i sta je ceka nakon svega ovoga kao zemlju koja egzistira na periferiji globalnog kapitalizma?
Unapred hvala na odgovoru
Ja vidim samo tri moguća scenarija, od koga je ovaj prvi najverovatniji, a možda budu i primese drugog.
1. Da se uradi krpljenje sistema kao što je to bilo 2008/2009, te da se nastavi po starom.
2. Da se izvrši reset dugovnog brojčanika pa da se izbrišu mnogi dugovi. Ovim bi sistem prodisao, a stara praksa gomilanja dugova bi se nastavila.
3. Da se bankarski sistem reformiše i zabrani bankama da izdaju nov novac.
Princip rada opisan u dokumentarcu ispod. Taj proncip nas je doveo dovde.
Tekst Gosp Katića je veoma dobar.
За Дамјана – Хвала на лепим речима. О похвалама госпође Смајловић први пут чујем од Вас.
postovani g.katic…
1.ne da čitanje vasih tekstova nije gubljenje vremena,nego je to preko potrebno i prava stvar…jasnoca izraza,sazetost,argumentacija i,sada se vec moze zakljuciti,potvrda stavova kroz vreme..
2.vrlo cenim vase pristojno upustanje u ‘klinc’ sa ovdasnjim umisljenim velicinama,drzeci se stiha poznatog pesnika..’ odgovor mu posalji vladiko,a cuvaj mu obraz ka on tebi’
3.dodao bih,kako je svojevremeno kazala lj.smajlovic,glavni uredn.politike…ukazavsi da ste zlata vredni za list,..bas tako je rekla…jer mozete delovati nezavisno od ovdasnjih koterija..
————————————–
malo je toga kod nas..
stoga,nastavite,molim vas…verujem,veliki broj citalaca ceka vase tekstove,sa nestrpljenjem.
p.s
ekonomiji nisam blizak,ali pratim Vas od 2005g…imam,mislim,sacuvane sve vase tekstove iz ‘polit.’,sa bloga i video nastupe..predavanje na kolarcu itd…
Za Mira – Srbija je mala da bi bila strateški partner takvoj sili kakva je Kina. Kina ovaj tip partnerstava neguje sa velikim broje država u Evropi i tu Srbija nema nikakav ekskluzivitet. Važno je, svakako, da Srbija neguje što bolje odnose sa Kinom, jer se do sada Kina pokazala kao ozbiljan, pouzdan partner.
Poštovani g-dine Katiću,
2014 ste napisa ovako:
„Iako imam mnogo simpatija za Kinu, za njene vredne ljude, sposobnu državu i fenomenalan ekonomski uspeh, Kina nije prirodni ekonomski saveznik Srbije i tu nema kompatibilnosti. Kina je konkurent, a činjenica da kineske firme grade u Srbiji, samo je jedna od sličica u mozaiku ludila. (Ovo se naravno odnosi i na sve druge slučajeve u kojima stranci grade u Srbiji). Najlepše hvala na komentaru i lepim rečima.“
Interesuje me Vaše mišljenje na osnovu dešavanja u poslednje vreme kao i to da je Rojters komentarisao da li je Kina našla novog strateškog partnera (Srbija)?
Ovakvi tekstovi “ prvo bace u euforiju,a posle na patos “ .
Vecina naroda (i komentatora) je za postojeci sistem. Ne cudi sto je nezapazeno prosla vest da ce Vucic pomoci ‘nas’ privatni sektor ( sa nekoliko mld. evrica ) .
Ko bi se tome usprotivio ! ? Mediji,opozicija,javnost,umetnici sto snimaju mnogobrojne serije gde slave tajkuncine ( i prave od njih mucenike ) , imitirajuci Holivud koga se dotakao tekst .
Za Ivana – Lepa reč nije skupa. Poziv MMF-a je vezan za oprost dugova najsiromašnijim državama i Srbija ne bi trebalo da bude u toj grupi. Ne verujem da će privatni kreditori potrčati da oproste dugove. Naprotiv, njihov argument je da finansijski sektor ionako trpi velike gubitke, pa nije red da se dugovi velikodušno otpisuju. Verujem da će biti manjih otpisa, ali da će se insistirati na reprofiliranju dugova. O reprofiliranju sam pisao ovde https://nkatic.wordpress.com/2014/06/24/argentine-u-raljama-finansijskih-lesinara-1/.
Za Katića i ostale
Vest:
MMF: Otpisati dugove siromašnim zemljama pogođenim korona virusom
MMF i Svetska banka uveli su krizne programe bespovratne pomoći i kredita za zemlje članice, dajući prioritet tranzicionim i zemljama u razvoju, koje već imaju teškoća sa vraćanjem dugova. Ujedno su pozvali bilateralne kreditore da zbog epidemije u što kraćem roku otpišu dugove najsiromašnijim zemaljama sveta.
Spada li u ovu grupu i Srbija?
https://www.danas.rs/ekonomija/mmf-otpisati-dugove-siromasnim-zemljama-pogodjenim-korona-virusom/
Sjajan članak. I ništa se neće oromeniti na bolje.
Za Marka – Već sam mnogo puta pisao da su valutna tržišta nepredvidiva, da je tzv. volatilnost ogromna i da je besmisleno davati bilo kakve savete. U kriznim periodima je to pogotovo besmisleno. Nekada je franak bio solidna zaštita, ali se nikada ne zna kada će CB intervenisati da bi sprečila njegov rast. Mnogi diversifikuju i ne drže sve u istoj valuti, ali diversifikacija ima svoje troškove, pogotovo na malim iznosima. Ko živi u Srbiji, za njega je mnogo važnije koliko će dinar biti obezvređen u odnosu na evro, a mnogo je manje važan odnos dolara i evra, sem ako se ne bavite valutnim špekulacijama. Da ne bude nesporazuma, ovo što sam napisao nisu saveti.
Poštovani gospodine Katiću,
dali ste odličnu analizu predstojećih makroekonomskih tokova. Pitanje iz mikroekonomske sfere- kako mali čovek da čuva svoju ušteđevinu u nadolazećem vremenu, u evrima ili dolarima? Koju od te dve valute će nadolazeća inflacija više da obezvredi?
За dedaizsrbijevansebe – Изолационизам се не може спровести у свету какав је данас, јер би вас „деизоловали“ час посла и то брутално. При томе, ни изолационизам није добра политика и како такав живот изгледа се видело деведестих у санкцијама. Србија је превише својих добара продала да би могла да претендује и на ограничену сувереност, а бојим се да ће криза која је почела додатно угрозити и остатке суверенитета.
