https://oko.rts.rs/ekonomija/5018926/mrtvo-more-ekonomske-misli-kada-stvarnost-iznenadi-teoriju.html
Tomas Karlajl, škotski mislilac iz XIX veka, u nekoliko svojih eseja ekonomiju je nazivao jadnjikavom naukom (dismal science). Njemu se pripisuje (verovatno pogrešno) i da je autor poznate pošalice na račun ekonomista po kojoj papagaj, kada nauči reči ponuda i tražnja, postaje ekonomista.
Bez ambicije da se u cinizmu takmičim s Karlajlom, u jednom dugom eseju od pre osam godina, kritikovao sam (pomalo rezignirano) skolastičke rasprave srpskih ekonomista. Kritikovao sam njihovo bekstvo s terena „primenjene“ ekonomije u udobnu zavetrinu političke filozofije, ideologije pa i frazeologije. Iako je kritika bila oštra i neugodna, u njoj ni danas ne bih ništa promenio ali bih je, pravde radi, stavio u širi kontekst vezan za tužno stanje ekonomske nauke u svetu. Ovo je kratki izvod iz pomenutog teksta:
„Na mrtvom moru srpske ekonomske misli dominiraju tri grupe ekonomista koje se povremeno mešaju i preklapaju.
Prvi grupu čine rutineri i majstori opštih mesta. Oni nikada ne greše i sve što govore je tačno. Po njima, bolje je da država bude funkcionalna nego nefunkcionalna, bolje je da fokus bude na stvaranju vrednosti nego na raspodeli, bolje je da zaposlenost raste nego da pada, bolje je da se izvozi nego da se uvozi, bolje je da industrija jača nego da slabi, bolje je da se investira nego da se ne investira. Iako je sve tačno, ništa, ali baš ništa od ovih opštih mesta se ne može operacionalizovati i pretvoriti u ekonomsku politiku.
Drugu grupu ekonomista čine poklonici MMF-a, USAID-a, Svetske banke, itd. koji u ovim i sličnim institucijama vide nosioce svekolike ekonomske mudrosti. Ovi ekonomisti popunjavaju sva ključna savetnička, a često i ministarska mesta, njihov zadatak je da promovišu i sprovode politiku inostranih institucija, da govore o nužnosti i nepogrešivosti politike koja uvek i svuda insistira na maloj državi, na privatizaciji, na liberalizaciji i privlačenju stranih investicija. Stavovi ovih ekonomista su manje opšti, ali su reducirani – smanjiti javnu potrošnju i javni dug, uravnotežiti budžet, smanjiti subvencije, prodati javna preduzeća i … i dalje nema.
Treću grupu ekonomista čine ideolozi, ili možda bolje, ekonomski filozofi. Oni dominiraju univerzitetima, oblikuju javno mnjenje, promovišu (neo)liberalnu ideologiju i daju ključnu intelektualnu potporu politici kolonizacije koju sprovode već pomenute međunarodne organizacije. U javnim nastupima, ideolozi se najčešće ne bave konkretnim ekonomskim problemima „sada i ovde“; oni se bave teorijama i principima.
Za sve tri grupe ekonomista je karakteristično da potpuno ignorišu stvarnost, empiriju i ekonomsku istoriju. Ovde je reč samo o različitim pojavnim oblicima istog fenomena – o nedopustivom intelektualnom eskapizmu u banalnost, servilnost ili jalovu teoriju.
