Za Dani – Promena zakona koju sam pomenu ide u pravcu da Agencija može deo deviznih sredstava koje ima upotrebiti da kupuje devizne obveznice Srbije. Zakon to ranije nije dozvoljavao. Ne verujem da može doći do snižavanja osiguranog limita za devizne depozite, a ne bih se iznenadio ako bi on bio povećan. Kurs dinara ne bih prognozirao.
Sve pohvale za kvalitetne informacije koje delite sa nama Nebojša. Imam pitanje, pošto ste spomenuli u komentaru da se Zakon o Agenciji za osiguranje depozita menja u lošem pravcu, možete li pojasniti tačno na šta mislite? Da li će možda suma od 50.000 eura biti spuštena i ako da, na koliko? Ili se radi o nečemu drugom?
Takodje, zanima me gde vidite kurs dinara ka euru u narednih 3-6 meseci i godinu-dve? Da li očekujete veliko slabljenje dinara?
Hvala unapred na odgovorima.
Za g. Katica- Hvala Vam na komentaru. Sto se dubine krize u Srbiji tice, mislim da je bilo dovoljno deskriptivno kada ste u vise navrata rekli da moze ici do te mere kao za vreme sankcija. A sto se situacije u svetu tice u sistemu kakav je sada moze samo gore.
Stoga spremimo se za najgore, nadajmo se najboljem.
Za Mladena – Norveška ima ogroman državni fond koji je napravila od naftnih prihoda i on je takve veličine da Norveška može da izdrži svaku krizu, pa i ovu. Moja pominjanje Norveške je služilo da ilustruje dubinu krize, jer u Srbiji to jako sporo dolazi do građana. Imam utisak da se, i dok ovo pišem, i dalje ne razume ono što dolazi.
Dobar dan svima. Imam jednu molbu za komentar g. Katica kao redovni pratilac bloga. U ovom prilogu je pomenuta Norveska u kontekstu nezapamcene nezaposlenosti, najvece od Drugog svetskog rata. To je tacan podatak. Ali ja kao neko ko prati Norveske medije sticem utisak da je ta nezaposlenost nastala opseznim merama Norveske vlade u cilju suzbijanja pandemije i da ce cim se mere ukinu dobar deo danas nezaposlenih vratiti svojim uobicajenim poslovima ili nadoknaditi poslove ogromnog broja sezonskih radnika koje je sad jako tesko naci, narocito u poljoprivredi. Ispravite me ako imate neko drugacije vidjenje.
Hvala
За спас светске економије бар седам билиона долара – Извор: Tanjug
ЛОНДОН: САД, Европа, Јапан, Кина и Индија одобравају хиљаде милијарди долара државне потрошње и штампају новац у очајничком настојању да спрече да глобална економија потоне у рецесију.
Преузете обавезе влада и централних банака у оквиру њихових програма за борбу против пандемије корона вируса износе до данас близу 7.000 хиљада милијарди долара, показала је анализа редакције ЦНН Бизнис.
Укупан износ обухвата државну потрошњу, гаранције за кредите и пореске олакшице, као и штампање новца централних банака за куповину актива као што су обвезнице и акцијски фондови.
У ту цифру је укључен амерички пакет олакшица вредан 2,2 ххиљаде милијарди долара, као и предвиђени јапански програм подстицајних мера од 30 хиљада милијарди јена (274 милијарде долара) који би могао да буде одобрен следећег месеца.
Кад је реч о Европи, ЦНН Бизнис је у рачуницу унео подстицајне мере највећих економија: Немачке, Француске, Велике Британије, Италије и Шпаније.
Ова средства заједно надилазе износ којим је свет одговорио на финансијску кризу 2008. године. Економисти, међутим, страхују да чак ни ови херкуловски напори који су предузети до сада неће бити довољни ако се криза продужи и после јуна.
„Амерички пакет стимуланса (од две милијарде долара) вероватно представља основни минимум који је потребан да се неутралише садашњи силазни тренд привреде због епидемије. Економији ће вероватно бити потребно близу три милијарде долара фискалних подстицаја, ако не и више“, каже Џозеф Сонг, економиста у „Бенк ов Америка“.
Последњи пут када је глобални економски раст био у оваквој депресији током мирнодопског времена било је 1938. године, рекао је Четан Ахја, главни економиста банке “Морган Стенли”.