Za Aleksandra – Preneću Vam ovde moj odgvor sa FB. Kolumne obično ne služe da se u njima daju sistemska rešenja i ja, bar do sada, nisam naišao na takvu kolumnu. Uzgred, moj tekst nije kritika kapitalizma, već je kritika neoliberalnog, banksterskog, otimačkog, brutalnog kapitalizma. Npr. socijaldemokratskom kapitalizmu ništa nije falilo, a jugoslovenski socijalizam je svakako bio bolji od tranzicionog kapitalizma. Sama reč – kapitalizam – pokriva različite, veoma različite sisteme.
Poštovani,
Zanimljiva kritika kapitalističkog društva i sistema.
Pristojno je kada se kritikuje određeni postupak da se ponudi i alternativno rešenje.
U vezi sa tim, ljubazno Vas molim da predložite alternativno rešenje kapitalističkom sistemu privrede i društva?
Hvala unapred na odgovoru.
Aleksandar Jovanović iz Beograda
Г Катићу , заговорник сам изолационизма , с обзиром да би врло лако могли бити енергетски и исхраном независни . Може ли нам и банкрот омогућити финансијску независност и можемо ли се , у смислу слободног избора снабдевача струјом , ослободити обавеза према страним произвођачима , “ инвеститорима “ ?
Za Mirka – Po logici stvari, cene nekretnina bi trebalo da padaju, kao i dinar. To je po logici stvari i iskustvu prethodne Velike recesije. Ponekad tržišna kretanja izmaknu logici. Ovo nije savet, već samo konstatacija onoga što smo ranije videli.
Poštovani gospodine Katiću,
Najljubaznije Vas molim za Vašu najslobodniju prognozu kako će Kovid 19 uticati na:
1. Cenu nekretnina (stanova) u Beogradu, i
2. Kurs dinara u odnosu na EUR i USD.
Unapred hvala na odgovoru.
Sve najbolje,
Mirko
Pa, dosta ste propustili do svoje pedesete godine, no nikad nije kasno da nadoknadite. Pino, siraz i sabli su vrhunski izbor, ali u svojim najboljim izdanjima predstavljaju Covid 19 za novcanik (ne pitajte kako znam)… moje skromno misljenje je da je za sve ostale analize prerano (plemeniti metali, nekretnine, sirovine). Trenutno je najbolje „leteti ispod radara“, uzivati koliko se moze, uzdati se u zdravu pamet i cekati da se prasina slegne, odnosno pogled razbistri…
Poštovani,
Kakve su vaše procene vezane za cenu nepokretnosti u Srbiji? Konkretno mislim na Beograd i Novi Sad gde je u poslednje 3 godine došlo do značajnog rasta cena. Da li očekujete scenario kao i 2008 kada je posle krize visoka cena ostala jos bar dve godine uz značajno smanjen obim prometa.. Tek 2011 je došlo do pada cena, pogotovo novogradnje.
@ Ivan K.
Inspirisn Vašim kometar – prilogom, a sledstveno mojim prošlim kometarima i naravno Nebojšinim sjajnim tekstovima prilažem jedan članak koji vreujem može da doprinese dubljem osvetljavanju fenomena sprege konoropandemije i politike.
Moje mišljenje:
Demokratija je iscrpila sve svoje ideje, političari više nemaju rešenja za obične ljudske potrebe.Sledi kopernikanski obrt, bez velikih ratova i stradanja.
Autor – Toni Valker Toni Valker je savest čovečanstva
Vanredni profesor, Škola komunikacija, Univerzitet La Trobe
„Lideri najvećih svetskih ekonomija okupili su se ove nedelje na virtuelnom G20 da „učine sve što je potrebno za prevazilaženje pandemije koronavirusa“. Ali stvarnost je da je globalni kapacitet za suočavanje sa najvećim izazovom međunarodnom blagostanju od drugog svetskog rata ograničen i pokidan.
https://theconversation.com/coronavirus-shines-a-light-on-fractured-global-politics-at-a-time-when-cohesion-and-leadership-are-vital-134666
За калауз – „Политика“ увек касни неколико дана са објављивањем текстова из рубирике „Погледи“. Мој текст ће вероватно бити објављен у понедељак после 18 сати.
„A KADA PROĐE PANDEMIJA – objavljeno u dnevniku „Politika“ od 25.3.2020.
25/03/2020 od Nebojša Katić“
Izvinite, pitanje se odnosi na Politiku.rs. Ne mogu da nadjem Vas clanak na Politici.rs. Niti preko gugla niti преко претраге на Политике.rs. Тражио сам и кроз Архива.попитика.rs од 24.03-26.03 и ништа. Можда тиме Плитика штити своје папирно издање ?
За Ивана С. – Имамо неколико Ивана на блогу, па би требало додати неко слово уз име. Ја ћу бити слободан да Вам додам С.
О пандемији као инструменту рата се не бих изјашњавао, јер немам поузданих информација, а не бих се упуштао у спекулације. Иван К. Је у прави када каже да је спорно да ли је реч о пандемији. У свом драфту тексту сам реч пандемија стављао под наводнике, али сам после одустао да ми не пребаце да потцењујем вирус.
Већ сам указивао да Кина као моћна силе има сличне интересе као и све велике силе и да се то мора имати у виду. Кина свој колонијализам намеће много мекше, не залази у политичку сферу, не иритира, разумна је и није арогантна. Али, мисија Кине није да шири социјализам, већ да шири своју економску моћ. Кина ништа није добила на тацни, па је бесмислено да то другима омогући.
Имиграција ће свакако „трпети“ неко време, али ће све вероватно доћи на старо и доскорашњи трендови ће се наставити.
Све и да је Србија у много бољем стању него што јесте, удар који је дошао и који ће се појачавати, био би страшан. Судбину земље у тренуцима кризе одређује стање њеног текућег биланса и њена нето девизна позиција. Нажалост, ту Србија стоји јако лоше. Негде сам већ рекао да би криза могла личити у бољем случају на они из 2008, а у горем на ону из периода санкција. Чињеница да су странци власници банкарског система битно отежава излазак из кризе. По правилу, у кризама долази до повлачења капитала из земаља развоју. Пријатно сам изненађен, бар судећи по курсу динара, да то већ није почело.
За калауз – Не разумем питање – на који текст мислите?
.
Прво, треба утврдити исправност тезе да се ради о пандемији. Да ли званичне бројке дају основ за тај термин? Како се до тох бројки дошло : којим методама се изводе тестирања, и колика је њихова поузданост? Шта закључити из чињенице да нам је тешко или немогуће да дођемо до те просте информације? Шта о тврдњама низа експерата које доводе у питање занични наратив о вирусу, и да проблем није вирус већ губитак имунитета због загађености, и да је највећи проблем подбацивање институција и друштва у бризи о здрављу? *
Друго, онај ко је у стању да води трговински рат, тај мисли на више нивоа, или у више димензија, и ништа није „само“ већ је мултинаменско.
