Prema upravo objavljenim podacima Eurostata, na takmičenju ko je imao najmanji pad BDP-a u 2020, Srbija je zauzela odlično peto mesto sa padom od 1%. Na prvom mestu je Irska sa rastom BDP-a od 3,4%, Turska je druga sa 1,8%, a zatim slede Norveška i Litvanija sa padom od po 0,8%. Srbija je ostala bez medalje, ali joj niko ne može zabraniti da se oseća kao pobednik.
Srbija na odličnom petom mestu po rastu BDP-a u 2020.
10/03/2021 od Nebojša Katić
@Nemirni
Чак ни нуклеарно оружје није увек гаранција опстанка. СССР је имао довољно нуклеарног оружја да неколико пута уништи планету. Северна Кореја има нуклеарно оружје, али зато немају шта да једу. Пакистан има нуклеарно оружје а милиони Пакистанаца беже из земље и раде буквално као робље у Арабији и другим земљама Залива. Југославији никада не би било дозвољено да има нуклеарно оружје. Све је то део југо митологије. То је била творевина са ороченим роком трајања.
Za Nemirnog
Odgovor Vama, kojim završavam polemiku,
BBC oslanjajući se na saznanja istoričara Bondžića daje veoma kvalitetnu informaciju izbegavajući „rekla- kazala“ zamke koje često prate ovakve strogo čuvane i mistične tajne.
Ondašnja Jugoslavija uspela je da osposobi svoj naučno istraživački kadar, u prvom redu zahvaljujući akademiku P.Saviću, iako su veliku ulogu imali i manje zvučna imena stručnjaka stasalih u Vinči. Naučno i teorijski Jugoslavija je bila spremna. Međutim skok do praktične primene i konstrukcije fisione nukleaŕne bombe nije lak i nosi niz problema. Drugim rečima treba vremena i novaca
Odlaskom Staljina, i otoplavanje odnosa sa SSSR splašnjava i žela za sopstvenom N bombom.
Od SSSR stiže relativno veliki istraživački reaktor, istraživanja se pomeraju ka mirnodopskoj primeni nuklearne energije. Uz određenu istrajnost, fanatzam ali i odricanja Jugoslavija je mogla doći do svoje bombe.
U svakom slučaju bila su.to vremena naučne i tehničke izuzetnosti u ondašnjoj zajedničkoj zamlji.
За Ивана:
„„Tvrdim da jugoslovenski nuklearni vojni program kao zaokružena celina sa jasno utvrđenim ciljevima i koracima nije ni postojao“, tvrdi Bondžić.
„Podaci preuzeti od BBCja“
Исти они који су хтели да униште наш нуклеарни програм тврде како наша држава и наши генијални научници нису ни имали потребну технологију.
И гле чуда, ни деценију након потпуне обуставе програма, одлучили су да распарчају Југославију.
Нуклеарне амбиције Србије су дефинитивно сахрањене 2002., када је потписано да се преостало нуклеарно гориво премести у Русију:
https://www.iaea.org/newscenter/news/securing-serbia%C2%B4s-nuclear-legacy
У том тексту се говори о нуклеарном отпаду, али је у питању 80% обогаћени уранијум:
https://www.nti.org/learn/countries/former-yugoslavia/nuclear/
“ In August 2002, a multinational team of public, private, and international entities organized a successful operation to transport 48 kg of 80%-enriched uraniumfrom Vinca to the Russian Institute of Atomic Reactors in Dmitrovgrad, Russia. The Government of the Republic of Serbia and the International Atomic Energy Agency (IAEA), in cooperation with the United States, the European Commission, and other partners, are currently implementing the Vinca Institute Nuclear Decommissioning (VIND) Program… In July 2009, during the IAEA Director General’s visit, Serbia signed an Additional Protocol to its safeguards agreement.“
@Nemirni
Činjenice i motovi
Titova atomska bomba: politička želja naspram naučnih mogućnosti
– Istina
Predsedniku SFRJ Josipu Brozu Titu u martu 1946. godine iz tada još „bratskog“ SSSR stiže pošiljka u kojoj je knjiga „Atomska energija“, Henrija de Volfa Smita.
