https://www.rts.rs/page/oko/sr/story/3211/drustvo/5025846/par-nepar-na-zelenom-mostu.html
Građani Beograda se godinama guše u smogu i svako ko može da bira izbegava posetu Beogradu u zimskim mesecima. Ovo potvrđujem i vlastitim iskustvom. Situacija je svake godine sve gora, a nemar prema zagađenju jedna je od onih loših konstanti koju ni jedna beogradska vlast nije ni pokušavala ozbiljnije da promeni. Ima li rešenja, makar i privremenih?
Kratkoročno gledano, vlast ima dve mogućnosti. Prva je, i vlast to već radi, da objasni građanima kako je u nekim stranim gradovima situacija još gora nego u Beogradu. To bi moglo da obraduje onaj deo građana koji mnogo lakše diše kada zna da se u susedstvu, ili tamo negde, diše još teže. Druga mogućnost je da se problem delom olakša uvođenjem sistema par-nepar koji bi smanjio broj vozila koja se dnevno nalaze na ulicama Beograda. Sistem je poznat i funkcioniše tako što se privatni automobili mogu voziti svaki drugi dan u zavisnosti od poslednjeg broja na registarskoj tablici.
Koliko god problem zagađenosti bio kompleksan, koliko god zagađenost Beograda imala mnogo uzroka, ne može biti da ogromna gustina saobraćaja i izduvni gasovi koji s tim idu, ne utiču na zagađenost.
Od 2001. zaključno s 2021 godinom, broj putničkih vozila u privatnom vlasništvu u Srbiji je povećan za oko 770.000, ili za oko 58 procenata. Drumovima Srbije danas krstari oko 2,3 miliona vozila. Od toga je samo u Beogradu oko 640.000 putničkih vozila. To je za oko 12 procenata više nego u celoj Vojvodini koja je po površini gotovo sedam puta veća od beogradskog regiona i ima za oko osam procenata veći broj stanovnika. Kada se broju beogradskih putničkih automobila dodaju autobusi i teretna vozila, cifra se penje na 729.000 zagađivača u beogradskom regionu (koji ima manje od 1,7 miliona stanovnika). „Srećom“, veliki broj Srba se uviđavno preselio ili na Zapad ili u rajske vrtove, pa to delom olakšava situaciju. Naravno, metod rešavanja ekoloških problema kroz demografski kolaps nije nešto što bi trebalo ohrabrivati.
Automobilska eksplozija
Možda nije loše napraviti malu digresiju i podsetiti se kako je došlo do ove „automobilske eksplozije“ i njenih ekoloških posledica. Ovde ću se usuditi da citiram samog sebe iz teksta koji sam pisao leta 2018. povodom protesta vozača zbog visokih cena goriva i akciza:
„Seme današnjih problema posejano je na samom početku tranzicionih procesa u Srbiji. Bez ikakve strateške ideje o tome kuda i kako dalje, a suočene sa nestrpljenjem javnosti koja želi bolji život i to brzo, tranzicione vlasti su odlučile da građanima omoguće kupovinu jeftinih polovnih automobila nudeći im tako iluziju prosperiteta.
Svi oni koji su do juče vozili skromne domaće automobile (ili nisu vozili ništa), najednom su mogli da kupe vozila poznatih svetskih proizvođača. Većina građana nije imala novca za novo, pa je krenula da kupuje stare ili prastare polovne automobile koji se masovno uvoze u Srbiju. Svi su bili zadovoljni, a najzadovoljniji su svakako bili stanovnici država zapadne Evrope. Umesto da troše novac na recikliranje otpada (automobila i guma), oni su ga izvezli Srbiji i na tome čak zaradili…
Porodice koje u racionalnom sistemu i pri zdravoj pameti ne bi mogle da pomisle da kupe automobil, sada poseduju bar jedan, a ponekad i dva polovna automobila kupljena za male pare. Ali kako polovno gorivo još nije izmišljeno, građani svojim jadnim platama moraju plaćati visoku cenu goriva… Parking-prostor i širina saobraćajnica nedovoljni su za toliki broj automobila, pa to dodatno pojačava nervozu i bahatost vozača. Saobraćajne gužve u Beogradu su nesnošljive, dok su ekološke posledice pogubne po zdravlje ljudi. Drumovima jure stari automobili koje vlasnici ne mogu da održavaju ili to čine štapom i kanapom. Cena toga se plaća životima, gotovo svakodnevno.“
Za liberalno nastrojene građane koji smatraju da sistem par-nepar krši elementarne ljudske slobode i da to funkcioniše samo u diktaturama, reći ću da sam ga „plagirao“ na osnovu francuskog iskustva. Dešavalo se da budem u Parizu kada se zbog visoke zagađenosti privremeno uvodio sistem par-nepar. Zagađenost Pariza je tih dana bila na nižem nivou od onoga koji je u Beogradu uobičajen. (U Francuskoj je kasnije uveden drugačiji sistem ali je to nebitno za ovaj kontekst.)