Све у свему, огромна потрошња може само да умањи део економске штете. Мада ће накнаде за незапосленост и једнократна новчана подршка грађанима путем чекова пружити преко потребну помоћ, озбиљан опоравак економије не може да почне док се не крене са поновним отварањем барова и ресторана, враћањем људи на посао и настављањем рада индустрије путовања, закључује ЦНН Бизнис.
Zaboravio sam da odogovorim na pitanje Vladimaru Dž,
Ako bi u ovom trenutku svi krenuli da kupuju akcije – oni prvi bi bili na dobitku dok bi ih oni poslednji verovatno preplatili…….
Ovo je hipotetička situacija koja se neće desiti jer su investitori u panici. Takođe, dosta je malih investitora (građana) koji su ulagali preko konsultantskih firmi. Njih sada trese groznica, jednostavno ne znaju šta ih je snašlo i nadam se da će u strahu masovno krenuti da prodaju akcije. Realniji scenario da će biti više onih koji prodaju nego onih koji kupuju u narednih nedelju dve a možda i u mesecima koji dolaze. Ima više šanse da cene idu još dole, mada su po meni već sada na dobroj poziciji za ulaz.
Ponovo kažem izneo sam mišljenje, nisam dao investicioni savet.
Ne stidim se svojih loših procena i javno sam opisivao situacije gde sam gubio novac na berzi. Namera mi je bila da ljudima predstavim pravo stanje stvari jer mnogi misle da se na berzi novac samo zarađuje a u stvarnosti se i gubi…….Jednostavno ne možete uvek dobro proceniti situaciju. Takođe, želim da napomenem da ne znam nikoga ko je profesionalac a da nije bar ponekad pogrešio u procenama i napravio kapitalni gubitak.
U ovoj situaciji mnogi koji su ulagali u „jake firme“ uglavnom Nemačke a nisu izašli iz pozicija trenutno gube oko 70% svoga novca a na ostalim berzama i više….. to je pravo stanje stvari……. trenutno. Naravno, ne mora da znači da u nekom trenutku u budućnosti njihove akcije ako ih sačuvaju neće biti vrednije nego kada su ih kupovali – uz to mogu ih sačuvati i nastaviti da primaju dividende koje s obzirom na nulte stope na štedju nisu baš ni tako male……. Plus računajte i na druga prava koja akcije nose sa sobom.
Inače, nikada nisam davao savete i uvek bih to naglasio. Iznosio sam samo svoje mišljenje jer sam želeo diskutovati na teme koje me zanimaju. Tako i sada po mom mišljenju akcije su dovoljno pale da može polako da se ulazi u pozicije što ću učiniti već od ponedeljka………. Jednostavno, teško mi je da poverujem da se u nekom dužem periodu NPR: od 10-tak godina neće desiti da bar jednom skoče iznad cene po kojima ću ih sada kupiti a pri tome će svake godine verovatno donositi i dividende….. To je to………
Ponovo naglašavam da iznosim mišljenje i da sve što napišem nije investicioni savet.
Fasciniran sam vama……….. Stalno se pitam ko ste vi???? Kada pričam sa vama imam osećaj da se ispred mene nalazi trust mozgova a ne jedan čovek….. Molim vas da mi pokažete o kom članu Zakona o Agenciji za osiguranje depozita se radi…… Naravno ako vam nije teško ako bi gubili vreme onda ne činite to.
Neverovatno je da vas niko iz Srbistana nije kontaktirao i tražio vašu pomoć u ovoj situaciji…….. Bilo bi dobro da čovek sa vašim znanjem i iskustvom bude tu sa nama i vodi našu ekonomiju u kriznoj situaciji……..
PS:
Nisam optimista. Svet će postati izuzetno surovo mesto za život. Mislim da će radnička klasa platiti sve cehove. Iskreno, ja ih ne žalim previše jer imaju alternativu (ovde mislim na ljude iz Srbistana) a to je povratak na selo, na svoju dedovinu i obrada zemlje….. ako im to ne odgovara onda molim lepo, ja im želim svu sreću u Nemačkoj……. To je to…. Na kraju će i dobiti to što su tražili……
Još nešto.
Nisam pisao ovaj komentar iz ugla običnog čoveka već iz ugla berzanskog špekulanta….. Mislim da je ovo nije loša situacija za ulaske u pozicije – o tome se radi.