Idejna sterilnost uvek traži smokvin list, ona svoju ispraznost zaodeva učenošću. U tom smislu, teren političke filozofije je neodoljivo privlačan. Za razliku od surove ekonomije gde se morate suočavati sa stvarnim problemima, gde se moraju predlagati rešenja, gde se greši i gde su greške jasno vidljive, kao što je i bezidejnost jasno vidljiva, teren političke filozofije je oaza sigurnosti. Tu vladaju logički konstrukti i valjanost teorija se ne meri egzaktno. Reputacije se grade na elokvenciji, erudiciji i polemičkom daru, a ponekad i na goloj agresivnosti koja je sama sebi svrha. Na tom terenu se nikada ne može izgubiti, jer je u prirodi filozofije da ne nudi konačna rešenja. I one ideje koje stvarnost i iskustvo ubijaju, na terenu političke filozofije se uvek mogu oživeti i mogu trajati večno.“
S teorijama je sve u najboljem redu, ali s empirijom nije
Ako je za utehu ili opravdanje srpskim ekonomistima, ekonomska nauka je u krizi i samozadovoljnoj stagnaciji svugde, i to već više decenija. To ne smeta da se Nobelove nagrade za ekonomiju dele šakom i kapom. Odvojenost ekonomske nauke od realnog privrednog života je univerzalni fenomen koji se skriva na različite načine. Kao što srpski ekonomisti vole ideološku i narativnu sferu, tako svetski ekonomisti vole da svoju jalovost uvijaju u matematičku oblandu, stvarajući iluziju da je ekonomija egzaktna nauka. Nije lako suprotstaviti se tom trendu budući da je „matematičko-modelska“ ekonomija uslov da radovi budu objavljeni u prestižnim časopisima, a bez toga je teško napraviti ozbiljniju akademsku karijeru.
Fenomen nasilne matematizacije ekonomije i kreiranje ekonometrijskih modela bez smisla nije od juče. Na taj fenomen je davno ukazao Vasilij Leontijev, nobelovac koji je ekonomskoj nauci podario izuzetno važnu i upotrebljivu input-autput sektorsku analizu i metodologiju.
Leontijev je pre četrdeset godina napisao pismo uredništvu uglednog (neekonomskog) časopisa Science (9. jula 1982.) u kome je ukazao na potpunu odvojenost ekonomije od života i empirije. On to ilustruje činjenicom da oko 54% svih radova objavljenih u reputabilnom American Economic Review sadrži modele bez ikakvih podataka i da se broj takvih radova neprekidno uvećava. Leontijev ukazuje da su stručni radovi puni matematičkih formula koje počivaju na proizvoljnim pretpostavkama iz kojih se potom izvlače irelevantni teorijski zaključci. Pri tome, modeli se podešavaju (parametarski „friziraju“) s idejom da potvrde zaključke koje su autori unapred doneli. Upozorenje Leontijeva nije pomoglo i trend matematičke mistifikacije se nastavio i dobio ubrzanje.
Ono što učeni profesori nisu videli ili nisu hteli da vide, videli su studenti. Protest protiv takve vrste učenja ekonomije započeo je u Francuskoj 2000. godine. Studenti su se pobunili protiv preterane upotrebe matematike, protiv potpune dominacije neoklasične teorije i neupotrebljivog ekonomskog obrazovanja. Pobuna je prerasla u pokret pod nazivom „Autistična ekonomija„. Pritisak studenata kao i dela stručne javnosti je prisilio francusku državu da naloži analizu ekonomskih programa. Zaključak analize (izveštaj Žan-Pol Fitusija) je da su studenti bili u pravu, mada to nije bitno promenilo način na koji se ekonomija i danas predaje u Francuskoj.
U anglosaksonskom svetu je tek traumatično iskustvo finansijske krize i Velike recesije (2008/2009) izazvalo intelektualnu reakciju … nakratko. Gledano kroz vizuru dominantne ekonomske doktrine i teoriju racionalnih očekivanja, taj finansijski slom nije nikako trebalo da se dogodi. Neuviđavna stvarnost je međutim iznenadila teoriju.
Više od decenije posle Francuske, i anglosaksonski svet se polako trezni i stvara pokret za novo promišljanje ekonomije (Rethinking Economics). Pokret se potom proširio i na druge delove sveta, ali nije stigao do blaženo izolovane Srbije, kao što nije stigao ni do većine država u tranziciji. Ilustracije radi, jedan od udžbenika po kome se makroekonomija uči u Srbiji napisao je Gregori Menkju, harvardski profesor, čija su predavanje studenti napustili u znak protesta 2. novembra 2011. Studenti su procenili da ekonomska stvarnost koju vide oko sebe nema veze s onom virtuelnom koju je čuveni Menkju propovedao.