Parni i neparni vikendi
Stariji građani će se setiti da smo sistem par-nepar imali u Jugoslaviji krajem sedamdesetih godina prošlog veka. Početkom osamdesetih su uvedeni bonovi za benzin kojima je limitirana kupovina goriva po jednom automobilu. Razlozi nisu bili ekološki već finansijski – Jugoslavija je bila u dubokoj dužničkoj krizi pa se moralo manje voziti kako bi se uštedelo na uvozu nafte.
Ako se pravo na disanje i zdravlje ljudi ostave po strani, sistem par-nepar, pored ekoloških, ima još nekoliko zgodnih, neekoloških prednosti. On dovodi do štednje goriva budući da se manje vozi – doduše prisilno, ali ne smeta. Štednja goriva smanjuje potrebe za uvozom nafte u trenutku velike energetske krize i smanjuje trošenje deviza u situaciji kada Srbija tone pod teretom dugova. Smanjujući broj vozila na ulicama život građana se čini snošljivijim – ulice i putevi su prohodniji a nivo buke je niži.
Hitna pomoć, vatrogasci i policija mnogo brže mogu da intervenišu. Gradski saobraćaj se obavlja brže, taksi služba je efikasnija, biciklistički entuzijasti imaju veće šanse da ne budu pregaženi. Kada je vazduh čistiji i kada su kola parkirana, građani bi se možda odlučili da za kretanje koriste sopstvene noge (mada se ne bih kladio na to). Mladi koji vole da izlaze u deset uveče i da se vraćaju pred zoru, morali bi u provod da idu samo taksijem ili gradskim prevozom. To bi povećavalo šansu da se iz provoda vrate živi na radost roditelja.
Negativne strane
Kao i svako rešenje i ovo ima slabih strana. Građani koji iz nekog razloga moraju da koriste automobil (odvođenje dece u obdanište ili školu, odlazak na pregled i sl.) biće u problemu, bar neko vreme. Dnevna organizacija života i rada bi morala bolje da se planira a planiranje nije jača strana na balkanskom prostoru. Svejedno, na bazi iskustava iz pomenutih jugoslovenskih godina, rekao bih da se i ovi problemi, uz nešto građanske solidarnosti i uzajamnu pomoć porodice i prijatelja, mogu rešiti.
Koliko dugo bi režim par-nepar mogao da traje nosi sa sobom dileme koje se tek u primeni i analizi efekata mogu razrešiti a sistem optimizirati. Ko zna, možda bi i građani posle nekog vremena primene ovih mera podržali da one trajno ostanu na snazi. Ovde bi deo moje duše, nostalgično zaključan u socijalizmu, rado sugerirao i da se uvedu bonovi za benzin (iz mnogo razloga), ali se ne usuđujem da to i predložim.
Nema sumnje da bi primena ovog modela dovela do pritiska da neki građani budu jednakiji od svojih sugrađana. Kod ove vrste neugodnih i nepopularnih mera je važno da nema izuzetaka, osim za one kojima je automobil sredstvo rada. To bi dalje značilo da i za političare, njihove obožavatelje i „povezana lica“ važe ista pravila, budući da ni za njih službeni automobil najčešće nije sredstvo rada. (Tačno je i da bi rad i pregnuća kriminalaca ili starleta bio otežan, ali nešto se mora žrtvovati pa vlasti ni tu ne bi trebalo da prave izuzetak.)