Pavle Savić, Brozov saborac, pored knjige je iz Moskve poslao i pismo koje se i danas čuva u Arhivu Jugoslavije. U njemu, između ostalog, piše:
„Ako ti, druže Maršale, položiš temelje našoj nauci, kao što si učinio sa Armijom i Državom, onda smo mi i na tom polju za kratko vreme među najboljima.
„Bondžić – autor knjige „Između ambicija i iluzija: Nuklearna politika Jugoslavije 1945-1990″ – podseća da se Tito u jeku Hladnog rata našao između dva suprotstavljena bloka.
Logično je da je totalitarna država poput Jugoslavije želela da se priključi klubu nuklearnih sila. Međutim, naspram političkih želja stajale su naučne i tehnološke mogućnosti nerazvijene i siromašne Jugoslavije.Međutim neosporna činjenica da jugoslovenska nauka je napravila veliki napredak (o kojem mi danas možemo samo da sanjamo) u primeni nuklearne energije – od industrije do medicine. Međutim san o nuklearnoj bombi nije odsanjan. Jugoslavija je bila suviše siromašna i tehnološki nerazvijena da bi napravila atomsku bombu, tvrdi profesor Bondžić.
„Tvrdim da jugoslovenski nuklearni vojni program kao zaokružena celina sa jasno utvrđenim ciljevima i koracima nije ni postojao“, tvrdi Bondžić.
*Podaci preuzeti od BBCja
Za Ivana:
Jedino rešenje za izbegavanje kolonijalne zavisnosti je poznato i zove se „nuklearno oružje“. Jugoslavija je imala nuklearni program, ali je zbog nekog razloga taj program obustavljen. Sada tek vidimo kolika je to greška bila.
Milan J. – Pitanje je kako Srbiju izvesti iz kolonijalnog polozaja.
Tačno ! E to je pitanje svih pitanja. Na njega odgovoriti i odgovor usvojiti kao osnovno narodno načelo je nerešiv problem.
Zašto je „nerešiv“ problem? Pa zato što ima i ona druga strana koja je kao jača nametnula kolonijalnu zavisnost. Tako da se i ona itekako pita.
Pa sad ako taj problem rešimo do pola, kako kažu, na obostranu korist, znači i jedna i druga strana nađu neko zajednično polurešenje, i ponovo ništa. Polurešenje, da svi budu polu zadovoljni je privremeno rešenje. Ono će da finkcioniše jeno vreme dok se međunarodni poredak ne promeni. Posle nastupa novi ciklus antagonističkih trvenja koja sve ono akumulirano nezadovoljstvo iskulja na ulice i počne novi krizni ciklus.
Lep i praktičan primer je, Titova Jugoslavija. Jedno rešenje koje je trajalo više od 4 decenije i u to vremenu ta zajednica naroda i narodnosti, prema okolnim zemljama i istočnom lageru je beležila dobre rezultate na nunutrašnjem i spoljno političkom planu. Pomoć sa zapada je bila vidljiva i neophodna za stabilnost i razvoj. Većina građana se osećala bezbeno i spokojno.Bila je to autokratska država sa jednim žirantom.
Sve ima svoj kraj pa i ona idila zvana Jugoslavija, jer nas u nužnoj životnoj zakonomernosti napusti ‘građanin sveta’ a mi siročići sa bolnim jecajuma u duši i suzama u očima, ispratismo na večni počinak i bez povratka voljenog i onda na scenu nastupa rasulo.
Novo-staro rešenje se kreira u vidu novo-stare ideje sa promenjenim imenom i granicama, sa daleko kompleksnijom raspodelom moći pod nazivom „Zapano Balkanska Unija“.E ta ‘unija’ će tek biti monstrum zajednica, i živećemo onako kako nam ga skroje.
U stvari nama će uvek biti tesno jer smo arhaičan narod bogate istorije i zato sudbinu ne trebamo kleti.
U stvari možda je to i smisao života.
Ko to zna?
