https://www.rts.rs/page/oko/ci/story/3202/politika/4728929/ukrajina-nato-i-vanzemaljci.html
Mora biti da je sve što se dešava na istoku Evrope samo veliki nesporazum. Širenje NATO-a na istok nema nikakve veze s pokušajem da se Rusija potčini i rasparča. Ne, cilj je da se napravi što jači odbrambeni savez kako bi Zemljani bili spremni da se suprotstave napadu vanzemaljaca, jednom kada do njega dođe. Konačno, ko će braniti planetu ako ne NATO, a u tom savezu Ukrajina je nezamenjiva. Otuda, ovde nije reč o NATO pohodu na istok i nema nikakve veze s nekim ranijim, krvavim pokušajima slične vrste. Ne, reč je o pogrešnom čitanju zapadnih namera. Ovo je klasičan slučaj ruske paranoje koja u svemu, pa i u stranim bazama i raketama tik uz svoju granicu, vidi pretnju i zaveru.
Ironija i cinizam iz prethodnog pasusa verovatno ne priliče situaciji u kojoj Ukrajinci stradaju i čiji se životi rastaču na hiljadu načina. Ali kako sakriti mučninu pred krokodilskim suzama koje nad sudbinom Ukrajine rone oni koji su Ukrajince gurali u rat i koji bi ih popili u čaši vode, nezaslađene? Kako reagovati na dijabolično licemerje onih koji već decenijama sistematski uništavaju tuđe zemlje i unesrećuju njihove građane ne hajući ni za međunarodno pravo ni za elementarne civilizacijske norme, a koji su najednom, baš sad i baš u Ukrajini otkrili da međunarodno pravo postoji?
Godine ludila
Rusko-ukrajinski rat je bio neizbežan, bio je planiran i sve je, korak po korak, vodilo takvom ishodu. Plan nije napravljen ni u Ukrajini ni u Rusiji. Obe zemlje su tragični objekti tuđih planova i sopstvenih slabosti. Sve što gledamo samo je kreščendo procesa koji su započeti mnogo pre 2022. Nije bila potrebna velika pamet, dubinski strateški uvidi, obaveštajni podaci ili doktorati, da bi se predvidelo šta će se dogoditi.
Par pasusa koji slede napisao sam početkom septembra 2014, povodom prve ukrajinske krize, i objavljeni su na mom blogu:
„Postoje trenuci u istoriji kada se čini da ludilo nezaustavljivo juriša, da se sve otima kontroli, da neka skrivena ruka gura svet u propast i da se haosu ne može stati na put. Trijumf zla i ludosti se uvek jasnije vidi u retrospektivi, uvek onda kada je previše kasno.
Nikada od kraja Drugog svetskog rata ludilo nije tako gospodarilo Evropom kako to danas čini. Evropa podseća na lutkarsku pozornicu kojom upravlja nevidljiva ruka, ili, u najboljem slučaju, na pozornicu kojom dominiraju umišljeni, ili možda ucenjeni politički Pigmeji.
Ukrajinci će izgubiti najviše, jer u ovakvom ratu nema pobednika. Ko ne veruje, neka pita nekadašnje Jugoslovene. Neka ih pita za čije babe zdravlje su ginuli, proterivali ili bili proterivani, i za koga i zbog čega su unesrećivali jedni druge. Kako su živeli pre početka rata, a kako žive danas? Ko su stvarni ratni pobednici i ko je profitirao na njihovoj nesreći? Istorija Jugoslovenima nije oprostila glupost, pa neće ni Ukrajincima.
I Rusija će izgubiti, kakav god ishod da bude. Ako se ne preda, biće mala uteha da se nije imalo kud, i da se biralo između beznadnog, sporog umiranja na kolenima, ili umiranja s nadom i puškom u ruci. Samoubilačka ruska politika devedesetih godina prošlog veka tek sada dobija svoj puni smisao. Nije zgoreg ponoviti – istorija ne oprašta glupost.
Jedini vidljivi pobednik, bar za sada, su SAD. Sila na zalasku uspeva da uspori svoj silazak s trona, uspeva da slabi i Evropu i Rusiju istovremeno, spremajući se za veliko kinesko finale. A možda do finala neće ni doći i sve će se možda okončati velikim vatrometom koji neće imati svoje hroničare. I kako nas istorija uči, samo je ljudska glupost večna.“
Pogrešio sam samo u poslednjoj rečenici – ovde nije reč samo o ljudskoj gluposti. Ovde je reč o mnogo crnjem, mnogo strašnijem zlu – o neljudskom zlu, onom koje se pominje u Novom zavetu.
Život nije drugde
Pred našim očima odvija se zadata tragedija dva bliska slovenska naroda koja su do juče bila u istoj državi koja je samo menjala ime. A kada su se mirno razišli 1991. svako je krenuo svojim putem, hrabro, strmoglavo, pravo u ekonomski i socijalni haos. Za ruku su ih vodili i stranputicu im pokazivali strani savetnici. Ukrajina je na tom putu uspela da napravi podvig i da prođe mnogo gore čak i od Rusije.
Ukrajina je danas država s najnižim bruto domaćim proizvodom po glavi stanovnika u Evropi i upravo je izgubila bitku za pretposlednje mesto od Moldavije. Ovo tužno posrtanje ne može se objasniti političkim razlozima i sukobima na istoku Ukrajine. Za svoju ekonomsku propast Ukrajinci ne mogu kriviti Ruse. I pre 2014, Ukrajina je neprekidno padala na rang listi evropskih zemalja. Na početku tranzicije 1991, Ukrajina je imala BDP po glavi veći od beloruskog za oko 63%, veći od poljskog za oko 37% , i veći od albanskog za oko 293%. Pred početak krize u Ukrajini 2013. njen BDP po glavi bio je niži od poljskog za oko 51%, beloruskog oko 33% i veći je od albanskog za samo 8%. Nema države u Evropi koja je tako strašno nazadovala u tranziciji.
Ukrajina nije deo saharske Afrike niti je zemlja nepismenih ili loše obrazovanih ljudi. Kako je moguće da Ukrajinci tolerišu ovakvo posrnuće, kako je moguće da ih je njihova tajkunska i korumpirana politička elita tako omađijala i manipulacijama preusmerila na pogrešnu stranu? Umesto konfrontacije sa svojim političkim ološem, Ukrajinci su, ponovo obilato pomognuti od strane zapadnih prijatelja, procenili da zmija nije u nedrima, već je s druge strane istočne granice – u Rusiji, pa im je potrebna NATO zaštita. A kada postane članica NATO-a, Ukrajina će procvetati baš kao što je, na primer, procvetala Severna Makedonija.
Ukrajina je tako odlučila da su joj bliži oni koji su joj dalje – ne samo geografski, već i duhovno i kulturno, oni koji Ukrajince preziru taman koliko i Ruse, ako ne i više. Taj prezir je samo za trenutak skriven u ime strateških razloga i trajaće još koji dan po okončanju rata, bez obzira na njegov ishod. A potom će se sve vratiti na svoje. Solidarnost s Ukrajincima koji ostanu na Zapadu biće zamenjena netrpeljivošću prema strancima koji opterećuju socijalni sistem, uzimaju radna mesta, podižu stopu kriminala i obaraju plate domaćih radnika. Ukrajinci će ponovo biti oni drugi – oni koji nisu „mi“. Sve i da Ukrajina jednoga dana uđe u Evropsku uniju ili u NATO, taj prezir neće nestati niti će se status Ukrajinaca kao građana drugog reda promeniti.
I onda kada se odričete sebe i pokušavate da postanete nešto što niste a što su vas uverili da je civilizovanije i bolje, nećete postati to drugo – verovatnije je da ćete postati ništa. Ovo ne važi samo za Ukrajince već i za „prosvećene“ Ruse, Srbe i ine, za sve one koji bi da budu ono što nisu, u nadi da će biti prihvatljivi onima koji ih nikada neće prihvatiti. Mogli bi Ukrajinci malo da se raspitaju kod Bugara, Rumuna, pa i Poljaka, i da s njima razmene iskustva vezana za prihvatanje, poštovanje, integraciju i „evropeizaciju“. A mogu i sasvim naučno i egzaktno da sipaju ulje u vodu i da vide kako se to meša.
U ime humanizma
Rizikujući da zvučim jurodivo, meni se čini da je prezir prema istočnoj Evropi, prema Slovenima, i pogotovo netrpeljivost prema pravoslavnima, metafizička i neobjašnjiva racionalnom umu. Ona nije od pre neki dan, ako je uopšte i od ovog sveta. Samo ta netrpeljivost na granici mržnje može objasniti zbog čega samoubilačka politika Evrope ne nailazi na pobunu njenih građana.
Zašto građani zapadne Evrope podržavaju suludu politiku NATO širenja na istok koja i njih, preko velikog rasta troškova života, već udara po glavi? Kakvo je to srljanje u rat koji može postati i atomski? Ako se geostrategija ostavi po strani, ukrajinski rat je samo povod i izgovor da pritajena rusofobija nekontrolisano eksplodira. Kakva je to mržnja koja zamagljuje pogled i potiskuje čak i instinkt samoodržanja?
Ta mržnja je sebi dala privid humanizma i sakrila se iza maske samilosti prema Ukrajincima … osim onih s istoka Ukrajine. Zapadna humanost (koja jeste iskrena u nekim delovima društva) ima jasne granice i nju usmeravaju mediji. Nad sudbinom Ukrajine suze rone i oni koje je iskreno i od srca bilo baš briga za stradanje Iračana, Libijaca, Sirijaca, kao što ih je danas baš briga za pakao Jemena. Oni koji danas u ime humanizma iskreno saučestvuju u tragediji ukrajinskih izbeglica i njihove dece, sutra će maltretirati Ruse i rusku decu kada ih prepoznaju u svojoj sredini. Možda je rusofobija najsnažnija u najobrazovanijim delovima zapadnih društava kojima ne smetaju ni patološki izlivi rusofobije vezani za rusku kulturu niti ponižavanja njenih delatnika. Da li smo na putu da i ruska kultura bude obrisana iz evropske kulture pa možda i zabranjena?
Da li je u ovoj tragičnoj priči Rusija nevina? Ne, ali njena krivica je na drugoj strani – na strani nekompetentnosti, na strani kašnjenja i neodlučnosti. Rusija nije bila u stanju da mekom silom kontroliše procese u Ukrajini, niti da iskoristi prednost ruskog jezika, istorijskih, porodičnih ili ekonomskih veza. Korumpirana Rusija, Rusija ogromnih imovinskih nejednakosti nije ni mogla sebe da ponudi kao privlačan alternativni društveni model. Nema rusofilije koja može ili sme da prenebregne ove tužne činjenice.
Još veća, fatalna greška je što je Rusija svojom mlitavom i neodlučnom spoljnom politikom uporno slala pogrešne, defetističke signale. Ona nije učinila gotovo ništa da svet sazna o višedecenijskom ponižavanju ruskih manjina na Baltiku ili u Ukrajini, niti je učinila išta ozbiljnije da ih zaštiti. Rusija je mlako reagovala i na neprekidno jačanje nacističkih pokreta u svom susedstvu iako su Rusi i Rusija bili glavna meta tog ludila. Ona je dopustila da procesi u Ukrajini odu predaleko, a da crvene linije nije jasno postavila mnogo, mnogo ranije. Rusiju zato niko nije ozbiljno shvatao sve do pre neki dan, pa otuda i ovaj veliki, globalni šok.
Tek danas, s ogromnim zakašnjenjem i po prvi put u poslednjih nekoliko decenija Rusiju počinju da shvataju ozbiljno. Cena kašnjenja je visoka, mnogo viša nego što je morala da bude, rizici su ogromni a ishod je neizvestan. Izvesno je samo stradanje ukrajinskih građana i pogibelj vojnika na obe strane. Još crnje i bojim se još izvesnije je da neke mračne sile svet guraju u haos i da je haos cilj.
„Plaćamo veliku cenu za našu slobodu, skupo košta odbrana ovog izbora, biti evropska država, a ne zaglavljivati u prošlom veku zajedno s Rusijom, koja sanja da vrati SSSR.“
(Pogranična Ruskinja ispranog mozga)
Šta, nećete sa nama nazad u 20. vek, da vratimo SSSR?!
Nema problema, vratićemo vas u 18. vek!
Pyotr Tolstoy, the deputy speaker of the Duma, warned there would be no let-up in the Russian strikes on Ukrainian power stations ahead of winter.
‘The infrastructure of Ukraine will be destroyed, and Ukraine will be sent back to the 18th century,’ the member of Putin’s United Russia party declared.
https://www.dailymail.co.uk/news/article-11467141/Vladimir-Putin-ally-Pyotr-Tolstoy-says-Russian-troops-send-Ukraine-18th-century.html
Tako je, nazad u 18. stoleće, da se zna ko je grof, a ko kmet!
Za Nemirnog
Da citiram Vladimira Vladimiroviča: “Svaka ti je kao u Njegoša!”
Za Marka B.
(U)okrajina – pogranična oblast na ruskom.
Ukrajinska nacija ne postoji, ma šta god isprani mozgovi koje prenosi nova.rs govorili. Kao što ne postoji ni bosanska, pa ni crnogorska nacija. To su sve kvazi-nacionalnosti koje služe za deljenje naroda. Stara krilatica “zavadi pa vladaj”, koja funkcioniše oduvek.
„Kako je moguće da Ukrajinci tolerišu ovakvo posrnuće, kako je moguće da ih je njihova tajkunska i korumpirana politička elita tako omađijala i manipulacijama preusmerila na pogrešnu stranu? Umesto konfrontacije sa svojim političkim ološem, Ukrajinci su, ponovo obilato pomognuti od strane zapadnih prijatelja, procenili da zmija nije u nedrima, već je s druge strane istočne granice – u Rusiji“
(Nebojša Katić)
“Rusiju i Putina treba zaobilaziti u širokom luku. Imamo posla s Rusijom mnogo vekova, istorija naše borbe potiče iz srednjih vekova i sve ovo vreme politika prvo Moskovije, zatim carske Rusije, SSSR-a, i sad Ruske Federacije je bila ista. A to je negiranje postojanja ukrajinske nacije, krađa naše istorije i identiteta, uništavanje jezika i kulture, omalovažavanje i pretvaranje u svoju koloniju. (…)
Svi Ukrajinci dele isti stav. Bolje biti bez struje nego sa Rusijom. Bolje biti bez grejanja nego sa Rusijom. Bolje biti bez vode, nego sa Rusijom. Sve je bolje nego biti pod čizmom imperatora. Nije lako Ukrajincima. Niko nije ni mislio da će biti lako. Plaćamo veliku cenu za našu slobodu, skupo košta odbrana ovog izbora, biti evropska država, a ne zaglavljivati u prošlom veku zajedno s Rusijom, koja sanja da vrati SSSR.”
(“Omađijana i izmanipulisana Ukrajinka”)https://nova.rs/vesti/svet/ukrajinka-koja-je-razbesnela-putinofile-na-tviteru-za-novu-deca-su-mi-srbi-a-pitaju-da-li-nam-je-srbija-neprijatelj/
За шаку рубаља: https://rt.rs/opinion/slobodan-antonic-politikolog/6204-ko-je-rekao-preventivni-rat-je-u-redu/
Za Marka B,
„Sad će tek, Gane, Ukrajina da se razmlatara rukama, tj. raketama dužeg dometa – ima da nestane Krimski most kao rukom odnesen.“
Zato me neodoljivo i podsećaju na onog mog boksera. Biće to potpuno ista priča. Pri tome ne mislim da će Rusija upotrebiti bilo šta od nuklearnog arsenala. Što se tiče raketa i aviona od toga tek neće biti ništa. Ukrajincima će možda ostaviti samo opremu za lov na sitnu divljač i ribolov. Završiće Rusi to, samo polako, ne može odma. Čini mi se da čitate previše žutu štampu.
PS:
Jorgovanka je držala konferenciju za štampu, pričala je o inflaciji, malo o euroriboru čak i bitkoinu na kraju pa bih preporučio pažnji, da ne postavljam sada link i opterećujem blog, lako ćete naći jutjub kanal NBS.
Za Ganeta
„NATO ima širok spektar mogućnosti kako da odgovori, a ono što je sigurno da će rat u Ukrajini poprimiti potpuno novi obrt i novu eskalaciju i da će se nekim stvarima koje su do sada zapinjale oko snabdevanja Ukrajine oružjem sa Zapada, naročito što se tiče aviona F 16 i raketa dometa 300 i više kilometara ovime biti otvoren put“
https://rs.n1info.com/svet/djukic-o-udaru-na-poljsku-nadam-se-da-nato-nece-primeniti-clan-5-svi-za-jednog/
Sad će tek, Gane, Ukrajina da se razmlatara rukama, tj. raketama dužeg dometa – ima da nestane Krimski most kao rukom odnesen.
Nego ja ne verujem da će se smiriti ni kad joj Putin rokne jedan aperkat – dakle ni kad joj Radu potopi 100 metara pod zemlju, što bi rekao profesor Milinović:
(https://www.youtube.com/watch?v=PYQXkNSPuvE&t=552s)
[9:12-10:12]
Ukrajina se ponaša kao maloumna nacija. Možda je bolje reći korisne budale. Podseća me na jednog boksera iz mog sela. Mi klinci smo mu se divili. Nas je fasciniralo kada veže džak cementa 50 kg diže ga zubima ili nosi džak na 13 saprat ili pojede kilo limuna bez šećer za opkladu ili pojede živu ribu iz reke ili ugasi cigaretu na ruci i slične gluposti. Po njegovoj priči mogao je da bije i Tajsona. Naravno, stariji ljudi su nas upozoravačli da se radi o budali, da on nema veze sa boksom. On nabije glavu u muda i mlatara rukama, kakav boks od njega. Ali ajde dokaži ti nama klincima.
Elem,
U našu opštinu dođu bokserski profesionalci i organizuje se revijalni meč. Ovaj naš se prijavi.
On nije znao da boksuje ko što rekoh a to su mu i svi rekli. Izađe ti tako on u ring da se bije sa profesionalnim bokserom i krene na njega onako kako zna i ume. Ovaj čovek zatečen, ne zna šta ga je snašlo, hteo lepo da boksuje konta amater pa nema smilsa, al’ brzo vidi da ima posla sa budalu. Pokuša on jadan da se izmakne, da eskivira al ne vredi. Ovaj naš nabio glavu u muda i mlati li mlati. Na kraju ovome pukne film pa mu rokne jedan aperkat…… tri sata je bio u nesvesti, jedva su ga povratili iz mrtvih.
Tako će bude i sa ovi, samo polako. Će im bude.
PS:
Kasnije su ovog čoveka njegove kolege kidale od zajebanciju, u smislu da je ubio nekog amatera na nekom vašaru.
Цивилизацијски рат Русије против (просвећене) Европе и њених вредности.
Паметноме доста.
Овај блог није место за идеолошке расправе и ја ћу се уздржати од коментара.
За Ненада
Несрећни људи…
Надали се ваљда, јадни, да под Хитлером неће умирати у Холодомору, као под Стаљином…
И да им Хитлер, за разлику од руских царева, неће забрањивати језик:
(https://www.youtube.com/watch?v=bWJjrXVkFBA&t=295s)
[4:55-6:33]
Славили су и када је Вермахт „ослободио“ Кијев 1941.