Sistem par-nepar je palijativno a ne sistemsko rešenje. Sistemska rešenja traže mnogo novca i mnogo znanja i na dugom su štapu, ako je uopšte moguće rešiti problem na ovom nivou „automobilizacije“ Beograda. Koliko god bilo nekomforno, građani moraju prihvatiti da ne može i jare i pare i da ekološke muke sužavaju prostor automobilskog komfora i slobode. O dugom štapu je i sistem kojim bi se uvelo plaćanje za ulazak automobila u širu zonu centra grada. Na najdužem štapu je sigurno izgradnja metroa, uz napomenu da je veliko pitanje koliko metro zaista smanjuje saobraćajne gužve.
Sudbina zelenog mosta
A kada smo već kod saobraćajnih i ekoloških problema, zanimljiva i intrigantna je polemika vezana za uklanjanje „zelenog mosta“ na Savi kod Beograda na vodi.
Uklanjanje mostova je dosta redak fenomen i obično se sprovodi u ratnim uslovima i to eksplozivom ili bombama, a to ne spada u domen urbanizma. Može se razumeti potreba da se most ukloni jer buka koju saobraćaj stvara pogađa sve stanovnike tog elitnog naselja. To se pogotovo odnosi na one stanare koji se bavi naučnim radom i kojima je potrebna koncentracija koju buka s mosta narušava. To kvari i vidik onim građanima koji se ne bave naučnim radom ali često tonu u duboke misli, pogleda uprtog ka horizontu, nadesno. Otuda, u ime nauke i progresa ima smisla da se grad zaduži a građani solidarno finansiraju stvaralački mir svojih savskih sugrađana. Ipak, možda ima jeftinijih rešenja od ovoga koje se nudi.
Možda bi most mogao da ostane tu gde jeste i da se pretvori u pešački most kojim bi građani, za svaki slučaj, ako baš mora, hodali tiho i na prstima. Grad bi mogao da raspiše konkurs za njegovo ulepšavanje i upotrebu. To bi bilo svakako mnogo jeftinije od rešenja koje se najavljuje i obradovalo bi sve one darovite arhitekte i dizajnere koji bi mogli ponuditi kreativna rešenje. Ta vrsta kreativne transformacije objekata za kojima više ne postoji potreba se može videti u velikim svetskim gradovima poput Pariza (Viaduc des Arts) ili Njujorka (High Line) koji je „prepisao“ parisko rešenje. Eventualni beogradski projekt bio bi mnogo manji ali jeftiniji i lakše izvodljiv.
Na kraju i za svaki slučaj, izvinjavam se svim stručnjacima koji ekološke, urbanističke i saobraćajne probleme poznaju neuporedivo bolje no ja. Ovo je bilo samo razmišljanje dobronamernog amatera koji želi da njegov grad postane bolje mesto za život.
Bolje resenje od par-nepara bi bio sistem gde svako moze da poveze svakog kolima uz koriscenje aplikacije i mikroplacanja. Ako je samo jedna osoba u kolima da se plati taksa.
Parking bio mnogo bolji da dobar deo parking mesta ima ogranicenje na 15-30 minuta.
Gradski saobracaj je los. Njime ne upravljaju strucnjaci. Smisao gradskog saobracaja je isisavanje para.
Odavno su svi autobusi trebalo da budu na CNG.
Nije problem samo broj automobila, vec i pogonsko gorivo.
Vlast steluje cenu LPG-a tako da bude jednako isplativ kao i benzin/dizel.
Nema zelenih biciklistickih magistrala. Samo dva mosta mozete preci u gradu da ne rizikujete zivot.
Infrastruktura gradskog voza stoji neiskoriscena itd.
Za Vladimira B. – Grešite. Ovde imate zvanične podatke RZS: https://publikacije.stat.gov.rs/G2022/Pdf/G20221071.pdf.
Gospodine Katiću, žao mi je što moram primetiti da je i Vas zahvatila manija prenošenja podataka koje je neko, negde saopštio a sve zbrajajući “babe i žabe”.
Elem, pišući o broju vozila u Beogradu govorite o broju od 640.000 putničkih vozila odnosno, kada se “dodaju autobusi i teretna vozila, cifra se penje na 729.000”.
