Ovde možete pogledati moj razgovor na različite, globalne teme, vođen u Cateni mundi povodom izlaska moje knjige „Opasna vremena“. Intervju je vodio gospodin Branimir Nešić.
05/07/2021 od Nebojša Katić
Ovde možete pogledati moj razgovor na različite, globalne teme, vođen u Cateni mundi povodom izlaska moje knjige „Opasna vremena“. Intervju je vodio gospodin Branimir Nešić.
Da mi je neko rekao da cu sa uzivanjem, nekoliko puta, slusati osobu kojoj se ne dopada „Carobni breg“, koja govori o ozbiljnim temama a nosi digitalni sat i majicu (nota bene: bez kragne i sa kratkim rukavima), i ispred koga ne stoji penkalo, nego hemijska olovka, ne bih mu verovao. No, zivot je pun iznenadjenja…
Svako dobro i nastavite u istom stilu : )
За Немирног – Ако погледате мој интервју у НИН-у, видећете да тамо говорим о „еколошкој диктатури“ која се спрема. Идеја је да се финансијска улагања усмеравају у оне гране које „не угрожавају“ животну средину. Како су пензиони фондови огроман део глобалног финансијског система, идеја је да свој новац пласирају у еколошки „подобне“ компаније.
За госп. Катића:
Можете ли да ми објасните шта се дешава са тзв. зеленим пензијама?
(https://www.euronews.com/green/2021/07/09/green-pensions-could-be-the-most-powerful-weapon-we-have-to-protect-the-planet)
За Милоша – Они који су дуже на блогу знају да не дајем инвестиционе савете. Једино могу да кажем да овако ненормалан тржишни амбијент никада нисам видео.
Поштовани господине Катићу, у 1. делу интервјуа у подкасту код Бране поменули сте да поседујете инвестиционе јединице у фондовима па бих Вас с тим у вези замолио за савет за инвестирање у тренутним околностима? Било који савет је драгоцен, зато је питање и формулисано широко и неодређено. Хвала унапред п.с. Сјајно гостовање!
@Zoran
Један од ретко дубоких коментара на данашњу ненормалну количину штампаног новца.
Сад би било занимљиво да неко нађе замерку Зорановом гледишту.
Скоро у сваком коментару на економске теме се подвлачи прекомерно штампање углавном долара и евра као проблем. Мислим да се тај проблем преувеличава. Корона стимулус пакети нпр. нису битно другачији од масовног пуштања новца у оптицај кроз кредитне картице и разне друге кредите. Једино што стимулус пакети нису у обавези да се врате то је разлика. Бројна банкротства у САД након 2008 су обични отписи дугова на новац који је потрошен. Тако ће се и овај потрошити али неће бити обавезе бакротства, тако да то са становишта притиска на привреду дође на исто.
Огромна количина новца која је у систему је у власништву малог броја људи. Тај новац и не служи много чему другом до да се умножава тако да он и не притишће привреду. Реално, права инфлација би се десила када би се тај новац прелио на широке масе, жељне много чега, е тад привреда то не би могла да поднесе и дошло би до инфлације.
Иако је лепо и људски видети како се Кина избавила из сиромаштва, реално је и то да ако средња класа Кине настави да расте то ће с обзиром на њихов број бити страшан притисак на ресурсе. Ко често путује, могао је пре Короне видети масовност кинеских туриста свуда по свету.
Za Vladana – Tokom ovog boravka u Beogradu mislim da neće biti nastupa uživo.
O odnosu prema zlatu sam veći pisao u komentarima. „Zlatnu“ fiksaciju tretiram kao relikt totemske svesti i u tom smislu imam veliki otpor prema zlatu. To, međutim, nema veze sa isplativošću ulaganja u zlato, ali savete na takve teme ne bih davao. Melonija ne pratim, niti pratim tu vrstu jutjub kanala.
O kovidu kao odličnom paravanu sam već pisao ovde: https://nkatic.wordpress.com/2020/03/25/a-kada-prode-pandemija-objavljeno-u-dnevniku-politika-od-25-3-2020/
G. Katić,
1) Da li ce biti predstavljanje nove knjige ili neka druga prilika da Vas slusamo uzivo?
2) Koje je Vase misljenje o kupovini zlata? Silno stampanje novca, cene nekretnina u celom svetu luduju. Cini se da je virus savrsen paravan za sve ekonomske probleme. Soj 2, 3, delta, gama. Kao da se prolongira dok svi ne zauzmu dobre startne pozicije.