Kao i svaka nauka i ekonomija se grana i specijalizuje i u tome nema ničeg spornog. Ponešto korisno i upotrebljivo se tu i tamo može pojaviti, ali je sve to uglavnom vezano za sferu mikroekonomije. Zanimljiva je i pojava da se ekonomisti već decenijama bave psihologijom i da izučavaju psihološke fenomene koji utiču na ponašanje aktera u ekonomskom životu. Ova vrsta znanja pomaže i da se građani, kao potrošači i podanici, lakše manipulišu. Trend je postao toliko popularan da danas i psiholozi mogu dobiti Nobelovu nagradu za ekonomiju poput Danijela Kanemana čija je knjiga Misliti brzo i sporo prevedena u Srbiji.
Ekonomija se razvija, grana i… stagnira
I dok se ekonomisti bave svim i svačim, dok se ekonomija grana u raznim pravcima, ključni makroekonomski problemi ostaju otvoreni, ne dobijaju odgovor i ne pomažu ekonomskoj politici. Ekonomisti, na primer, ne uspevaju uverljivo da objasne razloge višegodišnje stagnacije produktivnosti uprkos uzleta informacionih tehnologija. Na drugoj strani, problemi koji su smatrani rešenim su ponovo tu. Ekonomisti su godinama živeli u naivnom uverenju kako su rešili veliki problem privrednih ciklusa i stvorili novi „neciklični svetu“ u kome privrede ostvaruju stabilan rast uz nisku inflaciju (tzv. great moderation). Velika recesija se i ovde narugala ekonomistima i označila kraj tog idiličnog sveta.
Ipak, najveći, ili bar najvidljiviji problemi vezani su za sferu monetarne ekonomije, pogotovo inflacije.
Problem inflacije, fenomen koji prati ekonomiju od kada je sveta i veka, ostaje misterija i do danas. Taman kada su ekonomisti utvrdili da je tu sve odavno jasno i da je za inflaciju uvek kriva centralna banka i njeno prekomerno štampanje novca, stvarnost (od 2008.) ih je ponovo iznenadila. Uprkos besomučnom štampanju novca, inflacija je okasnila više od deset godina, što se ne uklapa u teoriju. A kada se inflacija prošle godine konačno pojavila na Zapadu, ekonomisti i centralni bankari su bili potpuno zatečeni ili su bar glumili da su zatečeni.
I ne samo da je analiza inflacije promašila, već s ogromnim zakašnjenjem ekonomisti počinju da otkrivaju da nisu razumeli ni sam proces kreiranja novca i da su živeli u višedecenijskim zabludama. Te zablude su naravno prenosili i na studente i na širu javnost. Tek odnedavno i tek ponegde, stidljivo i kroz zube, priznaje se da se novac zaista kreira ni iz čega, i da su poslovne, a ne centralne banke ključni kreatori novca. (Kreiranje novca „iz vazduha“ je dugo i podsmešljivo tretirano kao nešto što dolazi iz sfere ekonomskih teorija zavere.)
Uprkos tome, monetarni udžbenici se ne prerađuju. Stari mitovi, koji se u ekonomiji nazivaju teorijama, ostaju na snazi kako se ne bi ugrozili interesi finansijskog sektora i kako bi svet destruktivnih, špekulativnih finansija neometano nastavio da cveta i potkopava ekonomske sisteme.
Ima li nade
Ako je sve ovako sumorno, postavlja se pitanje šta je u korenu problema i zašto ekonomska nauka stagnira?
Deo objašnjenja je vezan za činjenicu da je ekonomski sistem strahovito složen i dinamičan. U tom sistemu ne postoje zakonitosti kakve vladaju, na primer, u svetu fizike. Zakonitosti koje postoje su preopšte da bi se mogle egzaktno, matematički uobličiti. Sistem počiva na interakciji ogromnog broja aktera različite i promenjive snage koji se nekada ponašaju racionalno i predvidivo, a nekada ne.