Po zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupan broj registrovanih putničkih vozila u Beogradu zaključno tokom 2021 godine je 594.063 a kada govorite o ukupnom broju registrovanih “vozila” 2021 godine u Srbiji govorite o broju od “oko 2,3 miliona” ne definišući mislite li o “putničkim” ili svim motornim vozilima a zapravo se radi o 2.164.818 putničkih vozila, 9.900 autobusa (3.736 u Beogradu) i 255.954 teretna vozila (79.226 u Beogradu) i budimo iskreni, prosečna potrošnja svih tih vozila je manja nego potrošnja vozila 2001 godine a o sastavu goriva 2001 i 2021 izlišno je govoriti a što se tiče potrošnje, svih vrsta motornog goriva u Srbiji 2001 godine je bila oko 1,79 miliona tona, 2013 godine 2.103.129 tona a 2021 godine oko 2,4 miliona tona.
I pre razmišljanja o par-nepar, ne bi li prvo trebali razmišljati o ukidanju nekih zakonskih propisa koje smo svojevremeno prepisali iz Evrope a koji su u medjuvremenu i tamo uglavnom ukinuti, recimo o upaljenim svetlima i tokom dana, analize radjene u Nemačkoj i Francuskoj su pokazale da to povećava prosečnu potrošnju goriva oko 3,4%, pa onda konačno stupanje na snagu pravilnika o merenju izduvnih gasova koje se ne sprovodi… ima mesta još za smanjenje i potrošnje a samim tim i zagadjenja dok ne dodjemo do par – nepar sistema i drugih zabrana.
Bojan se pita:
“да ли се посједовање аутомобила стварно може посматрати као социјална категорија?”
Gane objašnjava:
“Autobusa u smislu redovne linije iz mog mesta odavno više nema, ali može da se ide autom (uostalom svi danas voze i imaju kola).”
https://nkatic.wordpress.com/2021/07/14/globalna-inflacija-tralala-objavljeno-u-dnevniku-politika-od-14-7-2021/#comment-32116
За Бојана – “Раније се аутомобил третирао као луксуз.”
Опростите, где се то и када аутомобил третирао као луксуз?
Za Nebojšu
Nema tog para i nepara koji će da rešava problem besmisla, tako da ste na pogrešnom tragu. Nije SFRJ propala baš zbog par-nepara, ali je suština da je to rešenje imalo privremeni karakter, dok ne “prođu bolovi”. Dobro znamo šta se desilo kad su “prošli”.
Moram priznati da me fascinira ideja sistemskog uređenja segmenata društvenog života ljudi (saobraćaj je bez sumnje samo jedna igrica uživo na socijalnoj mreži zvanoj Srbija, Evropa, svet, život), a da se u nekim drugim oblastima dopušta hazarderstvo, Braunovo kretanje. I cenim da je to najveća nepoznanica civilizacije, a ujedno i razlog zašto je sunovrat skoro pa uvek neminovan. Sve civilizacije su propadale po istoj osnovi, potrebi za uređenjem ponašanja koja su nastala kreiranjem besmislenih potreba. Ovih dana me Mel Gibson podsetio u filmu Apokalipto podsetio na univerzalnost načina propasti civilizacije.
Ja lično živim za dan kada će da Beograd doživi kolaps, jer Beograd je slika i prilika civilizacijskih stremljenja, nagomilavanja besmisla. Znam da će ostatak Srbije od tog kolapsa tek da nadrlja, al nekako cenim da bez toga nema elemenata oporavka, automobili su samo sitan kamenčić u vremenu problema. Imao sam prekjuče “zadovoljstvo” prolaska autoputem kroz Beograd u špicu, onako da me podseti zašto su saobraćajne gužve u manjim gradovima i dalje životna privilegija.
Aktuelna rešenja svih gradova na svetu su neprirodna, privremena. Pri tom dugotrajna i prirodna su poznata, naučno otkrivena. Proučite Rumuna Adrijana Bežana (Adrian Bejan) i njegov Constructional Law. Imate i Amerikanca Žaka Freskoa sa multidisciplinarnim idejama o reinženjeringu gradova, opet u skladu sa prirodnim zakonima.