(https://youtu.be/-pIs6TmCSkw)
„Kako je moguće da Ukrajinci tolerišu ovakvo posrnuće, kako je moguće da ih je njihova tajkunska i korumpirana politička elita tako omađijala i manipulacijama preusmerila na pogrešnu stranu? Umesto konfrontacije sa svojim političkim ološem, Ukrajinci su, ponovo obilato pomognuti od strane zapadnih prijatelja, procenili da zmija nije u nedrima, već je s druge strane istočne granice – u Rusiji“
(Nebojša Katić, 07/03/2022)
Evo i sada, više od osam meseci i nebrojeno žrtava kasnije, potpuno ista priča – omađijani Ukrajinci uporno zmiju vide u Rusiji:
SLAVLJE I EUFORIJA NA ULICAMA HERSONA: Za ovaj trenutak smo živeli, više ne strahujemo da će nas Rusi ubiti! (…)
„Osećam sreću. Osećamo slobodu i nismo uplašeni. Nemamo struje, nemamo vode, ali nije nas briga jer su naši momci (vojnici) na ulicama. Ne bojimo se“
https://www.kurir.rs/planeta/4049770/slavlje-i-euforija-na-ulicama-hersona-za-ovaj-trenutak-smo-ziveli-vise-ne-strahujemo-da-ce-nas-rusi-ubiti-video
Ili grešim, možda u Hersonu zapravo žive Rusi, a ne Ukrajinci?!
„Portparol Kremlja Dmitrij Peskov odbio je u ponedeljak da komentariše posetu Zelenskog Hersonu, rekavši samo da „vi znate da je to teritorija Ruske Federacije“, javlja agencija Asošijejted pres (AP).“
https://www.slobodnaevropa.org/a/zelenski-rat-u-ukrajini-rusija-herson-zlocini/32129655.html
Kako god, što onomad reče Vinston Čerčil:
(https://www.youtube.com/watch?v=pdRH5wzCQQw)
„Ako se geostrategija ostavi po strani, ukrajinski rat je samo povod i izgovor da pritajena rusofobija nekontrolisano eksplodira. Kakva je to mržnja koja zamagljuje pogled i potiskuje čak i instinkt samoodržanja?“
(Nebojša Katić)
vs.
„Ključni razlog neuspeha zapadne politike prema Rusiji nije rusofobija, već uskogruda rusofilija koja gleda na istok Evrope kroz prizmu Moskve. Zvaničnici i savetnici koji se bave Rusijom su se uvek školovali iz ruske istorije, jezika i književnosti. Susedi Rusije se uglavnom smatraju sekundarnim akterima, a ne sami po sebi geopolitičkim igračima. Otuda, čak i usred brutalnog osvajačkog rata protiv Ukrajine, ideja da se Rusija i njeni lideri ne “provociraju“ ili “ponižavaju“ i dalje preovladava.“
(Januš Bugajski)
https://www.danas.rs/svet/bugajski-rusofilija-a-ne-rusfobija-je-problem-zapada/
Originalni tekst na engleskom: https://www.washingtonexaminer.com/opinion/russophilia-not-russophobia-is-the-wests-problem
“Nikada od kraja Drugog svetskog rata ludilo nije tako gospodarilo Evropom kako to danas čini. Evropa podseća na lutkarsku pozornicu kojom upravlja nevidljiva ruka, ili, u najboljem slučaju, na pozornicu kojom dominiraju umišljeni, ili možda ucenjeni politički Pigmeji.”
(Nebojša Katić, 2014, 2022)
Evo, još jedan eks-Jugosloven je mišljenja da se Evropa ponaša nerazumno:
“Zapadni mediji su puni reportaža o milijardama dolara poslatih Ukrajini. Za to vreme Rusija i dalje dobija desetine milijardi dolara za gas koji isporučuje Evropi. Evropa odbija da izvrši izuzetno moćan pritisak na Rusiju, a da istovremeno učini mnogo za planetu. Odricanje od ruskog gasa omogućilo bi drugačiju vrstu globalizacije – preko potrebnu alternativu zapadnom liberalno-kapitalističkom i rusko-kineskom autoritarnom brendu.”https://pescanik.net/heroji-apokalipse/
„Ukrajina više nema avijaciju“
(Nemirni, 18/04/2022 u 20:33)
Украјина је добила борбене авионе и резервне делове за јачање својих ваздухопловних снага, изјавио је портпарол америчког Министарства одбране Џон Кирби.
„Они (Украјинци) сада имају више борбених авиона на располагању него пре две недеље”
https://www.politika.rs/scc/clanak/505366/Ukrajina-dobila-borbene-avione-i-rezervne-delove
Oko: „Moskva“ je potopljena, da li će Kijev spasiti NATO šinjel?
(https://www.youtube.com/watch?v=PC4gJAR8Lyk)
@20:00 Nebojša Katić se pita: „Ko upravlja Evropom?“ i dalje konstatuje da nije normalno da „Vi svojim građanima govorite da se tuširaju hladnom vodom i da jedu manje mesa zbog ulaska Ukrajine u NATO“.
Ovo je sasvim normalno ako se ima u vidu da je na WEFu (Svetski Ekonomski Forum) upravo to i najavljeno kao cilj za građane do kraja 2030. godine. „nećete posedovati ništa i bićete srećni“, „ješćete manje mesa“…
(https://odysee.com/@Verity_Proletaria:5/you-will-own-nothing:d)
Covid je bio dobar katalizator promena u ovom pravcu koji je WEF zacrtao ali ovaj rat u Ukrajini je došao kao kec na 11 za brže implementiranje njihovih ideja o tome kako društvo u budućnosti treba da izgleda.
Krajnji cilj je uvođenje kompletnog digitalnog nadzora i kontrole građanja kroz digitalni novac (CBDC*) koji će centralna vlast na kraju moći i da programira (na primer: dobijete platu danas i imate dva meseca da je potrošite, nakon toga će nestati sa vašeg računa). Englski House of Lords u svom dokumentu spominje i tu mogućnost CBDC da bude „programmable“ (https://committees.parliament.uk/publications/8443/documents/85604/default/) (ili drugi primer: odete na protest i system odmah zna da ste bili na protestu na osnovu GPSa/5G u vašem telefonu/satu… i zamrzne Vam račun na dve nedelje kao kaznu).
WEF takođe najavljuje i glad sledeće godine (kako bi građani lakše prihvaili bilo kakvo rešenje problema koji su oni napravili, uključujući i prihvatanje njihovog CBDC-a). Ovaj rat u Ukrajini je savršen (izgovor**) za glad jer Ukrajina i Rusija zajedno čine 40% ukupnog izvoza pšenice i još veći procenat đubriva.
Covid (Green) pasoši su uvedeni u zakone zapadnih zemalja „ispod radara“! Dok su vlade usvajale zakone i praktično ozakonile Covid pasoše, njihovi mediji su u isto vreme na sva zvona zvonili o okidanju ili popuštanju Covid mera i ograničenja. Pametno.
Sad na sve to uvežite i „Carbon footprint“ (zapadnjaci uglavnom više ne pričaju o „lepom vremenu“ već koliko su savesni u očuvanju planete jer paze koliko će CO2 izbaciti u atmosferu. Oni paze šta kupuju i šta rade kako njihovi postupci ne bi za posledicu imali izbacivanje nepotrebnog CO2 u atmosferu i time zagrevali planetu kroz efekat „staklene bašte“).
Dakle povežite jelovnik iz restorana sa COP26 (UN samit o klimatskim promenama) gde je pored cene u jelovniku prikazano i koliko je kilograma CO2 utrošeno za spremanje određenog jela(!) – eto radosti! Sad vam pored mesečne plate, sleduje i ograničenje koliko CO2 možete da potrošite mesečno! – ne možete da jedete meso, kupite novi iPhone i da se vozite kolima! Odlučite se šta Vam je preče!
Click to access Sandwiches.pdf
A gde je Srbija u svemu tome?
Ako odete na „Zavod za statistiku“ https://data.stat.gov.rs/?caller=SDDB videćete sa leve strane posebnu stavku „Ciljevi održivog razvoja“ gde je Srbija praktično uvezala sve što je potrebno da se ispuni ova agenda 2030.
Srećno nam bilo!
*Central Bank Digital Curency
**Izgovor jer zvaničnici Amerike za poskupljenje goriva u USA krive Rusiju (idu toliko daleko da USA vlada poziva mlade uticajne TikTokere da ovu tezu plasiraju preko svojih TikTok kanala!)
G. Katicu, upravo sam gledao emisiju „OKO“ u kojoj ste ucestvovali, i primetio sam da ste kao opravdanje za napad na Ukrajinu koristili vreme leta raketa. To je narativ koji se koristi jos od kubanske raketne krize, ali se cesto zaboravlja to da je Kuba ostrvo (pa je jedina opasnost raketa, a ne i kopnena invazija na prepad), a i to da su Litvanija, Letonija i Estonija vec u NATO, a da tamo nema americkog nuklearnog oruzja. Nema ga cak ni u Poljskoj, vec se, po dostupnim informacijama, nalazi samo u pet drzava koje nemaju svoje nuklearno oruzje: Nemackoj, Belgiji, Holandiji, Italiji i Turskoj.
Predlazem da pogledate jako dobar youtube video o razlozima za napad na Ukrajinu koji traje oko 30 minuta, ali vredi visestruko vise. Ukoliko bas nemate strpljenja ili poverenja u moj sud o tome sta vredi ili ne, mozete pogledati i samo deo koji se odnosi na reljef, sto pocinje od cetvrtog minuta i traje samo nekoliko minuta. Mada verujem da cete nakon toga odgledati i ostatak (doduse, znacajan deo argumenata vam je sigurno vec poznat)
(https://www.youtube.com/watch?v=If61baWF4GE)
Poštovani gdine Katicu,
Upravo gledam emisiju Oko i vase gostovanje. Zelela bih ovim putem da vam se zahvalim na sjajnim komentarima i pogledima koje ste podelili na izuzetno osetljivu temu kao sto je rat u Ukrajini. Pravo je uzivanje slusati vas kao potpuno osvezenje u moru govornika koji dobijaju vreme na medijima cesto potpuno neopravdano.
Nadam se da cemo imati priliku da vas uskoro ponovo gledamo i slusamo u emisijama.
Рат као нужни принцип кулминације супротности;
– каже Хераклит – да би земља боље рађала мора дубље да се заоре
@Nemirni
Izgleda da nisam dobro „razumen“ (što bi rekao Miša Vacić) 😉
Moja prethodna opaska se odnosi na to šta je Rusija uspela da napravi u prethodnih 20-30 godina: ogroman VIŠAK vrednosti, a šta je Ukrajina napravila za taj isti period: OGROMAN DUG (na stranu ostali, teže merljivi, parametri društva).
Za Milana:
Even funn(i)er fact:
Ukrajina više nema avijaciju, industriju, mostove, mornaricu, vojnu mehanizaciju i plodnu zemlju. Plus su u manjku za circa 25 hiljada ljudi.
Rusija je izgubila oko 2 i po hiljade vojnika plus jednu krstaricu. I šta ćemo sada?
Fun fact (dokle je stigla Ukrajina u poslednjih 20 godina a dokle Rusija):
– Ukrajina duguje vise od 150 milijardi $
– Rusiji je zamrznuto vise od 650 milijardi $ (od strane zapada)
PITANjE:
„Rizikujući da zvučim jurodivo, meni se čini da je prezir prema istočnoj Evropi, prema Slovenima, i pogotovo netrpeljivost prema pravoslavnima, metafizička i neobjašnjiva racionalnom umu. Ona nije od pre neki dan, ako je uopšte i od ovog sveta. Samo ta netrpeljivost na granici mržnje može objasniti zbog čega samoubilačka politika Evrope ne nailazi na pobunu njenih građana. […]
Ako se geostrategija ostavi po strani, ukrajinski rat je samo povod i izgovor da pritajena rusofobija nekontrolisano eksplodira. Kakva je to mržnja koja zamagljuje pogled i potiskuje čak i instinkt samoodržanja?“
(Nebojša Katić)
POKUŠAJ ODGOVORA:
(https://www.youtube.com/watch?v=lIwY78vB4nA)
Click to access 0023-51648800005A.pdf
@ Marko B. – Umesto toga, čvrstorukaši iz Moskve su se okrenuli nasilju
pojačanom samodestruktivnom glupošću.
Да ли је то баш тако глупо и наивно како се закључује?
Покушајмо одгонетнути зашто је Путин кренуо у ову и овакву ‘авантуру’?
Па отприлике да је добро проценио да нуклеарног изазова неће бити међу суперсилама.
Овде Запад има већи проблем (који није видљив) него друга страна. Запад се суочава са кључним проблемом, како обуздати двојац Русије и Кине, које очигледно раде у сихроницитету.
Запад нема решење да их завади јер обе силе имају исти виши циљ.
Е сад Запад би требало да пронађе неки заједнички модул повезивања Русије и Европе како би се формирао заједнички фронт против снажнијег економског и технолошког џина који ће представљати Кина у временима која долазе? Сва друга питања, условљена су овим питањем. Ако се решење овог питања не може назрети неолиберализам губи глобалну битку, Кина побеђује, а и Русија добија бољи економски и стратешки положај и већи маневарски простор у будућности.
Čomski je jedan običan globalista. To je sasvim dovoljno o njemu.
„Da li je u ovoj tragičnoj priči Rusija nevina?“ – pita se Nebojša Katić.
Da vidimo šta kaže Noam Čomski:
„Kao što smo već rekli, vodeća tema Hladnog rata bio je status Evrope: da li treba da se podredi SAD-u u Nato okviru? Ili treba da postane nezavisna treća sila po degolovskoj liniji, koja bi smestila Rusiju u Evropu bez vojnih saveza od Atlantika do Urala? Pitanje se izrazito nametnulo raspadom SSSR-a kada je Mihail Gorbačov izneo viziju zajedničkog evropskog doma bez vojnih saveza od Lisabona do Vladivostoka. U ograničenoj formi, taj koncept je obnovio francuski predsednik Emanuel Makron u nedavnim neuspešnim razgovorima sa Putinom.
Da je u Kremlju postojao neko makar nalik na državnika, oberučke bi prihvatio priliku da isproba nešto poput vizije Gorbačova. Evropa ima jake razloge da uspostavi bliske odnose sa Rusijom, od trgovine do bezbednosti. Možemo samo nagađati da li bi takvi napori doveli do izbegavanja ukrajinske tragedije. To ne možemo znati, jer se nije ni pokušalo. Umesto toga, čvrstorukaši iz Moskve su se okrenuli nasilju pojačanom samodestruktivnom glupošću.“
https://pescanik.net/do-poslednjeg-ukrajinca/
за Немирног : постоје и другачије перспективе :
http://smoothiex12.blogspot.com/2022/02/byron-kings-thoughts.html
https://www.douglasmacgregor.com/
@Marko B.
Питате се (друже Марко 🙂 ), коме од ова два поданика британске круне веровати? Одговор нам даје један трећи поданик британске круне, који написа у једном свом роману:
War is peace. Freedom is slavery…,
мада се интерпретација наведеног цитата не односи само на поданике британске круне, него и на поданике разноразних других круна и република.
пс
Ако је судити по триу који је госпоџа амбасадорка навела (Толстој, Пастернак, Шостакович), неко би могао да се запита, да ли је квалитет дипломата њеног височанства у паду, јер судећи по још једном цитату из истог романа:
If you want to keep a secret, you must also hide it from yourself.,
трио Достојевски, Тјутчев, Чајковски/Рахмањинов би био добитна комбинација за оне који су ишли на православне литургије и учули руски 🙂
Povukoše se iz Kijeva. Ne vredi, Rusi su ipak „dobri momci“. Ne mogu oni da dobiju rat. Rat se ne dobija milosrđem.
Zapad zna kako se to radi. Prvo im polomiš zube, noge, ruke i odrubiš im glavu. Tek onda ih uveravaš kako je to bilo za njihovo dobro.
Putin je amater. Ni u Siriji ništa suštinski nije uradio, SAD sede na rudi i crpe naftu iz zemlje bez ikakvih problema. Bolje mu je bilo da ponosno sačeka napad hijena, ovo sada je brukanje.
Марко Б. и Небојша Катић
Марко Б. – Ваша намера, или разјашњене горе наведеног је нејасно инструисано, јер се не види јасан прелазак у смислу разјашњења кључних појмова САМООДРЖАЊЕ и РУСОФОБИЈА који су у суштини међусобни антагонизми друштвених противуречности.
Марко Б. само пита – И шта ћемо сад? Ко је у праву, коме од ова два поданика британске круне веровати?
Тврдње два податка су недовољне да се утврди нека поуздана правица и истина нарочито данас где поплава информација затрпава истину и историјски неодговорно извлачи из контекста суштаство реалне истине, да би се добило жељено значење и постигао намераван ефекат.
Друго од дивљења према Толстоју и Достојевском, Шаљапину, који су производ духа једног народа, а истовремено давати некоректне критике реалне стране суровог живота у огромној Русији где су владари увек принуђени да траже и доносе тешка решења, за опстанак једног великог народа и његовог ‘руског света’ кроз историју. Обратите пажњу на њихове велике религиозно – философске покушаје и стремљења, да есенцијално реше РУСКО ПИТАЊЕ – као БОГОТРАЖИТЕЉИ у сфери религиозног духовног битка, па све до реалних стаљинистичких страдања,насељавања Сибира, Гулага, Владивостока, и Пацифичке сфере утицаја.
А данас западни креатори реалности критикују Путинове „бруталности“ само зато што су то изнуђене потреба решавања историјски нагомиланих противуречности.
Помињем, то су реални историјски процеси које сама историја, односно констелација међународних односа намеће.Е кад се тако постави конструкција ТЕМЕ и ДИЛЕМЕ одговор поново даје Хегел / Реални историјски догађаје се дешавају онако како се дешавају јер су само тако могли да се десе кад су се већ створили услови за реална појављивања /.
Ову Хегелову још нико није негирао. Зато га многи и прећуткују јер не могу да негирају сам живот који живе.
@Marko B.
Чији сте Ви поданик, за кога радите??
„Ako se geostrategija ostavi po strani, ukrajinski rat je samo povod i izgovor da pritajena rusofobija nekontrolisano eksplodira. Kakva je to mržnja koja zamagljuje pogled i potiskuje čak i instinkt samoodržanja? (…)
Oni koji danas u ime humanizma iskreno saučestvuju u tragediji ukrajinskih izbeglica i njihove dece, sutra će maltretirati Ruse i rusku decu kada ih prepoznaju u svojoj sredini. Možda je rusofobija najsnažnija u najobrazovanijim delovima zapadnih društava kojima ne smetaju ni patološki izlivi rusofobije vezani za rusku kulturu niti ponižavanja njenih delatnika. Da li smo na putu da i ruska kultura bude obrisana iz evropske kulture pa možda i zabranjena?“
(Nebojša Katić)
„Kremaljski spin doktori su oživeli reč „rusofobija“ kako bi stvorili mit po kome svako ko kritikuje Putinove postupke ima predrasude protiv Rusije i Rusa. Ovaj termin se koristi da poništi svakoga ko ukazuje na kršenje međunarodnih sporazuma, ljudskih prava i sloboda, ili osuđuje brutalni napad na Ukrajinu.
Kada nema bolje argumente, Kremlj viče „rusofobija“, kao u nekoj dečjoj svađi na igralištu.
Kremaljske diplomate su prethodno kao „rusofobiju“ odbacivale zgražavanje u mojoj državi, kada su atentatori iz Moskve smrtonosnom radioaktivnom supstancom u Londonu ubili Aleksandra Litvinjenka. Potom su nas optuživali za „rusofobiju“ kada je GRU u Solzberiju napao Sergeja Skripalja zabranjenim nervnim agensima, usput ubivši jednu građanku. Protest protiv zločina koji ugrožavaju živote nije „rusofobija“.
Poput mnogih mojih sunarodnika, volim romane Tolstoja, poeziju Pasternaka i muziku Šostakoviča. Svi u mojoj porodici su učili ruski jezik i posećivali pravoslavne liturgije. Većina ljudi me smatra za „rusofila“, a ne „rusofoba“. (…)
Ali, osuda Putinove brutalnosti i njegovog rata protiv Ukrajine nije „rusofobija“, već normalna ljudska reakcija i stvar pristojnosti.“
(Šan Makleod, britanska ambasadorka u Beogradu)
I šta ćemo sad? Ko je u pravu, kome od ova dva podanika britanske krune verovati?
