Reagovanje na tekst „ Da li predsednika neko obmanjuje”, „Politika” 19. 5. 2021.
Gospodin Nebojša Katić nastoji da stvori lažnu sliku o nekakvom „obmanjivanju predsednika jeftinim trikovima” u pogledu realne stope rasta BDP-a. Prema gospodinu Katiću nekakvi ekonomski savetnici „namerno podmeću pogrešne podatke predsedniku kako bi ga diskreditovali” i „istrajavaju na metodu obračuna rasta koji predsednik promoviše”. Zaista je komično kako kritičari zamišljaju stvarnost i rad predsednika, kao da on ne zna razliku između nominalnog i realnog rasta i kao da među stručnim timovima predsednika, uključujući i Ministarstvo finansija, Narodnu banku Srbije i Republički zavod za statistiku, nema nikog da ukaže predsedniku da je u „zabludi”.
Ne znamo o kakvom „istrajavanju na metodu obračuna rasta” gospodin Katić govori. Podaci o BDP-u koje koristi predsednik su proizvod obračuna RZS-a koji primenjuje međunarodno utvrđene metode i izvore podataka. Naravno, nije reč o bilo kakvom obmanjivanju i zabludi, osim zablude gospodina Katića. Predsednik ima uvid ne samo u nominalne stope rasta BDP-a i drugih najvažnijih makroekonomskih agregata već i realne, deflacionirane vrednosti koje takođe potvrđuju ono što je predsednik implicitno rekao, a što gospodin Katić nastoji da dezavuiše i time indirektno diskredituje predsednika.
A to je – kontinuirani, a u poslednjim godinama i značajno ubrzan i do sada nezabeležen, realan privredni rast Srbije u periodu od 2012. do 2020. godine u svim realnim aspektima – fizičkom obimu proizvodnje industrije, uslugama, izvozu, zaposlenosti, investicijama u kapitalna dobra, stranim direktnim investicijama itd.
Predsednik je svesno i ekonomski i statistički sasvim legitimno uporedio iznose BDP-a u evrima u periodu 2012–2020. kao jedan od pokazatelja ne samo nominalnog, već i realnog rasta. Predsednik je ilustrativno upotrebio podatak o BDP-u izražen u evrima kako bi javnost lakše sagledala nesporan napredak srpske privrede i rast zarada tj. dohodaka koji sačinjavaju BDP. Dakle, gospodin Katić želi da imputira predsedniku da govori o realnom rastu, iako on nijednog momenta nije koristio termin „realan rast” u smislu deflacioniranih vrednosti u dinarima, niti je obmanjivao sebe niti javnost netačnim podacima.
BDP po stanovniku je porastao sa oko 4.600 evra na 6.700 evra u periodu od 2012–2020, dakle za oko 2.100 evra ili oko 43 odsto (i približiće se 50 odsto nakon 2021) što je činjenica, ne obmana ili laž. U uslovima stabilnog deviznog kursa (što je samo po sebi pokazatelj zdravlja srpske ekonomije) koji je u 2012. iznosio oko 113 RSD, a 2020. oko 118 RSD (dakle uz blago povećanje), rast BDP-a u evrima na jednostavan i slikovit način prikazuje građanima (ne samo „stručnjacima” poput g. Katića) realan rast srpske ekonomije kao kupovne moći i zarada što je činjenica koju samo zlonamernici mogu i žele da negiraju.
Gospodin Katić, večiti zagovornik depresijacije i kritičar deviznog kursa, po njemu nerealnog bez obzira na već dugotrajnu ravnotežu između ponude i tražnje deviznog novca, lamentuje što je argumentovana ekonomska rasprava odavno blokirana i samo se „simulira”. Upravo njegova „lekcija” o razlici između nominalnog i realnog BDP-a, koja predsedniku nije bila potrebna, predstavlja primer takve jedne isforsirane i simulirane rasprave koja nema ništa drugo za cilj već da diskredituje predsednika i realan napredak srpske privrede koji svi priznaju osim naših „nezavisnih” analitičara.