Mislim da smo svi pali u zamku, posmatrajuci postojecu situaciju iz suprotnih uglova. Nebitno da li se radi o kritici ili hvalospevu. Dakle, pad (ili kako bi neki rekli negativni rast) je svega 1%. Sjajno! Pali smo, malo se ugruvali, nismo polomili nogu ili ruku. I dalje smo u dronjcima. Ali kako je Irska u ovakvoj situaciji zabelezila rast koji je uporediv sa nasim prosecim rastom u pretnodnih 5 godina? Kakva je struktura njihove privrede, koja je uspela ostvariti rast, uprkos vanrednim okolnostima? Po broju stanovnika, Srbija i Irska su uporedive (6-7 miliona), ali sta to oni rade i na koji nacin, sto ih u ovakvim okolnostima gura napred? (Tursku namerno ostavljam po strani – neuporedivi smo)
Sa ovakvim pitanjima mogu da nastavim unedogled. U stvari, imam utisak da je jasno gde je problem. Pitanje je kako Srbiju izvesti iz kolonijalnog polozaja.
Za Peru kojota – Sve države su se vrlo agresivno zaduživale i pomagale građane i privredu. Srbija tu nije izuzetak i relativno mali, komparativni pad BDP-a ne bih vezivao za to. Sve drugo sam pokušao da objasnim ovde: (https://nkatic.wordpress.com/2020/04/22/ekonomske-projekcije-i-gledanje-u-pasulј-objavljeno-u-dnevniku-politika-od-22-4-2020/) pre oko godinu dana.
@N.Katic
Kakav je uticaj zaduzivanja drzave od 950mlrd dinara za period od marta 2020 pa do kraja 2021 godine na manji pad ekomomije u odnosu na ostatak drzava.Nije sve direktna pomoc , vec je ukljucen podatak i o indirektnoj pomoci kroz garantne seme koje daje drzava kod zaduzivanja privrede kod banaka.Jasno je da se deo sredstava , onaj koji se odnosi na direktna davanja privredi (60% manje-vise) vraca kroz naplatu poreza na dohodak i doprinosa u fondove penzijskog i zdravstvenog osiguranja koji se ionako dobrim delom finansira iz budzeta.Kada se uzme u obzir i obaveza poslodavca o nesmanjivanju broja zaposlenih jos 3 meseca nakon isplate pomoci cela prica se zaokruzuje i dobija neki smisao u smislu povrata tih para i budzet,ali svejedno ove cifre mi deluju astronomski za ekonomiju velicine Srbije.Govorimo o 8mlrd eura pomoci drzave za nepune 2 godine.Budzet za 2021g je oko 11.3mlrd eur.
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2021&mm=02&dd=11&nav_id=1810009
@Nemirni
Мислим да је у последњем кварталу 2019. на раст БДП-а највише утицало завршење гасовода. Ефекат је позитиван, али такви објекти се не завршавају сваке године. Што се тиче кинеских „инвестиција“, ту треба бити опрезан, зато што велики део кинеских улагања представља задуживање Србије. О еколошким аспектима кинеских инвестиција такође би се могло расправљати. А када смо код окретања „источном блоку“, мислим да тако нешто не постоји. Ми смо земља у дубокој НАТО позадини и најважније стратешке одлуке сигурно не можемо доносити сами.
Za Ivana Groznog:
Definitivno, prosečan godišnji rast od ~3% je nedovoljan za nerazvijenu zemlju poput Srbije. Pretpostavljam da je prosek iz 2018. i 2019. veći zbog priliva velikih kineskih investicija.
Još jedan pokazatelj da nam je bolje ako sledimo istočni blok. Mislim, bar se nadam, da je to i predsednik shvatio. Ne čudi što mu od skora prete smrću (za reference, pročitajte naslove domaćih medija, uključujući i relativizaciju kriminalaca od strane pro-zapadnih medija u zemlji).
Za gospodina Katića:
Sve pohvale za brzo uklanjanje novog-starog trolla.
Реални раст БДП-а у Србији:
2012: -0,7%
2013: 2,9%
2014: -1,6%
2015: 1,8%
2016: 3,3%
2017: 2,1%
2018: 4,5%
2019: 4,2%
2020: -1,0%
Извор: НБС
За земљу која се налази међу десетак најсиромашнијих у Европи ово је недовољно за осетније повећање стандарда становништва. Свакодневна лицитирања са стопама раста БДП-а су бесмислена ако се не узимају у обзир дуже временске серије.
За Ивана – Пустио сам коментар г. С.М. како би било јасно зашто сам г. С.М. поново искључио са блога.