@Mića Koldan
Svaka Vam čast na kvalitetnom komentaru
Ovde se jasno vidi šta je motiv, odnosno uzrok, prisvajanja Donjetske i Luganske oblasti.
Znači ovde nije u pitanju slučajnost koja zamagluje nameru ekonomskog efekta
osvajača.
E da li je Rusija upala u zamku, to će vreme pokazati.
Malo je verovatno da je Rusuja upala u klopku. Mislim da Rusija,tako važne odluke donosi daleko odgovornije prema svojoj budućnosti, jer očevidno je da se svet prekraja i sprema za novu podelu interasnih sfera.
P.S.
Prilog koji ste postavili je izuzetno dobar – barem po mom merilu,
Ovaj autorov navod mnogo toga objašnjava – šta su uzroci a šta posledice.
On tvrdi – Дистракција, скретање пажње и концетрације, појединаца и нација испоставља се као ефикаснији систем управљања него је то био онај у којем сте у коначници имали неку варијацију „пендрека“ мада је он ту и даље, за сваки случај.
Srdačno predlažem da svako pročita tekst u celosti jer stvari bivaju mnogo jasnije.
Pozdrav,
„…treba samo analizirati Donbas, preciznije ovaj dio koji je proglasio, da za sada to nazovemo tako, autonomiju.
Ukrajina je, što se najčešće zaboravlja, jedan od „najbogatijih“ energetskih zemalja na svijetu. Svi pričaju o njenom problemu sa snabdjevanjem gasom, a i ta priča nije jednoznačna, a niko ne spominje depozite, možda i najkvalitetnijeg na svijetu, kamenog uglja.
E pa, neka bude da je slučajno ispalo tako, preko 70 procenata okana i jama za eksploataciju navedenog nalazi se na teritorijama Donjetske i Luganske narodne republike. Da se shvati o kolikoj je ukupnoj količini energije riječ, prema proračunima na kojima radim, a u kojima u univerzalni energetski
ekvivalent preračunavam sve poznate rezerve svih fosilnih goriva, energetska vrijednost LNR i DNR jednaka je onoj koju ima Kuvajt, koji posjeduje oko 6 procenata poznatih svjetskih rezervi nafte. Bez ove teritorije, Ukrajina nije interesantna ni Evropskoj Uniji a ni bilo kome drugome osim kao zamka u
kojoj bi bilo poželjno da upadne Rusija i sjutra se nosi sa tridesetak miliona nezadovoljnih stanovnika Ukrajine. Ili da skupo plaća nivo standarda koji bi ih zadovoljavao da lakše prihvate novu realnost.“
Ceo tekst (2019): https://www.frontal.rs/aleksandar-sjekloca-pratite-puteve-energije-pouzdaniji-su-od-novca/
Kovid projekat je uspeo 🙂
Tri reči predsednika FED – koje su jutros uzdrmale ceo svet: „Inflacija je previsoka, moraćemo ponovo da podižemo kamate još više“.
Njegovo obraćanje dolazi manje od nedelju dana nakon što je FED podigao referentnu kamatu prvi put u više od tri godine u nastojanju da se izbori sa inflacijom koja je na najvišem nivou u poslednjih 40 godina.Dodao je da bi povećanja, ako bude potrebno, mogla da budu i veća od 0,25 posto koliko je odobreno na martovskoj sednici. Ako zaključimo da je potrebno aresivnije podizanje kamate na federalna sredstva za više od 25 baznih poena, to ćemo učiniti.
On je priznao da su zvaničnici FED-a i mnogi ekonomisti uveliko potcenili koliko će ti pritisci trajati, navodi ameriučki medij. To znači da će 1$ uskoro vredeti manje od xx centi.Problem će trenutno imati oni koji su se zaduživali u dolarima.
Tako kažu ja se čudim 🙂
Mene brine nešto drugo – To čeka i evro a i naš voljeni dinar.
@peric – Da li Zapad ima nacina da natera Rusiju da placa reparacije Ukraini.
Onaj ko izgubi rat, mora da snosi posledice i da plati razaranja. To je važilo i za Nemačku posle 1945, ali samo delimično. Do danas Berlin odbija da zaključi valjane mirovne ugovore i da isplaćuje ratne odštete.
„Hej, a kad ste videli da je USA prihvatila odgovornost za bilo sta?
Sjedinjene države su počinile zločine protiv čovečnosti i u Avganistanu i Iraku.
Neven Vidaković, po meni najbolji hrvatski ekonomista ponovo komentariše situaciju na tržištu sa osvrtom na politiku FED-a. (https://www.youtube.com/watch?v=uwRRCqEKK4c)
Moja preporuka je ovo obavezno pogledati ako treba i više puta.
Da li Zapad ima nacina da natera Rusiju da placa reparacije Ukraini. Recimo iz zamrznutih sredstava, po Libijskom ili Irackom „principu“. U tom slucaju Rusiji preostaje samo da po svaku cenu okupira celu Ukrajinu, jer ce u svakom drugom scenariju doziveti putpunu propast.
Gosa – U vezi sa ukrajinskom krizom,oci su uprte i na situaciju na Balkanu
Ствари се више, како за друге тако и за нас, неће мерити старим аршином.
Више ништа неће бити исто. После ове кризе поставиће се нова питања у новом геополитичком контексту. Исцртавање граница ће бити видљивије.
Зато Србија треба да издржи, и тачно ишчита знаке времена, ове новомиленијумске – политичке буре. Јер, кључна нагодба моћних и њиховог интереса у многоме ће одредити и нашу будућност. Како се год реши Украјинско питање, оно ће се добрим делом рефлектовати и на Балкански, / наш / проблем. Првенствено српско решење на Балкану. Не одмах преко ноћи, већ у процесима, и фазно.
То је принцип политичке каузалности, историјске и геополитичке праксе.
U vezi sa ukrajinskom krizom,oci su uprte i na situaciju na Balkanu.I ako znam da je ovo G.Katica blog,koji na prvom mestu nama pratiocima priblizva stavove i vidjenja na aktualne teme,sada je vrlo vazno imati objektivno misljenje i zakljucke koje bi pomogle da i Srbija i Srpski zivalj ne bude ponovo istureno meso za tudje oruzije.Zato i jedan interesantan intervju Mila Djukanovica po pitanju nastale situacije u istocnoj evropi,kao i prelivanje problema na Balkan i medju Srpski narod.
(https://www.youtube.com/watch?v=YCX_UwSqhXM)
Ф. М. Достојевски: Константинопољ мора бити наш
Пишчев дневник, март 1877.
Ако сам и назвао тада свој чланак „утопијским разумевањем историје“, ипак сам тврдо веровао у своје речи и не сматрах их утопијом, па и сада сам спреман потврдити их буквално.
Ево шта написах тада о Константинопољу: „Да, Златни Рог и Константинопољ – све ће то бити наше… И, прво, десиће се то само по себи, баш зато што је дошло време, и ако није дошло већ сад, онда је време заиста већ блиско, имамо све предзнаке тога. То је исход јестаствен, то је такорећи реч саме природе. Ако се није десило раније, онда је то управо зато, што још није сазрело време.
Достојевски у дневнику наводу – Чак ће се, можда, десио распад самог православља на два света.
Да ли је дошло време?
Сетите се речи Хенри Кисинџера изговорених за Атлантик прес: “Да бисте разумјели Путина, морате читати Достојевског”, упркос збуњености многих, овај стари лисац јако добро зна шта говори.
Priznanje Ukrajinske crkve, raskol u pravoslavlju?
(https://www.slobodnaevropa.org/a/priznanje-ukrajinska-crkva-pravoslavlje-raskol/29540136.html)
Za Clairvoyant
Verovatno je za čitanje govora tela potrebno i vidovitosti, ja sam tu slab. Na primer, nikad nisam mogao da protumačim kad vidim namrštenog Tadića, da li je na nekog ljut, da li razmišlja o nekim teškim odlukama ili se prejeo sarme i razmišlja kako nije trebao siprati još jedan tanjir…
Ne bih potcenjivao ozbiljnost Ivice Dačića u odnosu na ozbiljnost, kako kažete, konfederacije…
Планетарна представа краја либерализма ?!
by JAMES RICKARDS – Daily Reckoning – амерички адвокат, економиста и инвестициони банкар са 40 година искуства у раду на тржиштима капитала на Волстриту. Уредник часописа Стратешка Интелигенција
Моја визија се остварује тврди Џејмс
2009. године сам водио и учествовао у првој финансијској ратној игри коју је организовао Пентагон. Ова ратна игра је вођена у строго поверљивој лабораторији за анализу рата у Сједињеним Државама (кодно име: ВАЛРУС) која се налази у Лабораторији за примењену физику, отприлике на пола пута између Вашингтона, ДЦ, и Балтимора.
Писао сам о томе 2011. године у поглављима 1 и 2 моје књиге Валутни ратови . Сценарио који сам тада представио био је да ће Русија и Кина акумулирати велике златне резерве, удружити своје злато и покренути нову дигиталну валуту подржану златом уместо америчког долара.
Русија и Кина би тада инсистирале да се свака куповина руске енергије или кинеске производне робе плаћа у новој валути. Био би то јасан напор да се извуче испод хегемоније америчког долара и да се заштите од економских санкција заснованих на америчким доларима.
Наравно, управо то се дешава данас.
Пише Џејмс Рикардс
За Немирног – По ономе што се наговештава, Русија би измиривала доспеле обавезе у валутама у којима се задуживала, свакако не у јуанима. Постоји могућност да се део обавеза измири и у рубљама, али само тамо где је то предвиђено уговорима.
Што се тиче позиције гувернерке централне банке, она спада у ред особа у које Путин има највеће поверење. Бар тако је било до јуче. Не изгледа да и њој прети смењивање.
Питајте се, зашто западне земље не уводе санкције на сировине?
Ко у овом хаосу профитира? Па зна се, као и увек, швајцарски трговци робом.Швајцарска је један од најбитнијих центара за трговину сировинама у свету. Трговци зарађују милионе од руских сировина и помажу да се напуни Путинова каса.
Овај Украјини рат ставио је швајцарски сектор роба у центар глобалне трговинске битности. Пет највећих фирми у Швајцарској према годишњем промету нису банке или фармацеутски производи, већ трговци робом. Већина од 900 компанија које тргују сировинама налази се у Женеви, Зугу или Лугану.
Отприлике трећина нафте којом се тргује на глобалном нивоу купује се и продаје у Женеви. Две трећине трговине основним металима као што су цинк, бакар и алуминијум се одвија у Швајцарској, као и две трећине трговине житом. Русија такође има користи. Око 80% руских сировина се тргује преко Швајцарске. Руска нафта и гас пристижу углавном захваљујући уговорима потписаним у швајцарској.
Због свог историјског статуса неутралности, Швајцарска не уводи сопствене санкције. Кроз свој Закон о ембаргу, она може да донесе само санкције које су наредили други, на пример, главни трговински партнери или Савет безбедности УН.
Сировинама се често тргује директно, а швајцарске компаније су се специјализовали за директну продају. Један важних аргумената је то што у Швајцарској има довољно најважније сировине за трговину робом — капитала. Ево лепог примера – У зависности од тренутне цене сирове нафте, терет танкера може коштати 100 милиона долара – новац који већина компанија не мора да уложи. Одређени инструменти за вођење таквих послова развијени су у Швајцарској.Тако да Швајцарска све ради у рукавицама и музе глобално златно теле кроз трговину робом.
Нешто ја недељом уз јутарњу кафицу доконам па кажем
– Ипак је онај Наполеон био стратешки геније стварајући такву државу која ваља свима и у рату и у миру. Е сад ја маштам онако по српски – па што нама не паде на памети да створимо једну српску – Швицу? Она би била боља од ове Швице јер смо кућу изградили на сред ћуприје између Азије и Европе.
У ствари одговор је лак – треба прво да се роди неки наш Наполеон 🙂
За г. Катића:
„Узгред, последња руска одлука да врши исплату доспелих камата на обвезнице руске државе у страној валути је необјашњива одлука с обзиром да ће то радити из незамрзнутих средства.“
Страна валута би у овом случају вероватно била јуан. Или можда нова интернационална корпа валута о којој се тренутно прича.
Али, ако је РЦБ заиста слаба карика у руском економском ланцу (нешто што многи мисле), верујем да ћемо ускоро видети хапшења њених званичника.
Штавише, Путин је то и најавио у свом претпоследњем говору. Парафразирам: „Сви издајници државе ће сносити последице.“
@Ćurčić Vladimir
Te godine je predsedavanje oebsom preuzela konfederacija, a predsednik konfederacije, koji se takodje menja svake godine, je automatski preuzeo i tu duznost. Ne treba gubiti iz vida i da diplomatija konfederacije posle rata u Osetiji predstavlja Ruje kod Gruzina, Gruzine kod Ruja, a direktno je predstavljala i Ruje tokom procesa primanja u svetsku trgovinsku organizaciju, cije se sediste i inace nalazi kod njih. Uporediti treba i neutralni stav konfederacije svih ovih godina i promenu tog stava poslednjih nedelja. Sta se to kardinalno promenilo za citave dve olimpijade da se cela konstrukcija nadje u takvoj neravnotezi, nama tastatura analiticarima ostaje samo da nagadjamo (ili poslusamo objasnjenje bivseg profesora sa masinskog), kao sto nagadjamo i zasto je Valodja na toj konferenciji nakon razgovora imao govor tela koji nije imao nikad ni pre ni posle toga i zasto je vukao poteze koje je vukao neposredno posle nje.
ps
Porediti ciju poruku moze da nosi predsednik konfederacije, a ciju Dacic je …, jer u kakvom stanju je nasa diplomatija poslednjih decenija nam nazalost samo potvrdjuje odluka od pre par dana ko ce biti nasa nova ambasadorka u Zg.
Proleće je na vratima; hoće li ispuniti očekivanja?
https://www.quora.com/Will-Vladimir-Putin-use-nukes-in-invading-Ukraine/answer/Dima-Vorobiev
Трећи свет ће морати да одлучи да ли ће „новац“ представљати амерички виртуелни казино са турбо пуњењем или материјална имовина као што су извори енергије.
Данашње глобално стање намеће нови монетарни/финансијски систем ЕАЕУ/Кине.Теоријске замисли прелазе у стварност !
Реализација на видику
Индија — трећи по величини светски увозник нафте — спрема се да потпише мега-уговор о куповини руске нафте уз огроман попуст и коришћењем механизма директне размене рубља-рупија, значи нема петродолара.
Индијски министар нафте и природног гаса Синг Пури рекао је у уторак у парламенту да влада води разговоре са Русијом о куповини сирове нафте.
Индија је трећи највећи увозник нафте у свету, зависи од прекоморске сирове нафте за преко 80% својих потреба.
Највећи део његових залиха долази са Блиског истока и Сједињених Држава, а руска нафта чини само око три процента њеног увоза.
Али дивље флуктуације међународних цена након избијања рата у Украјини изазвале су забринутост због утицаја растућег ризика од увоза нафте на економски опоравак који је та земља објавила у прошлој години.
Аналитичари кажу да разговори Њу Делхија о куповини сирове нафте из Русије сигнализирају да ће Индија отворити врата за трговину са Русијом.
Русија је позвала Индију да повећа увоз нафте и инвестиције. У изјави прошлог петка, заменик руског премијера Александар Новак рекао је да се руски извоз нафте и нафтних деривата у Индију приближио милијарду долара и да постоје „јасне могућности да се та цифра повећа“. Он је такође рекао министру нафте Пурију да је Москва „заинтересована за даље привлачење индијских инвестиција у руски нафтни и гасни сектор и проширење продајних мрежа руских компанија у Индији“.
Одупирући се притиску Сједињених Држава и других западних савезника, Индија се уздржала од гласања против Москве у Уједињеним нацијама.
.
За Ивана – Тражило би доста времена да коментаришем тезе из Вашег коментара. И замрзнути новац је новац. Да није, не би имало шта да се замрзне. Део одговора сам дам у коментару Банету 8/3/2022. Када су девизне резерве у питању, немогуће је заштити се од блокаде средстава која се налазе у облику хартија од вредности или страног новца на депозитним рачунима. Тачније, једина заштита је кроз скривање идентитета власника средства али то је тешко када су у питању централне банке. Кључни проблем Русије је што није успела да афирмише рубљу чак ни у Русији. И даље мислим да руска централна банка чини медвеђу услугу својој држави и да је један од кључних инструмената руске монетарне десуверенизације. Узгред, последња руска одлука да врши исплату доспелих камата на обвезнице руске државе у страној валути је необјашњива одлука с обзиром да ће то радити из незамрзнутих средства.
Za Clairvoyant
Ne primećujem ništa na klipu što se može protumačiti kao neki jasan govor tela. Ako se gleda u kontestu da je Rusija odlučila da povuče vojsku sa granice, onda možete zaključiti ovako, a možete zaključiti i da je čoveku dosadno, ili da mu se žuri u WC…Svakako ruskom predsedniku nikakvu značajnu poruku ne može preneti Dačićev prethodnik na mesu predsedavajućeg OEBS-a.
Господине Катићу, изузетно бих ценио Ваше мишљење о овом мом мишљењу. Без обзира како би га прокоментарисали, имао бих барем неки оријентир куда се креће моја мисао.
То питам јер сте Ви на брду а ја испод брда 🙂
Санкције Запада доводе у питање смисао новца у функционише на релацији Исток – Запад, јер уколико новац добијен у замену за робу може бити замрзнут – онда то уопште и није новац.
Русија је кључни снабдевач у свим важним енергетским и металуршким секторима где поседује значајну тржишну моћ.
Намере Русије, међутим, није лако одгонетнути.
Намеће се питање зашто Русија није обратила пажњу на замрзавање капитала у иностранству? Питали се неко, зашто би се огромна количина руског новца – 630 милијарди долара,налазило баш тамо где је могуће извршити њену заплену?
Просто је немогуће да они то нису знали.
Руски став је загонетан, отприлике да постоји намера да се доведе у питање функционисање западне економије, али да се не може за то окривити Русија.
Москва има на пољу енергената, метала и житарица, могућност да ограничи њихову доступност, изазивајући несташице и на светском тржишту експлозијом цена, јер учествује са 28 % у светском извозу.
Западне владе, наравно, нису истински заплениле дотични новац, само су га замрзле. Новац је и даље где је био, само је недоступан. Овакве санкције доводе у питање смисао новца при поделе на Исток и Запад, јер уколико новац добијен у замену за робу може бити замрзнут – онда то уопште и није новац. Не може бити трансакције с’ новцем ако је рачун на који се новац смешта подложан замрзавању, односно ако се може учинити недоступним продавцу робе.
У економији трампе, не трба новац. Он више није потребан као средство размене јер је искуство показало да ако нема робе он нема ни вредност. У новом свету који настаје, ко буде поседовао сировину независнији је од оног ко има новац. Док Запад конфискује руску имовину, и Русије ће заузврат конфисковати и национализовати западну имовину.
Оваквим економским односима у свету мислим да је западни грађанин мање отпоран на суровије поремећаје и да он теже може истрпети наступајуће потресе од Руса, Кинеза или Индуса.
А куда ћемо ми?Па из овог промишљања се може наслутити и одговор. Ка онима који су слични нама јер претпостављам да је мање болно.
Хераклит давно записује ово – цитирам по сећању – Испред магарца пласт сена и прегршт златника –
Шта ће магарац пре изабрати 🙂
Поздрав,
@Ćurčić Vladimir
Jesteli zaista pogledali klip koji sam linkovao jer on nema veze sa serijalom “Niko ne sme da vas bije“ …
Nebojša Katić : ….dva bliska slovenska naroda koja su do juče bila u istoj državi koja je samo menjala ime. A kada su se mirno razišli 1991. svako je krenuo svojim putem….
Јуче је била годишњица референдума 1991. на коме су ти народи изгласали останак у заједничкој држави.