Umesto da konkretnim ekonomsko-političkim predlozima i inicijativama ovaj rast podrže, njihova jedina svrha i cilj jeste da svaki uspeh i napredak Srbije minimiziraju, relativizuju i „deflacioniraju”. Međutim napredak Srbije i njeno jačanje, i to je suština problema gospodina Katića, čini da je značaj i uloga pomenutih stručnjaka nepovratno „devalvirana” i budućnost kao i istorija teško da će moći da ih „aprecira”.
Direktor Republičkog zavoda za statistiku
Za Bojana – Posetioci moje FB stranice to odavno znaju. Ne znam zašto je FB blokirao moj blog. Žalio sam sam tri ili četiri puta, ali nisam dobio odgovor. Može im se. Možete pokušati da pošaljete i Vi reklamaciju, ako želite.
Poštovanje g. Katiću,
Da li znate da facebook ne dozvoljava objavu deljenje vaših tekstova, uz obrazloženje da se protivi standardima:
„This URL goes against our Community Standards on spam: nkatic.wordpress.com“
Jel možemo mi čitaoci uraditi nešto da se to promeni ?
Овај текст изгледа као ad hominem блаћење људи у вечерњем дневнику уз помоћ специјалног коментара уредника… питање је колико се уопште може вјеровати подацима институција које воде овакви људи..
Nesto o platama i stranim investicijama,a to nam govori za koga glasaju biraci.
(https://m.youtube.com/watch?v=uOnKwitLpe8)
@Kum
Moja reakcija na govor AV,pored ostalog sadrzi i da se trebaju Romi privredno preduzetnicki edukovati,kao u ostalomi drugi gradjani srbije,takodje da cese zaposlati stotine Roma u javnom sektoru?
Jel cese moci edukovati Romi za sustere,frizere,tesare,molere,krojace,zidare,kuvare itd..?Naravno i za lekare,pravnike,inzenjere,arhiktete itd..?
“Sudstvo i tuzilastvo nije samostalno,podano i politicki usmereno,a jedino poreski sistem brz i efikasan.Kako je to moguce?“
Dobar je znak što je poreski sistem „brz i efikasan“.Više-manje je to dobro na nivou Republike.Na lokalu koči pitanje legalizacije jer su objekti u nadležnosti lokalnih poreskih administracija.
Mora se umreti i porez platiti – kažu u Americi.Ja se slažem da za poreske dugove mora biti nulta tolerancija.Stope,način oporezivanja i sl. su stvari za diskusiju,ali se razrezani porez prvo izmiruje pa se pitanja postavljaju.To mora da se zapamti.
”У оваквом политичком хаосу нема тог малог тима и тих буџета који могу да поспеше привредни раст. Проблем није у памети ни у парама проблем је политичке природе. Српска привреда назадује 3 деценије, јер смо искључени из главних економских токова. ”
Dokle imamo partiju sa preko 700 000 clanova i druge partije sa po par stotine hiljade glasova na izborima,moramo se upitati u kojem pravcu nam plovi nasa ladja?
Ipak drzim i dalje do toga da je u pitanju nedostatak pameti!Posebno one privredno-ekonomske pameti,svi imaju znanje i pamet sta nam nedostaje i sta nam je potrebno,a niko ne zna kako da sve to zaukruzi i sprovede.A moze da se sprovede,samo treba znati i odraditi,a kada se tice problemi politicke prirode,oni politicari trebaju da slusaju sta treba da rade u protivnom nisu lojalni svom poslu koji rade,svojem naodu,drzavi koja ih izdrzava.
”Дакле, да закључим, политика нас кочи у развоју, и она нас спречава да привредни развој прилагодимо оним факторима који су потребна да би се убрзао реалан развој.”