Пријатељства се стварају поступно, а по правилу и тешко и неизвесно.
.
Ствари се углавном дешавају онако како се прохте елитама моћи. А оне су по обичају глобалистичке.
.
„Those who do not think outside the box are easily contained.“
.
Г-н Катић се о томе већ изјаснио, у чланку.
(*)
http://gen.lib.rus.ec/book/index.php?md5=8AF158106AA15B1F09EDE71D109829A6
https://t.co/KhDCZSQ3Kj
https://vashiva.com/
U kojoj rubrici je objavljen ovaj Vas clanak Gospodine Katicu. Da li je on line ?
Za Nikolu M. – Do svoje pedesete gotovo da nisam okušao alkohol, čak ni pivo. Sada pijem crno vino, pino ponajviše, mada sam se u poslednje vreme primio i na širaz. Leti mi prija belo – šabli.
@thi
Wine is a mirror of human souls.
Therefore do not plant any other tree before the vine. “
„Wine, my dear, and truth are old friends
* Greeting,
https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2020/03/denmark-freezing-its-economy-should-us/608533/
Mozda interesantno i primenjivo resenje dolazi iz Danske.
Posto je vec pomenuto vino, ne mogu da odolim a da Vas ne pitam da li vise volite crno ili belo (ako konzumirate), kao i da li imate da preporucite nesto dobro. Ovo se svakako ne bi moglo podvesti pod „poslovni savet“ : – ) Mozda ce se pitanje nekome uciniti neozbiljnim, ali sam siguran da razmisljanja o licnim zadovoljstvima pomazu da se mozak velike vecine ljudi resetuje iz stanja u kome se trenutno nalazi i vrati u „racionalni modus“…
За Ивана:
Трговински рат између Кине и САД траје и даље. Овај вирус га је само учинио суровијим, као што је убрзао и долазак кризе. Довољно је само прочитати међусобна препуцавања Кине и Америке око тога ко је „заслужан“ за избијање пандемије. Чак је Доналд Трамп лично вирус назвао Кинеским, након што је потпарол кинеског министарства спољних послова директно оптужио САД за убацивање вируса у Вухан.
Економске последице за читав свет су већ катастрофалне, сада је само ствар издржљивости народа битна. Чији народ је навикао на санкције и сиромаштво, тај ће превагнути. Нешто ми говори да то неће бити Американци, а ни слуђени ултра-либерални Европљани. Такође, густина насељености становништва је пресудна током пандемије. Погледајте Русе, они су најмање погођени управо зато што немају велику густину насељености.
Европа је највећа жртва овог рата, јер се он води преко њених леђа. САД већ користе свој утицај да пошаљу још трупа у Европу, под разним сумњивим изговорима. Криво им је што Кина и Русија преузимају примат у достављању помоћи за најугроженије Европљане. Блумберг је објавио један циничан чланак о томе како Путин користи вирус за ширење свог малигног утицаја у Европи:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-23/putin-flies-help-to-virus-stricken-italy-exploiting-eu-fumble
Што је занимљиво, јер тренутно не могу сами да се изборе са вирусом и очајно им је потребна помоћ. САД је од данас највеће жариште COVID-а 19 на свету. Ако се овако настави, врло је могуће да ћемо видети суштинску промену на глобалном нивоу и суноврат угледа и моћи САД. Долар ће потонути у бесцење, а штафету светског лидера ће преузети Кинески змај.
Поштовани, хвала вам на још једном дивном тексту. Количина знања и информација коју поседујете је фасцинантна и искрен да будем љубоморан сам на ваше знање. Свет а наручито Европа се налази у једном шизофреном стању, а последице ће се осетити дуги низ година. Имао бих неколико питања за вас а и за остале посетиоце форума. Да ли је пандемија вируса уствари трговински рат између Америке и Кине, који се отргао (намерно или ненамерно) контроли? Да ли би цела ова ситуација могла значити постепени крај неолибералног колонијализма јер су Кинези за сад маестрално решили ствар и стекли велики број пријатеља у Европи? Да ли ова криза може значити затварање граница за раднике и становништво из земаља трећег света у ЕУ, с обзиром да је неминовн рецесија и у земљама ЕУ и да ће на тај начин заштитити своје раднике? Како видите начин да Србија изађе после пандемије из кризе с обзиром да нам целокупни банкарски систем држе странци? И да ли је могуђе повлачење страног капитала из наше земље?
@G.Katic,
UK je napustila EU,ako uporedjujemo s Francuskom koja ije imala do skoro proteste zutih prsluka,sto nije slucaj bar ne do sada s UK,mislim od kada je Tacer resavala probleme s demonstrantima.Ne mislim da je bolje biti unutar EU,ili van EU,to ce buducnost pokazati.
@thi – I would not go that far, since I will take my glass of wine later, but I am afraid that we are witnessing very strange events that defy logic and common sense.
worst case …
I just thought … if the skeptics are correct and the whole thing is just a pandemic in our minds (not a real one) … but created by powerful players (by media) … what if those players use it and introduce deadly viruses now where they think it will benefit them?
What if the CIA et al. have corona viruses in stock that are deadly but the scientific community knows nothing about and when victims are tested, the test will show covid-19?
They can kill anyone, any dissident worldwide and nobody will ask any questions, nobody will raise any suspicion. They could kill entire nations or bring them to the brink of extinction and all would just cheer the totalitarian measures that have been taken by their governments …
We expect freedom & liberation — or doom. So what will they give us.
(written after some glasses of good wine … but hopefully still usable)
@thi – Thank you for your kind words. You might be interested to read this article which I wrote in English in December 2019: https://nkatic.wordpress.com/2019/12/23/sleepwalking-into-the-void-tekst-objavljen-u-dodatku-nemackog-dnevnika-junge-welt-od-18-12-2019/.
Za Gosu – To je vrsta analize u koju se ne bih upuštao jer su okolnosti koje određuju sudbinu i položaj naroda vrlo složene. Uzgred, ne vidim da je UK npr. odmakla Francuskoj.
Mogli smo i mozemo drugacije i bolje
I just read your article in translation. It is by far the best commentary I read since the start of the crisis!
Congrats²! and thank you.
@G,Katica
Zar je slucajno da zemlje Latinskog porekla imaju velike probleme?Takodje i u Evropi,kao i u srednjoj-juznoj Americi?Da li ce uvek anglosaksonci i germani prolaziti bolje od ostalih?