Ево како су гласали Украјинци :
(https://uploads.disquscdn.com/images/e63f5d800c96b955e3c912914d75a5e02528db158a3cfebdbe97b605bd7e6439.jpg)
У РСФСР проценат „За“ је био малтене идентичан, 71%.
(https://cont.ws/@Ardjyna/2237692)
А онда је олигархија објавила да су се договорили на поделу земље…. По границама не националним, да би се народи могли „разићи“, већ административним.
Онда је још једном, по ко зна који пут у историји, профункционисао један бедни трик. Наиме, чињеница да се нешто проглашава с врха официјално, макар и следећи неку процедуру, уопште не значи да је право задовољено, да је та процедура била легална, али је често довољно да би се популација приволела диктату.
@Иван Грозни
O modelima
Savetuje se svima da se procita kako je Dikensov Oliver igrao tvist pa da se svako licno uveri kakvu je dolcevitu imalo ostrvsko pucanstvo u 19 veku, tj. u vremenu velike igre. Da utoli glad zahuktale industrijske revolucije za radnom snagom u manufakturama i fabrikama, zato su kulacila i deca, resi robovlasnicka aristokratija da uzme drzavni kredit kod najeminentnijih zajmodavaca i isplati samoj sebi dusevni bol nastao rastajanjem od svojih najmilijih suznjeva.
(https://taxjustice.net/2020/06/09/slavery-compensation-uk-questions/)
(https://www.bbc.com/culture/article/20200205-how-britain-is-facing-up-to-its-secret-slavery-history)
I posle eto samo skoro 200 godinica podseti nas vest od pre par godina o isplati poslednje rate tog kredita (a vrh cinizma je da njihov javni servis tu vest plasira u rubriku kulture) da i njihova ekonomija kao i svaka druga pociva na kostima robova radnika i seljaka samo sto su oni a ocigledno i mi zajedno sanjima kolicinu njiovih zrtava bacenu pod zrvanj progresa u medjuvremenu zaboravili jer zar nije bitnije biti svaki dan u toku dalije Katie Price poznatija kao Dzordan ponovo remontovala prsa ili dalije kapiten crvenih djavola imao nesto sa zenom svog brata.
Kakva je tek avangarda bila u zemlji gde se nalazi sediste unije gde dolazise do 60ih godina minulog veka crnci u svoju metropolu da kao zivi eksponati prikazu kakvu srecu imaju da pripadaju tako naprednoj kulturi.
Matuska je izgleda konacno uvidela zasto je tako malo celjadi pod njenim skutima pa je resila da upotrebi isti model na svojoj neposlusnoj mladjoj braci. Ako jos primeni i najsofisticiranije metode svojih zapadnih partnera sto ce reci ako budu gadjali svadbe, putnicke vozove ili pak spalili citav grad fosfornim bombama bice prosvecena svetska raja u poziciji buridanovog magarca koji od miline nece znati kojem carstvu da se privoli.
Za Clairvoyant
Slažem se da ima dosta propagandnih klipova o Putinu iz serijala “Niko ne sme da vas bije“…olovka, zdravica…Možda ih ima i previše da bih pomislio da nije kolega ukrainskog prdsednika.
Токови цивилизацијске еволуције и њено дешифровање је још увек чепркање по површини проблема, а резултати су секундарна саопштавања видљивог.
Узроци друштвених тектонских поремећаја су у дубини временских наслага цивилизацијских противуречности, које почињу да еруптирају, изазивајући глобалне потресе.
Ово је тек почетак, а крај се не може ни наслутити.
Такав је живот, како појединца тако нације па и цивилизација.
Прогрес је једини људски нагон за који религија није нашла молитву спасења.
Много светлости заслепљује 🙂
@Clairvoyant
Наравно да се сећам чувеног снимка са пенкалом. У великом делу наше јавности тај поступак је схваћен као савршена мера управљања економијом једне земље која садржи све економетријске моделе и остале математичке заврзламе. То је тај месијанизам заоденут у кагебеовско-православну мистику. Довољно је да цар кремаљски нешто нареди и да тако буде. Међутим, цар кремаљски се мало прерачунао. Заборавио је неке државне парице на Западу које ће бити употребљене против Русије. Занимљив ми је руски став о санкцијама. Данас се хвале како им санкције не могу ништа, како ће се развијати упркос санкцијама, а сутрадан кажу немојте нам више уводити санкције. Слушао сам и читао шта кажу неки од водећих руских економиста. Укратко. Санкције неће уништити Русију, али ће гурнути у сиромаштво велики број грађана уз повећану репресију режима. Развој земље ће бити знатно успорен.
@Ćurčić Vladimir
(https://www.youtube.com/watch?v=WJGIa-rbGXk)
Pogledajte govor tela precednika pored alpskog precednika tokom pres konferencije i obratite paznju na datum. Dali je tada prenesena poruka uticala na to da meda kako kazete izbegne „uvlačenje u obzbiljnije sukobe koji je mogu iscrpljivati“?
@Ivan K.
Lepo je videti da neko necita samo Tolstojevskog, Tjutceva i ostale Iljine vec i njihove obicne vesti pa jos i u originalu. Akoli jos pogleda i neku njihovu seriu mogaobi lako da ustanovi da u 90% njih nekome treba neka medicinska operacija koja je jedino moguca u Djermaniji ili eventualno u svetoj zemlji. Kako to deluje na psihu obicnog gradjanina resursima najbogatije zemlje moze se samo pretpostaviti. Mozda neprekidno bombardovanje takvim i slicnim ponizenjima onda i rezultira time da glavni soumejker drzave ima istetoviran zig zveri na licu i nastupa pod umetnickim imenom „Моргенштерн“.
@Иван Грозни
Verujem dase secate jednog klipa u kome je predsednik naredio jednom „oligarhu“ da potpise da se isplate plate radnicima nekog ceha i potom da mu vrati penkalo. Prodje par godina od tog jutjub hita i izbi u zizu zapadne finansijske javnosti da krovnom kompanijom koja obuhvata sve kompanije tog „oligarha“ upravlja britanski lord – mladjoj prekookeanskoj braci se cela ta situacija sa tim „oligarhom“ nikako nije dopadala pa udarise sankcijama na jadnicka i lord preuze vodjstvo kao kompromisno resenje, braca pravedno podelise oklapinu, a matuska na ostrvima kod Kalinjingrada i Vladivostoka stvori svoje ofsorove jer kakav si ti to „oligarh“ ako nisi registrovan na nekom ofsor ostrvu pa makar i domacem. Kako gdin. Katic sticajem okolnosti zivi u epicemtru nadlezne im pravne jurisdikcije u kojoj se neprekidno tuzakaju odbegli i ne odbegli „oligarsi“ ili danas zaracena braca, a jedan od sudija u slicnim sporovima cesto biva i brat bivseg im premijera koga domace vojvode nazvase isprdkom, verujem da on svakodnevno citajuci npr FT zna neuporedivo vise o svemu ovom pa mu onda i nije tesko da pise svoje prorocanske analiticke tekstove koje decenijama nema ko od nadleznih da procita. Ovih nedelja smo svedoci i zustre rasprave oko legitimnosti funkcija nestasnih bivsih kancelara, premijera i ministara u upravnim i nadzornim odborima vecinom drzavnih kompanija „ljutog neprijatelja“, pa smo eto docekali i da osim stotina milijardi dolara koje se svake godine odlivaju na vec bogati zapad o cemu nas pomno izvestavaju Deljagin, Katasonov i ostali Glazjevi, vidimo pod pritiskom javnosti i odliv visokokvalifikovane zapadne radne snage sa istoka. Slicna kretanja u suprotnom smeru se za sad ne naziru a verovatno ih nece ni biti jer recite mi koji je to bivsi premijer ili ministar matuske dosegao takve korporativne visine na „trulom“ zapadu.
@Ivan
Да би се створио мултиполарни свет око сваког од полова морају да се окупе неке земље. Русија осим Белорусије нема савезника. С. Кореју, Сирију, Венецуелу и осталу егзотику не рачунам. Кинески пол за сада укључује Пакистан. Што се тиче балканских земаља и њихове борбе за ослобођење подсетио бих да и поред руског савезништва ни Карађорђевићи ни Обреновићи нису израђивали тадашњу Србију по руском моделу. Док је у уставу Кнежевине Србије ропство било укинуто, у Русији су милиони сељака живели као да су у 13. веку. Оно што је отерало све европске народе од Руса је управо руски „модел“ о коме сам већ писао у својим коментарима. Како је ушла у 20., тако је ушла и у 21. век. Уместо аристократије у палатама у Москви и Ст. Петербургу која живи од пољопривредних имања, данас имамо олигархе који углавном живе у иностранству и пљачкају природна богатства Русије. Када смо код прекрајања граница у Европи, јако се плашим да ће то бити на нашу штету.
@Ćurčić Vladimir
У ОВОМ тренутку није тражено. Сачекајмо изборе. ЕУ сигурно неће дозволити да неко на Балкану изиграва Швајцарску.
@Иван Грозни – Што се тиче наше политике према Русији хајде да прво сачекамо изборе. Ако неко мисли да ће Србија моћи да игра улогу некадашње СФРЈ, вара се. У Европи неће бити неутралних. То нарочито важи за земље у дубокој НАТО позадини.
Рат у Украјини озбиљни аналитичари описују као историјску прекретницу, коју су Европљани касно прозрели. На сцени је планетарна потреба за проналажењем националних идентитета који спајају прошлост, садашњости и будућности. О томе зрели народи морају да воде рачина како не би нестали са историјске сцене..
Традиционална политика великих сила, која није искључивала ратове око територија и померања граница „мањих држава“, увек је сматрала и то спроводила као легитимно средство политике у име равнотеже снага.
Очување мира у свету на основу мултиполарне владавине је идеја коју отприлике заступа 2/3 становништва планете та моћ се до скора игнорисала, што је било погубно за еманципацију малих народа.
Чак и када су националне државе попут краљевине Србије, Бугарске и Румуније настале кроз националну борбу на прелазу из 19 у 20. век, да би тек после проливања крви њихове границе одрађивале велике силе.
Данас је све уочљивије да се намеће потреба исцртавања нових граница у Европи. Е то је траума за данашњу Европу. Историјско искуство беспомоћности решавања тог питања у име европског мира, који је у 20. веку прекинут разбијањем Југославије. То је заправо била кључна, прекретница и први сукоб са историјском логиком великих сила. Точак историје се сад тешко може зауставити. Ово тера Западну Европу да напусте своју зону конформности и уђу у потпуно неисторијско понашање. Уколико би Европа заиста трајно и безбедно заштитила независност и територијални интегритет својих чланица то би био подвиг. Али основи услов је прекретница и раскид са историјском одлуком напуштања НАТО алијансе.
П.С.
Ваљда је Европа кроз крваву историју нешто и научила,
Ја рекох шта рекох,
Za Иван Грозни
Ako Srbija ne trpi posledice odluke da ne uvodi sankcije Rusiji, to znači samo jedno, da nije ni traženo da se uvedu sankcije u ovom trenutku.
Da je traženo bile bi uvedene brže nego što se izgovori OPEN BALKAN…
@Ivan
Што се тиче наше политике према Русији хајде да прво сачекамо изборе. Ако неко мисли да ће Србија моћи да игра улогу некадашње СФРЈ, вара се. У Европи неће бити неутралних. То нарочито важи за земље у дубокој НАТО позадини.
U potpunom medijskom mraku, nesto informativno o Ukrajini. (https://odysee.com/@theduran:e/ukraine-president-zelensky-accuses:4)
@Иван Грозни – Ниједан путиноман није успео да ми одговори на једноставно питање. Које користи, политичке или економске Србија може имати од рата у Украјини?
Такво питање је несувисно, јер овај рат је наметнут са стране и имаће веома далекосежне последице по Европу, словенске душе и културу.
На твоје питање путиноманима 🙂 нисм баш путиноман али јесам православац, ево мојих пар одговора зашто је Вучић поступио како је поступио.
Универзални принцип – Али ако не можемо помоћи онда немојмо сами себи одмагати у будуће.
Мислим да је мањи ризик Русији се не замерати, јер ће нам требати, а остали ће то разумети па ће можда и опростити.
Садашња светска криза је невиђена, глобална питања која су од 45 године прошлог века гурана под тепих ових месеци су избила на видело. Сазрело је да се човечанство упита како ће изгледати у будућности светски поредак. Пред нама су две теорије, Францис Фукујама и његова теорија ‘краја историје’ или Ханингтонова теорија ‘мултиполарног света’
Аргументи Београда за неосуђивање и некажњавање Русије су вишеструко условљени.
1.Наша зависност од руског гаса и подршка Москве по питању Косова.
Да ли је оваква одлука власти добро промишљена и донета на основу анализе економске и политичке штете или користи – тек ће се показати. Србија у високом степену енергетске зависности од Русије и да не може да дозволи да изгуби гас или да га плаћа по тржишној цени. То је велико питање, јер треба видети да ли ће Србија плаћати „братску“ цену гаса и тако компензовати и рационализовати свој став који има утемељену економску логику.
2. Веома важно је питање Косова, по којем се Србија ослања на Русију у Савету безбедности УН.
Главни разговори и цела прича се своди на релацију Москва – Вашингтон – Кина, ту је почетак и крај приче.
Од тога зависе и политичке одлуке Србије у будуће где нас очекују огромни изазови.
Русија је очигледно направила погрешну процену у погледу трајања рата и у погледу оштрине Западних санкција. Која држава би дозволила да јој замрзну око 300 милијарди долара резерви централне банке? Рат против Русије финансираће се руским новцем чији велики део је опљачкан од руског народа. Русија већ дуже од три деценије пролази кроз један болан процес, а то је губљење статуса империје. То није први пут да се дешава у историји. Многе државе су губиле статус империје. Изгледа да су се најбоље снашли Британци. Русија више нема на својој страни ниједну православну или словенску земљу (осим Белорусије). Зашто нико не жели руски „модел“? Зато што Русијом влада олигархија која је опљачкала сопствену земљу и која већим делом Русије управља као неком колонијом, нешто слично као што су Французи управљали Сенегалом и осталим подсахарским колонијама. Русија је кренула опасним путем. Не само што не може да се ослободи самодржавља, већ се самоизоловала. Гласање у УН је све показало. На дужи рок, оваква политика биће погубна за Русију. Ни у колико-толикко нормалним условима пословања Русија није успевала да достигне технолошки јаз у односу на Запад и Кину? Како ће то учинити сада? Тако што ће постати кинески привесак? Нажалост, велики број Срба је одушевљен овим ратом зато што се надају како ће након Украјине доћи на ред Румунија и Бугарска, па ће нам онда Руси дати одрешене руке да заводимо ред по Балкану и изравнавамо старе рачуне. Нажалост, бајке се налазе на неком другом месту. Ниједан путиноман није успео да ми одговори на једноставно питање. Које користи, политичке или економске Србија може имати од рата у Украјини?
Nebojša Katić : Ključne slabosti Rusije su one koje dolaze iznutra
Пар речи о томе oд Михаила Делјагина, члана Думе и економисте са погледима скоро истоветних вашим:
https://t.me/delyagin/15949
У успутним и спорадичним опсервацијама, обични Руси не изгледају изузетне наивчине. Томе у прилог иду и емпиријски подаци : и поред пропаганде и притисака на радним местима, проценат тзв. „вакцинисаних“ остаје тек око 50%. Подршка председнику, за коју страхујете, остаје висока, док је подршка владајућој странци опала. Укупно узевши, то није сјајно. Битно је што у конексту геополитичке конкуренције то изгледа боље у односу на стопу Британаца који су пиоверовали да их је Тони Блер добро саветовао да се „вакцинишу“ : 80%, и, уопште, толеранцији грађана Запада према посрнућу њихових естаблишмената.
Кад смо код естаблишмента, у Русији је на прошлогодишњу демографску катастрофу, каква није виђена од Великог патриотског рата, Путин реаговао залагањем за QR кодове https://tass.ru/obschestvo/13229161, и смањивањем улагања у здравствени систем https://www.osnmedia.ru/obshhestvo/uroven-afrikanskih-stran-v-gosdume-obyasnili-rekordnoe-vymiranie-rossiyan/ С таквом бригом о домаћој популацији, реакција на збивања у Украјини и није била тако предвидљива.
Пре 33-34 године, културни радник из Београда Зоран Живковић је упитао писца Исака Асимова о будућности робота и њиховој асимилацији у друштву. Асимов је одговорио да је могуће да ће роботи бити дизајнирани у складу са културним обрасцима датог друштва, па би тако можда видели јапанске роботе који посећују будустичке храмове и прате традицију. Данас, када естаблишменти широм света спроводе луцидну идеју да роботе производе јефтино, од крви и меса људских бића, геополитички сукоб у Украјини се можда води око питања да ли ће тамошњи човек-робот будућности бити анационалан и секуларан, или ће говорити руски и ићи у православни храм.
Za Vladana – Pretpostavljam da na internetu imate puno predavanja na temu valutnih kurseva. Ako ne budete našli ništa na tu temu, ili ako nađete a budete imali pitanja, rado ću Vam odgovoriti.
U prošlom ukrainskom sukobu Rusija se ponašala krajnje proračuto, uzela je Krim i pomogla je odbranu Dombasa i Luganska (i to samo delova ovih pokrajna bogati rudnicima) i izbegla je uvlačenje u obzbiljnije sukobe koji je mogu iscrpljivati.
Rekao bih da je tad izbegla zamku, sad bih mogao reći da se upecala u zamku samo da nije jedne sitnice…Tajming.
Čudno je da baš u trenutku kad većina zemalja skida kovid mere, jer je bauk nevidljivog neprijatelja postao ogoljen i besmislen, pojavljuje se stari neprijatelj Rusija.
Verovatno ću pogrešiti, ali sve mi ovo izgleda kao da je, Bože me prosti, namenjeno generacijama koje se ne sećaju Ramba i Rokija i epskih borbi amričkog dobra i ruskog zla.
Kao da je potrebno dokazivanje da ovo nije svet koji vode zajedno dobar i loš policajac, nego da je ovo sukob dobra i zla…
Za g. Katića,
Od čega tačno zavisi kurs neke valute?
Stvarni, ekonomski razlozi.
Psihologija, smatram, „pije vodu“ samo na kratke staze. Evo rublja se vratila na stanje pre invazije.
Na primeru Švedske krune. Zašto je kurs izmedju 10 i 11 za evro. Zašto nije 15?
Švedjani nemaju uvoznički lobi, narod se zadužuje u domaćoj valuti, nemaju kompleks niže vrednosti prema stranoj valuti. Imaju Ikeu, volvo, gripen, saab.
Gledao sam Vaše gostovanje u „Oko magazin“ 12.7.2021.
Ako ne tražim puno, pitam za osnovno objašnjenje kao odgovor na ovaj komentar.
I putokaz (radovi, statistike, intervjui, knjige) za dalje razumevanje stvari.
Шта други мисле ?
Док цена сировина нарушавају западни финансијски систем, јер исплата руских обавеза у рубљама изазива кредитну кризу која нема избора или прихвата плаћање или не испуњава обавезе .
Али то води ка стварању независног система плаћања.
– Дојче банка: Грешимо! Руси ће направити свој систем плаћања
независним од Запада!
– Саудијци беже од долара и трија Бајден-Клинтон-Буш
Одсецање Русије од СВИФТ-а води ка стварању независног платног система,
У будућности постојање два конкурентна економска и финансијска система означава заустављање глобализације и јасну биполарну поделу.
Ратом у Украјини идемо ка рађању новог глобалног финансијског система,
Саопштава Морган Палмер:“ Они ће створити нови глобални економски и финансијски систем, чији ће темељи бити постављени крајем марта 2022. Овај ‘нови’ систем ће имати референтну валуту чији ће курс бити успостављен из корпе валута држава чланица (дакле доминира кинески јуан). Дизајнирао га је Сергеј Глазјев и има за циљ да замени систем ММФ-а и Светске банке. Постојање два конкурентна економска и финансијска система требало би да означи заустављање глобализације и да подели свет на две зоне“.