A ko je taj sto podrzava da nas politika koci u razvoju?Zar je dovoljno da vojska ima borbene avione,borna vozila,vojnu opremu itd..,policiske sluzbe opremu za razbijanje demonstranata,nove sluzbene automobile,nove cizme itd..,svega toga i krov nad glavom,a to smo imali i za vreme Jugoslavije,najaca sila na prostoru Balkana,i sve se srusilo ko kuca od karata?
Sudstvo i tuzilastvo nije samostalno,podano i politicki usmereno,a jedino poreski sistem brz i efikasan.Kako je to moguce?
Narod nema,privreda nema,drzava nema,koridti imaju oni koji su odlicni da nas sve zamajavaju.
@ Gosa
Podržavam ovu ideju o inkluziji Roma.Za mene je bilo iznenađenje koliko veliki broj Roma živi na jugu Srbije.Ne znam ni koliko su Miladinovi statistički podaci pouzdani o njihovom broju,jer oni često nemaju lične karte.(A i ne znam koliko je Miladin bio voljan da ih tačno broji….ali kada se u obzir uzme Miladinova ljubav prema precinosti,tačnosti,istini…)
U svakom slučaju radi se o brojnoj i najmarginalizovanijoj etničkoj grupi u Srbiji,koja je pritom prilično mlada.
Romi su inače narod prirodno obdaren za muziku.U proseku su mnogo,mnogo talentovaniji od „klasičnog evropskog tipa čoveka“ i ogromna većina romskih talenata nažalost nikada ne ispliva iz tog skrajnutog i siromašnog miljea.Mogu da rade potpuno na sluh,bez nota,što je „belima“ često nezamislivo.
(https://www.youtube.com/watch?v=PRnLazcAark)
Pogledajte kako je osetila pesmu do poslednjeg tona na jeziku koji nikada nije čula! Neverovatno!
У оваквом политичком хаосу нема тог малог тима и тих буџета који могу да поспеше привредни раст. Проблем није у памети ни у парама проблем је политичке природе. Српска привреда назадује 3 деценије, јер смо искључени из главних економских токова. Нисмо на светском тржишту конкурентни, немамо финални производ који би парирао другим конкурентима, немамо технологију, немамо инжењере и технологе, они раде вани. Домаћа стручна јавност, и међународне финансијске институције јасно нам указују на све наше недаће.
Ево јасног примера гасовод Турски ток, он би привредницима донео олакшање у енергетском смисли, велике уштеде у цени по јединици производа, али он је као стратешки пројекат несигуран. Тако да овде ништа није извесно осим великог ризика и за инвеститора.
Србија још није завршила транзицију ка тржишној привреди иако смо се обавезали споразумом са ММФ да ће се тај посао обавити.
П:С:
Остави се планова погледај објективну стварност. Овде се морају поставити нови темељи реалне привредне политике, али да се прво реше веома дубоку политички проблеми.
Дакле, да закључим, политика нас кочи у развоју, и она нас спречава да привредни развој прилагодимо оним факторима који су потребна да би се убрзао реалан развој.
Ко ово не капира само ће да губи време у празном мудровању.
Evo kako Predsednik AV,vidi de se mogu resavati problemi.
(https://m.youtube.com/watch?v=z8DJ-0HM4dE)
” Основно питање, и реалан проблем, је како доћи до стицања услова да се енергија креативности грађана активира и синхроно профункционише у балканској заједници.”.
To je nas zadatak da omogucimo funkcionalnu balkansku zajednicu unutar EU,a kako doci do sticanje uslova,e to je ”za koliko para,toliko muzike cese svirati”,a to mora da omoguci drzavni budzet da se odradjuje i vama svima je poznati moj predlog poput osnivanja ”malog i strucnog,efikasnog tima”,koji ce raditi van politickog tutorstva ili politicke pripadnosti,vec glavni cilj je logickim privredno-ekonomskim rezultatima od koristi drzave,njenih gradjana i licnog profita itd…
Ne moze se raditi gratis radi interesa poliickih vlastidrzaca koji ce i ovako sve razvodnjavati radi svojih licnih interesa,ali i lako su potkupljivi i ”korisne budale”,radi sekundarnog licnog bogacenja,pa i da budu otkriveni i procesuirani za ekonomski kriminal i korupciju,steta je vec ucinjena i i njihove kazne su minimalne na uporedjenju koju stetu su ucinili svojoj zemlji.Ima prljavog vesa i u razvijenim zemljama,ali kod njih su kazne ostrije i karijere deceniski unistene doticnim stetocinama.