Razmišljaj globalno deluj lokalno:
Erdogan: Svet neće biti isti, nastaje novi politički i ekonomski sistem
U intervjuu televizijskom kanalu TRT rekao je doslovno: „Svet se kreće ka epohi kada više ništa neće biti kao ranije“
„Svim srcem verujemo da ćemo još jednom biti svedoci dubokog značenja iza božanskog reda našeg Gospoda.Svet se kreće ka eri u kojoj posle te pandemije ništa neće biti isto i biće izgrađen novi globalni politički, ekonomski i socijalni sistem.Mi kao Turska ulazimo u ovu novu eru sa velikim prednostima i jakom infrastrukturom.
Pred nama je prilika da postignemo svoje ciljeve za 2023. godinu pre nego što to očekujemo.
Očekuje nas svetla budućnost.
Sve dok obraćamo upozorenja, budite strpljivi, budite oprezni i obratite pažnju na ličnu i ekološku higijenu.
Mi ćemo preduzeti mere, boriti se i mudro postupiti. Čovek predlaže da Allah raspolaže.
Želim vam svako dobro zdravlje. “
Erdogan ovo kad govori, a slično i Putin, nija baš šupljo.
Barem za nas naivne 🙂
Za Nebz – Teško je prognozirati šta će se dešavati i gde je tačka pucanja, ako je ima. Do sada smo u Evropi videli samo jednu ozbljniju pobunu, onu u Frnacuskoj. Italija bi mogla biti sledeća. Pobune koje se zbivaju u Latinskoj Americi npr. medijski se skrivaju kako bi se režimima dao prostor da silom suzbiju te pobune. Kriza koja se odvija pred nama biće veliki izazov za vladare i njihovu pretorijansku gardu, a posao im je olakšan jer su leve alternative rasturene, ili se radi samo o prerušenim desničarima.
Licno ne verujem dace u skorijoj buducnosti biti neki pravedniji svet,pogotovu ne za treci svet.Dokle god se budu mogli korumpirati politicari,ili politicari trazili ”apanazu”,i dokle god oni budu ti koji ce kontrolisati i vladati privredom,dotle ce doticne zemlje i njihovi gradjani ziveti u iluzijama bolje buducnosti.I sad po svim komentarima niko ne spominju kako ce Kina izgledati posle ovog zaraznog virusa,posebno njen izvoz?Takodje nedostaje komentari po pitanju ekologije i uticaja korona pandemije na ekolosku situaciju na planeti Zemlji.I pored da se zakon u Srbiji”zaobisao”,povodom uvodjenja vanrednog stanja,da li nam govori da jedino s vanrednim stanjem mozemo zemlju uvesti u red?Mnogo pitanja,a nemamo odgovora.
G. Katič je neosporno veoma pametan, pronicljiv i vrlo pismen čovek. U temeljima njegovih textova zivi zahtev za promenom poretka koji bi rezultovao pravednijim svetom. Kojim snagama to sprovesti? Kritičnom masom pametnih pojedinaca? Svaka vlast ima na tribinama stadiona i pred tv ekranima ogromnu vojsku spremnu da brani ovaj svet koji oni smatraju najboljim mogucim, panem et circenses. Zanima me šta o ovome misli cenjeni g. Katič. Unapred hvala
Za Ivana – U svom tekstu sam dao odgovor na vaše pitanje. Ako npr. SAD odluče da daju poklon državama poput Srbiji od recimo 5 milijardi dolara, onda ove deklaracije zvuče dobro. Ako žele da Vam pomognu kreditima, tada će Vas opljčkati. Ne treba nasedati na jeftine, retoričke trikove.
Ovo o cemu pise gosn Nebojsa se poklapa, pomislio bih, sa onim sto je kazivao Bil Gejc putem video linka juce / prekjuce. A to je.. da ce ekonomski slaba drustva platiti vecu i skuplju cenu.
Dok nam surova sadasnjost, najvjerojatnije izgleda ovako..:
Господине Катићу,
Лидери земаља-чланица Г20 усвојили су документ након самита о вирусу корона, у којем се наводи да ће Г20 уложити пет билиона долара у светску економију за превазилажење финансијских последица пандемије вируса.
Г20 је, такође, спремна да учини све што је потребно за превазилажење ове пандемије, заједно са Светском здравственом организацијом (СЗО), Међународним монетарним фондом (ММФ), Светском банком, Уједињеним нацијама (УН) и другим међународним организацијама“, наводи се у изјави.
https://www.fox13memphis.com/news/world-g20-leaders/GH4FTDOEI6QOUMMQNUZ4T74W3A/
Ова вест буди неку наду да није све тако црно и да после овог планетарног колапса мора доћи неко ново оптимистичније време.
Видљиво је да се овде завршава један историјски циклус а рађа се нови.
Не личили ова вест на Маршалов План?
Молим Ваше мишљење
Vec je pocelo. https://mattstoller.substack.com/archive
Da dozvolim malo cinizma, da se virus nije pojavio sam, elite su ga trebale izmisliti. A mozda i jesu, verujem da nikada necemo saznati. Na koncu, nije ni vazno.
Mnogo crne istine na jednom mestu u ovako kratkom tekstu. Kraj teksta opet zabrinjava i uliva strah.
Za Olgicu – Hvala na lepim rečima. Nadam se da čitanje mojih tekstova neće biti gubljenje vremena.
Za Nebojšu,
Znači za ponudu je kriv mahom virus, shvatam.
Hvala na pojašnjenju.
Dobar dan, Gospodine Katiću,
Danas mi je moj muž-jedinac pokazao ovaj Vaš članak i ja sam ga progutala u jednom dahu. Odslušala sam i panel diskusiju Svet iz drugog ugla. Vi ste za mene otkriće i sada ću da potražim sve što ste pričali i pisali, da što više naučim o savremenom svetu u kome pokušavam da što kvalitetnije živim. Naslućivala sam, laički, da je u toku jedan socijalno-ekonomsko-politički eksperiment, ali ko ga sprovodi, sa kojim ciljem i šta će se odigrati na kraju, nisam mogla ni da naslutim. Hvala Vam za svaki putokaz na svetskoj raskrsnici puteva.