Za Ganeta – Vaš optimizam ohrabruje, ali vlada strahuje od bekstva kapitala. Promaklo Vam je da se Zakon o Agenciji za osiguranje depozita menja u pravcu koji nije na liniji Vašeg optimizma. Pretpostavljam da ste na forumima o tome već diskutovali. Kao i uvek, biću sretan ako ste Vi u pravu.
Ne primećujem da se dešava odliv deviza iz Srbije. Evo gledam terminske ugovore o kupoprodaji EUR/RSD i ne vidim nikakva pomeranja…. NPR: za 6 meseci (a to je septembar) – sklapaju se ugovori na srednji kurs oko 118,2 din….. Što se može smatrati uobičajenim pomeranjem……. Takođe, prekjuče je bila aukcija dinarskih 12- ogodišnjih evro obveznica koje su prodate po stopi od 1,89% a dinarske obveznice iste ročnosti (12 godina) od 10.3.2020 su prodate po stopi prinosa od 3,35%…….. Sve ovo ne ukazuje na odliv deviza iz Srbije.
Naravno, videćemo šta će se desiti……. Imaćemo aukcije dinarskih HOV u aprilu 2020. pa ćemo videti šta misle investitori tj. da li nameravaju povlačiti novac iz Srbije….. Kako sada stoje stvari mislim da neće povlačiti novac…… A i gde da povuku novac kada su stope u inostranstvu negativne ili nulte. Teško da će pronaći interes bilo gde……….. i zapad više nije ono što je nakada bio….. mnogi su 2008 na berzi izgubili čitavo bogatstvo pa su ponovo sada izgubili skoro sav novac….. Biće teško pronaći sigurnu destinaciju……… Nije više novac siguran ni u Nemačkoj.
Za Dani – Promena zakona koju sam pomenu ide u pravcu da Agencija može deo deviznih sredstava koje ima upotrebiti da kupuje devizne obveznice Srbije. Zakon to ranije nije dozvoljavao. Ne verujem da može doći do snižavanja osiguranog limita za devizne depozite, a ne bih se iznenadio ako bi on bio povećan. Kurs dinara ne bih prognozirao.
Sve pohvale za kvalitetne informacije koje delite sa nama Nebojša. Imam pitanje, pošto ste spomenuli u komentaru da se Zakon o Agenciji za osiguranje depozita menja u lošem pravcu, možete li pojasniti tačno na šta mislite? Da li će možda suma od 50.000 eura biti spuštena i ako da, na koliko? Ili se radi o nečemu drugom?
Takodje, zanima me gde vidite kurs dinara ka euru u narednih 3-6 meseci i godinu-dve? Da li očekujete veliko slabljenje dinara?
Hvala unapred na odgovorima.
Za g. Katica- Hvala Vam na komentaru. Sto se dubine krize u Srbiji tice, mislim da je bilo dovoljno deskriptivno kada ste u vise navrata rekli da moze ici do te mere kao za vreme sankcija. A sto se situacije u svetu tice u sistemu kakav je sada moze samo gore.
Stoga spremimo se za najgore, nadajmo se najboljem.
Za Mladena – Norveška ima ogroman državni fond koji je napravila od naftnih prihoda i on je takve veličine da Norveška može da izdrži svaku krizu, pa i ovu. Moja pominjanje Norveške je služilo da ilustruje dubinu krize, jer u Srbiji to jako sporo dolazi do građana. Imam utisak da se, i dok ovo pišem, i dalje ne razume ono što dolazi.
Dobar dan svima. Imam jednu molbu za komentar g. Katica kao redovni pratilac bloga. U ovom prilogu je pomenuta Norveska u kontekstu nezapamcene nezaposlenosti, najvece od Drugog svetskog rata. To je tacan podatak. Ali ja kao neko ko prati Norveske medije sticem utisak da je ta nezaposlenost nastala opseznim merama Norveske vlade u cilju suzbijanja pandemije i da ce cim se mere ukinu dobar deo danas nezaposlenih vratiti svojim uobicajenim poslovima ili nadoknaditi poslove ogromnog broja sezonskih radnika koje je sad jako tesko naci, narocito u poljoprivredi. Ispravite me ako imate neko drugacije vidjenje.
Hvala
За спас светске економије бар седам билиона долара – Извор: Tanjug
ЛОНДОН: САД, Европа, Јапан, Кина и Индија одобравају хиљаде милијарди долара државне потрошње и штампају новац у очајничком настојању да спрече да глобална економија потоне у рецесију.