Cenim da ste odavno uplovili u mnogo veća znanja, al se uporno držite ideja iz matične oblasti.
Мени је некада тешко да разумијем смисао појединих правила. Нпр. недавно промењени закон о опорезивању возила у Србији предвиђа да се за чађави дизел стар 20ак година плаћа годишњи порез од 10-20€. Ја разумијем да у Србији постоји традиционална тенденција да се примјењују проблематичне праксе које би наводно помогле социјално угроженијим групама… али, да ли се посједовање аутомобила стварно може посматрати као социјална категорија? Раније се аутомобил третирао као луксуз.
У западним друштвима возила се стриктно опорезују и то често на основу више параметара. Нпр врши се сегментација по типу горива, маси аутомобила или снази мотора, географском региону државе, итд. Ако је у Србији циљ да се сиромашнијим грађанима олакша, онда би било разумније да се другачије опорезују додатна возила у домаћинству, да се фокус смањивања пореза пребаци на мала возила са малом потрошњом (ако је неко сиромашан онда му не треба велики ауто, зар не), а да се остале категорије нормално опорезују.
Концепција садашњег закона о опорезивању грађанима даје сигнал да држава жели да сви имају неколико старих аута, да није битно да ли је у питању дизел или бензин, колико троши и колико загађује, а да су грађани који купују новија (безбједнија и еколошки прихватљивија) аута будале које треба да буду кажњене. Стимулисањем посједовања аутомобила држава истовремено отежава развој јавног превоза и доприноси урушавању ионако руиниране саобраћајне инфраструктуре. Да ли је ово стварно била намјера законодавца?
Што се Београда тиче, чим се грађани тако масовно одлучују да посједују возила очигледно је да су аута у Србији превише јефтина и да је порез низак. Када би се регион Београда издвојено посматрао и опорезивање у њему подигло у просјеку за само 50€ годишње по ауту, то би на 600.000 аута дало неких 30 мил € додатних прихода годишње. Шта би се могло урадити са тим новцем? Па, нпр. могао би да покрије око 40% плата или 75% трошкова енергената и материјала у ГСП-у, сваких пар година би могао да никне нови мост, могло би се мноштво саобраћајница реновирати и модернизовати, изградити подземни паркинзи и пролази, можда и направити нешто бициклистичких стаза итд.
На крају, постоји и други аспект неразумне еколошке политике у Србији. Не знам да ли је ико направио рачуницу колико људи се непотребно разболи и умре због загађења. Србија је међу водећим земљама по распрострањености разних болести које су управо везане за загађење. Истина, аутомобили нису једини нити примарни загађивач, али свакако јесу значајни.
Г. Катић је прије неколико година објавио чланак који је референцирао анализе жртава и трошкова транзиције у земљама источне Европе. Слична анализа у смислу економског трошка може се направити и у случају Србије. Сваки закон који стимулише загађивање или пропушта његово смањивање смисленим средствима осуђује одређен број грађана на смрт, а друштву наноси индиректан економски губитак кроз неискоришћене животе и додатне здравствене трошкове које загађење глобално изазива.
Za Kaleta,
Brate Kale, stvarno sramota, jedan auto na 4 osobe pa to nema ni u Moldaviji…….. Obavezno da kupiš bar još jedan automobil. I gorivo da sipaš samo na NIS-ovim pumpama. Ozbiljan sam, ne zezam se….. puštena je u rad duboka prerada nafte u rafineriji u Pančevu. Među najboljima smo u evorpi po kvalitetu goriva. Samo na potrošnji zaradićeš jedan polovni auto.
Živim u Beogradu u kući sa četiri porodice. Prva porodica: 2 člana 2 automobila. Druga porodica: 2 člana 2 auta. Treća porodica: 4 člana 4 automobila. Moja porodica: 4 člana 1 automobil (sirotinja). Što se naše kuće tiče sistem par – nepar ne bi puno promenio jer je ionako jedan deo automobila stalno u dvorištu. Slična je situacija i u susednim kućama. Svi imamo parking mesta u dvorištima a i trotoari su doslovno prepuni automobilima.