Da li je vreme za zlato?
3) Koje je Vase misljenje o tome sto g. Mike Maloney govori? Ako ste upoznati.
4) Nije pitanje, ali mimoisli smo se pre neki dan na pocetku Kneza Milosa, bas sam pozeleo da se javim ali ste telefonirali. Bilo mi je drago sto sam Vas video.
@Jovan T.
Слажем се да је кинеска историја имала недемократски ток. Можда би било најправедније рећи да је имала геноцидан ток према властитом народу. Сматра се да је у побуни Таипенг у 19. веку број мртвих приближан броју мртвих у Првом светском рату. Али морамо признати да демократија представља аномалију у људској историји. То међутим не значи да Кинези нису способни да створе демократско друштво. Пре мало више од две године имао сам прилику да одем у Кину. Њихов бог је новац. Опседнути су новцем, стицањем и статусним симболима. У великим тржним центрима у приземљу не налазе се супермаркети већ златаре. Мао се кревељи са зидина Забрањеног града и нигде другде не могу се видети његови споменици. Комунистичка партија и даље негује култ култ Маове личности, што у великој мери подсећа на позни титоизам из средине 80-тих. У једној продавници дрангулија за туристе у Шангају имао сам прилику да купим ону чувену Маову црвену књижицу на енглеском. Многи код нас се одушевљавају Кином у нади да ће њено јачање довести до слома Запада, па ћемо ми онда изравнати старе рачуне са Западом и његовим савезницима у нашем окружењу. Прилично детињасто размишљање. Не видим ништа што би ме као Србина и Европљанина привукло кинеском моделу. Не видим шта је то што чини кинеску „меку моћ“. Није спорно да ће се у овом веку наставити сукоби Кине и САД. Оно што мало ко зна је шта ће се дешавати у кинеској „црној кутији“.
@Ivan Grozni – Ja ću se koristiti lokalnim primerima koji su mi poznati. Ja nikada Kineza nisam video u gradu ili u kafiću ili bilo gde drugde. Oni samo rade, jedu i spavaju. Bukvalno je nemoguće videti Kineza bilo gde sem u radnji.
Poznata mi je istorija Kine, reforme Kublaj kana su bile napredne i u njegovo vreme u Kini je bilo manje smrtnih kazni nego u Evropi a i batinanje je bilo jedini dozvoljeni oblik mučenja.
Ali isto tako je očigledno da je dominantan tok kineske misli anti-demokratski i da Kina nikada nije imala demokratiju. Pa čak je i Tajvan do devedesetih bio jednopartijska država.
Zanimljivo je da u vreme Hana stanovništvo bilo podeljeno u 24 stepena (đue) u zavisnosti od zasluga, ovo me podseća na nešto…
Kao što je Srđa Trifković rekao Kina bi bila Kina i da je demokratska.
Za g. Katića,
Primio sam k znanju vaše mišljenje.
Hvala na odgovoru.
Za Ganeta – Prinos na obveznice pada jer se veruje da centralne banke još uvek neće podizati kamate. Zatvoriti ekonomije a nastaviti sa štampanjem novca samo pomaže da inflacija raste. Mislim da je pretnja novim zatvaranjem političko-psihološki eksperiment i da nije vezana za ekonomiju.
Za g. Katića,
Vidim snažan pad prinosa na desetogodišnju obveznicu SAD….. Možda je pravi razlog za držanje stanovništva u strahu – inflacija…… Možda je zato potrebno držati ekonomiju zamrznutom, ne otvarati se odmah.
Postavio sam vam pitanje zanimajući se za vaše mišljenje Šta je pravi razlog zašto se situacija drži zamrznutom? Ono čega sam se setio to sam napisao, možda vi imate neku ideju.
PS:
Ne pitam ovo tek tako. Ponovo su mi na meti Lufthansa i Commerzbank. Naravno, neću kupiti odmah ali ih držim na oku i prikupljam informacije, mišljenja u vezi pandemije. Ako se situacija sa kovidom pogoršava- mislim da će pad akcija naročito Lufthanse biti i bolan za akcionare a to su situacije koje čekam.
Evo, kao i uvek pišem iskreno. Nadam se da mi čitaoci bloga kao ni vi nećete zameriti.