Za Ivana – Ilustrovaću pojednostavljenim primerom. SAD su najavile da će dati svakom građaninu po $1,200 (nisu bitne finese plan). Da je reč o krizi tražnje, efekat bi bio relativno jednostavan – građani bi otišli u radnju i nešto kupili, radnja bi naručila robu od proizvođača, fabrike bi radile itd. Građani bi možda otišli u restoran, bioskop, kupili avionsku kartu i otišli na vikend. Ali, kada građani danas dobiju novac i odu u restoran, on je zatvoren. Radnje, sem za ishranu su zatvorene. Fabrike stoje, avioni ne lete, vozovi ne voze. To je sada problem ponude. Novac koji ste upumpali u sistem ne daje efekte koje imate kada je problem samo pad tražnje. Otuda će novčani poklon verovatno biti korišćen da se domaćinstva malo razduže, pa će država tako indirektno više pomoći bankama.
Za Nebojšu
Dodajete – Не треба заборавити да ово није само криза тражње, већ је и криза понуде, и да се по томе битно разликује од 2008.
Funkcionalno tržište čini upravo ukupnost odnosa između ponude i tražnje.
Pod pojmom tražnje podrazumevam -količinu dobara koju su kupci spremni da kupe u vreme ove krize.
Pod ponudom podrazumevam – ukupnu količinu dobara koju su proizvođači spremni da ponude na prodaju po određenoj ceni.
Koliko Vas razumem da će ova kriza izazvati smanjenje kupovine i kupovaće se samo ono najneophodnije, za preživljavanje. Jer će strah potrošača navesti na kupovinu samo neophodnih stvari.
To za posledicu ima smanjanja BDP i naravno smanje ekonomskog rasta
Mislim da je problem ponude primarniji jer u njemu učestvuje više rizičnih faktora. Počev od otakza radnika, redovnog snabdevanja tržišta, zaustavljanja proizvodnje, transporta itd.
Ako ovo moje shvatanje nije zaokruženo u jedan jenostavan ekonomski ciklus molim Vas dopunite ga.
Navala na komtaru
За Ивана – Не треба заборавити да ово није само криза тражње, већ је и криза понуде, и да се по томе битно разликује од 2008.
Za Nebojšu – Maske su odavno pale, a ovo o čemu gospođa fon der Lajen priča se već praktikuje. O tome sam pisao krajem 2016 ovde: https://nkatic.wordpress.com/2016/11/10/srpska-lekcija-nemackoj-a-i-ire-objavljeno-u-dnevniku-politika-09-11-2016/.
Oprostite što se komentar ne nadovezuje direktno na temu članka. Ali ne mogu da se ne setim vaših konstatacija na naše prodavanje strateških kompanija (da ne dodajem – u bezcenje), dok od pre nekoliko sati gđa fon der Lajen je i zvanično izjavila da Evropa (i.e. EU) mora zaštititi strateške kompanije od prodaje?! Razlog je naravno kriza. Slobodno tržište kao mit za (polu)kolonije. https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-eu-companies/eu-leaders-to-shield-strategic-firms-from-hostile-interest-amid-crisis-idUSKBN21D1FW
Ево један пример како просечни директор у САД размишља у доба кризе:
https://dalton.substack.com/p/letter-to-myself-in-late-2008
Издвајам:
„Doing multiple small layoffs is a form of cascading failure. Do one layoff, but much much deeper than seems correct. Do it decisively. Do it so that you get profitable. In your case that is something like a 70% cut, not a 5-10% cut. Yes you read that right: a 70% cut. Cutting once and cutting hard allows you to reassure the people that are still here that you are truly profitable and won’t need to do it again. Doing a layoff and remaining unprofitable and counting on fundraising to save you is a stupid plan.“
Превод:
Урадити више мањих отпуштања је облик каскадног пропадања. Уради једно отпуштање, али много, много веће него што се чини исправним. Уради га одлучно. *Уради га да би (п)остао профитабилан. У твом случају, то је неких 70% отпуштених, а не 5-10%.* Да, добро си прочитао: 70% отпуштених. Отпустити једном и отпустити пуно омогућава ти да увериш људе који су и даље ту да си заиста профитабилан и нећеш морати то да поновиш. Отпустити људе и остати непрофитабилан рачунајући да ће те донације спасити је глуп план.
Замислите Америку у доба кризе у којој је 60-70% људи отпуштено како би компаније остале профитабилне.
ima u ovoj analizi i prognozi dosta korektnog iz mog ugla gledanja. medjutim sa tim da da je to nesto novo, da se pare stampaju u neizgled, stim se ne slazem. to je strategija decenija-odkad zlato vise nije podloga za valutu.cilj je deflacija. dug danas nije problem za mocne drzave,cak je to pozeljno. jer novac je odavno vec cisto virtualno tako reci.(cak treba da nesatane novac i da nastane beznovacni-sistem?) neigra vec duze vremena dal je plus il minus ispred bilanca. cak je minus bolji jer se vise moze zaraditi.jer kamate su tako niske, kao nikad.kroz krizu treba da se stvori nove kapitalne i mocne pozicije naravno ovo iz gledista takozvanog zapadnog svijeta il neo-kolonialnog i neo-liberalnog sistema.kriza je bitna za kapitalizam i namjerno se izaziva.ko je jaci taj dobitnik. sve prepisano iz darwinistickog pogleda na prirodu. samo sto ja licno nisam fen od darwina.on je samo stvorio legitimaciju za nekrokapitalizam al nije neko ko je istinu prepoznao. tako da ja zelim i vjerujem da ce ova citava ideja jednog dana ce izceznuti u prah i nista. nijedna ideja ne obstaje zauvjek. pritisak stvara kontra-pritisak. al taj kontra-pritisak moze samo ako ljudi se probude iz masivne hipnoze sprovedena ove uniformisane medialne distribucije koje sluze neo-liberalnoj ideji. na kraju cemu svi biti pametniji. samo pitanje kad cemo staviti tacku.
Za Miloša – Odgovor na Vaše pitanje bio bi finansijski savet, a kao što znate, to ne radim.
Za Lazara – Izlazak Rusije is sporazuma sa OPEC-om je najverovatnije bio uperen prema američkim proizvođačima nafte koji su od sredine prošle godine pretili i Ruse i Saudijce u količini proizvedene nafte. Ovo štampanje dolara i evra je stara, rutinska politika i nema veza sa ruskim izlaskom iz sporazuma.
Za Gosu – Mislim da možemo očekivati da Srbiju, u najboljem slučaju, pogodi kriza poput one iz 2008, a u katastrofičnom scenariju, kriza poput one kada je Srbija bila u sankcijama. Protekcionizam je već na sceni i biće pojačavan.
Za Đoleta – Iznenadni uspon posrnulog, bukvalno sklerotičnog Bajdena i rušenje Sandersa govori o tome da je pobuna pacifikovana, bar za sada.