@ Gospodine Katiću,
Poštujem Vas zahtev, ali niste trebali da objavite takav odgovor.
За С. Млинаревића – Као што сам Вам раније скренуо пажњу, тон сваког Вашег коментара је исти – непотребно оштар и пизматичан. Овим коментаром сте завршили друго гостовање на мом блогу.
За Ивана – Нема потебе да одговарате г. Млинаревићу јер он неће моћи да одговори.
За @Ivana
Свака част на изабраним „изворима“ народних изрека! Ома сте додали и једну нову? Који су сада „извори“? Или то Ви онако по свом ћијефу проглашавате све и свашта за народне мудрости и народне изреке? Ево и ја да додам једну „народну мудрост“: Не кара кева малог Ђокицу, што иде да се карта(коцка), већ што иде да се вади.
@слободан млинаревић – За Ivana где сте то нашли да су ово историјске народне мисли?
– NE MOŽE NAM NIKO NIŠTA JAČI SMO OD SEUDBINE !!!
Легенда народњачке музике Митар Мирић: „Не може нам нико ништа, јачи смо од судбине, могу да нас мрзе они што нас не воле.”
Ту песму певају и српски спортисти, певуши је и Миле Додик,певају је хорски и фудбалери репрезентације Хрватске кад се засите Томпсона, пева је и Здравко Мамић Мамињо, у Међугорју.
Певају је политичари од Вардара па до Триглава, без обзира на то да ли су им вратови окренути ка Америма или Русима.
– MI MOŽEMO I ONO ŠTO NE MOŽEMO !!!“./moja slobodna simplifikacija /
Ми можемо да урадимо све што пожелимо.
Додик: Ко је Џаферовић да прича шта ми Срби можемо а шта не можемо?!Не можете поништити толико избора, колико ми можемо победити.
Народна изрека:
Ако не можемо како хоћемо, а ми ћемо како можемо.
За Катића.
Хвала на разјашњењу.
Тако да сам Ваш одговор у вези појма „посебност“ схватио у контексту економског значења, али ја сам га тумачио у контексту политичког.
Закључујем, да зависно од контекстуалне форме тока мисли одређени појмови могу имати и различито нијансирано значење.
Поздрав,
Za Ivana – Nisam razumeo šta niste razumeli u mom komentaru.
Već godinu dana vlasti uveravaju građane Srbije da će domaća ekonomija zabeležiti najmanji pad u Evropi i da je, po prvi put, Srbija šampion. Iako je iz svakog ugla ta vrsta samohvale potpuno besmislena, ispostavilo se da ni ona nije tačna. Pad BDP-a u 2020. u Srbiji jeste mali, ali nije najmanji u Evropi.
Objašnjenje za ovaj mali pad vezan je za privrednu strukturu, koju ste Vi, pozivajući se na gospodina Zeca, nazvali „posebnost“. Iako svaki ekonomista razume da je posebnost srpske privredne strukture ključni faktor malog pada, on nije jedini faktor. Sve što karakteriše srpsku privredu karakteriše i veći broj privreda u regionu. Ove privrede su verovatno imale veći pad od srpskog, iako podaci za S. Makedoniju, BiH, Albaniju i Crnu Goru još nisu na sajtu Eurostata.
Hteo sam, uzgred, da ukažem i na jedan faktor koji je doprineo malom srpskom padu a koji je zanemaren. U prvom kvartalu 2020. rast BDP-a je bio 5,2% i taj visok rast je pomogao da se ukupan pad u 2020. smanji.
Ne treba zaboraviti ni da su objavljeni podaci preliminarni i da će još mnogo vode proteći pre no što budemo imali konačne i pouzdane podatke o kretanjima u 2020.
За Ivana где сте то нашли да су ово историјске народне мисли? “ narod mudro zaključuje:
– NE MOŽE NAM NIKO NIŠTA JAČI SMO OD SEUDBINE !!! – ili onu još bolju ,
– MI MOŽEMO I ONO ŠTO NE MOŽEMO !!!“. Или је то нека шала?
Za Nebojšu
KOMETARIŠETE – Tu istu „posebnost“ imaju gotovo sve države regiona, ali se čini da su njihovi podaci lošiji od srpskih. Uzgred, Srbija je imala visok rast u I kvartalu 2020, pa je to dosta popravilo sliku za celu 2020.