Za Jovana T. – Zaboravih da odgovorim. Na sajtu, u rubrici šta čitam, naći ćete knjige koje se bave Kinom. Možete izabrati po naslovu šta Vas interesuje.
Za Ganeta – Prvo, neki lideri već najavljuju da bi kovid kriza mogla trajati i cele naredne godine. Najavljuje se novi kovid talas za jesen, i potreba za trećom vakcinom. Drugo, najavljuje su i nova epidemija gripa ove godine i preporučuje se novo vakcinisanje, ali za grip. Nejasno je na bazi kojih parametara se daju takve procene. Slutim i da će se pojaviti i neki novi virus, npr. kovid-22 itd. Paralelno s tim ide širenje panike u vezi sa klimatskim promenama. Bojim se da moćnici neće propusti priliku da nas drže u permanentnom strahu i da će nastaviti da nas drže u režimu svakovrsnih ograničenja.
Za g. Katića,
Pažljivo sam gledao vaš inrterviju. Koliko sam shvatio mislite da se priča sa kovidom neće brzo završiti. Pominjali ste period od jedne decenije ali nisam baš do kraja shvatio obrazlođženje. Zašto mislite da će sve ovo tajati još neko vreme?
@Jovan T.
Не бих се баш сложио са неким расним генерализацијама. Како исти Кинези на Тајвану могу да живе у другачијем политичком систему у односу на сународнике у Кини? Зашто је кинеска дијаспора располагала капиталом а Кинези у матици нису? Неки ће исто тако признати да су Руси генијалан народ који је у стању да измисли периодни систем елемената, апарат за заваривање и да пошаљу човека у свемир. Једино ето нису у стању да направе државу која није аутократска. Потребно је мало боље проучити кинеску историју. Веровали или не, и Кинези су имали мислиоце који су се залагали за веће слободе и ограничење моћи владара. Наравно, њихове идеје су биле јеретичке за све владаре и гушене су у крви, али та учења су и данас доступна. Нећемо ваљда помислити да сви Кинези одушевљено скачу и млатарају заставама и паролама на партијским слетовима?
Za Zorana – Ne treba da Vas iznenađuje moj stav. O bregzitu sam napisao duži tekst 2016, ovde: https://nkatic.wordpress.com/2016/06/29/brexit-dan-pre-i-dan-posle/
Gospodine Katiću, radovaće Vas da čujete kako je predsednik Srbije govorio na saboru povodom 100 godina Komunističke partije Kine.
Po ideologiji ste bliži nego što mislite.
За Небојшу
Логика је следећа . . .
Ја поздрављам Брегзит као и сваку делатност која за циљ има урушавање неолибералног глобалистичког поретка а затим унапређивње платформе националних држава са демократски изабраном власти која ће бити подједнако одговорна спрам свих друштвених слојева унутар својих држава. Међутим ви ме изненадисте својом објавом да Брегзит није оно што сам мислио да јесте, него нешто сасвим супротно. Ако је тако онда ми је жао због тога али апелујем на Енглезе да ако Брегзит није то да онда ураде оно што јесте то. Свакако то никако није останак у ЕУ нити било шта што би дало допринос учвршћивању ЕУ недомократског концепта.
@Ivan Grozni, žuta rasa je navikla.
Занима ме шта г. Катић мисли о томе докле ће Кина моћи да балансира између капитализма из 19. века и комунистичке диктатуре. Мреже на радничким спаваоницама како би се спречила самоубиства не представљају баш привлачан модел који би друге земље могле да следе.
За Немирног и Зорана – Нисам успео да разумем логику Ваших коментара. Прво сте исказали радост што су се Британци ослободили глобализацијског и ЕУ зла и да је то добро за УК и њену средњу и нижу класу, а сад изјављујете како је добро да се „империја зла“ уруши по принципу ако, тако и им и треба.
G. Katiću, uvek volim da slušam sve što kažete o Kini, možete li neku knjigu preporučiti?
За Зорана:
Тачно тако, нула толеранције и разумевања према Енглезима. Штавише, што им се пре уруши „империја“, то боље. Не видим ниједан разлог због кога, као Србин, не бих подржао независност Ирске или Шкотске, нпр.
Прагматизам у односима пре свега. Како су они желели и удесили нама, тако и ја желим да буде њима.