Online konferencija: Biznis u izazovnim vremenima
https://zoom.us/webinar/register/WN_ggmXSU1hRPOThT99d7S5rw
Goran Nikolić sa Instituta za evropske studije
– Amerika svakako za sebe radi najbolje i to će joj pomoći da ublaži teret krize, imajući u vidu pesimistične prognoze.
Američke federalne rezerve će, praktično, štampati novac i blago poboljšanje na američkim berzama rezultat je energičnih akcija i objava te ustanove. Ali, vidimo da je ostatak sveta prilično pogođen, posebno Indija čiji je glavni indeks pao čak 13 posto, kao i Novi Zeland. Evropa je i dalje u padu. Dakle, očekivanja nisu dobra, investitori na berzama su uplašeni, a mogućnost za recesiju je sve veća. Tačnije, tako nešto je teško izbeći.
To što će Amerika izlaz iz ove krize pokušati da pronađe u štampanju dolara, bio bi neuobičajen potez do 2008. godine. Međutim, od tada to nije ništa neobično.
To nam govori i „kejnzijanska revolucija”. Naime, genije ekonomiste Džona Mejnarda Kejnsa i jeste u tome što je uvideo da ako nemate tražnju, morate je kreirati, makar i veštački. To znači – novcem. Dakle, ako ste zemlja koja ima rezervnu valutu, onda imate neviđen prostor da štampate svoju valutu i da time ne ugrozite svoju makrostabilnost. To je privilegija koju druge zemlje nemaju. U suštini, Amerika radi ono što može u ovom trenutku, a to je da sebi pomogne fiskalnom i monetarnom ekspanzijom”, primećuje Nikolić.
Svaki Vaš tekst uznemirujuće me smiruje
Gejts je osvajanje svetskog trzista korona vakcine 1981. odlozio za 2020 godinu, po knjizi Oci tame, jer se iste godine pojavio revolucionarni proizvod IBM PC. On je prevario proizvodjaca mikroprocesorskuh ploca SCP, kupio od njih operativni sistem QDOS za 75.000$ (platio je i sudsku kaznu za prevaru od sitnih 1 milion dolara), platio njihovog programera Petersona da ga dogradi uz rigoroznu IBM kontrolu, dao mu ime po maloj nepoznatoj kompaniji Microsoft MS-DOS, prodao licencu IBM-u koji mu je dao naziv PC-DOS, uz pravo da ga prodaje kloniranim PC-jevima. Kasnije su doslI OS/2, Windows, Internet Explorer koje je isto nabavljao na trzistu i brendirao pod nazivom Microsoft, i osvojio i dalje ima monopol na svetskom trzistu. SARS vakcina je donela 3 milijarde dolara, korona ce mnogo vise. Gejts je globalnu javnost pripremio na potrebu smanjenja broja stanovnika likvidacijom penzionera i socijale. Za proizodnju vakcine treba 18 meseci, on je poceo proizvodnju septembra 2018, Tramp je poceo prodaju 21.03.2020., objavom da je raspoloziva i vestom trgovackom pricom da je nece biti dovoljno za sve Amerikance! Americi trebaju te pare od vakcine da ojacaju dolar, jer joj jacanje kineske ekonomije preti da Juan preuzme od dolara primat na medjunarodnom valutnom trzistu i u eventualnom stampanju para. Naravno da stoji da ce novim stampanjem para da se izvrsi diferencijacija velikih banki i kompanija u odnosu na male, koja ce biti maskirana koronom!!! Vec sada primanja 1% najbogatijih u Americi su u rangu 50% Amerikanaca koji primaju do 30.000 dolara godisnje.
Gospodine Katiću,
Gledajući iz ugla pojedinca, da li je bolje sada postojeću stednju u evrima pretvoriti u zlato ili ostaviti takvu kakva jeste? Mene je licno strah da ne dodje do velike inflacije evra i gubitka višegodišnje ustede. Sve sam bliži ideji kupovine investicijskog zlata. Hvala puno na odgovoru!
„Koliko god paradoksalno zvučalo, kovid 19 je dar s neba za zapadne vladajuće političke i ekonomske strukture“
Moguce da je sa neba ako su ga izbacili iz drona….
Najpre, sve pohvale za odlican tekst. Pravo je uzivanje citati vase analize.
Da li smatrate da je izlazak Rusije iz OPEC+ dila i okretanje ledja ostalim proizvodjacima nafte nesto sto je dodatno uticalo na stampanje novca u zemljama zapadnog bloka? Da li vidite neku korelaciju izmedju ova 2 dogadjaja?
У тексту се задуженост грађана и привреде наводно као узрок. То не може бити.
Наравно главни реметилачки фактор је квази идеологија.
@G.Katicu,
Sta mozemo ocekivati kada je privreda i preduzetnistvo u pitanju kada se tice Srbije i ako svi znamo da Srbija nije usamljeno ostrvo u okeanu?Negde sam u jednom komentaru procitao da se misli da ce se pojacati protekcionizam u mnogim zemljama?
Prilicno crno ali realno predvidjanje g. Katicu. Nekako ipak racunam s tim da je svest o ogromnim socijalnim tenzijama dosla do nekih bitnih glava. Na ovo sto danas imamo, a ako bi dalji sled dogadjaja isao prema vasem predvidjanju, haos i gradjanski rat bi bio neizbezan. Dosta toga ce se pokazati na sledecim izborima u USA. S Bajdenovom pobedom scenario bi bio takav, docim s Trampovom pobedom stvari bi isle verovatno drugacije. E ali kako drugacije, tu su sve opcije moguce, obzirom da globalisticka neoliberalna oligarhija nema nameru da se preda. Besni su jer su svedoci da se stvara kriticna masa glasaca u USA spremnih da fudamentalno menjaju sistem. Tu vise nema nazad.
Hvala na odgovoru. Pozdrav
Za Zokija – Tu nikada nema pouzdane prognoze, pogotovo ne dugoročne. Ako se SAD bude brže oporavljala od EU, tada će dolar verovatno jačati, ali ni to nije garantovano. Jačanje dolara poslednjih nedelja je verovatno vezano za činjenicu da SAD odlučnije donosi odluke da interveniše, a i generalno, u vremenima krize, dolar jača.
Sta mislite , kakav ce biti odnos evro – dolar? Mislim na kurs. Pozdrav
@Zoran – Nadamo se da je neoliberalizmu zazvonijo kraj.
Inspirativni Paul Mason
https://pescanik.net/ekonomija-posle-virusa/
Za Zorana – Slično se komentarisalo i 2008/2009, ali se ništa nije promenilo. O tome sam pisao u poslednjem delu ovog teksta https://nkatic.wordpress.com/2010/01/20/neoliberalni-koreni-svetske-ekonomske-krize/.