Gosa – Znaci manje politickih tenzija u drustvu,a vise privatnih inicijativa i ljudskih individualnih kreativnosti.
То је само лепа констатација и ништа више.
То сви видимо и желимо, али то није довољно.
Основно питање, и реалан проблем, је како доћи до стицања услова да се енергија креативности грађана активира и синхроно профункционише у балканској заједници. Тако би се обезбедио кључно неопходан услов за проток људи, идеја и капитала.
Сведоци смо да овај процес непрекидно функционише, у сивој зони балканских интересних токова, где владају сурови закони одмазде за неизвршено.
Смањење политичких тензија се постиже решавањем балканског војно- политичког сукоба. Е то ми Балканци сами међусобно не можемо да разрешимо. Па су нам потребни страни „саветници“ који то поново скупо наплаћују туторском колонизацијом.
Да се ствари покрећу са мртве тачке, може се наслутити променом устава где ће се створити нови услови за нова решења.
Па тек тада је реална твоја тврдња смањења политичких тензија и активизација грађанских идејних и оперативних креативности.
Неки ЈУНАК Госо мора да одради и историјско политички непопуларан посао.
Е таквих „јунака“ је овде на Балкану мало.
Просто зар не?
Zavod ”dise” za statistiku je da osim sto politickoj eliti fabrikuju statisticke cifre,takodje ”dresiraju”,narod sa krajnjim ishodom da menjaju radne navike tj,da vise i efikasnije rade za male nadoknade i prezivljavanje.
Licno sam za vecu disciplinu na radnim mestima kao i bolji radni ucinak itd..,ali takodje i za vecu disciplinu u javnom drzavnom/drustvenom privrednom sektoru sa nizim platama,takodje i vecim stimulacijama domacem privatnom sektoru,manjim nametima privatnom sektoru,
Svima je jasno da zbog losih uslova domaci privatni sektor na niskim granama,ujedno zaposleni u javnom sektoru cine ogroman biracki korpus,vecina njih greju samo fotelje i glasaju za one koji njima omogucavaju da parazitiraju na drzavne jasle,za uzvrat privatni domaci preduzetnici ne cine nesto posebno glasacki korpus na izborima,ali zaposleni u privatnom sektoru zbog nedostatka ”veza i vezica”,u pronalasku posla u javnom sektoru,prinudjeni su da trpe sve i svasta kao zaposleni u privatnom sektoru.
Treba menjati dosta toga iz drzavnog kapitalizma koji vlada sada,u trzisni kapitalizam,gde politicari i zaposleni u javnom sektoru dobiju manju moc o odlucivanju u ekonomiji i privredi,a privatni sektor mnogo vecu odgovornost za drzavu i drustvo u celini.
Postoji metadologija kako se to moze postici i odraditi,i sa krajnim ciljem obezvrediti zanimanje za bavljenjem politikom i zaposljavanjem u javni sektor i tako postici ne atraktivnom profesijom,a mnogo vise privatnim preduzetnistvom,razvojem privrede i boljom konkurencijom na slobodnom trzistu.
Znaci manje politickih tenzija u drustvu,a vise privatnih inicijativa i ljudskih individualnih kreativnosti.
Ljudi ne shvataju, ali za statistcku vecinu stanovnika Srbije, Vucic je i dalje bog.
Nepogresiv je i svemoguc.
On leci, daje vakcine, razume ekonomiju.
Јаооо директор Републичког лажовског завода…