За Небојшу:
Следећи исту логику претпоставаљам да мислите да је и Трамп био за више дерегулације и још више повољности за елиту, глобалистичку или ону традиционалну, свеједно? Мени је тешко да у то поверујем. Његова намера да енормне цене лекова у САД усклади са нпр. канадским ми говори у прилог томе. „Пустите људе да дишу“ је једном приликом изјавио.Осим ако стварно није тако добро лагао.
Кад је реч о ЕУ, не знам да ли је ишта од тих регулатива у интересу демократске већине. Штавише мислим да постојање тих регулатива чини количину хипокризије још већом јер их лако заобилазе привилеговани. Или мислите да европско тржиште хране није преплављено ГМО производима и нпр. Нутелом без лешника? Иако не могу да оспорим тачност овог што сте изнели, за мене ипак све оно што ће допринети (надам се) урушавању једног таквог конструкта, од стране САД утемељеног на умоболној неолиберланој идеологији са елементима фашизма, је за подршку. Разумем и то да ви живите у УК и да вас Егзит на неком нивоу погађа лично, али знате, ми овде не можемо имати ни мрвицу размевања за Енглезе, те то што ће их њихова и америчка елита додатно газити. Нека изволе дићи револуцију, једном и они.
Поздрав
За Немирног и Зорана – Идеја брегзита, код оне елите која је промовисала брегзит, била је да је потребно више, а не мање глобализације. Они су веровали да је ЕУ са својом регулативом препрека још већој либерализацији и надали су се да ће УК бити лидер у додатној дерегулацији и да ће бити офшор центар Европе. Нижа класа је можда желеле да се одупре глобализацији, али je нашла „погрешну цркву којој се моле“.
Било би интересантно видети о каквим дугорочним предностима брегзита је реч. Чуо сам фразу, али не и аргументацију.
Што се савезништва са САД тиче, УК је деценијама у џепу САД и једини нова корист је што ће можда масовно увозити генетски модификовану храну и хлорисане пилиће из САД.
I momci na biciklu imaju svoj „sindikat“ 🙂 http://klubgloverabeograd.com/
Preporučujem posetiocima da pročitaju o eksploataciji Glovo raznosača na ovom sajtu.
Tajna kineskog puta
„Kina sistematski oduzima posao konkurentsjim preduzećima u srednjoj, istočnoj i jugoistočnoj Evropi “.
Tako glasi zaključak dosijea koji je objavio Odbor nemačke privrede za istočnu Evropu. „Kina je iskoristila krizu u zapadnoj Evropi kako bi dobila udeo na tržištu. Ništa nemamo protiv jeftinog finansiranja, ako je kompatibilno sa tržišnom privredom, ali to nije slučaj zato što kamatne stope iznose 1,5 ili 2 odsto, i fiksne su za period od 15 godina. To nije u skladu sa međunarodnom kamatnom stopom koja se orijentiše prema tržištu“, kaže Klaus Mangold predsednik ovog odbora.
Troškovi izgradnje firme COVEC je za 30 % manji od drugog, po ceni najpovoljnijeg izvođača. Međutim, prema oceni Evropskog građevinskog saveza u Briselu, reč je o nekorektnoj konkurenciji – Kinezi su naime u stanju da ponude tu cenu, samo zato što firmu COVEC potpomaže država.
Tako povoljne uslove kao što su kineski, zemlje u srednjoj i jugoistočnoj Evropi ne mogu naći na drugom mestu.
Strah od komunizma je „kriv“ za to što se dobro živelo u posleratnoj Evropi i Americi. Čak je i država blagostanja nastala kao brana komunizmu.
Ни мени критика Брегзита није баш најјаснија. Знам сам да сте критиковали начин на који су то урадили, али одлука је у основи дугорочно позитивна за Британију. „Дугорочно смо сви мртви“ је врло себичан и кратковид изговор, који одудара од Ваше хвале кинеској историји.
Пружила им се прилика да обнове стратешки важан савез са САД, и да то ураде без обзира на то шта ће Брисел рећи. Шкотска и Ирска нису никад ни биле истински део Велике Британије, те је боље решити те проблеме у миру.
Остатак интервјуа су теме које деца морају учити из уџбеника.
Са задовољством сам одгледао ваш интервју као и сваки до сад. Морам признати да сам изненађен вашим критиковањем Брегзита. Није ли Брегзит вид опирања британске средње и ниже класе глобализму, који ви такође критикујете?