Interesatna analiza, svi zivi komentatori koji citam kazu kako Korona Virus oznacava kraj neoliberalizma. I da ce drzave sada gledati da najvaznije stvari hrana, lekove, Medikamente sami proizvode.
A i sve vlade pocele da daju pare ko lude. Nemacka biliona evra daje da spasi privredu. Razmislja se da svaki EU gradjanin dobije 5000 evra od centralne banke kao poklon. Razmislja se o stvarima Koje su bile ne verovatne do kraja.
Nadamo se da je neoliberalizmu zazvonijo kraj.
Pol Mejson 2016 piše,
KRAJ ERE Kapitalizam je GOTOV, a ono što sledi će vam se SVIDETI
Guardian/Paul Mason 14.09.2016. 15:01
Živimo smrt kapitalizma. Ono što će uslediti, srećom, moglo bi da predstavlja mnogo bolji sistem u kome ćemo raditi manje, biti plaćeni pošteno i živeti ekonomski mnogo slobodnije nego do sada. Dobro došli u postkapitalizam!
Kapitalizam, piše Mejson, neće biti srušen marševima radnika, već nečim mnogo dinamičnijim, nečim što je bilo „nevidljivo“ u starom sistemu, ali što će se probiti, preoblikovati ekonomiju i stvoriti nove vrednosti i ponašanja.
Smena kapitalizma postkapitalizmom biće ubrzana spoljnim šokovima.
Tri ogromne promene
Razvoj tehnologije doneo je tri glavne promene.
Prvo, smanjio je potrebu za radom: zamaglio granicu između rada i slobodnog vremena, kao i granicu između rada i zarade. Talas automatizacije je tu ne samo da zameni ljudski rad, nego da svima olakša život.
Druga promena je sve slabija sposobnost tržišta da samo formira cene. „Tržišta su formirana na principu oskudice neke robe, a danas na njemu vlada izobilje informacija. Odbrambeni mehanizam sistema od takve situacije je formiranje monopola velikih tehnoloških kompanija, i to u meri koja nije viđena u poslednjih 200 godina. Ali, ti monopoli ne mogu da traju“.
Zašto? Jer se njihovi biznis modeli zasnivaju na privatizaciji društvenih informacija, a to je u suprotnosti sa osnovnim principom čovečanstva – da upotrebljava ideje slobodno i besplatno.
Treća promena je spontani rast proizvodnje zasnovane na masovnoj saradnji: dobra, usluge i organizacije više ne reaguju na diktate tržišta.
„Ipak, postkapitalizam je nova forma ljudskog ponašanja i klasična ekonomija ga još dugo neće prepoznati kao relevantan“.
Svetski šokovi
Svetski šokovi – globalno zagrevanje, manjak energenata, populacija koja stari, migracije – menjaju dinamiku kapitalizma i čine ga nemogućim na duže staze. Remete društveni poredak i infrastrukturu u finansijski komplesknom i osiromašenom društvu.
„Ako sam u pravu, logičan potez pristalica postkapitalizma jeste da grade alternative, da koriste moć vlasti na radikalan način i usmere sve snage ka tranziciji, a ne da brane elemente postojećeg sistema. Ako mogu buduću ekonomiju da svedem na jednu stvar, onda je to open-source model“, piše Mejson.
Mnogi ljudi počinju da shvataju da im je prodat san koji nije u skladu s onim što bi mogli da imaju i da su zbog toga ljuti i povlače se u forme nacionalnog kapitalizma koji će samo razoriti svet, smatra Mejson i predlaže pravljenje održivog projekta koji će zameniti stari i koji će istorija da opravda, a planeta da podrži.
„I to moramo to što pre“, zaključuje Mejson.
Za Igora – Sada su svi scenariji mogući. Ono što gledamo je samo više istoga – štampanje novca je jedina ideja, ali bi posle nje moglo uslediti doba otvorenog protekcionizma i velike parcelizacije svetskog tržišta. Meni se čini da će velike korporacije biti spašene, ali da će ogromni delovi ekonomije biti prepušteni sudbini, zbog korone, dabome. Važno je da postoji izgovor, a mehanizmi potpune kontrole društva su već na delu.
Ovo je slikoviti prikaz sveta u kojem se sada nalazimo:
https://brrr.money/
Gospodine Katicu, vasa analiza pociva na pretpostavci da ce FED i zapadni svet imati kontrolu nad ovom krizom i da ce po vec utvrdjenom scenariju uspeti da spasu banke i korporacije. Sta ako ne uspeju?
За Николу – Већ сам делом одговорио Ненаду – мислим да нећемо видети високу инфлације у развијеном свету у наредних годину дана. Делом и зато, што како сте приметили, део новца ће ићи у хартије од вредности, део у злато, а остатак ће се прелити на цео свет. С друге стране, инфлацију и стагфлацију ћемо вероватно видети у слабијим економијама.
Za Nenada – Kada se novac štampa u vreme kada se mnogi kapaciteti ne koriste, moguće je da štamparija ne proizvede inflaciju. Nema sumnje da bi mnogi voleli da se to desi kako bi se dugovi malo obezvredili, ali ovako, odoka, mislim da neće biti stagflacije, bar ne u narednih godinu dana.
Господине Катићу,
да ли мислите да ће ово бесомучно штампање новца изазвати инфлацију и поскупљење роба и услуга на Западу? Онда ће већина становништва помало да осиромаши, пошто примања, сигуран сам, неће пратити тај раст цена. Практично, трошкови и губици би се социјализовали и развукли на целокупно становништво.
Или ће се већина тог новог новац преусмерити, као и до сада, на берзу и тржиште некретнина, пумпајући надаље њихове цене, па докле траје. Како већ рекосте, овим епидемијом су добили бар још једну деценију да наставе по старом.
Slazem se sa Ivanom i Ganetom.
Kupovina zemlje bi imala mnogo smisla.
Medjutim nije lak korak selidba kad imas decu koja idu u srednju skolu.
@Gosp Katic
Ja i dalje ne mogu shvatiti da ljudi i dalje vrte pricu o virusu kao krivcu za recesiju. Za nevjerovati!!!
Prosle godine smo na ovom blogu pricali Vi, Gane i ja o inverziji krivulje.
Financijski sistem je bolestan a penzioni fondovi prazni.
Neznam kako je u Britaniji ali u Sjevernoj americi vlade na svim razinama zabranjuju rad kompanijama a kao pomoc ima se daje ………….kredit. Izgleda da nisu svi dovoljno zaduzeni.
Moje pitanje vama je da li mozemo ocekivati brutalnu stagflaciju?