За Сладимира- Мислим да ни акцизе, као ни било шта друго, у Србији не може да прође: https://nkatic.wordpress.com/2018/06/20/zato-akcize-ne-treba-smanjivati/
За Катића
Хвала на одговору.Решење је занимљиво,али мислим да је за наше прилике(и навике) непримењиво.Пропуштено је овде пуно шанси, и много времена да се народ призове памети,између осталог и због тога,што људи у Србији,више не верују елитама.Било која мера да се донесе,спроводи се очигледно селективно,и то има за последицу бојкот исте.Ја се на пример трудим да бар једном седмично одем на посао бициклом,и то је верујте лутрија,са половичним изгледом да стигнете читави до одредишта.Можда је једно од решења постепено повећање цена горива кроз веће акцизе,а да се део новца транспарентно издваја за изградњу бициклистичких стаза,где год је то могуће,као и стимулисање грађана(кампања кроз медије) да користе исте.Наравно,овоме би требало неко да се озбиљно посвети,и мислим да ова власт то нема капацитета да уради.
За Андреја – Одговорићу мало детаљније да не бих, евентуално, морао да одговарам више пута на исте тезе. На мојој ФБ страни сам се већ довољно намучио.
Прво, чини се да нико није обратио пажњу на цифре које су у тексту – велики раст аутомобила уз велики пад становништва. Шокантно је да мали београдски регион (мањи и по броју становника и много мањи по површни) има више аутомобила од Војводине.
Друго, Србија је закаснила с регулисањем увоза половних возила и више од половине свих аутомобила је еуро 3 или ниже. Еуро 4, бар из угла еколога, не решава ништа, а почиње и забрана еуро 4 дизелаша. Не може бити да аутомобили нису проблем. Ако загађују у ЕУ где се возе новија возила, ако се инсистира на прескупим електричним аутомобилима или ако аутобуси треба да иду на (ЦНГ као што помињете) , како то да аутомобили нису проблем, или су маргиналан проблем?
Треће, пар-непар сам гледао у Паризу и то током лета и у држави где се преко 70% енергије добија из нуклеарних електрана које не загађују. Разлика је само што тамо власти не филозофирају, већ примене мере када загађеност пређе неку величину. (Памтим да је Београд био загађенији од Париза када је тамо уведен пар-непар као привремена мера.) Пар-непар је функционисао у Србији када је она (без КиМ) имала милион становника више него данас. Функционисали су и бонови за бензин и ограничења с тим у вези и сви смо се прилагодили новој ситуацији.
Четврто, пар-непар не решава само (делимично) проблема загађења, већ и проблем несносних саобраћајних гужви, па малим делом и проблем девизног одлива.
Пето, нема градског саобраћаја који грађане превози комфорно у шпицевима, ако су грађани навикли да не користе ноге (или ако град има велики број становника). Волео бих да видим како би Срби коментарисали метро превоз у Лондону и несношљиве гужве ујутру или после подне. Читао сам и анализе које показују, контраинтуитивно, да метро не решава битно проблем саобраћајних гужви.
Шесто, велики проблем решавате на исти начин на који можете да „поједе слона“ – исечете га на мале комаде. Аутомобили су ту и неће нестати. Термоелектране загађују и то се неће променити. Структура извора енергије се може променити али су потребне деценије. Могу се променити, постепено, само навике великог броја размажених грађана. А до тада се ради оно што се мора.