Gospodine katiću Vi iz rečenice vadite reč ‘posebnost’ i stavljate je pod znake navoda.To u jezičkoj terminologiji doboja suprotno značenje od moga.
Nisam razumeo Vaš odgovor.
Ja sam pojam posebnost / odnosno specifičnost / naveo po vašoj pojmovnoj asocijativnosti medalja, sporta i takmičenja.
Pa zar nismo izuzetni ? Ime države Stbije se dnevno po svetskim medijima pominje više nego svih zemalja koje nas okružiju a i šire.
Na primer, ime Jokića, Đokovića, Vučića, Dodika, Tesle, Pupina, Miloševića, itd, itd.
Tako da tu istu Vašu „posebnost“ nemaju sve države regiona, a i šire, u ovolikoj meri.
E sad kada bi to obrazložio detaljnije bilo bi isuviše, pa se plašim da ne prekardašim.
Sami znate one naše narodne kovenice koje nisu smišljene u kabinstskim kuolarima već su vekovno iskivane kroz mudrost narodnog predanja.
Evo i navoda, narod mudro zaključuje:
– NE MOŽE NAM NIKO NIŠTA JAČI SMO OD SEUDBINE !!! – ili onu još bolju ,
– MI MOŽEMO I ONO ŠTO NE MOŽEMO !!!
Pozdrav,
За Milanа
Да ја сам тај „слободан млинаревић“! Искључили су ме са газде ЛИ мреже, па као цензор можеш да се радујеш. Блокатора и цензора сличних теби има тамо једва стотинак, а број контакта прелази 5.000. Погледај шта тамо пишу неки, тим поводом. Објаву је поставио Vladimr D.Janković.
За Stefan Petrovica
Питање статистике и резултати су вазда под знаком питања. Чини ми се, да је резултат статистике, резултат основне поставке онога ко исту прави. А свако од нас „бира“ извор на који ће, да се позове. Да ли Ви верујете „статистици“ коју нам сервира „президенте“, а и он се позива на неку „своју“ статистику. Политика је данас мање-више у свим сферама друштва те не бих био искључив, када је у питању било која међународна служба.
Za Nebojsu Katica – Odlican zakljucak, t.j. poslednja recenica. Uspeli ste sa nekoliko reci da kazete puno.
Za Kuma – Gosp. Kovacevic pripdada klasi ljudi zbog kojih ne verujem da ce u Srbiji ikad biti bolje. On je spreman da zbog svog polozaja (cak ne verujem ni da je plata glavna) ode pred Boga i da mu kaze da je nezaposlenost ispod 10%, inflacija pada, GDP raste. Moze vlast i da se promeni ali sta raditi sa ljudima poput njega a njih ima puno? Kako njih iskoristiti?
Za Mlinarevica – Verujte u statistiku, Eurostat radi jako dobar posao. Eurostat nije politicka institucija.
Koliko ja znam rast u minusu je pad.Da je 1% u plusu,Srbija bi imala medalju…Samo zbog lenjosti i nezainteresovanosti Miladina Kovačevića Srbija je otišla u minus i ostala bez medalje.Da je se dotični potrudio da „afirmativno“ protumači podatke mi bi bili odmah iza Turske.
@ Gane
Ponekad zaista pišete svašta.Socijalna pomoć u Srbiji je minimalna i teško je doći do nje zbog (namerno) komplikovanih procedura,tako da je najveći broj ugroženih i ne koristi.
(https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-ekonomija/248944/kako-preziveti-sa-8500-dinara-socijalna-pomoc-u-srbiji.html)
„Гане пише и нешто измишља.“
Ništa nisam izmislio… Sve što sam napisao je apsolutno tačno…. Mnogo ljudi se u Srbiji vodi kao nezaposleno zbog toga što prima socijalnu pomoć a u stvarnosti radi u B.G. u sektoru građevinarstva. Naša statistika je iskrivljena…. Mnogo ljudi (ponovo najviše u sektoru građevinarstva) prima na račun minimalac + na ruke dodatni novac koji se nigde ne evidentira a koji je vrlo značajan……. Statistika to nigde ne evidentira. I zaposlenost i zarade i BDP je u Srbiji veći nego što ga statistika prikazuje…. Kada bi postojala mogućnost žalbe i da se uvaže moje primedbe verujem da bi dogurali bar do bronzane medalje.