Ален Клод Нголо. “ Важно је да постоје конкурентске организације за све оне које су тренутно познате. Монопол није могао да реши проблем сиромаштва у свету. Само слободан избор партнера може представљати наду за човечанство “,
Nemirni – Ovo je dobra diskusija o svim ruskim greškama napravljenim u prethodnim decenijama:
Nisu sad u pitanju samo ruske greške. Risi su pri odlukama, kako i kuda, birali najmanje bolno rešenje u tom trenutku.
Tako da pri svakoj odluci koja se donosi o nekom stanju je realna.
Ovakvo ekonomsko stanje u svetu ostaviće posledice na sve privrede i rast.
A ko će pretrpeti najviše štete to će vreme pokazati, koliko se ko bude prilagođavao i menjao svoju političku doktrinu u novim uslovima.
Ključna istina je da ovakvo stanje u svetu je posledica nemogućnosi upravljanja svetom na stari način. Ako ovo sve prođe ovako i nije loše, kad se uzme u obzir dvadeseti vek i cenu koju smo platili brojem žrtava i ponovo nismo zauvek rešili probleme.
Svi znaju da se nešto bitno mora menjati u globalnim odnosima među državama i njihovim interesima. Stari zakoni više ne funkcionišu.
Ovaj rat je samo prikrivanje totalnog reseta starih pravila, i on ima psihodeličnu ulogu, prvo KOVID pa odmah rat, cilj je da se planetarnim strahom menja kolektivno ponačanje naroda, jef je jeftinija ovakva politika nego planetari sukob.
Za ovakvu tvrdnju mi imamo divnu izreku koja potvrđuje ovaj zaključak.
– NAROD / ČOVEČANSTVO / SE MORA PRIZVATI PAMETI –
Bolje stahom nego planetarnim stradanjem.
Za gospodina Katića:
80% svih ruskih deviznih rezervi nalazi se izvan Rusije.
Ovo je dobra diskusija o svim ruskim greškama napravljenim u prethodnim decenijama:
(http://thesaker.is/what-happened-to-russias-gold-and-foreign-currency-reserves-will-there-be-a-default/)
Topla preporuka, kako za članak, tako i za komentare.
@Ljiljana – plašim se da će se rat voditi ne do poslednjeg Ukrajinca već do poslednjeg Evropljanina (uključujući i nas koji smo baš isturenog vrata kao i uvek.
Очевидно да је ЕУ, а нарочито ми, у веома нeзавидном положају.
Садашњи глобални ломови трасираће цивилизацијски пут трећег миленијума.
Ово ме подсећа на црквену поделу, која означава највећи раскол у историји хришћанства, која је отпочела 1054. године прекидом литургијске заједнице између Римокатоличке и Православне цркве.
Ево скоро ће се затворити миленијумски циклус а почео је нови са још већим противуречностима које су се акумулирале за ових 1000 година.И то је по Шпенглеру сасвим природан циклус.
Ја се тешим и верујем да је ово велика катарза нашег малог племена које ће ипак пребродити сва искушења.
Ljiljana каже – meni je na Global Times zanimljiviji poziv Kine Evropi da se izvuče iz smrtnog zagrljaja SAD globalista dok još ima vremena.
Данас на глобалном нивоу увиђамо заобилажење кључног принципа политичке коректности при исправљању историјских неправди везаних за расу,народ, нацију, класу, културу, религију.
Зханг Јун наводи:„ У Завршном акту из Хелсинкија из 1975. први пут је дефинисан важан принцип недељиве безбедности. Тамо стоји / Свет је недељив, и безбедност је недељива /. Овај принцип има посебан значај у садашњим околностима“.
Дојче банка упозорава да ће брза забрана Русији „компликовати трговину и појачати трему“.
У свом најновијем истраживачком раду објављеном у петак, највећи немачки зајмодавац је упозорио да би искључивање Русије из међународног платног система Свифт представљало економску „опасност“. У извештају се наводи да би тај потез могао „убрзати ширење ривалских мрежа за размену порука и метода плаћања којима се заобилазе санкције“.
Срдачан поздрав,
Ivane: meni je na Global Times zanimljiviji poziv Kine Evropi da se izvuče iz smrtnog zagrljaja SAD globalista dok još ima vremena. Ruka je pružena ali se čini da pošto Biden dolazi lično u Brisel, a Evropljani su snažno „prajmovani“ iskonskom mržnjom, da slaba vajda od pozivanja na razum… plašim se da će se rat voditi ne do poslednjeg Ukrajinca već do poslednjeg Evropljanina (uključujući i nas koji smo baš isturenog vrata kao i uvek)
https://www.globaltimes.cn/page/202203/1254947.shtml
Неуспела замка за Кину Објављено: 15. март 2022. 23:18
САД нису успеле да заробе Кину преко Украјине на састанку Јанг-Саливен
Иако је питање Украјине било приоритет за САД током састанка у понедељак да изврши притисак на Кину да заузме став, чини се да је покушај био неуспешан, рекао је у уторак за Глобал Тајмс Ву Синбо, декан Института за међународне студије Универзитета Фудан.
„Не само да је став Кине остао непромењен, већ је и оповргао гласине и лажне информације које су САД шириле. То значи да је циљ САД за овај састанак пропао“, рекао је Ву.
„Без обзира на то колико САД покушавају да блефирају јавно мњење или запрете потенцијалним санкцијама Кини, то неће имати никаквог утицаја на кључне интересе Кине“, рекао је Лу.
Више на ову тему;
https://www-globaltimes-cn.translate.goog/page/202203/1254976.shtml?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sr&_x_tr_hl=sr&_x_tr_pto=sc
„kako objasniti napad na dojučerašnje saveznike poput Saudijske Arabije, Katara i UAE-ta?“
Nema potrebe za tako nešto. U toj slučajevima pre će pokušati dvorski prevrat ili tako nešto, eventualno ih destabilizovati iznutra što i nije tako teško.
U ovoj situaciji verovatnije je samo to da MBS pokušava da izvuče neke ustupke za sebe jer protiv njega je već pokušan prevrat, pa čeka situacija sa Kašogdzijem je poruka Amerikancima. Elem videćemo.
Saudijska Arabija razmatra prodaju nafte Kini za juane, umesto dolara:
(
https://www.wsj.com/articles/saudi-arabia-considers-accepting-yuan-instead-of-dollars-for-chinese-oil-sales-11647351541)
Toliko o tim opasnim sankcijama. Države su prepoznale opasnost kuju nosi držanje velike količine dolara. Ko je garant da sutra zalivske zemlje neće biti meta finansijskog rata? Amerikancima je ostala jedino vojna sila kao „uverenje“ da će dolar ostati rezervna valuta.
Problem sa vojnom silom je taj što je ona nefleksibilna. Agresija se mora pripremiti, plan napada napraviti, javnost uveriti da je rat „pravedan“ (mada je američka javnost poprilično ravnodušna prema banditizmu svog vojnog rukovodstva). I pored toga, kako objasniti napad na dojučerašnje saveznike poput Saudijske Arabije, Katara i UAE-ta? Povredom ljudskih prava? To bi bilo smešno, budući da su na to šmurili decenijama. Mada, ne bih ja da precenim IQ prosečnog amerikanca.
Još važnije je šta će reći Evropa. Šolc ne može rizikovati bes javnosti i industrije time što će prestati da uvozi ruski gas, ma koliko on to lično želeo. Francuska već duže vreme mrko gleda prema SAD I UK, i ne vidim kako će Makron pucati sebi u nogu pred izbore.
Stav Kine se čekao i mislim da je ovim potezom stigao. Petrodolar je gotov.
Санкције су глупост која не решава ништа.То није никаква политичка алатка, већ само даје велике шансе да богати реорганизују своје финансије а сиромашни да потону у још веће сиромаштво,које ће још више глобално подићи социјалне тензије !
Све док је Москва спремна да прети атомским ратом, може да диктира и контролише кризу. Америчка администрација то једноставно не жели да призна јавно, из страха да ће деморалисати украјинску владу а охрабрити Путина на још веће претње.
Где је излаз из тог зачараног политичког круга?
Најбоље решење може бити вешт дипломатски језик који омогућава Москви да тврди како је постигла циљ и блокирала Украјину да уђе у НАТО.
А Америка, да тврди, да је спречила ширење рата и да Украјина остаје слободно друштво. Договор којим се прећутно признаје руска војна доминација на терену треба уважити као чињеницу.
Али овакав компромис, који признаје грубе чињенице геополитичке моћи, Американци не могу да прогутају као супер сила. Сједињене Државе морају престати да лажу саме себе.
Za Aleksandra P. – Ako Vas interesuje na čemu počiva moj stav o sankcijama, možete ga naći ovde: https://nkatic.wordpress.com/2018/12/19/konferencija-sankcije-eu-rusija-rezultati-posledice-predvidanja/
Poštovani gospodine Katiću,
Vi kažete: „Cilj Rusije je, pretpostavljam, da uništi vojne instalacije i odseče Ukrajinu od Crnog mora i pre svega da povuče crvenu liniju kako bi bila shvaćena ozbiljno“ – o ruskim vojnim planovima.
Međutim, čak i pod pretpostavkom da Rusija ne zauzme celu, već samo deo Ukrajine, stanje okupacije (odn. novi „zamrznuti sukob“, kako to neki već zovu), naročito ako bi potrajalo duže vreme, dodatno bi opteretilo Rusiju, barem iz dva razloga: ekonomski i na unutrašnjem političkom planu.
Međutim, Vi ste se ograničili na ono što trenutno vidimo na terenu. Ako je, možda, plan Rusije da osvoji veće gradove – Kijev i Harkov, tek bi onda bilo problema. Tu vidim dva ozbiljna pitanja: prvo, po koju cenu? Velike civilne žrtve, na primer, uznemirile bi rusku javnost, jer (hteli ili ne hteli) kad-tad, uprkos ratnoj cenzuri (koja je već na delu) za civilne žrtve (da ne kažem – ratne zločine) će se saznati, a Rusi i Ukrajinci su bratski, slovenski narodi. (Mogla bi se povući paralela Srbija – Crna Gora i šta bi, na primer mislili i osećali Srbi u slučaju nekakve hipotetičke invazije na susednu državu.)
Drugo pitanje je sledeće: ako politički i vojni cilj Rusije nije prisajedinjenje (aneksija) Ukrajine (ovo samo hipotetički), već samo okupacija i to ne trajna, već privremena (do ispunjenja određenih uslova od strane Zapada) – onda će doći i taj trenutak, kada će se Rusija povući iz Ukrajine. Da li Rusija očekuje da bilo koja buduće vlada Ukrajine bude pro-ruski raspoložena?
Dalje, Vi kažete: „Iako je Rusija u teškoj situaciji, bio bih oprezan sa katastrofičnim projekcija koje Zapad daje jer je to deo dnevnog, propagandnog rata. Kada su sankcije u pitanju, Srbija je bila u težoj situacija i izložena težim sankcijama od ruskih. Pri tome, Rusija ima i sirovine i hranu i energiju i izlaz prema Aziji.“
Zaista, pošto ste bez sumnje vrstan ekonomista, očekivao bih od Vas podrobnije obrazloženje. Na drugom mestu našao sam ovo: „U ovom času se međunarodne finansijske ustanove i investicione banke uglavnom slažu da će Ukrajina stradati gotovo nezamislivo, da će ove godine ruska privreda imati pad proizvodnje (BDP) od oko 10 posto, što se smatra depresijom, a da će privrede Evropske unije, SAD, Britanije i Kine imati sporiji rast od onog koji se očekivao pre invazije na Ukrajinu, dok će zemlje koje mnogo trguju sa Rusijom iskusiti recesiju.“ Dakle, moj skromni zaključak je, ukoliko je ovo stanovište ispravno (Vi recite, ako se ne slažete), da će Rusija ove godine ići ekonomski unazad, a neprijateljski Zapad blago stagnirati. Tako će biti ove godine, a za sledeće ne znamo…
Iz ovog što ste rekli, zaključujem samo da Rusija ima dovoljno hrane i energije, tj. da će „preživeti“ i pod sankcijama. Naravno, preživeće, u to nema sumnje
„Ključne slabosti Rusije su one koje dolaze iznutra i to može odlučiti rat.“ – Slažem se delimično. Mada, uvođenjem ratne cenzure, sve dok traje takva cenzura, pučanstvo neće biti uznemireno. Drugo je pitanje, kakva je i koliko podrška koju Putin ima u samim strukturama vlasti. Oligarsi (naftni tajkuni) svakako ne mogu biti zadovoljni, čini mi se.
Морамо да направимо разлику између реторике и стварности.
Тако да у расправи морамо узети у обзир три кључна фактора међуодноса великих. Ти субјекти су Запад, Кина и Русија.
Релативно мала величина руског тржишта и међународне санкције значе да нема много комерцијалне користи за Кину да да јасну подршку Русији, али се и даље види корист од два кључна руска ресурса: енергију и пшеницу. За Русију, Кина је најбитнији партнер спаса, јер је Русија искључена из глобалне економије. Али у исто време Кини није у интересу да се превише удаљи од међународног консензуса против Русије.
У овом сукобу Кона излази као победник. Она ће да извући највећу корист из ових геополитичких промена када се прашина слегне.
Џејк Саливан, је већ упозорио Кину да су Сједињене Државе „дубоко забринуте” због све већег приближавања Пекинга Русији.
У будућности Кина ће имати још већи маневарски простор и вољу да игра важни улогу у изградњи новог међународног поретка
Шта год да се деси у рату, Кина види своје продубљивање веза са Русијом као начин да створи противтежу САД. Партнерство које су Си и Путин прославили прошлог месеца на Зимским олимпијским играма у Пекингу постало је превише важно да би се прокоцкало.
Русија ће све више постајати дужник Кини у својој дипломатској и економској спаситељици у овом тренутку.
Друго Кина је на неки начин историјски и дужна да врати Русији услугу коју је Стаљин учинио Мао Це Тунгу кад је Кина била у невољи.
Закључак;
Стари поредак се брзо распада, а међународне тензије расту до међусобно неподношљиве трпељивости. Данашње политичке амбиције великих расту до неслућених размера јер свака империја жели да изгради што бољу позицију на рушевинама овог глобално нефункционалног поретка.
Za Nebojšu Katića:
Iz Vašeg zaključka se da naslutiti da se Rusija ne sme povući iz ovog sukoba.
U svakom slučaju, sankcije zapadnih zemalja će ostati na snazi decenijama. Mislim da je sada očigledno da Zapad želi podelu i pljačku Rusije.
Za Mladena – Ratne ciljeve Rusije možemo samo da naslućujemo i ovo što pišem je samo površno filozofiranje iz fotelje na bazi oskudnih informacija. Verujem i da Rusija svoju strategiju, ako je ima, modifikuje u hodu. Kakav god ishod da bude, pred Rusijom je period dugog iscrpljivanja na svim frontovima. U tom kontekstu verujem da je ključno pitanje kolika je podrška ruske javnosti ovom ratu, a u to nemam nikakav uvid.
Kao što sam već pominjao, pretpostavljam da je cilj potpuno uništenje vojne infrastrukture, puna kontrola crnomorske obale i otcepljenje istočnih delova Ukrajine gde bi trajno bile stacionirane ruske trupe i baze. Pretpostavljam i da je cilj da ruske trupe ostanu u Ukrajini godinama i tako iznude međunarodni sporazum koji bi garantovao neutralnost Ukrajine. Poraz Rusije bilo bi njeno povlačenje iz Ukrajine zbog pritiska ruske javnosti i ljudskih i materijalnih troškova koje Rusija ne može da izdrži. To povlačenje bi moglo u cilju spasavanja obraza da bude na bazi brzog mirovnog sporazuma koji bi zatim doživeo sudbinu Minskog sporazuma.
Za g. Katića
„… Ovaj mračni scenario će pre svega zavisiti od uspeha ili neuspeha Rusa na frontu. Ovde je više pitanje da li Kinezi mogu verovati u bilo kakav dogovor sa Zapadom ili je bolje biti u savezu sa slabom i zavisnom Rusijom, pod uslovom da ona ne izgubi rat.“
Šta je po vašem viđenju uspeh, a šta neuspeh na frontu?
Šta je opet po vašem viđenju poraz Rusije, a šta eventualna „pobeda“ (zato što ste prethodno u jednom komentaru napisali lose – lose)?
Za Nebojšu Katića
„Prvo, Mađarska ne spada u zapadnu Evropu.“
Hoćete da kažete da su ljudi u zapadnoj Evropi manje podložni uticaju masovnih medija nego ljudi u Mađarskoj? Drugim rečina, mediji mogu da stvore pro-ruske sentimente u jednoj, istorijski posmatrano baš nešto i ne pro-ruskoj, Mađarskoj, ali nisu kadri da „ex nihilo“ stvore rusofobiju u zapadnoj Evropi – maksimalno što mogu je da razbuktaju inače već postojeću, uvek prisutnu ali ranije pritajenu, rusofobiju?
„Drugo, o rusofobiji postoji dobar broj ozbiljnih knjiga od kojih su neke prevedene i u Srbiji.“
Možete li navesti neke, za koje Vi smatrate da sa dovoljno velikom izvesnošću ukazuju na postojanje, i to viševekovno, rusofobije u zapadnoj Evropi?
„Treće, živim na Zapadu pa ponešto vidim.“
Naravno, svako negde živi pa ponešto vidi. Kako npr. Gane, tako i Vi.
„Mislim da nije dobro informisati se samo iz novina i na bazi toga formirati stavove.“
Slažem se. Zato i postavljam ova pitanja.
Za Marka B. – Prvo, Mađarska ne spada u zapadnu Evropu. Drugo, o rusofobiji postoji dobar broj ozbiljnih knjiga od kojih su neke prevedene i u Srbiji. Treće, živim na Zapadu pa ponešto vidim. Mislim da nije dobro informisati se samo iz novina i na bazi toga formirati stavove.
Za Ganeta – Švajcarska je deo zapadnog sveta i njena neutralnost je samo vojna, dok je u političkom smislu ta neutralnost uvek bila klimava. Svaka zemlja može da uvodi sankcije bilo kao deo bloka ili samostalno. U tom smislu ne vidim da je Švajcarska prekršila neutralnost. Konačno, ona je uvodila sankcije i Iranu, na primer. Koliko mogu da vidim, Švajcarsku neutralnost niko nije dovodio u pitanje bar od 1815. Pretpostavljam da država samu sebe proglašava neutralnom, ali je zgodno kada i velike sile to potvrde.
„Ako se geostrategija ostavi po strani, ukrajinski rat je samo povod i izgovor da pritajena rusofobija nekontrolisano eksplodira. Kakva je to mržnja koja zamagljuje pogled i potiskuje čak i instinkt samoodržanja?“
(Nebojša Katić)
Two Minutes Hate against anything and everything Russian, 24/7 on all mainstream media, online included.
Zar to nije dovoljno da stvori rusofobiju i tamo gde je nikada bilo nije? Odakle to uverenje našeg domaćina da rusofobija na Zapadu postoji praktično oduvek, samo što je do sada bila (koliko-toliko) pritajena?
Na ta pitanja ponukao me je ovaj tekst, koji opisuje razloge zanimljivog fenomena aktuelne mađarske skoro pa rusofilije – a pri tom mi zaista nije poznato da je u Mađarskoj neke rusofilije ikada bilo:
„kada se krećete među ljudima na pijaci, u kafani, kod frizera možete biti svedokom monologa ili dijaloga običnih ljudi koji izlažu „pravu istinu” o ratu u Ukrajini, o „samoodbrani” Putina, o „zverstvima” Ukrajinaca.“ (…)
Još važnije je, međutim, da mediji pod kontrolom vlade (znači 90 posto od svih medija) nastavljaju da šire proputinovsku propagandu kao da se ništa nije dogodilo. Ukrajinskog predsednika upoređuju sa Adolfom Hitlerom, što bi s obzirom na njegovo jevrejsko poreklo moglo biti komično, da nije tragično. Čuje se kako je CIA postavila ukrajinsku vladu, da su SAD praktično ruskog predsednika primorale da u samoodbrani napadne susednu zemlju.