Par-nepar bi stvorio velike probleme, a zagadjenje niti bi resio niti znacajno smanjio. Najveci zagadjivaci u Beogradu su termoelektrane u Obrenovcu, Vinca i ono sto se sada zove individualna lozista. Krajem oktobra toplane se jos nisu ukljucile a zagadjenja su vec bila van mere. Naravno, ljudi koji imaju peci su poceli da se greju i neplanirano dali vaznu informaciju o tome koliko zagadjuju. Obrenovac je dobio silne kredite i nesto opreme kupio, ali preciscavaci jos uvek ne rade. Nisam strucnjak, ali mislim da preciscavaci nisu planirani da rade kada se sagoreva blato preliveno mazutom i da je to razlog sto jos nisu montirani. Sistem za homogenizaciju uglja je takodje mislim kupljen, ali nije u funkciji. Voleo bih da to neko ko je upuceniji pojasni svima. Sto se uvoza polovnjaka tice, uslov je euro 4 standard sto sistemski resava dosta. Veci su problem Jugici koji se jos uvek taljigaju i dime kao parne masine nego uvezeni Golfovi. Ja sam iz Novog Sada i na posao idem peske tako da mene ovo ne pogadja ali mogu da zamislim koliko bi dodatnog vremena ljudi gubili (sto takodje nesto kosta i vredi) radi minornog efekta. Kako sada stvari stoje u Beogradu, pre nego se metro zavrsi trebalo bi duplirati broj autobusa pre nego se i pomisli na par-nepar sistem. Ti novi autobusi bi isli na CNG, nadam se. U Novom Sadu u gradu vidjam samo CNG autobuse. Odavno nema smrada i crnog taloga po prozorima… Usput, nekad se Beograd radovao kosavi koja bi od Save preko Savskog venca dobro provetrila grad. Danas je kosava dobila BGH20 da je spreci da pripomogne. Mala je to cena za sve naucnike i mislioce koje smo tamo grupisali….
За Сладимира – Сви аутомобили који улазе у Париз и још неке друге градове морају имати стикер на коме је број. Стикер је на предњем стаклу. Мислим да се бројеви крећу од 1 до 5. Бројеви се добијају у зависности од старости возила и тога да ли користе безин или дизел. Најмање загађује 1 а највише 5. У зависности од нивоа загађивања може се забранити или лимитирати вожња. Нпр. возила са стикером 4 не могу возити од 8 ујутру до 8 увече. Мислим да се са стикером 5 не може ући у Париз итд.
Систем „пар-непар“ би могао да буде само прелазно решење,до проналажења системског, трајног.Ова власт,као ни једна од претходних, нема ни воље ни капацитета за тако нешто.Овде се живи и ради за данас,а сутра…….како буде.Необуздано,бахато понашање са свих нивоа власти,пренело се до најнижих слојева друштва.Поменули сте у тексту Париз,ако Вам није превише напорно,можете ли написати,које су решење преузели након поменутог „пар-непар“?
Побогу, Јоване, зар је тoлика криза, зар је дотле дошло да Ви имате само један пар панталона?! Свакако не, имате их бар два пара, зар не? Е па исто тако, ако су Вам кола заиста потребна колико и панталоне, сигурно их имате бар двоја, једна са парним, друга са непарним последњим бројем на регистарској таблици, па једна возите један, друга други дан, стварно не видим никакав проблем.
Узгред, свиђа ми се Катићев предлог за пренамену некадашњег трамвајског моста – под условом да се пренамени не у пешачки, него у пешачко-бициклистички мост: ни бицикли не праве буку, а на мосту има сасвим довољно простора и за пешаке и за (ограђену) бициклистичку стазу (нпр. по средини моста, са неколико пешачких прелаза на којима би бициклисти морали да успоре вожњу – успоре их лежећи полицајци са обе стране пешачког прелаза, рецимо).
Без кола си данас као без панталона, ауто значи слободу кретања.
Za Aleksandra – Mislim da je podizanje cene struje i nužno i bolje rešenje. Bolje je da se građani stimulišu da štede, nego da štede prisilno, restrikcijama, mada je prisilna štednja socijalno pravednija. Ne verujem da bi se vlast, sem u krajnjoj nuždi, odlučila za restrikcije. Sve dok negde ima para koje se mogu pozajmiti, devize će se trošiti nemilice.
Ja sam za ovaj predlog ,ali bojim se da bi izbili nemiri zbog takve mere.Secam se,1979. ,/krenemo za Grcku,pa napravimo pauzu kod dede u Aleksincu i sacekamo ponoc da nastavimo put…A bilo je i nekih drugih efekata,znam za slucaj rodjenja vanbravnog deteta,jer su se komsija i komsinica pomagali za prevoz.Kada smo vec kod mera iz osamdesetih,da li ste g.Katicu za to da se struja i dalje uvozi po ovim sumanutim cenams ili bi bile bolje umerene restrikcije struje?