Преузете обавезе влада и централних банака у оквиру њихових програма за борбу против пандемије корона вируса износе до данас близу 7.000 хиљада милијарди долара, показала је анализа редакције ЦНН Бизнис.
Укупан износ обухвата државну потрошњу, гаранције за кредите и пореске олакшице, као и штампање новца централних банака за куповину актива као што су обвезнице и акцијски фондови.
У ту цифру је укључен амерички пакет олакшица вредан 2,2 ххиљаде милијарди долара, као и предвиђени јапански програм подстицајних мера од 30 хиљада милијарди јена (274 милијарде долара) који би могао да буде одобрен следећег месеца.
Кад је реч о Европи, ЦНН Бизнис је у рачуницу унео подстицајне мере највећих економија: Немачке, Француске, Велике Британије, Италије и Шпаније.
Ова средства заједно надилазе износ којим је свет одговорио на финансијску кризу 2008. године. Економисти, међутим, страхују да чак ни ови херкуловски напори који су предузети до сада неће бити довољни ако се криза продужи и после јуна.
„Амерички пакет стимуланса (од две милијарде долара) вероватно представља основни минимум који је потребан да се неутралише садашњи силазни тренд привреде због епидемије. Економији ће вероватно бити потребно близу три милијарде долара фискалних подстицаја, ако не и више“, каже Џозеф Сонг, економиста у „Бенк ов Америка“.
Последњи пут када је глобални економски раст био у оваквој депресији током мирнодопског времена било је 1938. године, рекао је Четан Ахја, главни економиста банке “Морган Стенли”.
Све у свему, огромна потрошња може само да умањи део економске штете. Мада ће накнаде за незапосленост и једнократна новчана подршка грађанима путем чекова пружити преко потребну помоћ, озбиљан опоравак економије не може да почне док се не крене са поновним отварањем барова и ресторана, враћањем људи на посао и настављањем рада индустрије путовања, закључује ЦНН Бизнис.
Zaboravio sam da odogovorim na pitanje Vladimaru Dž,
Ako bi u ovom trenutku svi krenuli da kupuju akcije – oni prvi bi bili na dobitku dok bi ih oni poslednji verovatno preplatili…….
Ovo je hipotetička situacija koja se neće desiti jer su investitori u panici. Takođe, dosta je malih investitora (građana) koji su ulagali preko konsultantskih firmi. Njih sada trese groznica, jednostavno ne znaju šta ih je snašlo i nadam se da će u strahu masovno krenuti da prodaju akcije. Realniji scenario da će biti više onih koji prodaju nego onih koji kupuju u narednih nedelju dve a možda i u mesecima koji dolaze. Ima više šanse da cene idu još dole, mada su po meni već sada na dobroj poziciji za ulaz.
Ponovo kažem izneo sam mišljenje, nisam dao investicioni savet.
Za Vladimira DŽ i Igora,
Ne stidim se svojih loših procena i javno sam opisivao situacije gde sam gubio novac na berzi. Namera mi je bila da ljudima predstavim pravo stanje stvari jer mnogi misle da se na berzi novac samo zarađuje a u stvarnosti se i gubi…….Jednostavno ne možete uvek dobro proceniti situaciju. Takođe, želim da napomenem da ne znam nikoga ko je profesionalac a da nije bar ponekad pogrešio u procenama i napravio kapitalni gubitak.
U ovoj situaciji mnogi koji su ulagali u „jake firme“ uglavnom Nemačke a nisu izašli iz pozicija trenutno gube oko 70% svoga novca a na ostalim berzama i više….. to je pravo stanje stvari……. trenutno. Naravno, ne mora da znači da u nekom trenutku u budućnosti njihove akcije ako ih sačuvaju neće biti vrednije nego kada su ih kupovali – uz to mogu ih sačuvati i nastaviti da primaju dividende koje s obzirom na nulte stope na štedju nisu baš ni tako male……. Plus računajte i na druga prava koja akcije nose sa sobom.