Razni „analitičari” na državnim televizijama iznose teorije zavere, koje bi bile poslastice i za Russia Today.
Pa kada sve ovo od reči do reči ponovo čujete od „običnih“ ljudi na javnim mestima i to u Budimpešti ukojoj je opozcija najjača, onda samo nagađate kako sve to odzvanja širom zemlje.“
(Gabor Bodiš: „Mađarska: Kako su migranti postali izbeglice“)
https://www.vreme.com/vesti/madjarska-kako-su-migranti-postali-izbeglice/
Za g. Katića,
Da li je Švajcarska uvodeći sankcije Rusiji izašla iz režima neutralnosti i koje bi mogle biti posledice. Šta uostalom znači neutralnost Švajcarske, da li je to negde zvanično priznato, potvrđeno itd.
Izvinjavam se što previše dosađujem, nisam od onih koji sve znaju naprotiv mnogo toga ne znam, volim da učim a mislim da sam na najboljem mestu da dobijem kvalitetan info.
Проф. Милиновић је после дуже времена поново у медијима:
(https://youtu.be/9OB3MIuYej0)
Одгледавши његово укључење логичан следећи видео, нарочито због салама-тактике, је:
(https://youtu.be/cxbFk4viTSQ)
– – – – – – – – – – – –
Неко се поиграо бројевима и поделио то на нету:
Почетак 1. Светског Рата: 28/7/1914 => 28 + 7 + 19 + 14 = 68
Почетак 2. Светског Рата: 1/9/1939 => 1 + 9 + 19 + 39 = 68
Почетак напада на Украјину: 24/2/2022 => 24 + 2 + 20 + 22 = 68
Ајд’ да одемо корак даље, имајући у виду гђу Лагард и магични број 7:
(https://youtu.be/X6gfXdIOrs4)
68 => 6 + 8 = 14 = 2 x 7
Џорџ Сорош – „Владимир Путин и опасност Трећег светског рата“, са нарочитим освртом на однос Русије и Кине.
Инвазија Русије на Украјину 24. фебруара била је почетак пресецања Гордијевог политичког чвора. Инвазији на Украјину је претходио дуг састанак руског председника Владимира Путина и кинеског председника Си Ђианпинга 4. фебруара – почетка прославе кинеске лунарне нове године и Зимских олимпијских игара у Пекингу. На крају тог састанка, њих двојица објавили су пажљиво састављен документ од 5.000 речи у којем се најављује блиско партнерство између њихове две земље. Документ је јачи од било ког споразума и мора да захтева детаљне преговоре унапред.
Изненадило ме је што је Си изгледа дао Путину бланко карте да изврши инвазију и води рат против Украјине. Мора да је веома уверен да ће његова намера доживотног владара Кине крајем ове године бити само формално потврђена и тиме сконцентрисати сву моћ у своје руке, Си је пажљиво исписао сценарио по коме ће бити уздигнут на ниво Мао Цедунга и Денг Сјаопинга.
Главну улогу има Кина и игра на добитничку карту то говори и овај текст,
https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-59831724
Добивши Сијеву подршку, Путин је кренуо у реализацију свог животног сна.
Закључак је да и скривене политичке преставе имају узрок и последицу.
П.С.
Сад само треба логички уклопити недостајуће политичке спојнице и добити јасну слику што се све ово баш овако догађа, и какав је исход.
Hvala gospodine Katiću.
Upravo sam pročitala kolumnu u kineskom tabloidu Global Times namenjenom zapadnom javnom mnjenju. Čini mi se da je kolumnista, iako tendenciozno, ipak lepo postavio zapadnu poziciju u globalni kontekst. Delim za slučaj da je i drugima zanimljivo. Pozdrav i sve najbolje
https://www.globaltimes.cn/page/202203/1254831.shtml
Izgleda da smo izašli iz ere relativnog blagostanja u Evropi, gde se svi švrćkamo kolima, putujemo za male novce, nabavljamo jeftinu robu koju prave Kinezi. Skoro se onaj brod zaglavio i pola Evrope stalo sa proizvodnjom jer nisu stizali potrebni delovi. Onda sam shvatio koliko smo mi zapravo nesamostalni kao kontinent, a pored toga starost stanovništva se povećava. Iako je lepa zamisao te raspodele rada i da ceo svet funkcioniše kao jedno veliko selo, nisam siguran da će to potrajati još dugo. Po svemu sudeći čekaju nas neka teža vremena, ali samo da se rat zaustavi.
Za Ljiljanu – Pretnje Kini su kontraproduktivne i do sada je Kina uvek munjevito izlazila sa kontrasankcijama. Drugo, Kina se već dugo priprema za scenario totalnog ekonomskog sukoba. Kina ima proizvodnju i to je njena ključna snaga. U velikim sukobima finansije i usluge nisu odveć bitne. Meni se čini da Zapad u ratu sa Kinom ne može da izađe kao pobednik, sem ako pre toga ne porazi Rusiju i preuzme kontrolu nad njenim sirovinama i energentima. Bez poraza Rusije sve eventualne mere protiv Kine imaju opasan bumerang efekat. I dalje mislim da je najveća opasnost po svet vezana za propast modela liberalnog kapitalizma i krizu koju Zapad pokušava da maskira na sve načine, pa i po cenu rata. Opasna vremena, a mi vidimo samo vrh ledenog brega.
„Gledano surovo racionalno, Zapad bi moga da prihvati da se uspon Kine ne može zaustaviti, već samo donekle kontrolisati.“
Nadam se je moguć i racionalni svenario u kojem će Kina izračunati da im se dugoročno ne isplati da produžuju ikakav pakt sa đavolom. Mislim Rusija je slaba, Evropa je slaba, ali čini mi se (moguće naivno) da ni američka hegemonija nije više ono što je bila posle 14 godina kontinuirane krize.
Vidimo danas Saliven preti Kinezima sankcijama u slučaju da pomognu Rusiji da izbegava zapadne sankcije. Jel su stvarno u poziciji da prete Kinezima sankcijama?
Hipotetički govoreći, Zapad i Kina zaista uđu u tu vrstu sukoba… ko bi prvi poklekao? Šta se dešava da dolarom i berzama ako Kina prestane da sarađuje?
Za Ljiljanu – Gledano surovo racionalno, Zapad bi mogao da prihvati da se uspon Kine ne može zaustaviti, već samo donekle kontrolisati. U tom scenariju bi se mogla dogovoriti i podela ruskog prostora posle poraza Rusije koji bi Kinezi potpomogli direktno ili indirektno. Ovaj mračni scenario će pre svega zavisiti od uspeha ili neuspeha Rusa na frontu. Ovde je više pitanje da li Kinezi mogu verovati u bilo kakav dogovor sa Zapadom ili je bolje biti u savezu sa slabom i zavisnom Rusijom, pod uslovom da ona ne izgubi rat.
Kažete „Rusiju bi bilo najgore da Zapad i Kina postignu trajni sporazum preko leđa Rusije.“
Koje bi bile glavne crte takvog sporazuma? Šta Kina može da dobije od Zapada a da se pouzda da će isto biti dugoročno održivo? I šta bi takvu održivost moglo da garantuje? Ako NATO završi sa Rusijom na način koji njima odgovara, u kojoj meri će morati da „trpi“ kineske ambicije?
Hvala još jedanput!
Za Ljiljanu – Kina je profitirala iz ove krize. Fokus se sa Pacifika ponovo pomerio na Rusiju, zavisnost Rusije od Kine je sada gotovo egzistencijalna i Kina može da određuje u kojoj meri će podržavati Rusiju. Kina još uvek gradi svoj vojni potencijal i kupovina vremena dobro dođe. Za Rusiju bi bilo najgore da Zapad i Kina postignu trajni sporazum preko leđa Rusije. Meni se čini da je ogroman problem Rusije što Kina nije njen strateški saveznik, već samo taktički. Logičnog ruskog strateškog saveznika, a to je kontinentalna Evropa, SAD su stavile u svoj džep.
Za Aleksandra P. – Nemam ništa bitno da dodam van onoga što sam napisao u tekstu iz 2014. i u ovom poslednjem. Za Rusiju je ovo lose-lose ili bar no-win situacija, ali i Evropa je u sličnoj situaciji. Mislim da Rusija nije imala izbora i da je birala da li će se tući na teritoriji Ukrajine ili na teritoriji Rusije.
Cilj Rusije je, pretpostavljam, da uništi vojne instalacije i odseče Ukrajinu od Crnog mora i pre svega da povuče crvenu liniju kako bi bila shvaćena ozbiljno. Iako je Rusija u teškoj situaciji, bio bih oprezan sa katastrofičnim projekcija koje Zapad daje jer je to deo dnevnog, propagandnog rata. Kada su sankcije u pitanju, Srbija je bila u težoj situacija i izložena težim sankcijama od ruskih. Pri tome, Rusija ima i sirovine i hranu i energiju i izlaz prema Aziji. Ključne slabosti Rusije su one koje dolaze iznutra i to može odlučiti rat.
Što se nemoralnosti tiče u ukrajinskom ratu nije reč o etici, već o borbi za goli opstanak države i nacije.
za Aleksandra Petrovića
Putinov potez je iznuđen.
Vaš argument se tiče „moralne“ sfere, koja otprilike ide linijom „zapad (anglosfera) je divljao svo ovo vreme na sve moguće i neizrecive načine , svuda po svetu, ali da li je to baš tako i Rusija morala da čini ?“
Dodatno:
Ono što svi diskutanti ovde zaboravljaju je da Rusija ima realnu vrednost – Robu.
Anglosfera ima papir koji se zove Dolar i treba joj Roba.
Na mestu Rusije, ja im Robu ne bih dao dok ne iznudim šta mi treba, a podlogu za Rublju bih napravio u Robi, poput: gasa nafte i plemenitih metala koje ima Rusija.
Rusija Robu uvek može prodati Kini Indiji ili bilo kome drugome izvan Anglosfere
Članice Anglosfere su jezivo zadužene i otud njihova kučeća poslušnost prema Gazdi – multinacionalnom kapitalu, Tu leži najveća opasnost ovog sukoba, jer će gazda da ih gura u točak za mlevenje mesa, baš kao i Ukrainu.
Za Vladana – Najbolji izvori komparativinih ekonomskih podataka su:
MMF – https://www.imf.org/en/Publications/WEO/weo-database/2021/October
Eurostat – https://ec.europa.eu/eurostat/en/
OECD – https://www.oecd-ilibrary.org/statistics
a kod nas su:
Republički zavod za statistiku: https://www.stat.gov.rs/sr-Cyrl
Narodna banka Srbije: https://nbs.rs/sr_RS/indeks/
Gospodine Katiću, kako vidite pozicioniranje Kine u odnosu na ovaj sukob? Čini se da je ishod ovog rata u potpunosti zavistan o reakciji Kine. Ako je Rusija zakasnila da se odbrani (šire se glasine da Amerika ipak već ima te hipersonicne rakete i da su one već u Nemačkoj, što znači da je Rusija reagovala u apsolutnom cajtnotu i da sigurno uzajamno uništenje u slučaju nuklearnog rata nije više tako sigurno) , da li Kina može da priušti da sačeka još malo? Da li imate ikakva predviđanja o tome kako će se Kina odrediti jer se čini da će uskoro morati da odluče kojem carstvu će za sada da se priklone?
Hvala unapred.
Poštovani gospodine Katiću,
Čitam sa zadovoljstvom Vaše tekstove već godinama.
Sa ovim Vašim tekstom se slažem, u većem delu. Međutim, čini mi se da ste, neopravdano, dali puno veći prostor ponašanju Zapada i Ukrajine, a sasvim mali deo ste posvetili Rusiji.
Za mene nema dileme da je NATO pakt počinio brojne zločine, kršeći međunarodno pravo, a da je sada Ukrajinu „gurnuo“ u rat.
Međutim, šta je na drugoj strani? Rusija napada susedni, bratski, slovenski i pravoslavni narod, narod sa kojim deli veliki deo istorije i narod sa kojim nikada u istoriji nije ratovala!
Pritom, kako izgleda, bez jasnog političkog cilja i bez vizije – šta posle, kako, čemu? Pročitao sam do sada možda 50-tak tekstova o ovom ratu i nigde (skoro nigde) nisam našao odgovor na to pitanje – šta je politički cilj Rusije? Ili, drugim rečima, šta je političko opravdanje za ovakav potez?
Slažem se sa Vama, širenje NATO-a na istok i provociranje ili, ako hoćete, ponižavanje velike zemlje Rusije je uzrok ovom ratu (ili, možda, povod) – to je već notorna stvar, to su mnogi rekli (a predvideo Kisindžer),
Ali da li je odgovor Rusije mudar ili, barem, razuman? Citiram: „Putin ide u susret istorijskom porazu. On može da dobije sve bitke, ali će ipak izgubiti rat.“
Rusija se sada ne može povući, jer bi to značilo priznati ogromnu istorijsku grešku, a jedino može ići „napred“, što podrazumeva užasno razaranje, stradanje velikog broja civila, razaranje ukrajinskih gradova. Nakon toga, „instaliranje“ proruske vlade u Kijevu bilo bi nemoguće, odn. jedina mogućnost bi bila držanje Ukrajine u trajnoj okupaciji, što skupo košta, i ekonomski i politički.
Na drugoj strani, sankcije kakve valjda nisu viđene u nama poznatoj istoriji, vratiće Rusiju u doba Romanova. Vi ste ekonomista, pa to puno bolje znate, i možete napraviti kalkulaciju.
Rusija se jedino još može uzdati u Kinu, ali (kao što su mnogi već primetili), Kina bi videla, s jedne strane, i svoj interes da zadovolji Zapad (sa kojim posluje i dalje) i da potčini Rusiju, kao dominantan partner u neravnopravnom „ortakluku“.
Putinovo zveckanje nuklearnim bojevim glavama, to je već potez očajnika, potez kamikaze koji želi da uništi i neprijatelja, ne štedeći sebe. To je ne-hrišćanski, ako hoćete, i nemoralno. (Nemoralnost Zapada nije i ne može biti opravdanje za bilo čiju nemoralnosti, pa ni rusku.)
Ukratko, Putinov potez je greška, strašna greška!
za g. Katica,
gospodine Katic, da li biste hteli da podelite koji su to besplatni izvori informacija sa kojih se mogu preuzimati pouzdati podaci o ekonomskim kretanjima drzava?
Ne trazim izvore za svoj diplomski niti bilo sta slicno.
Nisam ekonomista, ja sam inzenjer, ali ekonomija, statistika, istorija, politika su mi uzasno zanimljive.
Istorijski razvoj i zasto su drzave tu gde jesu (mikrobi, puske, celik / znam da ste citali.)
Mene zanimaju podaci:
A) Nominalni rast GDP, stvarni rast GDP, GDP PPP, GDP PPP per capita itd…
A1) Da li je vazniji GDP ili GNP?
B) Inflacija
V) Spoljno trgovinski suficit / deficit (pogledati link na kraju)
G) Net International Investment Position
D) Struktura duga svake drzave
Dj) Odnos javnog, privatnog, korporativnog duga
E) Nezaposlenost
Ima gomila podataka koji me jos zanimaju ali da ne duzim.
Recimo, na vikipediji:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_real_GDP_growth_rate
Stoji da je Irska 2015 imala rast gdp 25%.
Cak i da jeste istina, sta se to dogodilo pa Irska moze da ima 25% u 1 godini?
Za tih godinu dana su postigli 1/4 uspeha u ekonomskom razvitku koji su imali od nastanka sveta do 2014?
Zazmuricemo na jedno oko na promenjene metodologije:
1) racunanja zaposlenosti
2) sta ulazi u gdp a sta ne (droga, prostitucija)
Pitanje 1: Koji su to izvori informacija koji su pouzdani za gore navedene stavke A-E
Nesto poput ovog sajta, koji pokazuje sta zemlja uvozi / izvozi i kome.
https://oec.world/en/visualize/tree_map/hs92/export/srb/show/all/2019/
Two Minutes Hate
German Sadulajev:
https://iskra.co/reagovanja/german-sadulajev-sve-cemo-zapamtiti/
Miloš Ković:
https://www.politika.rs/scc/clanak/501155/Poreklo-rata-u-Ukrajini
Nastavi niz…
Za Nebojšu
3. ALTERNATIVNA EKONOMSKA POLITIKA „DRŽAVE KOJA MISLI“
Iz drugog pasusa;
Ambijent za ekonomski preokret danas je nepovoljniji od onoga u kome su se razvijale države koje su u prošlosti beležile najveće stope rasta.
// Bilo kakav pokušaj afirmacije koncepta razvojne države je riskantan i u dramatičnijem raspletu može izazvati reperkusije po državu i vlasti koje bi se usudile da agresivnije krenu tim pute //. – pa nastavljate – Ovo ograničenje se mora imati u vidu pri bilo kakvom pokušaju da se koncipira drugačija ekonomska i razvojna politika u odnosu na ovu koja danas vlada.
Ovaj izvod iz drugog stava mi nije jasan. Na šta konkretno mislite?
Vaše obrazloženje gornje tvrdnje – Jedini način na koji se promena može dogoditi je kroz oprezan „let ispod radara“ u kome se pažljivo traži prostor za promenu. Koliko slobode mala država može imati u koncipiranju samostalne ekonomske politike teško je reći budući da taj prostor slobode nije isti za sve države. On je uslovljen njenim geostrateškim položajem, veličinom i obrazovnom strukturom stanovništva. Možda je najbolje taj ograničeni prostor slobode definisati kao onaj prostor za koji se mogu izboriti najkvalitetniji državni kadrovi, pod uslovom da organizacija države omogućava da takvi kadrovi dođu u poziciju odlučivanja. Dakle, prostor slobode se ne može sagledati unapred, on je fluidan i podložan stalnoj promeni u zavisnosti od onoga što se dešava u okruženju. Ovakav koncept realistične države koja je svesna globalnih ograničenja ali ne odustaje od politike aktivnog razvija „ispod radara“, ja nazivam „državom koja misli“.
E gospodine Katiću, ispada da mi otprilike nemamo toliku moć mišljenja da bi rešili ovaj problem i to je istina svih istina. Ili da budem malo blaži, problem je toliko veliki da ga niko ne može rešiti.Jer da neko, za ovih dvadeset godina demokratskog sunovrata, ima neko idejno rešenje verovatno bi ga izneo.
Moj zaključak je – da ne upravljmo mi krizom već kriza upravlja našom sudbinom
P.S.
Da, pročitao sam ovaj teks i kometarisao sam neke stavove. Ali mi se nije nametnulo danas postavljno pitanje. Tekst je dosata rastegnut, naročito u prvoj i drugoj tački. koje su više polemičkog karaktera, više usmerene ka akademskoj zajednici i studentima. Tako da čitanjem do Vašeg dela čovek izgubi koncentraciju.
Ipak ostaje otvoreno pitanje ‘ŠTA NAM VALJA ČINITI’
POZDRAV,
I oprostite na gnjavaži,
I Rusija i Ukrajina su izgubile onog momenta kada su pocele rat, tj kada je elita Ukrajine pala pod konrolu Amerike.
Ne cini mi se da je Amerika dobitnik. Njima treba Rusija u konfrontaciji sa Kinom.
Dobitnik je neloib kartel koji ima planda preuzme Rusiju pre nego sto krene na Kinu.
Sta ce vam strategija bez pljačke, to nema smisla.
За Ивана – Мислим да Вам је доста мојих текстова промакло, попут овога из 2020. где сам се управо бавио питањима о којима ме позивате да пишем. https://nkatic.wordpress.com/2020/09/15/sindikati-i-drutvene-promene-friedrich-ebert-stiftung/
Господине Катићу, упутили сте ме на идејну стазу које је препуна плодова који нуде лековитост за нашу болесну реал-економију и рањену народну душу. Савесни интелектуалци те понуђене дарове треба само да се сагну и прикупе их.