За рбгд4 – „Возила ГСП су већ претрпана, мало их је и нема возача.“
Слажем се да нема довољно возила јавног градског превоза за успешну примену метода „пар-непар“; с друге стране, недостатак возача је проблем који се лако да решити: https://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/drustvo/4996128/srbija-vozaci-autobusa-indijci-.html
Поздрављам предлог, али онда имамо проблем превоза људи до посла и назад. Ако оставим ауто код куће, како ћу на посао? Возила ГСП су већ претрпана, мало их је и нема возача. Недостатак метроа и да не спомињем. Значи, најпре добра припрема ГСП, па тек онда увођење система пар-непар.
За ргбд4 – Проблем који помињете се решава тако што идете колима колеге,комшије, пријатеља. Да поновим, тако смо радили пре пар деценија и функционисало је.
За Љиљану – Почетком 2000-тих је у Београду било за око 40% мање аутомобила него данас. Цифре које сам навео у тексту све говоре – говоре да на овом броју аутомобила на улици, нема решења. О томе сам писао 2018. https://nkatic.wordpress.com/2018/06/20/zato-akcize-ne-treba-smanjivati/ али ми се чини да у Србији људи верују да може и јаре и паре.
Mi smo se upravo zbog ovog problema (više saobraćajne gužve, ali i zagađenja vazduha) preselili van Beograda u jedno selo bluzu Indjije. Iskreno i sama sam u šoku da mi to nije ranije palo na pamet. Sada živimo u velikoj kući sa dvorištem i svašta nešto a u centru BG smo vozom za pola sata i autom 40 minuta (van špica). Beogradu treba mnogo bolje organizovan javni prevoz kako bi se ograničavala upotreba privatnih automobila. Čini mi se da je u špicu gore sad nego početkom 2000-tih. Što se zagađenja tiče, ako je za utehu, očigledno je da je ubedljivo najvećim delom posledica grejanja na čvrsta goriva (kad je Čačak najzagadeniji grad sve je jasno). To je tek težak problem za rešavanje gledajući trenutnu dramu sa gasom
Док се младима не престане усађивати у главу то да је аутомобил Свети Грал који је потребан да би се имао „испуњен и самосталан“ живот, у Србији ћемо се са 2,3 попети на 5 милиона аутомобила.
Многи људи не размишљају рационално, већ се воде социјалним нормама.
Старији грађани ће се сетити да смо систем пар-непар имали у Југославији крајем седамдесетих година прошлог века.
Седамдесетих се не сећам, али сећам се да се у СФРЈ систем пар-непар користио раних осамдесетих, повремено.
Узгред, баш сам ових дана читаo о решењима за градско загађење
(https://twitter.com/wrathofgnon/status/1071755167106707462)
(https://twitter.com/wrathofgnon/status/1548671737440509957)
Za g. Katića,
Verovatno ne putujete mnogo po Srbiji pa možda ne možete da pretpostavite da je svuda ista situacija kao i u B.G. Nema više mesta iglu da pustite a kamoli da parkirate kola ni u Nišu, Leskovcu i sličnim gradovima pogotovu kada je špic saobraćaja. Inače, moja najgora iskustva su bila u Aleksincu. Au, brate…. tamo jedni drugima parkiraju na glavu. Ono da vidite šta se radi ne bi verovali svojim očima….
Što se tiče predloga, Mislim da ovo nije dobar predlog, nije realističan, prosto izbila bi revolucija. Kakvi autobusi, bicikli itd… Niko danas neće da se odrekne konfora. Pogotovu sam siguran da ova vlast ovako nešto nikada ne bi pokušala da uradi. Mislim da je moj predlog da se svako kome sve ovo smeta preseli na selo bolji. Jednostavno imate sela sa kompletnom infrastrukturom, oslobodite zabetoniranu lovu, prepakujte život i uživajte u konforu. Svaki drugi, treći dan bazen, Zlatibor, Kopapnik, Stara planina, jezera, more, špacir. . Nije baš tolko strašno živeti na selu. Zaboravilo bi se B.G.
PS:
Što se tiče saobraćaja samo neka rokaju i neka nabijaju dividende u NIS što više. Kakav par-nepar, kakvi bakrači, pustite ljude neka rokaju ako im tako odgovara, verujte meni odgovara još i više.