Inače, nikada nisam davao savete i uvek bih to naglasio. Iznosio sam samo svoje mišljenje jer sam želeo diskutovati na teme koje me zanimaju. Tako i sada po mom mišljenju akcije su dovoljno pale da može polako da se ulazi u pozicije što ću učiniti već od ponedeljka………. Jednostavno, teško mi je da poverujem da se u nekom dužem periodu NPR: od 10-tak godina neće desiti da bar jednom skoče iznad cene po kojima ću ih sada kupiti a pri tome će svake godine verovatno donositi i dividende….. To je to………
Ponovo naglašavam da iznosim mišljenje i da sve što napišem nije investicioni savet.
„Nisam pisao ovaj komentar iz ugla običnog čoveka već iz ugla berzanskog špekulanta….. Mislim da je ovo nije loša situacija za ulaske u pozicije“
Gane, ako bi ceo svet poslušao ovaj tvoj savet, da li to znači da bi svi bili na dobitku?
Bojim se da ovde imam vise poverenja u gospodina Katica kada kaze da su crni dani ispred nas.
Gane, ne bi bio prvi put da pogresite u optimisticnim procenama.
Recimo, nada u odustajanje od prodaje komercijalne banke:
https://nkatic.wordpress.com/2019/12/20/rts1-oko-neokolonijalizam-bogatasi-i-siromasi-20-12-2019/#comment-18953
Za Ganeta – Hvala na preteranim pohvalama😀. Mislim da se menja član 8. Zakona. Uzgred, mislim da je to logična mera u ovom trenutku.
Za g. Katića,
Fasciniran sam vama……….. Stalno se pitam ko ste vi???? Kada pričam sa vama imam osećaj da se ispred mene nalazi trust mozgova a ne jedan čovek….. Molim vas da mi pokažete o kom članu Zakona o Agenciji za osiguranje depozita se radi…… Naravno ako vam nije teško ako bi gubili vreme onda ne činite to.
Neverovatno je da vas niko iz Srbistana nije kontaktirao i tražio vašu pomoć u ovoj situaciji…….. Bilo bi dobro da čovek sa vašim znanjem i iskustvom bude tu sa nama i vodi našu ekonomiju u kriznoj situaciji……..
PS:
Nisam optimista. Svet će postati izuzetno surovo mesto za život. Mislim da će radnička klasa platiti sve cehove. Iskreno, ja ih ne žalim previše jer imaju alternativu (ovde mislim na ljude iz Srbistana) a to je povratak na selo, na svoju dedovinu i obrada zemlje….. ako im to ne odgovara onda molim lepo, ja im želim svu sreću u Nemačkoj……. To je to…. Na kraju će i dobiti to što su tražili……
Još nešto.
Nisam pisao ovaj komentar iz ugla običnog čoveka već iz ugla berzanskog špekulanta….. Mislim da je ovo nije loša situacija za ulaske u pozicije – o tome se radi.
Za Ganeta – Vaš optimizam ohrabruje, ali vlada strahuje od bekstva kapitala. Promaklo Vam je da se Zakon o Agenciji za osiguranje depozita menja u pravcu koji nije na liniji Vašeg optimizma. Pretpostavljam da ste na forumima o tome već diskutovali. Kao i uvek, biću sretan ako ste Vi u pravu.
Za g. Katića,
Ne primećujem da se dešava odliv deviza iz Srbije. Evo gledam terminske ugovore o kupoprodaji EUR/RSD i ne vidim nikakva pomeranja…. NPR: za 6 meseci (a to je septembar) – sklapaju se ugovori na srednji kurs oko 118,2 din….. Što se može smatrati uobičajenim pomeranjem……. Takođe, prekjuče je bila aukcija dinarskih 12- ogodišnjih evro obveznica koje su prodate po stopi od 1,89% a dinarske obveznice iste ročnosti (12 godina) od 10.3.2020 su prodate po stopi prinosa od 3,35%…….. Sve ovo ne ukazuje na odliv deviza iz Srbije.
Naravno, videćemo šta će se desiti……. Imaćemo aukcije dinarskih HOV u aprilu 2020. pa ćemo videti šta misle investitori tj. da li nameravaju povlačiti novac iz Srbije….. Kako sada stoje stvari mislim da neće povlačiti novac…… A i gde da povuku novac kada su stope u inostranstvu negativne ili nulte. Teško da će pronaći interes bilo gde……….. i zapad više nije ono što je nakada bio….. mnogi su 2008 na berzi izgubili čitavo bogatstvo pa su ponovo sada izgubili skoro sav novac….. Biće teško pronaći sigurnu destinaciju……… Nije više novac siguran ni u Nemačkoj.