Е сад се питам – шта деценијама раде наши академици, професори економије, права, друштвених наука? Чудно је да нико, ама баш нико, не предлаже неко решење изласка из овог очаја.
Ево пар навода из брилијантних есеја које сте ми препоручили;
СЕРГЕЈ ГЛАЗЈЕВ: Која идеологија ће подићи Русију? Је питам Србију?
Сергеј своју доктрину гради на три прагматично принципијелна стуба.
Први принцип – У науци, као што је познато, пракса је критеријум истине.
Исправност теорије мора бити потврђена у пракси.
Значи прелазак са замишљеног на остварено има једну условљеност – не рад заснован на принуди, него на савести, јер савремену интелектуалну економију је немогуће подићи без уважавања тог начела.
Други принцип – без доследног спровођења начелних принципа нема ни поверења у друштвено благостање, па за последицу имамо незадовољство народа и губитак стваралачке енергије. А за то је директно одговорна државна администрација и руководиоци јавних предузећа. То у пракси имамо данас, јер је систем управљања неспособан и корумпиран.
Трећи принцип, исто тако важан принцип, активизације јединке и он је смештан у колективној свести нације као енергија социјалне правде. Ако систем управљања није у складу са њом народ га неће сматрати легитимним. Народ ће се претварати да се потчињава, а државна управа ће се претварати да даје све од себе ал не вреди, нема резултата. Такав систем свеопште имитације може да створи привид народног јединства, касније ће се оно распасти при првим искушењима. Тако се пре једног века срушила Руска империја, а пре четврт века Совјетски Савез.
http://fakti.rs/rossiya/glazjev-u-toku-je-svetski-hibridni-rat-zapocet-u-teznji-da-se-sacuva-globalna-hegemonija
П.С.
Господине Катићу, Ви сте, како по квалификацији и дугогодишњој пракси у некада еминентној фирми изградили и стекли знање и искуство, то се лепо види из актуелних тема које обрађујете, па моја маленкост Вас моли да напишете један есеј под називом на пример ‘ШТА НЕМ ВАЉА РАДИТИ’.
Нормално не следећи него кад ви процените да сте га добро осмислили.
Сигуран сам да би текст имао велики утицај на млађу интелектуалну популацију која је жедна нових интелектуалних извора актуелних друштвених идеја.Овде су отприлике већ давно интелектуална и политичка врела пресушила.
Опростите на мојој смелости да вам ово напишем, али то је нагон који нисам могао да обуздам. Не због себе, јер мани више ништа не треба. Него због наше будућности која одлази одавде већ 30 година и ми губимо онај најплеменитији ресурс – МЛАДОСТ ПАМЕТ И БУДУЋНОСТ.
Срдачан поздрав,
Upravo citam vest da je predsednik Putin pokrenuo istragu o tome zasto u ratu u Ukrajini ucestvuju i regruti na odsluzenju vojnog roka iako je on navodno naredio suprotno.To mi govori da ste ,g.Katicu opet bili u pravu.Cim su poceli da stizu kovcezi za mrtvim regrutima,odmah Putin mora da smiruje situaciju.Cini mi se da je opet aktuelan Vas tekst sa porukom“Moskva suzama ne veruje!“
За Ивана К. – Погледао сам на прескок видео који сте поставили. Ако оставим по страни стил излагања и превелику слободу у проценама, сценарио који се нуди није бесмислен. Како сам у претпоследњем тексту покушао да кажем, западне државе су добиле изговор и кривца за све што ће доћи или је већ дошло у економској сфери. Истовремено, Русија је најмање рањива у егзистенцијалном смислу, али се чини да то тамо мало ко разуме.
Хвала вам господине Катићу, ево овог трена постајем Ваш фан 🙂
Јер тешко је данас пронаћи неки текст или идеју која буди наду и смири усплахирену душу !
Поздрав,
Za Ivana – Glazjev već godinama govori gluvima.
Ovo sam pisao pre oko četiri godine: „Za razliku od Kine, Rusija se i u sankcijama čvrsto drži liberalnih ekonomskih principa, pa ne ograničava pravo tajkunima da svoj novac ulažu gde i kako žele. Novac je njihov, mnogi su ga krvavo zaradili (sasvim bukvalno), pa ne ide da država pravi prepreke takvom trošenju i da kroz rigoroznu kapitalnu kontrolu ograničava tajkunske slobode. Skandalozna poreska politika je od Rusije napravila raj za milijardere i kreirala je socijalne razlike na nivou američkih.
I u drugim aspektima ekonomske politike Rusija se čvrsto drži liberalnih principa. Centralna banka strogo vodi računa da ni slučajno ne afirmiše rublju. Insistira se uporno na održavanju dolarizovanog finansijskog sistema ne bi li zapadne sankcije imale još snažniji efekat. A da bi se takav dolarizovani sistem održavao, kamate moraju biti visoke. Otuda, iako u višegodišnjoj recesiji, Rusija drži kamate na visokom nivou, radeći suprotno od onoga što ekonomska teorija i praksa nalažu. Nije slučajno da su zapadni analitičari oduševljeni monetarnom politikom ruske centralne banke i guvernerkom Elvirom Nabiulinom.
Sudbinu Rusije i njen opstanak neće odrediti moć vojnog arsenala, već pre svega moć ekonomije. Pogrešna ekonomska politika čiji fundamenti nisu bitno promenjeni od Jeljcinovog vremena, kao i (ne)objašnjivo tolerantan odnos države prema tajkunskoj oligarhiji, daleko su veća opasnost po Rusiju od neprijatnih zapadnih sankcija.“
Za Nebojšu Katića.
Gospodine Katiću valjalo bi da krato prokometarišete ovaj tekst.Ima li u njemu realne osnove ili je samo spisak lepih želja namenjen široj publici?
Obraćam Vam se ne samo zbog mene već i drugih pratilaca Vašeg bloga, kojima globalna politiko-ekonomija nije baš jača strana.
https://johnhelmer-net.translate.goog/black-box-defence-for-the-russian-economy-dollar-debt-repayments-blocked-gas-and-oil-deliveries-to-germany-stopped-oligarch-assets-nationalized/?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sr&_x_tr_hl=sr&_x_tr_pto=sc
Unapred hvala,
Ово је економска прогноза једног бизнисмена.
Можда бисте били вољни да је прокоментаришете, или да касније дате своје засебно виђење могућих сценарија развоја догађаја у домену економије.
(https://youtu.be/GjGGkM6TN88?t=1653)
Russia is going to cut you off from 27:37 natural gas from petroleum 27:40 from the food supply of Ukraine Belarus 27:43 and Russia 27:44 [ __ ] 27:48 and what’s the truth 27:50 that everything is going to go up in 27:52 value in price rather price not value 27:55 price 27:56 so you who are in Europe prepare for 28:00 an extraordinary inflation everything is 28:02 going to double from here to six months 28:04 time 28:06 and what’s very interesting is that 28:07 because of this very very high 28:09 inflation 28:11 the central banks are going to have 28:13 to raise interest rates to try to 28:15 control this inflation 28:17 and because of this what you will have 28:19 is real assets like real estate and all 28:21 the rest of it they’re going to fall in 28:23 price 28:25 quite a bit 28:26 okay I mean they’re really gonna fall 28:30 across all of Europe. You have an 28:32 apartment now that’s worth a million 28:33 Euros 28:35 I bet you in two years it’s going to be 28:37 worth maybe a third of that if that 28:39 maybe even less 28:42 I mean in terms of nominal price 28:45 from a million it’ll go down to 300 000 28:47 and of course 300 000 depreciated Euros 28:50 because of the inflation 28:52 So I mean if you factor that in between 28:54 the fall 28:56 and the real estate price 28:58 and 29:00 the actual value of the currency 29:03 you’re talking in the real estate market 29:05 I would not be surprised if we had a 29:07 drop 29:08 of everything put together of you know 29:10 85 percent 29:12 and you’re thinking that that’s crazy 29:14 that’s impossible you wait, you wait the 29:16 housing market in Europe and the United 29:18 States 29:19 is going to crash, it’s going to 29:21 seriously crash 29:23 because everybody’s going to be 29:25 cashing out all the assets that they 29:27 have the hard assets that they have 29:30 in order to keep pace with the commodity 29:32 prices that’s what’s going to happen 29:34 say 29:36 and how do I know this well, because 29:38 something very very similar happened in 29:39 Chile …
За Радмилу К. – Разумем Вашу бригу, али на блогу не дајем финансијске савете. То би било неодговорно, поготово у тренуцима какав је данашњи. Они који блог прате одавно, знају за овај мој принцип.
Ovo može biti zanimljivo
https://www-islamtimes-org.translate.goog/en/article/982523/how-russia-will-counterpunch-the-u-s-eu-declaration-of-war?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sr&_x_tr_hl=sr&_x_tr_pto=sc
@Predrag – Tamo ćete u Pravoslavlju naći odgovore i što je još važnije naći ćete i Boga u Liku Hristovom. Jer… Logos postade telo!
Ово сте поштовани писали срцем и то је лепо
Друга страна православља има дубок рационалан смисао који тако незаобилазно треба нашој нацији. То потврђује наш велики подвижник и духовник Свети Јустин Ћелијски.
Е сад пратимо генезу Јустиновог православља. Оно се у тишини преноси са колена на колено ево већ три генерације. Један можда наш највећих живих подвижник је Јустиново духовно чедо, Епископ бачки Иринеј Буловић а он је духовно надахнуо уз Божију вољу данашњег Патријарха српског г. Порфирија.
Е атеисти би ову каузалну везу две генерације у које следе Јустиновог Христа, тумачили као пуки случај, док би дубоки христоносци ту генезу тумачили вољом Божијом.
Православље по Јустину
Преподобни Јустин Нови Ћелијски био и остао ретка, светоотачка појава у нашем двадесетом веку, скривена али неумитна савест Српске Светосавске Цркве и читавог јеванђелског, апостолско-светоотачког Православља у свету. То су му признавали још за земног живота, а после блаженог престављења његов углед и утицај све више расте, бар код оних који имају очи да виде и уши да чују, како сведочи Јеванђеље.
Бројни теолошки радови Аве Јустина, осим догматике и егзегетике, обухватају и теме из хришћанске философије и посебно из православне антропологије и на православљу засноване философије културе.
За нас лаике ово је најбитнија порука Аве Јустина.
„Човек и Богочовек“, наслов је који би могао бити карактеристичан и за сво његово богословско учење, у тој двоједној теми БОГО-ЧОВЕКА обухваћена је сва Јустинова богословска мисао и животна философија, и више од тога: сва његова дубока и сложена личност, православних димензија. То је уједно и свеживотна Јустинова мисија окрепљења нашег бића и мисли. Пророка и Благовесника у нашем веку и нашем народу.
Усуђујем се рећи колико Јустинов духовни квасац Христовог учења заживи у нашим душама толико имамо шанси да нас историја не избрише из списка народа овог новог миленијума.
Поздрав,
Plašim se da je ovo već sada otišlo predaleko. Otvoreno se promovišu vojnici sa nacističkim simbolima na uniformama. Niko to više i ne pokušava da sakrije (Getty Images na nalogu drži sliku „hrabrog “ ukrajinskog vojnika sa crnim suncem na grudima, NATO se hvali isporukom najnovijih minobacača Azov bataljonu sa SS logom na rukavu, sve javno, sve u masovnim medijima). Nacizam se normalizuje. Nacizam se više ne sme ni zvati nacizmom.
Drugarica poreklom iz Estonije svedoči kako u vrtiću gde joj majka radi maltretiraju i rusku i ukrajinsku decu, strašne stvari im govore. Mrze ih podjednako, s tim što kontam da im se Ukrajinci malo više gade (npr kad kažu „ne bi bilo fer da njih sad prime u EU jer ipak postoje pravila i kriterijumi, a da su Ukrajinci dobri ne bi im država bila toliko korumpirana“)… Duh je načisto napustio bocu i teško ćemo ga natrag uterati.
Postmoderni Ze-gevara se proslavio svircem klincu u bukvalnom smislu. Ime mu se pojavljuje u Panama papirima sa milionskim uplatama na razne ofšor račune od strane izraelskog tajkuna (pride ima i nekoliko imanja u centru Londona takođe kupljenih od „donacija“ i umetničkih ugovora)… Tom i takvom Ze-gevari CEO britanski parlament kliče, uzdržane nisam primetila… „Slava Ukrajini. Slava Velikoj Britaniji“ (fali samo Sieg Heil ali se ipak podrazumeva)… otišlo je sve u PM.
„Ko kontroliše prošlost, kontroliše budućnost“.
Juče je i Viktorija Nuland priznala da ipak postoje labaratorije sa biološkim oružjem u Ukrajini (doduše morala je da obrne narativ pošto su dokazi već isplivali) i sada je samo bitno da one ne dopadnu „ludom“ Putinu u ruke, predpostavljam da će se i ono za nuklearne bojeve glave u Ukrajini pretpostaviti tačnim..
Šta hoću reći – kada je Putin rekao da su povod akcije bili najava pristupanja Ukrajine NATO (memorandum potpisan 11. novembra), denacifikacija i odbrana od biološkog oružja na granici, ispada da ništa nije niti trunku slagao niti preuveličao i da Imperija Laži je zaista pritegla Rusiju do granice sa koje nije imala izbora do da se očajnički pokuša odbraniti… Rusija je po svoj prilici priterana uz sam duvar. Onaj Putinov pacov iz Sankt Peterzburga.
Ono što mene brine je to što za sada sve ide prema dizajnu (koji je pravila imperija)… tupavi Evropljani su progutali kosku i ponašaju se tako da im je propast zagarantovana.
Imperija želi ovaj rat. Imperiji ovaj rat treba… a dokle su spremni da idu… ne slutu na dobro. Ovo će teško da de’eskalira…
Što reče Konstrakta … a šta ćemo sad?
Hvala G-dine Katiću na ovom tekstu. Vaš glas je danas potreban više nego ikada čisto da nam raščisti buku u glavama da možemo videti stvari kakvim jesu… A i to je nekakva pobeda u današnjem svetu u kome se vlada lažima.
Za Nemirnog
„Jevreji odavno nisu „građani drugog reda“, naprotiv. Oni su možda jedini narod koji je univerzalno zaštićen, osim na Bliskom istoku. Probajte da kažete javno bilo šta protiv jevrejskog naroda u Nemačkoj, SAD, Francuskoj ili Rusiji. Garantujem da se nećete dobro provesti.“
Mogao bih se složiti sa Vama da Jevreji u Evropskoj uniji nisu građani drugog reda, iako su, vekovima, u najvećem delu Evrope to bili. Ostaje međutim nejasno da li su ravnopravan (neki bi čak rekli: povlašćen) status stekli tragičnom činjenicom da su svedeni na „ostatke pogušenog i postreljanog naroda“, te samim time – sve iako su sa stanovišta (ne samo) zapadnih Evropljana ostali i dalje „oni drugi – oni koji nisu ‘mi'“ – više ne predstavljaju nikakvu pretnju po evropskog čoveka, te im je, takoreći iz samilosti, udeljena ravnopravnost. Ili ih, pak, ti neljudski zli (zapadni, katolički i protestantski) Evropljani i dalje preziru, čak mrze – baš kao što preziru, do granice mržnje, Istočnoevropljane, posebno Slovene, posebno pravoslavne Slovene, posebno Ruse i Srbe – pa bi ih i dalje tretirali kao građane drugog reda (onako kako se odnose i uvek će se odnostiti prema Istočnoevropljanima), samo da nije SAD, kojima upravlja jevrejski lobi, a koje drže Evropu pod „mekom okupacijom“?
Za Marka B.
Jevreji odavno nisu „građani drugog reda“, naprotiv. Oni su možda jedini narod koji je univerzalno zaštićen, osim na Bliskom istoku. Probajte da kažete javno bilo šta protiv jevrejskog naroda u Nemačkoj, SAD, Francuskoj ili Rusiji. Garantujem da se nećete dobro provesti.
Nažalost, Jevreji su upali u klopku „večne žrtve“, i umislili su da im taj epitet daje za pravo da čine brojna zverstva protiv drugih naroda. Istorija itekako poznaje ironiju. Čak smo i mi 90-ih bili žrtve politike pojedinaca koji su bili pripadnici jevrejskog naroda u SAD. Nije nam pomoglo to što je zvanični Izrael osudio bombardovanje.
Postoji „teorija zavere“, koja je danas bliže pojmu „javna tajna“, da upravo jevrejski lobi drži konce finansijskog međunarodnog sistema. Jer, kako biste Vi objasnili gotovo suludu servilnost SAD prema državi Izrael? Šta to jedna sićušna zemlja na Bliskom istoku poput Izraela poseduje, a što može biti razlog neograničene američke pomoći?
Finansijsku i političku moć unutar samih SAD. Medijske kuće. IT kompanije. FED, JP Morgan, više od polovine banaka na Wall Street-u. Vojno-industrijske gigante. Bolje je pitati: šta to Jevreji ne poseduju u SAD?
Oh, da. Poseduju i Rusiju. Zašto Putin ne obara Izraelske avione koji godinama danonoćno bombarduju Siriju? Zašto im je dozvolio da prođu nekažnjeno nakon obaranja ruskog vojnog transportera? Pitanja, pitanja.
Za Ganeta:
Jeste, moja greška. Trebalo je da piše cena po galonu.
Inače, sada je negde oko 7,25$ po galonu i verovatno će još rasti. A sa njom naravno i cene ostalih roba.
Za Nebojšu Katića – Hvala na odgovoru. Nažalost, i dalje mi izmiče smisao tog termina „građani drugog reda“, koji, kako razumem, upotrebljavate za Bugare, Rumune, Poljake i druge državljane istočnoevropskih država članica EU; ali dobro, i izbegavanje davanja konkretnog odgovora na konkretno pitanje jeste svojevrsan odgovor.
Za Marka B. – U Evropi je bilo puno naroda koji nisu „mi“ i Jevreji tu nemaju ekskluzivitet stradanja iako su nesporno najviše i sistematski stradali u sredinom XX veka pod nacistima. Stradali su strašno u istom periodu i Sloveni SSSR-a, Poljske, kao i Srbi. Uzgred, kada upotrebljavamo „mi“, kurioziteta radi, Jevreji takođe prave razliku između sebe i drugih i svet dele na „mi“ i „oni“. Za njih su „oni“ svi oni koji nisu Jevreji, bez obzira na veru i nacionalnost.
Поштовани господине Катићу,
Имајући у виду актуелна дешавања у свету (рат у Украјини, економски “ломови”), можете ли дати савет шта радити са новцем у Србији? Прецизније, ако се има нешто готовине, у којој валути штедети? Унапред хвала за одговор и срдачан поздрав!
Dobar članak, gotovo odličan. Samo par stvari mi je ostalo nejasno – između ostalog u čemu se to konkretno sastoji status „građana drugog reda“, koji sleduje Ukrajincima makar „dubili na trepavicama“:
Украјинци ће поново бити они други – они који нису „ми“. Све и да Украјина једнога дана уђе у Европску унију или у НАТО, тај презир неће нестати нити ће се статус Украјинаца као грађана другог реда променити.
Naime, ako postoji narod koji je u istoriji Evrope bio primer onih koji nisu „mi“, te koji je stoga proganjan, kroz vekove, u brojnim pogromima, da bi se u 20. stoleću čak pristupilo i „konačnom rešenju“, onda su to Jevreji. Jevreji su, pretpostavljam da ćete se složiti, „oni drugi“, takoreći po definiciji tog pojma. S tim u vezi, interesuje me na koji način su današnji evropski Jevreji (ti, pesnik bi rekao, „ostaci ugušenog i postreljanog naroda“), državljani neke od članica EU, građani drugog reda? Na koji način su diskriminisani? Proganjani? Uopšte, šta se pod tom sintagmom „građani drugog reda“ konkretno podrazumeva?