Evo, da sprovedemo jedan eksperiment…. Neka se javi neko od onih koji su na blogu a da nema posao…… Naravno, pod uslovom da hoće da radi tj. da traži posao ali da ne može da ga nađe.
За С. Млинаревића – Када се „занесем и напишем“ нешто нетачно, сасвим је у реду да то критикујете, али морате понудити аргументе, а не празне, пизматичне речи. Моја објава се не позива на белосветске статистике јер у економији тај појам не постоји – постоји у кафани. Моја објава базира на Еуростату, репутабилној статистичкој агенцији ЕУ. Ако Ви имате боље изворе и ако се Ваши подаци разликују од мојих, било би коректно да их саопштите.
слободан млинаревић
Na blog g. Katica sam registrovan od 2012, citao sam ga par godina pre toga, a ovo je prvi komentar koji saljem.
Po stilu me podsecate na слободан млинаревић sa LinkedIna, koga sam tamo blokirao.
Kako na blogu ne postoji takva opcija, eto mogu samo da se oglasim 🙂
Svakako, ostavljam mogucnost da je u pitanju neki drugi слободан млинаревић ili da su se neki klinci nasli dokoni i duhoviti pa pisu pod imenom слободан млинаревић istim stilom.
Milan
Да ли то значи, да нема смисла опоменути Вас, када се занесете, или напишете нешто нетачно? Например! Гане пише и нешто измишља. Има ли смисла прозвати га и нешто о измишљотинама написати? За разлику од многих коментатора, ја се јављам под пуним именом и презименом. „Елементарна“ правила су релативна ствар. Може се повлађивати, писати и измишљати, а може се бити директнији и изричитији. Рецимо ова Ваша објава која се позива на некакве белосветске статистике није по много чему у сагласју са многим Вашим материјалима. Тако и Ваши материјали из времена „борбе“ да стигнете у „јавност“ и садашњи нису у сагласју. Иначе скоро редовно присуствујем Вашим трибинама у Бгд.
За С. Млинаревића – Свако ко се држи елементарних правила коректне комуникације може коментарисати на блогу. Наравно, грубе, пргаве, пизматичне и сл. коментаре нећу толерисати.
Својевремено сте ме протерали, са обрљазложењем, да Вам се мој тон не допада. Питам се, да ли има смисла да нешто коментаришем?
Za Ivana – Tu istu „posebnost“ imaju gotovo sve države regiona, ali se čini da su njihovi podaci lošiji od srpskih. Uzgred, Srbija je imala visok rast u I kvartalu 2020, pa je to dosta popravilo sliku za celu 2020.
Za g. Katića,
Mislim da vam ovo promiče,
G. Vučić je zaposlio sve živo u Srbiji….. Ipak, statistika pokazuje određenu stopu nezaposlenosti….. Sad se verovatno pitate; Kako to ????
Imam drugare koji rade u Beogradu na crno u sektoru građevinarstva. Gazde ih jure da ih prijave ali oni neće jer ovde kod nas na jugu primaju socijalnu pomoć…. Oni su zaposleni sa platama od preko 1000 evra i kada naiđe inspekcija kriju se. Firme ne mogu da ih se otarase jer nema dovoljno radnika, pa moraju da ih trpe. B.G. je pun turaka, šiptara isl…. da ne kažem još sve čega.
Verujem da ćemo se ove godine umešati u borbu za zlatnu medalju…… Cena čelika je na istorijskom maksimumu i to će pogurati BDP…… Jedino me brinu aukcije u SAD i skovi kamatnih stopa, plašim se da će u jednom trenutku uzdrmati RSD………… Jedino bi to moglo da nam pokvari planove.
PAD SRPSKE EKONOMIJE POSLE KORONE BIĆE NAJMANJI U EVROPI prošlogodišnja procena MMF-a
Miodrag Zec – Jul 31, 2020 – slikovito objašnjava ovu našu posebnost.
(https://www.youtube.com/watch?v=c_odyX8xPzI&ab_channel=GlasRasejanja)
Онај ко је на дну не може пуно да падне.