Objavljen je raspored aukcija dinarskih i evro obveznica Republike Srbije….. Biće zanimljivo pratiti dinarske aukicije već od 2. aprila jer će izvršne stope pokazati procenu investitora u vezi sa kursom dinara. Raspored imate ovde:
Click to access Kalendar%20%20RSD%20srpski%20%20q2%202020.pdf
Nadam se da su nakon ovog teksta jasniji i moji stavovi o kupovini zemlje i traktora, ostanku na selu……… Kada sam ih pisao imao sam u vidu budućnost a ne kako se trenutno živi na zapadu. Moja očekivanja povodom kvaliteta i eventualnih napredovanja inostranih ekonomija su vrlo crna….. Lično, mislim da je g. Katić nepopravljivi optimista i da će u stvarnosti biti mnogo gore tj. da gubitak glave na ramenima i neće biti najgore što može da nas snađe………. Ali da ne unosim nemir među ljude……
Želeo bih se pozabaviti temom masovne psihoze ali za sada bih prikočio. Kasnije ću napisati nekoliko anegdota iz realnog života koji govore o masovnoj psihozi i lobotomiranosti ljudi a u kontekstu teksta g. Kartića.
Za g. Katića,
Da malo unesem vedrine na blog……. Danas i juče lepo zelenilo na berzama….. I moja NIIS vratila dobar deo svoje vrednosti !!!!
Za Miroslava – Ne bih se usudio da spekulišem na tu temu. Ne čitam novinske članke o pandemiji, ali pratim statistiku. Kada upoređujem statističke podatke i histeriju koja je stvorena, čini mi se da nešto ozbiljno nije u redu.
Za Marka – Kako stvari stoje, novac će se štampati dok ne poispadaju osigurači i dok god ostatak sveta bude prihvatao tu hartiju. Što se kamata (prinosa na obveznice) kompanija tiče, počele su strahovto da skaču.
https://srbin.info/svet/kako-ce-svet-izgledati-nakon-pandemije/
Интелектуалци које магазин „Форен полиси” назива „водећим светским мислиоцима” износе предвиђање о томе како ће криза коју је изазвао коронавирус променити свет.
Ukratko:
Okretanje ka Kini, jačanje države i nacionalizam.
Ričard Has kaže: „Сматрам да ће се многе државе тешко опоравити од ове кризе, те да ће слабе и неуспеле државе постати још чешћа појава у свету него што је данас случај. Криза ће вероватно убрзати актуелно погоршање кинеско-америчких односа и слабљење европских интеграција.“
Aleksandar Dugin takođe ima zanimljive ideje o tome kako će svet izgledati nakon pandemije.
Враћање коренима
Нисмо слушали Аву Јустина Поповића.
Ослушните онда Бил Гејтса и његову поруку свету.Планета земља је у еколошком колапсу. Послушајте Фискални Савет, људи лепо саветују.У Србији 1.400000h најбоље земље необрађено. Уз модерну механизацију четворочлана породица само дневно да ради 4h је довољно за нормалан живот. Нема вируса, нема зараза, нема свађа, нема мржње. Али има потока, ливада, шума, птица, прела, посела, бракова, деце и свега оног што живот чини богоугодним и смисленим.Живи се у хармонији са природом.Основно начело свих начела у будућности ће уважавати само једно правило.У будућности ће опстати само они народи који се буду организовали и стекли способност самоодрживости.Од ове апсолутне истине нема куд дубље и даље.Ко први ово схвати и оствари биће му лакше и боље. Било ко у будиће да узме власт и поведе народ мора кренути од ових начела.Значи по оној народној – У СЕ И У СВОЈЕ КЉУСЕ- уз Божију помоћ.
Тако смо једино вековима могли на овим просторима опстати.
Под хитно почети градњу самоодрживе заједнице.
То је Русија почела радити одмах по распаду СССРа !
BOGASTVO DRUSTVA ZAVISI OD ZAJEDNICKIH DOBARA.STANOVA,ZAJEDNICKOG PTOSTORA.SKOLA,ZDRASTVENOG SISTEMA.FLEXIBILNOG BANKARSTVA I EKONOMIJE,DOBRIH KOMUNIKACIJA…
Прилично мрачан опис наше будућности.
Запад је своју производњу већином преселио у колоније, нове и старе. Отуд недостатак помоћи за „реална“ добра. Радници у тим колонијама ће добити што су добијали до сада, нове дугове и омчу око врата. Ресурси у тим државама, фабрике, рудници и реке ће бити приватизовани још суровије и присилније. На крају крајева, увек је много лакше купити нешто што су туђе генерације деценијама стварале.
Ово што се сада спашава новим пакетима свежих цифара на рачунима (то нису чак више ни новчанице, и папир кошта) су велике корпорације, банке и остали привилеговани слојеви њихове кобајаги економије. Новац је за њих средство уцене, мито којим стичу право на нечију имовину. Тог средства имају на претек, јер они контролишу његову почетну масу. Ако неко и посумња у вредност тог новца, те га одбије, ту је НАТО да га убеди у супротно. Ваше нешто за наше ништа, то је парола од 80-их па наовамо.
Данас вест да су берзе у читавом свету скочиле зато што је Влада САД одобрила пакет од додатних 2 трилиона помоћи својој економији. Надају се светски хохштаплери да ће добити мало од те суме, мислећи да ће тренутни скок на њиховом билансу решити све њихове муке. Армију народа који је отпуштен са посла, који неће добити ништа, који ће морати да узме кредит са каматом на камату, кога брига за њих?
Када би просечном, радном човеку објаснили све ово, природно би се запитао зашто нико њему не даје новац на рачун и зашто баш он мора да ради како би преживео, док господа са Вол Стрита и осталих мањих берзанских улица добијају новац бесплатно? А затим ће, као и сви поштени људи на овој планети, наставити да ради, јер нити има, нити верује да има моћ да било шта промени.
Корона ће проћи, али овај болесни систем ће да остане. Остаће јер владари овог света још нису смислили ниједан бољи систем. За њих, наравно.
Poštovani gdine Katiću,
Pošto je ,,Kovid19 dar s neba za zapadne vladajuće političke i ekonomske strukture“ da li, s obzirom na to, sumnjate da ova pandemija nije nastala sučajno tj. prirodnim putem ili su ipak te strukture imale sreće pa je priroda u skladu sa njihovim interesima poslala ovu pošast na čovečanstvo?
Potpuno ste u pravu sa zakljuckom o surovosti.
Bas nista mase nece nauciti.
Jedno pitanje: Sta ce se desiti kada kamate budu jos nize?
Ima li granica stampanju novca za finansijski sektor?