Moje mišljenje je da ranije i nije moglo da se dejstvuje jer odnos vojnih snaga to nije dozvoljavao! Sada kada u arsenalu Rusije postoji hipersonično naoružanje koje im daje određenu vojnu silu premoći može bez ustezanja da se dejstvuje i bez bojazni da će se Zapad usuditi i vojno da se umeša u taj rat u Ukrajini. Da toga sada nema i da se Zapad ne plaši da može da dobije po zubima, ko zna šta bi već preduzeli osim sankcija! Dok Rusija nije ostvarila vojnu nadmoć u strateškom naoružanju tim hipersoničnim raketama koje niko trenutno još nema morali su da ćute i kupuju vreme puštajući da Zapad sve vreme radi to što je radio! Rusija im jedino vojno može parirati, za ostalo se ne može ništa tvrditi. Latini su to! Stari prevaranti. Mogu oni još dugo čekati na ostvarenje svojih ciljeva! Lukavstvom i lažima svoga oca poučavani. A to je Nebojša sagledao i tiho sugerisao u ovom svom izvanrednom tekstu. Zato je još Dostojevski sa svojih proročkih visina jasno sagledao tragediju Evrope! I otkrio njen uzrok. Uzrok je to što su USA i Evropa nažalost kroz protestantizam i rimokatolicizam unakazili i izgubili Lik Bogočoveka Isusa Hrista! I zbog toga se tamo sve zamutilo i krenulo u haos! Ali to je polovina Dostojevskove vizije a druga polovina je ovo: najveća dragocenost Lik Isusa Hrista sačuvan je potpuno i čisto u Pravoslavlju. Izgubljeni na Zapadu Lik Hristov sačuvao se u svoj svetlosti svoje čistote u Pravoslavlju. Stoga ništa drugo nije ni potrebno jer je Pravoslavlje sve! Rusija nosi dragocenost kakve nigde više nema: Pravoslavlje. Ona je istinski čuvar Hristove istine, istinskog Lika Hristovog, koji je nažalost pomračen u svim drugim verama. I glavno prizvanje ruskog naroda u sudbini svega čovečanstva sastoji se samo u tome da sačuva u sebi taj božanski Lik Hristov u svoj čistoti i kada dođe vreme da taj Lik pokaže svetu koji je izgubio put svoj. Eto zašto je važna Rusija kao najveća pravoslavna zemlja! I zato zastanimo na trenutak i zapitajmo se kakva bi ovo bila planeta kada se na njoj ne bi znalo za Lik Hristov. Kakva bi bila čovekova nada i smisao života!? Sa Hristom sve ima smisla bez njega sve je na zemlji odvratno i teško! Zamislite vi takvu zemlju i planetu i život na njoj gde nema Pravoslavlja koje pokazuje pravog Hrista i Boga! Ko nije utvrđen u veri pravoslavnoj i nije ocrkovljen teško će ovo shvatiti. Postavimo sebi glavna pitanja u životu o našoj besmrtnosti duše i vere u Boga. Ako se zamislite i počnete da tražite prave odgovore na njih vi ćete razumeti ovaj tekst a ako ne onda ćete sve ovo pisanije smatrati bezveznim…
Zato ćete u Pravoslavlju naći odgovore i što je još važnije naći ćete i Boga u Liku Hristovom. Jer… Logos postade telo!
Hvala gospodinu Katiću na ovom njegovom zaista sjajnom tekstu.
Гане, Немирни се мало збунио.
Немирни каже – Цене дизела у САД су већ преко 6$ по литру.
Требао је да напише цена нафте преко 6$ по галону а не литру,
1 амерички галон је 3,785 литара .
Значи цена нафте по литру је преко 1,58 $ .
G. Nemirni, jeste li sigurni za ovo: „Цене дизела у САД су већ преко 6$ по литру.“
Nije li po galonu ?
За г. Катића:
„Верујем да код доброг броја становника у већим градовима већ има нервозе због недостатка луксузних роба, немогућности да се старији Мерцедеси замене новим или да се летује на Азурној обали.“
Заиста велики приоритети. Не могу ни да замислим реакцију просвећене елите на западу када схвате да је њихов луксуз био лаж чију су цену плаћали други.
Цене дизела у САД су већ преко 6$ по литру.
За Марка Р. – Разговор о Криму и Донбасу би Русији „дао“ оно што већ има. Проблем санкција је што ствара велико унутрашње незадовољство у горњим деловима друштва. Верујем да код доброг броја становника у већим градовима већ има нервозе због недостатка луксузних роба, немогућности да се старији Мерцедеси замене новим или да се летује на Азурној обали.
За Коста Д. – Гледано из угла сурове реалности, руски опстанак је био угрожен оног тренутка када је прва држава бившег Варшавског пакта ушла у Нато.
Gospodine Katicu,
Deluje da ima naznaka smirivanja situacije. Zelenski salje signale da je spreman da razgovara o Krimu i Donbasu, kao i da se „ohladio“ od NATO-A.
Za slucaj da rat ipak potraje, da li ste sigurni da Rusija ne moze izdrzati dugotrajnije sankcije s obzirom da su nusproizvod rata i sankcija strahovit rast cena sirovina koje cine okosnicu ruske privrede koje bi mogle kompenzovati negativne efekte istih?
Поштовани г. Катићу,
Мислим да грешите у закључку свога есеја о украјинско-руском спору и рату. Мислим да је тачно да је реч о битки Добра и Зла, али Русија није могла да реагује раније јер би је то искључило из састава армије Добра – сликовито речено. Ако неко хоће да буде на страни праведника не може да користи иста средства својих непријатеља. Али, само до границе кад је заиста угрожен сопствени опстанак. Након тога имате пуно право да елиминишете претњу, свим средствима.
За Горана – Ако Вам није проблем, контактирајте мог издавача и он ће Вам дати поуздану информацију. Линк је овде: https://catenamundi.rs/kontakt/. Хвала на интересовању.
Fenomenalan tekst! Svaka Vam je rec na mestu! (p.s. Gde bi mogao u Makedoniji da kupim vase knjige?)
Како Кисинџер решава ову политички трилему. Једноставно и потпуно. Ово темељно решење садржи у себи три појма, две сукобљене страни и историјску узајамну условљеност као – политичку спојницу рођену из принципа ‘стварно и могуће’ која две супротности држи у равнотежи, функционишући кроз позитиван ефекат одрживости држава.
Кисинџер сведочи истину -“ уколико желимо да Украјина преживи и напредује, она не сме бити гранична испостава нити једне стране, већ треба да функционише као мост између две обале“.
Шта ту Кисинџер каже? Па тврди реално,свака страна треба да брише границе и успоставља културне, језичке и интересне везе које су их спајале вековима, а истовремено да негују своје особености које их у свету чине Украјинцима а Русе Русима. Е ту има један скривен ‘проблем’ који Кисинџер крсти помоћним глаголом желимо.
Сад се упитајмо ко је тај који то жели или не жели?
Одговор је, то су они најмоћнији који цео двадесети век и добар део овог века потурају клипове нормалним токовима историјске реалности.
Хегемон неће да прихвати да се цивилизација из корена мења и да долазе други који имају и могу да објаве долазак неког новог историјског циклуса.
Ево одговора кроз пар примера врућих тема које се требају ставити на преговарачки сто и о њима хитно дискутовати.
1. Запад увиђа да ће се руско – украјински проблем тешко решити мешањем треће стране, која има неке своје интересе који су поново реметилачки у међуодносима две стране у конфликту.
2. Руси својим саопштењима позивају на смирење узавреле ситуације.
3. Европа јасно наговештава да се земље Западног Балкана по убрзаном поступку приме у ЕУ, и позива Кину на састанак где би се отворила питања од заједничког интереса у садашњој констелацији односа.
4. Америка јасно поручује да је сазрело да се реши и међунационални проблем на Балкану.
Е ово балканско питање је за нас најбитније.Важно је то, да се и други питају а не само Европа и Америка. Зато је битно да и даље седимо на две столице, јер ако Кина и Русија буду учествовале у доношењу коначног решења ми ћемо имати више простора за политичке маневре које можемо користити.Решавање српског питања у расправи је кључно јер је наше питање и судбина живљења на овим просторима кључно за будућу стабилност Балкана.Наше питане чека да се реши ево већ двеста година. То питање је било узрок трагедија у покушајима да се реши кроз сва европска страдања и плаћена је велика цена а оно ни данас није решено.
Верујем да је сазрело време да се реши поштено и дуготрајно.
То би свима донело корист и просперитет.
Za Baneta – Ruske rezerve su u obliku hartija od vrednosti, depozita u inostranim bankama i u obliku zlata i u obliku gotovine u raznim valutama. Procenjuje se da se rezerve kreću na nivou od oko 630 milijardi dolara. Samo su zlatne rezerve i gotovina u Rusiji i to ne može biti veće od npr. 25%. Procenjuje se da u Kini ima oko 15% ukupnih ruskih rezervi i to nije blokirano. Moguće je da je deo rezervi sklonjen na tajne račune, ali o tome ne bih spekulisao.
Da, depoziti su uvek digitalni zapis, kao što je i najveći deo drugih finansijskih instrumenata u obliku digitalnih zapisa. Ti digitalni zapisi su registrovani kod finansijskih institucija van Rusije. Otuda je nemoguće trgovati i pomerati strani novac ili hartije od vrednosti kada se uvede blokada. Nekada je vladao princip suverenog imuniteta po kome se novac stranih centralnih banaka nije mogao blokirati, ali to je odavno prestalo da važi. Sada važi pravilo da je pravilo ono što zapadni akteri kažu da je pravilo. (Srbija je kroz to prošla devedesetih godina.)
Rusija će sada na silu i sa zakašnjenjem pokušati da rehabilituje rublju. Kada stranim kreditorima bude isplaćivala rublje, oni ih mogu koristiti samo tako što će rubljama kupovati ruske robe ili plaćati usluge. Ova vrsta transakcija se može vršiti u okviru ruskog platnog sistema. Videćemo kako će to funkcionisati.
A Kinezi samo ‘vataju beleške.
Zamolio bih g. Katica da oprosti promovisanje drugih ali u pitanju je akademsko predavanje.
Univerzitet u Cikagu, profesor John Mearsheimer.
Predavanje iz 2015. godine – Why is Ukraine the West’s Fault?
Savet ostalim komentatorima:
Savet 1) pogledajte predavanje, vredi svaki sekund.
Savet 2) pročitajte Umeće ratovanja – Sun Tzu. 500 g. pre nove ere.
Savet 3) Ray Dalio je skoro objavio zanimljivu knjigu. Uzroci i ciklusi smenjivanja vodećih sila. 500g istorije. Od Španaca do Amera. Koji su koraci na putu da postanete velika sila. Ako nemate vremena, napravio je i video.
Eno Ameri šalju delegaciju kod Madura u Venecuelu.
Odjednom je on pravi predsednik Venecuele…
Neko ovde pomenu kako su Rusi lako razlupali Ukrajinski S-300…
Pa izvozna verzija i verzija za sopstvenu vojsku nikad nije ista. Krajnje logično.
Naravno da se sistem ograniči da ne dejstvuje po sopstvenim snagama.
Nemojte se vi sekirati i davati procene. Ovo je izuzetno teška odluka koju su doneli. Verovatno najteža politička u životu. Sigurno su dugo razmišljali o mogućnostima. Sprovodili „ratne igre“ u Moskvi, simulacije itd… Znaju šta rade.
A Kinezi samo ‘vataju beleške
Postovani gospodine Katicu, nije mi sasvim jasna uzvratna mera Rusije po pitanju ekonomskih sankcija koje su joj nametnute. Radi se o najnovijoj odluci centralne banke Rusije da sva dugovanja Rusije prema stranim kreditorima, a koje prelaze 10 miliona rubalja, isplacuje u rubljama. Kakav ce ti impakt imati na inostrane poverioce? Drugo, kako je moguce da devizne zalihe Rusije budu zamrznute? Gde se nalaze ti evri i dolari? U eri digitalnog novca, da li je moguce da Rusija taj novac nema fizicki u trezoru centralne banke, nego na balansu deviza kod EBC i FED-a. Hvala unapred!
Ова криза је,показује стратешки неуспех Запада, јер открива велике неусклађености самих чланица НАТО савезника. Спољна политика САД делује смушено. Почетком овог месеца, за време олимпијских игара, потписан је документ, да Русија и Кина потврђују „пријатељство“ без „ограничења“. Чини се да су две силе ближе једна другој него у било кад.
За Русију подршка Кине је Божији знак да нешто хитно предузме, а да Кина исто касније настави. Русија сад рачуна да ове ужасне санкције ће амортизовати кроз кинески интерес друге по величини светске економије да заузме значајније место у будућим геополитичким позиционирањима. Русија је недавно објавила нове уговоре о продаји више нафте, гаса и обојених метала Кини. То би омогућило Москви да користи разне кинеске механизме и институције да избегне америчка финансијска ограничења.
Обратите пажњу на ову изјаву Сергеја Караганова саветника Кремља:„Кина је наш стратешки јастук. Знамо да се у тешкој ситуацији можемо ослонити на Кину, за војну, политичку и економску подршку“,
Ово је узајамно интересно спрежно удруживања две аутократије јер су Кина и Русија обе противници Запада.Кина је светска сила у успону која тражи већи утицај како јој расте економска снага и природно је што покушава да игра доминантнију улогу на глобалној политичкој сцени.
Тако да Кина представља неугодан изазов за Америку.
Са друге стране стиче се утисак да Бајден и његова администрација нису добро разумели Путина и његову намеру покретање војне машинерије.
У овом случају идеологија је примарнија у односу на стратегију, јер Русија и Кина резонантно пулсирају ка истом циљу – мултиполарном светском поретку.
Тако да је ово тренутак, који историја нужно намеће, да се ослободи простор за нове глобалне идеје које већ тридесет година знаке шаљу али ми на можемо лако да их дешифрујемо, јер смо спутани старим истрошеним идејама униполарног капитализма.
Решење је негде на средини. Обе идеологије да коегзистирају у антагонистичко толерантној равнотежи.
Јер Буда сведочи – СРЕДЊИ ПУТ ЈЕ ПУТ СПАСЕЊА – !
Postovani gospodine Katicu, mozda Vas najbolji tekst ovde. Dubok naklon.
Upitno je samo kako su Rusi lako dozvolili prevrat 2014-te…I to je najveca enigma za mene.Jer ako si spreman na ovo sada , zasto nije uradjeno tada pošto je bilo kudikamo jeftinije da se to sredi iznutra kao što su Ameri uradili nebrojeno puta.
Gospodine Katiću uvek ste izvanredni, a ovde ste još bolji. Jedina analiza koja daje punu sliku, istorijsku, kulturnu, ekonomsku, demografsku. Prevazišli ste Mearsheimer-a, on je ipak zapadnjak, pa neke stvari ne vidi kao mi (i ja već dugo živim na zapadu).
За С.П. – Не верујем да Русија има потенцијал за дуго ратовање. За Русију је битно да се рат оконча за пар месеци. За Запад је битно да се рат не оконча. Не заборавимо, овде се Русија исцрпљује, Украјина разара а Запад седи на огради и бодри једну страну. Савршено.
Као што сам већ писао у претходном тексту, ћорсокак западног економског модела је скривен ратом и све лоше економске последице ће бити приписане „руском злу“. Мој песимизам је везан управо за чињеницу да моћној структури није у интересу да се рат оконча. Украјинце ионако нико ништа не пита.
Sigurno jedan od Vaših najpesimističnijih tekstova.
U pravu ste, Rusija jeste zakasnila. Upravo zato će u ovom sukobu ići do kraja.
Za kakodane:
Rusija je upozoravala na neširenje NATO dugo, još pre nego što su baltičke zemlje ušle u taj savez. Ne možemo se osvrtati na trenutna dešavanja bez proučavanja istorije. Niti možemo kriviti Rusiju zato što brani milione Rusa u neo-nacističkoj tvorevini zvanoj Ukrajina.
Kao što je već rečeno, Rusi su zakasnili sa ovom vojnom akcijom. To je čak i Putin priznao.
Sjajan tekst,kao i uvek.Dodao bih jos samo neke demografske podatke.Rusija je prosle godine imala gubitak od milion ljudi,toliko ih je vise umrlo nego sto se rodilo.Mislim i da je Ukrajina imala gubitak oko 200.000 ljudi.Ako se vodimo tezom Hantigtona,da su pravi bastinici medjucivilizacijskog rata ,one civiluzacije koje u njemu ne ucestvuju,mozemo da pretpostavimo kako ce svet izgledati u buducnosti.Kina ce biti apsolutni vladar.Demografska eksplozija u africkoj,islamskoj i latinskoj civilizaciji ce dati neophodnu radnu snagu.A, evropski beli covek ce polako nestati.S obzirom da je bio spodoban i za najvece uzlete,ali i za najvece padove,to je mozda i zasluzio.Naravno,ako nuklearke ne posalju dodjavola celu planetu…
Поштовани господине Катићу, да ли бисте могли да прокоментаришете економску способност Русије да води дуготрајни офанзивни рат?
Ако се зна да су земље НАТОа у задњих 30 година, кумулативно посматрано, уложиле неколико стотина пута више новца у своје војске него Русија, није ли за очекивати да ће Русији после одређеног времена проведеног у Украјини остати веома мало борбених средстава, као што су ракете или авиони који ће морати да се ремонтују и да ће постати прилично лак залогај за неког моћног нападача и самим тим, да ће морати да прибегне коришћењу нуклеарног арсенала, као практично једином средству одбране?
У медијима се појављују честе анализе о супериорности руског кновенционалног наоружања западном, што код мене ствара утисак да неко намерно охрабрује Русију да га употребљава и користи, (све док га не искористи, или не открије његове слабости). Најбољи показатељ за ово је наводна лакоћа са којом је руска војска уништила украјинске противавионске системе С-300. Заиста не могу да објасним садашње размере руског ангажмана у Украјини и чини ми се да ће коначне последице по Русију и по свет бити катастрофалне.
Можда је сада право време за панику, да ли се слажете?
Za kakodane – Jeste, naivno je i gubim iz vida ruske strateške podmornice.
Nije li pomalo naivno (da ne upotrijebim neku drugu riječ) uzimati za ozbiljno ruske izlike o širenju NATOa na istok 18 godina nakon ulaska baltičkih zemalja?
Štoviše lamentirajući o neobranjivosti Moskve kojoj rakete mogu doći na 700 km nekako, namjerno ili ne, gubimo iz vida da ruske strateške podmornice mogu doći kudikamo bliže američkim velikim gradovima. Kao i to da su već sada u krugu 500 km od Berlina, Kopenhagena, Stockhlma i Varšave (da spomenem samo velike europske gradove).
Ovo je jedan od vasih najboljih tekstova. Dugo sam ziveo u Zap. evropi i video to isto: da upavo medju obrazovanim klasama posoji najveca mrznja spram Slovena.
Pitanje je kako će cela stvar da se završi po Rusiju, situacija za njih nije sjajna. Takođe je zabrinjavajuće kako će se sve odrazizi na Balkan. Za sada se u Evropi čini da nije tako strašno, međutim kad sve uzme maha, nisam siguran da će bilo kome prijati odricanje od relativno lagodnog života. Balkan je već 30 godina u krizi i preživljavanju, na neki način smo na to navikli. …
Mene jedino brine razvoj situacije na istoku, hoće li ovo opet ličiti na raspad SSSR ili će se dešavati nešto drugo?
Za Vuka – Skok cena je sjajna vest za proizvođače energenata svih vrsta, ali i za finansijske špekulante koji su se našli na pravoj strani cena.
Za g. Katića:
Ako imate vremena, da li mozete da prokomentarisete na temu berze energentima u Amsterdamu. Sa cenama koje skacu kroz krov, ko zapravo pravi profit?
Hvala,
Vuk