Sve što se u okviru sistema zbiva je uvek politizovano i podložno vanekonomskim faktorima i manipulacijama. U tom smislu svaki pokušaj modeliranja ekonomskog života je nužno pojednostavljen, grubo reduciran i u pravilu je osuđen na neuspeh.
Ovi objektivni problemi dodatno su zatrovani ideologizacijom ekonomije kao nauke. Cilj je da se ponudi „naučno“ pokriće za promovisanje privatnih ciljeva najmoćnijih interesnih grupa. Problem posrtanja ekonomije otuda je ogromnim delom vezan za sferu etike i intelektualnog (ne)poštenja. Ekonomija kao nauka ne može napraviti pomak sve dok je u službi moćnih interesa koji kontrolišu intelektualni i javni prostor. Konačno, ekonomisti nemaju previše interesa da bilo šta menjaju budući da se karijere najbrže prave kada se slede interesi i novci moćnika.
Ako ekonomska nauka ne može da napravi iskorak, da li to znači i da su privrede osuđene na tavorenje i čekanje da se ekonomisti probude i izađu s novim idejama? Svakako ne.
Istorija uči da ekonomska nauka u pravilu kasni za onim što se događa u privrednom životu. Srećom, privrede se mogu razvijati i onda kada ekonomska nauka stagnira ili čak šalje pogrešne signale.
Sudbinu privrede i njenog razvoja ne određuje kvalitet ekonomske nauke i učenost ekonomista. Nju određuje kvalitet tehnokratske, upravljačke elite koja je u stanju da usmerava ekonomiju oslanjajući se na empiriju, a ne na jalove teorije. Sva svetska iskustva – pozitivna i negativna – o tome ubedljivo svedoče. Uspeh Dalekog istoka najbolje ilustruje šta i koliko kompetentna upravljačka elita može postići kada ne naseda na vladajuće ekonomske narative i ne sluša strane suflere, kako se to dogodilo Istočnoj Evropi i Srbiji.
@Cuban
Nisam pratio dešavanja zadnjih nedelju dana pa mi je ova tema promakla.
@Gane
Ako ste zainteresovani, toplo preporučujem knjigu dole u linku. Trojica autora na ozbiljnim pozicijama u Googlu, Facebooku i ne sećam se koja je treća tehnološka kompanija, dali su po meni najkvalitetniji prikaz kriptovaluta, bez preteranog akcenta na tehničkim detaljima.
https://www.amazon.com/Blockchain-Bubble-Revolution-Present-Cryptocurrencies/dp/0578528150
Hvala Lazare,
Nisam znao za ovo, mislio sam da je stejkovanje = štednja. Moram priznati da u kriptu ima zanimljivih ideja. Primećujem takođe da kripto nije adekvatno predstavljen u javnosti. Sada sam se čak malo i zagrejao za kripto, ali videćemo, otom potom.
За Андреја – Међу великим именима светске економије има добар број одличних математичара, а многи су по базном образовању математичари. Мислим да није проблем у математичком знању већ у огромном проблему економетријског моделирања прекомплексних феномена макроекономије. Можда ће једног дана квантни рачунари обезбедити и квалитетне моделе који почивају на мору емпиријских података, али за сада се бојим да проблеми остају и да све функционише на принципу пробе и грешке.
@Lazar: Imate li komentar na kolaps (citaj: drumsko razbojnistvo) FTX-a i Twitter glasinu vezanu za sumnjivo izvlacenje novca za ukrajinske ‘ratne napore’ putem FTX novcica i vracanje tog novca verovatno u Delaver?
Vrlo lepo napisan tekst. Ocekujem uskoro polemike prozvanih na pescaniku ili vec gde…
Sto se inflacije tice, mislim da su ECB i FED ocekivali da se zauka obzirom na to koliko su uvecali M1 u toku proteklih godina, ali da su mislili da ce tempo rasta biti sporiji i da ce moci da je kontrolisu. Sada im dobro dosao rat da za sve isti okrive, ali mislim da nemaju ideju a ni zelju da inflaciju obuzdaju. Mozda se dogodi nesto slicno kao kada je uveden euro. One-time 30% tax na svu stednju, pa haj’mo sve ispocetka jer smo sada konkurentiniji Kini i ostalima…
Sto se same matematike tice, ja pozdravljam zelju da se postave i analiziraju/simuliraju razni modeli, ali sa znanjem da su rezultati onoliko dobri koliko vam je dobar i model. Nije problem u matematici koliko je problem u modelu. Posto je sistem u sustini dinamican, modeli bi trebalo da sadrze mnogo diferencijalnih jednacina barem 2.og reda, a cini mi se da ekonomisti ne vole da mrdnu od 4 racunske operacije i procentnog racuna… 🙂
Ne, strejkovanje je samo mehanizam koji se svi učesnici u održavanju ethereum mreze(ili bilo koje druge) usaglašavaju kako će se nove transakcije upakovane u blok transakcija objavljivati. Cilj je da to bude svakome jednako dostupno (bilo ko uz odgovarajuća sredstva može postati validator/majner), dok se mreža takvom decentralizacijom štiti da pojedini akteri ne korumpiraju istoriju transakcija – novi blok je ono što se većina (51%) dogovori da je validno.
Sto se tiče kamate, nju je moguće ostvariti na decentralizovanim menjačnica, deponovanjem neke kriptovalute ili tokena. Međutim kamata se ne isplaćuje u npr ether-u koji smo deponovali, već u novčiću date decentralizovane platforme.
Bitkoin ima fiksiranu količinu novica u opticaju -21 milion, dok Ethereum nema – mada se kao i kod bitcoina broj novčića koji se dobija za uspešno verifikovan blok transakcija vremenom smanjuje.
I to je namenski odrađeno, Bitkoin reflektuje ideju čuvara vrednosti (digitalnog zlata), dok je ethereum pandan internetu – decentralizovana mreža na koju se nadovezuju developeri sa svojim decentralizovanin aplikacijama.
Изванредно размишљање!
Hahaha, МихаилоMihailo, samo što je za SBF-a iz FTX prava „jednačina“ bila 1 + 1 = 3 🙂
a propo vašeg komentara na račun popularne upotrebe matematike u teoriji
sjajan Vam je tekst!
Za Lazara,
Hvala vam puno za info. Ja sam stejking zamišljao kao štednju u smislu: deponujem recimo etirijum na određeno vreme i dobijem kamatu u etirijumu. Koliko sam vas razumeo stejkovanje nije štednja, vidim da je u pitanju nešto drugo. Jesam li vas dobro razumeo?
Opet, nije mi jasno kako onaj koji stejkuje dobija nagradu ako je broj etirijuma unapred definisan i ograničen?
Ako možete još malo da objasnite ovo da naučimo (verujem da i drugi ne znaju, ne samo ja) nešto novo.
Svako dobro.
Miodrag Zec je zaista fascinantan fenomen. Sigurno najistaknutiji pripadnik prve grupacije, sa širim znanjima od same ekonomije. Kako uspeva da izoluje svaki fenomen o kom polemiše, van šireg konteksta je izuzetno zanimljivo.
Za Ganeta
Stejking je drugi, alternativni metod blokcejn konsenzusa. Pošto je ethereum završio sa rudarenjen, stejking je postao relevantan. Kao što ni svaki majner, iako je rudario nije dobijao nagradu, tako ni svaki stejker koji odlaze svoj ether neće dobijati kompenzaciju, već će algoritam nasumično pikirati određenog da generise iz spiska verifikovanih transakcija(mempool) novi blok.
Postoji drugi tip stejkinga koji se realizuje na decentralizovanim menjačnica, gde naknadu stejkerima plaćaju oni koji su spremni da pozajme novčić u cilju kockanja sa budućim kretanjem njegove cene (leverage trading – fjucersi) uz odgovarajuću kompenzaciju menjačnicama.
Заиста сјајан текст, г. Катић! Прави сте маестро бритког пера за ове теме.
И кад поменусте оне групе домаћих економиста. Одмах ми паде на памет проф. Зец као насликан представник прве групе економиста, мајстора опших места.
Hvala na izvanrednom tekstu; zaista je bilo uživanje čitati!
No i meni je, kao i Ljubi, žao što za one koji bi trebalo da vas kontaktiraju i polemišu sa vama vi kao da i ne postojite… Možda vas ne primećuju zbog toga što vas nema na Scopus-u, jer kako je to onomad objasnio Stefan, „ako nekog nema na skopusu, njega uopste nema“?
https://nkatic.wordpress.com/2019/06/10/forum-2019/#comment-17563
Za g. Katića,
Ko zna gde sve ovo vodi, već se i ja mislim šta da radim. Ne mogu da se otmem utisku da sam pogrešio što nisam sadio malinu.
U svakom slučaju hvala na odgovoru, ovo za bitkoin me je iznenadilo. Pitao sam ranije neke ljude rekli su mi da može samo me možda nisu razumeli da insistiram konkretno na bitkoinu.
За Ганета – На нивоу буџетског трошења какво смо видели последњих година, било је неопходно да се новац штампа како би се трошкови задуживања држава држали око нуле. Да тог штампања нема, да је у игри само новац који „штампају“ пословне банке, трошкови задуживања, а с њима и буџетски дефицити, отишли би у стратосферу.
Иако ми је мрско уопште да коментаришем криптотржиште, рећи ћу само да биткоин није криптовалута коју је могуће „стејковати“. Бар је тако било, мада ме не би изненадило да данас и то може у том сулудом универзуму.
Za g. Katića,
Uživao sam čitajući vaš tekst. Vredi promišljati na temu o kojoj ste pisali. Nemam tu šta da dodam ili pitam.
Zamolio bih vas za komentar na konkretnu makroekonomsku politiku zapada. Nedavno je Nemačka odobrila pomoć privredi i stanovjništvu, sada čitam SAD daje ponovo novčanu pomić stanovništvu, moja Commerzank daje pomoć radnicima od 2.000. evra, pretpostavljam i druge privatne kompanije…… Nije mi jasno šta je ovo, populizam ili su se pogubili? Odkud to da baš sada u sred inflacije svi dele pare? Ne znam kako ovo da tumačim. Već sam izneo svoju opservaciju da danas narod ima para. Recimo, u Srbiji je štednja 15 milijardi evra, u Sloveniji kojih ima 5 puta manje je štednja u bankama 27 milijardi evra. Možemo samo zamisliti kolko imaju na štednji građani Nemačke ili Švajcarske? Dakle, para imaju svi. Čemu ponovno bacanje novca iz helihoptera i zar ovo što se radi neće biti inflatorno?
Drugo pitanje, vezano je za stejkovanje ako pratite. Postavio sam već ovo ali mi niko nije odgovorio. Kako je moguće isplaćivati kamatu u bitkoinima ako je krajnji broj bitkoina ograničen i konačan? Ja mislim da je u pitanju Ponzijeva šema, voleo bih da čujem vaše tumačenje. Naravni, ako ste promišljali o ovoj problematici.
Zato je BTC stvoren…
Jednostavno, genijalno. Hvala na ovom clanku. Ja Vas pratim godinama i potpisujen sve sto ste do sada objavili. Ovo je moj prvi komentar, ali sam vase analize poslao mnogim prijateljima da ih procitaju. Ja sam mnogo naucio iz vasih clanaka, ali mi je zao sto oni koji bi trebalo da vas kontaktiraju i polemisu sa vama, boje ili stahuju od toga da ste ih unapred bacili na kolena. Crdacan pozdrav sa sevara americkog kontinenta.